Posts by ayapici

  Arkadaşlar merhaba, araç alacağım için tüfeğimi satma kararı aldım. Set olarak satıyorum. Tüfeği yaklaşık 3 yıl önce hilal av dan, dürbünü ise ithalatçı firmadan sıfır aldım. Çok titizlikle kullandım. Bir tane vidası bile sökülmedi. Dürbün ve tüfeğin faturaları ve orjinal kutuları mevcuttur. Set için istediğim fiyat 8.500,00 TL dir. Konyada ikamet ediyorum isteyen gelip görebilir. iletişim için: 0533 923 08 24


  Set içeriği

  Kalibrgun Cricket WB 5,5

  Hawke 8-32x56 (20x half mildot)

  Drager 300 bar scuba tüp

  özel yapım kilitli tüfek kutusu


  • Resim 1 of 12

   1

   1

  • Resim 2 of 12

   2

   2

  • Resim 3 of 12

   3

   3

  • Resim 4 of 12

   4

   4

  • Resim 5 of 12

   5

   5

  • Resim 6 of 12

   6

   6

  • Resim 7 of 12

   7

   7

  • Resim 8 of 12

   8

   8

  • Resim 9 of 12

   9

   9

  • Resim 10 of 12

   10

   10

  • Resim 11 of 12

   11

   11

  • Resim 12 of 12

   12

   12

  Atışların mesafe uzadıkça merkezden uzaklaşmasının diğer bir sebebi de dürbün ayaklarından kaynaklanmakta. Dürbün ayakları dürbün rayı ile aynı hizada değilse malesef bu durum oluşuyor. Resimlerle anlatmak gerekirse;


  Ayakların merkezi olup olmadığını denemek için;
  Dürbün ayaklarını biri ters biri düz olarak raya monte edilir, aşağıdaki resimde iki farklı dürbün ayağı kullanılmış:


  airgunturk.com/attachment/30600/  Eğer boğaz içleri birbiri ile aynı hizada ise sorun yok (2 nolu ayak) ,, fakat aynı hiza değilse (1 nolu ayak) dürbün ray ile dikey eksende aynı hizada olmayacak, ya rayın sağında kalacak, ya da solunda kalacak :


  airgunturk.com/attachment/30601/


  airgunturk.com/attachment/30602/  sonuç olarak şimleme yapılmadan turretler ile belirli bir mesafeye sıfırlanan dürbün, mesafe uzadıkça sağ ya da sol vuracaktır:


  airgunturk.com/attachment/30603/
  konu ile alakalı video ise burada, umarım faydalı olur:


  Hali hazırda xxx firma ile tübitak destekli bir savunma sanayi projesi içindeyim, asıl para kazandığım iş ise vidalı kompresör dizaynı (şu an için) ayrıca yaptığım tasarım inanın bana, göze hoş gelebilir ama çok abartılacak bir durum değil, elin rusunu görünce insan gaza geliyor, asıl soru şu; ''neden bizdeki firmalar gerçek anlamda arge yapmıyorlar'' arz-talep meselesi ile ilgili bir durum bu, ne derece etkili olmuştur bilmem ama 2006 senesinin ortasında Bahtiyar Beye e-mail atmıştım efsane mod-125 için neden farklı bir dipçik uygulaması yok diye, ve görsel olarak şu anki mod-125 th benzer bir tasarım yollamıştım, kendisi çok teşekkür etti ve yakın zamanda pcp dünyasına gireceklerini ve bana inceleme için bir tüfek yollayacaklarını söylemişti, sağolsunlar samimi insanlar, yurtdışı dönüşü yenilenmiş sitede MOD-125 TH kudak görünce mutlu oldum, kendileri mi tasarladı yoksa esinlendiler mi bilmiyorum ama iyi yaptılar. şimdilik kompresör ve yüksek basınç sektöründe ilerlemeyi düşünüyorum.


  Hatsan, Kral yada yerli bir imalatçı şöyle uygun fiyatlı kompakt 300 bar basabilen bir kompresör üretse mükemmel olacak ama... işte..

  Hocam Vector Optics dürbünlerini kullanmadım hiç, yaylıda kullanan arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilir fakat magnum sınıfı yaylılarda yaygın olarak hawke 3-9x40 cama işli reticle kullanıldığını gördüm, fiyat / performans olarak güçlü bir dürbün olduğunu düşünüyorum..
  Bullseye ile birçok dürbün kullanabilirsiniz ama forumda bahsettiğim gibi ayağın eksiklikleri var, bu konuda sorun yaşayabilirsiniz.

  Merhaba arkadaşlar, Mod56 TH aldıktan sonra dürbün ve montajı konusunda epey bir sorun yaşadım. Bunların çözümü konusunda yaptıklarımı diğer arkadaşlara fikir vermesi açısından açıklamayı uygun gördüm. Şöyle ki;


  Daha önceki tüfeğim olan Hatsan Mod 125 sniper üzerinde kullandığım aliexpress ile çinden gelen diana 6-24x42 dürbünümü mod56'ya dm60 dampa ile bağlayarak kullanmaya başladım. Fakat mod125 ile iyice hırpalanan dürbünüm mod56 ile her atışta içindeki "erector tube" (türkçesi biraz sıkıntılı :D ) yaani artıkılın bulunduğu tüpün hareket etmesi ile vuruş noktası bozuluyordu. Bende yeni çıkan "zr - zero recoil" yani sıfır tepme ayak alarak kullanmaya başladım. Ayak ile tecrübelerimi sıralayım;


  1) Dürbünün alt kısımdaki çıkıntının ayağın orta kısmına değmesi ile ayağın hareketinin durması sorunu oluşuyordu. Bu sorunu dürbünün boğaz kısmının altına shim yaparak yükseltmek zorunda kaldım


  2) Ayak iki adet milin üzerinde hareket ederek fonksiyonu gerçekleştiriyor. Ama sebebi bilinmez millerin çapı yuvalarına göre çok az küçük. Bu sebeple atış sonrası mekanizmanın hareketi sebebiyle hafif oynama oluyor ve çok az grupmanı bozuyordu. Forumdan SSSalih abiyle konuşmamızda onun ctcustomairguns blog yazarı Hector Medina isimli arkadaşının bu oynamaya bir çözüm yolu bulduğundan bahsetti. Ayağın üzerine millere denk gelen bölgeye iki küçük vida ile boşluğu aldığını gördüm, şöyleki;


  airgunturk.com/attachment/28668/airgunturk.com/attachment/28669/airgunturk.com/attachment/28670/  fakat ben ayağı delmeden bir çözüm yolu bulmayı denemeye çalıştım. Abim sanayide yüzey taşlama ustası olduğu için, içindeki millerin daha kalınını yaptı sağolsun. Orjinal millerin çapı 5,980 mm iken yeni millerin çapı 6,015 olarak taktım ve herhangi bir oynama kalmadı şükür.. Miller aşağıdaki gibi:


  airgunturk.com/attachment/28671/  3) Her ne kadar sıfır tepme olarak lanse edilen bullseye ayakların tamamen "sıfır" olmadığını gördüm. Mekanizma şöyle çalışıyordu:  atış anında mekanizma geriye gidiyor, ayağın kızağa bağlı kısmı da buna bağlı olarak geriye gidiyor ve daha sonra dürbün geliyor. Ağır çekimde yavaş gibi görünen bu dürbünün bataryaya geri dönme hareketi aslında bir çekiç darbesi oluşturuyordu. Bu da dürbüne yansıyor ve aşağıdaki gibi aynı yere nişan almama rağmen vuruş noktam değişiyordu, atışlar 30 metreden destekli yaptım:


  airgunturk.com/attachment/28672/airgunturk.com/attachment/28673/airgunturk.com/attachment/28674/airgunturk.com/attachment/28675/


  görüldüğü üzere her 15-20 atışta vuruş noktam değişiyordu. Bende dürbünün bu geri hareketini yavaşlatmak amacı ile içindeki yayı değiştirip daha yumuşak bir yay kullandım, üstteki orjinal yayı, alttaki ise yumuşak olan yay, biraz kısaltıp monte ettim:


  airgunturk.com/attachment/28676/airgunturk.com/attachment/28677/


  daha kaliteli dürbünleri içim rahat bir şekilde kullanmak amacı ile ön kısımlara da çok hafif yaylar kullanarak frenleme yapmaya çalıştım, yayların kapalı halinin ayağın konik kısımda merkezleme yapmasına engel olmayacak şekilde kısaltıp taktım:


  airgunturk.com/attachment/28678/


  sonuç olarak bayaaa bir uğraştan sonra hawke dürbünümü monte edip kullanmaya başladım ve sonuç mükemmel oldu, 5'erli 4 grupman:


  airgunturk.com/attachment/28679/airgunturk.com/attachment/28683/airgunturk.com/attachment/28684/airgunturk.com/attachment/28685/  Son olarak belirtmek istiyorum, diana bu ayağı piyasaya çıkarmadan önce biraz daha üzerinde çalışması gerektiğini düşünüyorum. Bazen dürbün kelepçelerini montaj sırasında çapraz sıkarken birini diğerinden çok az farkla sıkı yaparsanız kasıntı oluyor ve ayak hareket etmiyor, alyan vidaların baş kısımları çok kalitesiz olmuş, benim gibi çok fazla söküp takma işlemi sonrası sıyırma yapıyor. Tüm bu eksiklikler düzeltildiği zaman yaylılar için vazgeçilmez bir ayak olacağı kesin.


  Umarım faydalı olabilmişimdir. :thumbup: