silverking adlı kullanıcının mesajları

Namluda fişek yatağının hemen arkasında üstten bakıldığında geriye doğru dil şeklinde bir uzantı vardır.Mekanizmada bulunan kilitleme dili bu uzantının içinde bulunan çentiğe otururarak atış anında namlu ile mekanizmanın kilitlenmesini sağlar.Atışta mekanizma ile namlu adeta yekpare olduğundan pompalı tüfekler otomatiklere nazaran biraz daha güçlüdür.Sağ el modelinde fişek tahliye deliği sağdadır ve namlu arkasında ki uzantı parçanın tüfeğe üstten bakıldığında sağ tarafı fişek tahliyesini kolaylaştırmak için traşlanmıştır.Sol el modelinde ise; fişek tahliye deliği soldadır.Fişek soldan tahliye olduğundan namlu gerisinde ki uzantının sol tarafı traşlanmıştır.Dikkat edilecek nokta budur.
    Ayrıca namluya fişek sürülü vaziyetteyken atıştan vazgeçilerek tüfek boşaltılmak istenirse tetik korkuluğunun önünde ki levye tetik parmağı ile geriye çekilirse kilit dili aşağıya mekanizma içine iner.Bu levyeyi bırakmaksızın pompalama işlemine devam ederseniz, namluda ki fişek patlamamış olarak tahliye olur.Harekete devam edilirse tüfek tamamen boşaltılmış olur.Unutmamak gerekir ki mekanizma arkasında ki ateşleme iğnesine vuran horoz geride kalkık durumdadır.Hertürlü silahta yayları tansiyon altında uzun süre bırakmak yayda yorulma ve ileride fişeği patlatmamaya yol açacağından namlunun boş olduğundan iyice emin olduktan sonra tetik düşürülmelidir.
    Bu tüfekte namluda fişek varken arazide gezerken emniyeti kapatarak dolaşmak bir çözümdür.Ancak önünüze aniden çıkan uçar veya kaçar avda heyecandan kapalı olan emniyeti çabucak açmak her zaman mümkün olmaz.Silahlar sonuçta insan yapısı, emniyet kapalı olsa dahi tüfeğin kaza ile sertçe yere vurması halinde bile horoz düşüp tüfek istenmeden ateş alabilir.
    Bana göre Remington 870 i dolu iken en ideal taşıma şekli;
    Namluya mermiyi sürün, hemen ardından tetik korkuluğunun önünde ki levyeyi tetik parmağınız ile geriye çekin.Kilit aşağı mekanizma içine girdiğine göre kundağı 5 cm kadar geri çekin.Fişek yataktan azıcık geriye çıktı ve mekanizma da çok az geride.Bu şekilde ne tetik çekilir, ne de horoz düşer.Tüfek mekanizma namluya tam olarak kilitlendiğinde ateş alacak şekilde yapılmış.Önünüze aniden bir av çıktığında kundağı azıcık ileri ittiğinizde mekanizma hemen kilitlenir ve tüfek patlar.Hem daha seri hem de yere düşse dahi patlamayacak kadar emniyetli.

Bu tüfeğin aynısını 1989-2000 yılları arasında kullandım.Size yazacağım ilk şey; kasası çeliktir,magnum fişekleri hiç çekinmeden atabilirsiniz.Binlerce fişek atmışlığım vardır, bir tanesinde patlatmama veya boş kovanı sıkıştırma, tahliye etmeme problemi yaşamadım.Sadece son yıllarda çıkan '' süper magnum '' denilen daha uzun ve çok kuvvetli fişekleri atmaz.Zaten kovan tahliye deliğinden bu uzun fişekler geçmez ve namluda ki fişek yatağına da uzun gelir.Yivli setli namlular da sizin mevcut '' yivsiz av tüfeği '' ruhsatınıza uymaz.Böyle namlulu bir av tüfeği için '' yivli namlulu av tüfeği '' ruhsatı almanız gerekir.Yivli namluyu kendi başınıza getiremezsiniz.Araştırıp Türkiye Mümessilini bulup, onlar kanalı ile yasal olarak ithal ettirmeniz gerekir.Gümrük makbuzlu ve faturalı olan bu namluyu bağlı bulunduğunuz silah ruhsat şubesine beyan edip, bir dilekçe yazarak mevcut ruhsatınızı '' yivli av tüfeği '' ruhsatı olarak değiştirmek istediğinizi bildirmelisiniz.Bu tip bir ruhsat ile aynı tüfekte yivsiz setsiz namluyu da kullanabilirsiniz.Emniyet size sorar ve ne beyan ediyorsanız onu ruhsata işler.Aksi durumda arazide bir kontrol yaşarsanız kolluk kuvvetleri tüfeğinizi müsadere ederler.
    Bu tüfeği uzun yıllar kullanmış bir kişi olarak benim düşüncem;her türlü uçar av için 76 cm yivsiz bir namlu ile çulluk ve müdaffa amaçlı olarak da yasal sınır 52 cm lik ucunda şoku olmayan slug namlu en idealidir.Böyle bir namlu ile tekli şevrotin ve 9 bilyeli domuz kurşunu kullanmak yivliye göre bence daha iyidir.Silah yasası sürekli değişiyor, yivli namlulu ve otomatik atan av tüfeklerinin av-taşıma ruhsatlarını biliyorsunuz devlet iptal etti.Bu tüfekler sahiplerinde evde bulundurmaya düştü.Evde atamazsın, satsan satılmaz, kısacası bir işe yaramaz.İlerisini de düşünerek ben olsam yivliden uzak dururum.Ruhsat harcının da mevcut av tüfeği ruhsatına göre daha fazla olduğunu da bilmekte yarar var.
    Tüfeğiniz çok güzel, rastgele diyorum.

Geçmişte 14 lü diye tabir edilen bu silahı kullandım, modelleri ve gövde dayanımları konusunda size PM attım acele etmeyin derim.
    Saygılar.

18 Yaş sınırı çok düşündürücü olmakla birlikte esas vahim konu artık sağlık raporu ve psikolok raporu kalkıyor.Pompalı tüfekleri arabanın bagajında dileyen serbestçe bulundurabilecek.Geçmişe şöyle bir bakarsanız işlenen suçların bir kısmı da pompalı tüfeklerle ve ruhsatlı tabancalarla işlendi.Silah alımını bukadar kolay hale getirmek bence iyi değil.Hele hele problemli kişilik yapısında olanların rapor olmaksızın silah almaları olacak şey değil.Böyle bir kimse ruhsatlı silahıyla tuttu birini vurdu diyelim.Balistiği belli,kovanı belli, yakalanması kısa sürede olur.Herşeyin yolunda gittiğini ve yakalandığını düşünelim.Bu kişi hemen bu tip davalarda uzman bir avukat tutacak.Avukatların hazırlayacakları savunmalar genellikle '' ağır tahrik, şahsın onuruna hakaret ve kişinin psikolojik açıdan cezai ehliyetinin olmadığı '' temellerine dayananır.Hakim ilk celsede bunu akıl hastahanesine '' cezai ehliyetinin olup olmadığının anlaşılması için '' sevkeder.Hastahanede kişi psikolok ve psikiyatrislerce muayene edilerek heyete çıkarılır.Peki bu süreç sonunda zanlı heyetten '' cezai ehliyeti yoktur '' diye rapor alırsa bunun vebali kanunu çıkartan kişilerde olurmu olmazmı ?

Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.İyi bir tüfek olduğunu düşünüyorum, dürbün alacaksanız mutlaka dampa ayak kullanın ve max 40 mm ön mercek çapını geçmeyin.

Gamo firmasının BSA dan esinlenerek yaptığı bir yaylı tüfektir.BSA nın sitesine bakarsanız SOCOM a çok benzeyen BSA yaylıyı görebilirsiniz.SOCOM Türkiyede de satılıyor.Bu tüfekte bence dikkat edilecek nokta; namlunun üstü plastik kaplı ve kurma kolu ortası metal desteki plastik bir çıkıntıya pim ile namlu altından tutturulmuş.Tüfeği kırdığınızda yük tamamen bu plastik parçaya biniyor.Tahtakelede bizzat inceledim ve kurma kolunun namluya tuuturulduğu yer bana biraz zayıf geldi.Mutlaka Gamo diyorsanız VIPER MAX modelini tavsiye ederim.Bu modelde namlu tamamen çelik ve kurma kolunun bağlantısı da çelik.Bence bu model daha sağlam.Aynı dizayn Vhisper modelinde de kullanılmış.Namlu altında ki plastik çıkıntının çelik kadar sağlam olmadığını düşünüyorum.Bence SOCOM ve VIPER modellerini mukayeseli olarak tekrar inceleyin ve kararınızı ona göre verin.Her iki modelde de moderatör var ve dükkan içinde yaptığım test atışlarında sesi bir yaylıda olabildiği kadar kesebildiğini de söyleyebilirim.Aynı moderatör Vhisper modelinde de mevcut.Ayrıca bu tüfekler 450 TL civarında, mutlaka sıfır olsun demiyorsanız üzerine biraz daha ekledinizmi Yatagunda ikinci el Weichrauch ve Diana gibi tüfekler olabiliyor.Forum üyesi arkadaşlar tüfeklerine çok iyi bakıyorlar, ikinci elde de size hitab eden bir model olabilir.

Diana fiyatlarına bakınca o paraya rahatlıkla PCP alınabilir fikri ilk başta cazip gelmekle birlikte pompa fiyatını da ekledinizmi PCP biraz dafa pahallı kalıyor.Bu farkı vermeye değermi derseniz kesinlikle değer.
    Pompa ile PCP ye hava basmak zor deği.Tekniğini bilip, vücut ağırlığınızı pompaya verdinizmi bu işlem son derece kolaylaşıyor.Scuba tüpler çok fazla dolumu kısa sürede sunmalarına karşı onlarda da dolum istasyonu problemi var.Yakınızda tüpünüze 200-250 bar hava basabilecek bir istasyon yoksa tüp iyi bir çözü değil.
    Ben Diana 350 Magnumu satıp FX T12 aldım ve pompa ile dolduruyorum.Dolum konusunda da hiç sıkıntı yaşamıyorum.200 Bar hava ile 2 şarjör, 24 atışı rahatlıkla yapabiliyorum.Bu güne kadar ne tüfekte ne de pompada en ufak değil bir arıza beni rahatsız edecek keyfe keder bir duruma dahi rastlamadım.Özellikle FX de ki Lothar Walter Martch Grade namlu başta olmak üzere genel olarak kalite bana göre çok iyi.
    Diana Mod 54 1500 TL civarında, 56 TH düşünürseniz o paraya az bir ekleme yaparsanız FX T12 + pompa alabilirsiniz.
    Hepimiz yaylıdan PCP ye geçtik.Bunun sebebi PCP nin güçü ve sarsıntısız, isabetli, ard arda atış imkanı sunması.Ayrıca moderatör konusunda yaylılarda sesi genelde %50 oranında kesebirsiniz ki bu durumda evde yaptığınız atışlarda komşuları rahatsız etme konusu ortaya çıkıyor.
    Dürbün konusunda da yaylılarda 40 mm mercek çapını geçmemeniz gerekir.Büyük çaplı mercekler o tepmelere bir müddet dayanır ve sonunda mercekler yerlerinden oynar.Montaj için ise kesinlikle darbeleri emen Dampa ayak kullanmanız gerekir.PCP de ise dürbün konusunda özgürlüğünüz daha fazladır.
    Sonuç olarak yaylılarda güç daha az, buna bağlı olarak menzil daha kısa, ev içi atışlarda gürültü problemi var, dürbün gücünde sınırlısınız.PCP de ise güç daha fazla, ard arda yaklaşık 24 isabetli atış imkanınız var ve evde kimseyi rahatsız etmeden, istediğiniz dürbün ile ile atış yapabilirsiniz.Karar size kalmış ama birçok arkadaşın ve benim fikrim FX T12 alın derim.

Ben yaklaşık 1,5 yıldır T12 kullanıyorum ve çok memnunum.Özellikle Lothar Walter namlu çok isabetli.Tüfek çok hafif ve bir dolumda 2 şarjör rahatlıkla atıyor.Bu güne kadar da hiçbir arıza yaşamadım, dolayısıyla tüfeğin herhangi bir yerini sükmek gerekmedi.Diana Mod 48 sahibi olan arkadaşım da tüfeğini satınca FX T12 de karar kıldı.Mustafa bey ile yaptığımız görüşmeden Kasım başında geleceğini öğrenmiştik.Normal T12 geleceği gibi T12 Whisper da gelecekmiş.Bu yeni model sentetik '' T '' kundak ve namlu üstünde ceket ile kendinden moderatörü var.Ayrıca namlu ucuna 1/2'' özel bir adaptör ile bildiğimiz moderatör de takılabiliyor, yani tam bir sessizlik. ;d;

Akif bey, tekrar hayırlı olsun ve iyi günlerde kullanın.Herkes gibi ben de gruplar nasıl loacak? en çok hangi pelleti sevecek? merakla bekiyoruz değerli yorumlarınızı. ½bay£bay`;

Bazı satıcılar sattıkları malın teknik özelliklerini bizler kadar bilmiyorlar.X20, X10'a göre daha güçlüdür.En güçlüsü ise şu anda X50 ve sadece sentetik kundaklısı var.Stoeger oldukça iyi kalitede ve o paraya göre iyi bir silah bence.İşinizi görür ama bir müddet sonra kurtlar sizi kemirmeye başlar.Sonuçta varacağınız nokta PCP dir.Bulabiliyorsanız ikinci el bir yaylı bakın derim.Çünkü bir müddet sonra sizi yaylı kesmeyecek.

Diana 350 Magnum 4,5 mm kullandım.Çok güçlü ve isabetli bir tüfekti.Ancak yaylıların ürettiği enerji PCP ler kadar yüksek değil.Yaylıda genelde 4,5 mm tercih edilmesi gerekiyor.Çap mutlaka 5,5 mm olacaksa sadece Dianada Model 48-52 veya 54 Air King seçilebilir.Bu üç model haricinde Dianada ve alternatifi Weihrauchda 4,5 mm tercih edin.İsabetlilik açısından genel bir kanı daha var o da sabit namlu olması.Bu durumda Diana 460 Magnum ve Weihrauch HW 97K tercih edilebilecekler arasına giriyor.Sonuçta zevkler tartışılmıyor, size hangisi yakın kelirse en iyi odur.İsabetli atışlar dilerim.

Hepimizin sahip olduğu silahların kendine has özellikleri var.Artıları var, eksileri var.Bizce artıları hangisinde fazla ise onu seçtik ve kullanıyoruz.Air Force tüfeklerini de içimizden birileri seçecektir.Atışlarda ki izlenimlerini yayınlayacak ve bizlerle paylaşacaktır.Bu da camiamızda renk demektir.Ben şahsen FX T12 kullanıyorum ve çok memnunum.Benim için çok fazla güç önemli değil.Stabilite ve silahın az parçadan oluşması, bakımının kolay olması, arıza yapmaması önemli.Şarjörlü olması ve 12 pellet kapasiteli olması da önemli.Şarjör kendinden indekslemeli olduğundan onu çevirecek birtakım mekanizmalar FX T12 de yok.Ayrıca çok da hafif.Bu özellikleri bence onu önemli kılıyor.Bir başkasına sorsanız FX T12 çok basitmiş, bukadar parayı onamı verdin der.O onun görüşü, saygı duyarım.FX i seçmedi diye o arkadaşı eleştirmem.Bu arada bana göre daha karışık mekanizması olan Air Armslar da çok güzeller.Tüfek her haliyle kaliteyi yansıtıyor.Varsın şarjör kendinden indekslemeli olmasın, FX e göre biraz daha ağır olsun.Param olsa bir tanede ondan alırım.Air Forcelara gelince; güç ise birici kriter tamamdır ki birçok arkadaş ilk önce ona bakıyor.FX lerin ardından Air Armsların, Daystatelerin satılmasının ardında kaliteleri ve biraz daha güçlü olmaları yatıyor.Eğer bu tüfekler yedek parça,servis ve sağlamlık olarak bizleri ikna ederse varsın tek atışlı olsun.Gülü seven dikenine katlanır.