_ŞaVŞaTLı_ adlı kullanıcının mesajları

Arkadaşlar bugün izinliydim dedim bi kaç atış yapayım. Ama ne yazıkki hava fena halde yağdığından bunu gerçekleştiremedim :( Bende evde imkan dahilinde bir kaç deneme atışı yaptım. Salonun boyu 6m. 5m mesafeden tüfeği deneme amaçlı bir kaç atış yaptım. Sıfırlamam iyi olmadığı için ve sıfırlama konusunda acemi olduğum için pelletleri tam ortada toplayamadım. Amacım grupmanlara 10m den başlamaktı ama havanın azizliğine uğradık. Yarın hava açıksa yeni grupman çalışmaları yapmayı düşünüyorum. Saygılarımla

Atışlarımı Gamo Match pellet kullanarak oturarak destekli 3 er atış şeklinde yaptım.

1.Grupman
    [Resim Engellendi: http://s11b.directupload.net/images/081227/temp/up7vmc2g.jpg]

2. Grupman

[Resim Engellendi: http://s11.directupload.net/images/081227/temp/bh49n3wn.jpg]

3.Grupman

[Resim Engellendi: http://s11b.directupload.net/images/081227/temp/yoawycxx.jpg]

Tepen bir silah her zaman hedeften şaşmaktadır. 50 cm lik bir namlunun ucunda 1 mm lik sapma 10 mt mesafede 20 mm sapma demektir. (Doğru orantı) Yani tam 20 katı. Bunun tepmeden dolayı 0,5 cm saptığını ve atış yaptığın mesafenin 100 mt olduğunu düşünürsen 1 mt lik bir sapma çıkar ortaya. Ateşli silahlarda ise (verdiğiniz örnekteki dragunov) da tepmenin mermiye etkisi daha azdır. Çünkü çekirdek namluyu yüksek çıkış hızından dolayı daha erken terk etmektedir. Saygılarımla

Tepen bir silah hedeften şaşar doğrudur ama iyi bir atıcı bu şaşmayı en aza indirebilir. Ben Hatsan mod 95 SAS ile 10m de iplik vurabiliyorum(bildiğimiz ince dikiş ipliği). Tüfeğimde optima 3x9x44 dürbün var. Tepmeden dolayı oluşan sapma sonucu o ipliği vurmak zor olur. Atıcı doğru teknik kullanarak bu sapmayı minimum seviyeye indirebilir diye düşünüyorum. Bu benim nacizane fikrim. Yanlışsam affola. Saygılarımla

Hatsan bu yıl çıkardığı pistonlu silahların neredeyse tamamında 9/11 kızaklar yargılı, dolayısıyla dürbün ayağının silah kızağındaki tutma temas yüzeyleri neredeyse %50 azaltılmış, bu durumda ingiliz sport mach Dampa ayakların hiç şansı yok büyük ihtimalle kayar, bu noktada YataGun Dampa daha şanslı çünkü ingilizin dampasında silaha sabitleyen 4 adet allen vida 4metrik karşılığı iken YataGun Dampada 5metriktir yani çok daha güçlü sıkma yapılabilir, bunlara sağmen kayma olursa ilk yapmanız gereken mükemmel sıkmanız, olmadı kaydı silah kızağının Dampa ayağa temas eden yüzeylerine LockTite uygulayın bu durumda kayma duracaktır.

Sayın Mustafa Bey allen vidaları bayağı sıktım ama vida yalama yapar diye daha fazla zorlamaya korktum. İnşallah kaymaz. Şayet kayarsa dediğiniz gibi locktite satın alıp kullanırım. Size bir sorum olacaktı. Şuan diyelimki kayma oluyor, bunun dürbüne zararı yoktur dimi? Sadece ayar bozulur diye düşünüyorum? sizce doğrumu düşündüğüm? Saygılarımla

Teşekkür ederim öneriniz için. Mesajınızı yeni okudum. Dampa montajını akşam yaptım. Dediğiniz gibi çapraz sıkma yaptım fakat ilk önce ilk halkada sonra ikinci halkada yaptım çapraz sıkma işlemini. Zaten fazla sıkmadım. Dürbünün üzerinde gelen çift parça ayakları söktüğümde dürbüne oturan kısımlarında ince çift taraflı bant şeklinde birşey vardı. Bunları söküp dampa halkalarının içine yapıştırdım. Bu şekilde dampa halkalarının dürbünü çizmesi engellenmiş oldu. Ayrıca yapışkan olduğu içinde fazla sıkmama gerek kalmadan dürbün sabitlendi. Tüfekte bulunan stoperi söktüm. Dampayı kızağın en gerisine 0,5 cm kalacak şekilde sabitledim. Bu akşam fotosunu eklerim. Nasip olursa yarın birkaç atış yapıp dampayı kontrol edeceğim. İnşallah kaymaz :)

Arkadaşlar Yatagundan almış olduğum dampa ayak bugün elime ulaştı. Şimdi bunu monte etmek istiyorum ama hiçbir bilgim yok. Elimde mod 95 sas tüfek ve optima 3*9*44 dürbün var. Resimde olduğu gibi tüfek üzerinde stoper mevcut. Bunu çıkarmam gerekiyormu? Yoksa dampayı stoper lamı kullanmalıyım? Eğer stoperi çıkarmam gerekiyorsa dampayı tam olarak kızağın neresine monte etmeliyim. Birde ayrıca dikkat etmem gereken noktalar varmı? Bu montaj hakkında üstadlardan yardım bekliyorum. Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler. Forumda araştırdım ama tam olarak anlayamadım. Bu konuda özür dilerim.

[Resim Engellendi: http://www.hatsan.com.tr/images/airguns_photo/mod_95_detay/mod_95_01.gif]

Dostlar öncelikle hepinize hayırlı forumlar dilerim. Yeni almış olduğum Hatsan Mod95SAS tüfeğime Optima 3*9*44 dürbünümü takmak istiyorum. Sizce bir sorun teşkil edermi? Dampa ayak almam gerekirmi? Birde yatagunda bulunan boğaz çapı 25,4 mm olan dampa ayak bu dürbüne uyarmı? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygılarımla

Arkadaşlar sizden rica etsem 10m, 25m, 50m ve 100m de kullandığınız hedef kağıtlarının ölçülerini yazabilirmisiniz? Sitede birçok hedef var ama kaç metrede kullanılacağını bilmiyorum. Bilgili arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim. Herkese hayırlı forumlar

normal değer derken?neye göre,kime göre? :him:s

Sevgili hogo87 normal değerler dedimse 100-200 ytl civarı demedim heralde. ;kihhik, Ne bileyim yani mesela 600-700 civarı falan olursa diyelim çoğu kişi alabilir diye düşünüyorum. En iyisi bekleyip görmek. Hayırlı forumlar

Çalışmalarınızda başarılar dilerim Mustafa Bey. İnşallah fiyatlar normal değerlerde olurda bizde bu sevdaya PCP ile başlarız. Saygılarımla