guctony adlı kullanıcının mesajları

Hafta sonu deneriz birlikte inşallah

Gerçekten hafif oldu.yukseklik ayarını da yaptım hedef atışı yapabiliyorum artık. filinta oldu mubarek...
    Bakalım 40-50m arasına nasıl olacak x;.zx;.z

Alıntı

eline sağlık Tonguç ;d;
    benim aklıma geleni daha önce yazmıştım. namlu ucu dişlere uyan bir civataya takılabilir, parçayı gerektiği ölçüde yüksek yapabilirsin.

Dedigim gibi öncelikle hazır bir urune konma derdibdeyim yoksa yapacagım..
    FX ile bu kadar hafifken nişan almak ayrı bir keyif ;tacli#

Alıntı

diopterin gövdesini ne tür bir malzemeden yapmışlar ,vida yatakları hassasmı acaba

Diopter gamo marka cok kaliteli deyil ama iş görecek gibi vidalarında sorun çıkacagını sanmıyorum

Mustafa Bey

çok teşekkurler. Çok faydalı oldu..

Bu bilgiler ışıgında sormak istedigim şu olacak Yatagunda satılan gamo marka diopter iki parçalık bir set mi yoksa sadece arka diopter kısmını mı içeriyor. Yani kestirmeden sorarsam FX T12 ye montajı yapılabilinir mi ve saglıklı bir şekilde kullanıbilinir mi.

ilginiz için şimdiden teşekkürler

saygılar

Arkadaşlar aranızda Diopterle atış yapan varmı...

Varsa etkili kullanım mesafesi ve mantığını aktarabilirmi. Diopter tek parcalık bir ekipmanmı yoksa arpacık ilemi kullanılıyor. T12 ile dürbün dışında atış alternatiflerini araştırıyorum. da

herkeze saygılar

Kanuran Bey geçmiş olsun.. 5mm pellet olmasın doktorun gördugu...
    Cmt insallah gelebilecegim. iş sebebiyle şehir dışına cıkıyorum cumartesine dönmeye calısacagım

Herkeze gelemezsem şimdiden iyi atışlar

selamlar

Web,i şöyle bir karıştırdım bunlar karşıma cıkan havalı silah patentlerinden ilk 5 tanesi. şimiden 30'u buldu liste. Dikkat ederseniz kimsinin tarihi 1986'ya kadar gidiyor. Su anda yaptıgım ön araştırmadan bence mevcut sistemde en iyi alternatif micro selenoid valve kullanan bir sistem...

Yani ana basınç tupunden sonra valfin yerine bir selenoid valve ile basıncı regule etmek ve direk olarak namluya yonlendirmek. Bunun şöyle avantajları olabilir. mesela eger basit bir devre ile tupun basınç miktarını kontrol edilirse selenoid valve'in acık kalma aralıgı elektronik olarak kontrol edilebilir ve bu demektirki sınırsız guc kontrolu. Hatta bu basit devreye kullandıgımız pelletin agırlıgını da girersek her atışta pellete gore regulasyon yapacagı için atış istikrarda artacaktır. Bu sistemin bir avatajıda buyuk ihtimalle tetik mekanizmasının Fly by wire dedigimiz gibi elektronik bir tetik olacagı yani tetik atış komutunu mekanik ara parcalarla deyil direk aktaracagı için hassasiyetide artacak sanıyorum...
    Tabi bu bahsettigim sistem gunumuzle alakası yok ama kabaca maliyet acısında onlarca hassas parca imalatını aradan cıkardığı için maliyet olarak da uygun olacaktır. Ve su anda kullandıgımız sistemlerle verimlilik açısından bire bir uyşacaktır. Sanıyorum micro selenoid valvelerle 400 ila 500 Psi a kadar randımanlı atış kontrol sistemleri tasarlamak mümkün olacaktır...

Ne dersiniz gelecekte böyle bir sistemle karşılaşabilirmiyiz. Dedim ya atış serbest

saygılar

selamlar herkeze

Benim kucuk bir şarşör sıkıntım var. yedek şarşörüm elime ulaştıgından beri sıkışık. Yani her atıştan sonra cıkarıp yerine takmazsam donmuyor. Sıfır bir urun oldugu için bir zaman gecerse duzelir diye dusndum ama olmadı. Sizce ne yapmalı.

saygılar

Quackenbush u daha önce inceleme şansım oldu. Quackenbush' amacı av vede buyuk kalibre ateşli silahlara ciddi bir alternatif oluşturmak bence. Muhendislik acısından tasarımcısının birikimine sahip olsada PCP için bir üst limit olamaz bence çünkü hitap ettigi kitle aslında cok dar ve av amaçlı. Benim aklımdaki daha cok populer trendin gidebilecegi uç nokta. hoş kim FX revonun ustune yeni bişi koyabilir. Sadece kopyalıyabilir. ama mühendislik bana göre daha hassas daha kucuk ama daha etkili olanı tasarlamaktır. Bu da hep cılgın ama uygulanabilir fikirlerden cıkmıştır.

Saygılar

Bu arada söylemeden edemiyecegim.

Turkçemiz de güzel bir deyim vardır Önemli olan boyu deyil işlevidir diye. Yani her ne kadar PCP nin limitlerini araştırsakta Bence 250m ye FT atış yapan bir PCP ile 100m atan PCP arasında keyif olarak hiç bir fark olmayacaktır.(100 m atış keyif aldıracak kadar zaten zor) Yani bu başlıgın altındaki amaç aman ne kadar uzaga atarsa okadar iyidir deyil. En azından bu benim kendi duşuncem merakım sadece PCP nin limitlerini bulmak..

Herkeze saygılar