godofwar adlı kullanıcının mesajları

bak kardeşim ben mod 125 i geliştirip kullanan biri olarak yazıyorum , tüfeği kaça aldın bilmem , benim mod 125 modifiye topiğimi okumuş olmalısın yay ucu ağırlığından bahsetmişsin çünkü , yay ucu ağırlığını artır hava transfer deliğini 5,5 mm ye büyüt ama namlu girişindeki oringi sağlam bi malzemeden yaptırmalısın çünkü dayanmıyo ,örneğin kestamit yada polyemid den yaptır altına yani namlu tarafına kauçuk bi oring koy, yay ucu ağarlığını bronzdan yaptır daha ağır malzemedir , bide piston keçesi önemli ben onu araştırıyorum , bence en iyi malzeme teflon olmalı , yakında bende teflondan bi keçe yaptırıp deneyeceğim. yayı değiştirebilirsen maccari al ama bulamazsan bence fabrikayla irtibata geçip yeni bi yay satın al hatta almışken 2-3 yay birden al yanlız yeni gelen yayı ben kendi imkanlarımla takamadım işyerine götürüp taktırdım , bu dediklerimi yaptıktan sonra tüfeği yağlayarak topla bi dene bakalım , ilk atışlarında çıkan sese inanamazsın benim mod 125 5,5 calibre , hala ses hızının üstünde atış yapıyo yayı yeni değiştirdim , sendeki patriot silindir hacmi açısından daha büyük öyle çok teper hedef vurmaz safsatalarınada inanma benim tüfek çatır çatır vuruyo alışman lazım tek olay tüfeğe alışmakta , şu an bulabildiğim en ağır pelletleri kullanıyorum vurduğu yerde güller açıyo inan :) bence riske girmeye değer tüfek dağılır falan diyolar benim tüfek kalite anlamında seninkinden kötüdür ne dağıldı ne sorun çıkardı üstelik 3-9x32 dürbün üstünde takılı dürbüne sorun çıkmadı kullanıyorum 3. yılı bu yıl bazı şeyleri kendin deneyip göreceksin burdaki arkadaşlar yorum yazıyor ama yapan ve kullanan bilir....

bu tüp patlamalarından ölen yaralanan sakat kalan kim var at44 kaçtane satılmış , kaç kişi sakatlanmış meraklandım doğrusu , hiç patlayan tüp oldumu , satılan silahla patlayan tüplerin kıyaslaması istatistiği bişeyi olmalı değilmi ben şimdi ambole olmuş olayları izlemeye çözmeye çalışıyorum :( , bi güney koreli bi ingiliz , bi isveçli , bi amerikalı yada bi alman kadar değerimiz yokmu kendi memleketimizde , bi güney kore havalı silahı kaç kişiye zarar vermiş , bi isviçre firması , bi alman ve amarikan firması kaç kişiye ha burda şunu söylemeliyim , bu silahın patlaması çatlamasıda değil , amerikalı çocuklar yaşıtlarını havalı silahlarla vuruyo dinlediğim duyduğum haberler var , almanyada belli bi gücün üstündeki silahlar yasak ama HW silahlar bizim memlekette çok revaçta :) anlayamıyorum bizim üreticimizi destekleyip , yaptıklarına bi şekilde katkıda bulunmak varken ha eğer bizden bi katkı istemiyosa kime mal satarsa onun sorunu ama bize bi değer veripte danışıyosa ve bizde gülümseyip senin yaptığın işten hayır gelmez diyosak hata bizde :(...

yay ucu ağırlığını hava çeliğinden yapman bişey değiştirmez önemli olan ağır bi malzeme ve aynı zamanda ezilmeyecek bi malzeme , kabul tüfek tepiyor , atışlarında fazla istikrar yok deniyo :) bence fena değil , ya bu dürbünü dağıtma olayını anlamadım bende bi optima dürbün var tüfekle beraber gelen dürbün 3-9 x 32 ve ne dağaldı ne sorun çıkardı ben dürbün konusunda şanslı olabilirim nede olsa çin malı , bu gün atıştaydım ankara kızılcahamam tarafında hem balık avı hem atış , 150 metre civarı mesafelere atış yaptım kısa mesafeler artık kesmiyo :) , şunu anladım hava ısınınca bizim tüfeklerin namlu çıkış hızları düşüyor , bide iyi pelletler yoktu elimde yerli malı pelletlerle atış yaptım amaç dürbünü ayarlamaktı , ama genede baya iyi bi idman oldu kol kaslarım baya çalıştı :) , mod 125 i kurmak bile temiz bi uyku uyumanın yolu , yattığınız yeri beğeniyosunuz :) , bilemiyorum hala bu model satılıyor mu ama bence çok iyi tüfekler almak yerine biraz ekonomik tüfekler alıp onlar üstünde oynamalar yapmak daha cazip ; diye bilirsiniz , bu iş için harcayacağını bütçenin üstüne koy daha iyi bi tüfek al , ama tüfek dolapta dururken bizim merakımız dolaba sığmaz :) araştırma ve geliştirme yapan arkadaşlara selamlar...

şimdi anlatacaklarıma inamayacaksınız , benim kötü bi hatsan mod 125 var gariban işi , bu tüfeğe biraz emek ve para harcadım , bu çalışmalara başladığımda tüfek eskimeye başlamıştı , yani keçesi yayı ölüydü , tüfeği keçe ve yay alıp yeniden topladım arkadaşlar , elimde fps falan cinsinden hız ölçecek cihaz yok , ama 16-18 greyn pelletle bu tüfek 340 m/s hızı aşıyo namludan çıkan pellet patlamalar yaratarak gidiyo , tabiki bunda biraz dizel etkisi olabilir , ama yaylı tüfekte namlu çıkış hızı budur , pcp de bu kadar hız yapar demek bence ön yargı , cihazları kurup test etmek lazım , 5,5 mm bi tüfek hemde ortalama bi ağırlıkta pelletle ses hızını aşıyo diyorum , aşarda bunlar aşılması imkansız sınırlar değil , genelde bu silahları satabilmek için bazı durumların aşılmaması için garantörlük yapmak gerekiyo
    örneğin almanya bize göre namlu çıkış hızı konusunda çok hassas
    bizim tabancaların namlu çıkış hızlarını tüfeklerde son sınır olarak görüryo almanya , ateşli bi silahın kovanında yanan minik bi barut parçası böyle nerji üretiyosa
    bzizm kol gücümüzle ürettiğimiz enerjide az değildir , bunu kayıpsız olarak pellete iletebilirseniz baya enerjiler üretyebilirsiniz
    tabiki silah konusunda otorite olan üstatlarımız var bu forumda
    ama ben çok şey ummuyorum umduklarım kabul edilebilir sınırlar dahilinde olmalı :)

Frivolo dostum maccari 3,80 lik yay orjinal mod 125 yayından daha kuvvetlidir , yapman gereken orjinal mod 125 yayının kapalı halini milimetrik ölçmek , sonra aldığın macari yayın kapalı halini bu ölçüye uydurmak hatta sana bi tiyo daha veriyim eğer bulabilirsen webley patriot tüfekler için yapılmış modifiye keçeleri mod125 e de uyar iyi bi keçe bulursan yayıda maccari yaparsan ee tabi bide tüfeği kurmaya gücün yetiyorsa namlu çıkış hızı çok yüksek yerli yapım bi tüfeğin olur iyiki havalı tüfekle av serbest değil :)

dostlar bayadır yurt dışındaydım arap ellerinde , geri döndüm tüfeğimi bulduğum hal çok kötüydü keçe bitmiş o ring kalmamış yay kendini aşmış :)
    ilk iş hatsandan fabrikadan keçe yay ve o ring istedim başka bi yere yönlendirdiler beni , ordan aldım yedek parçaları , bana yollanan parçaların hepsi orijinaldi buna eminim , eski yayı söktüm yeni gelen yayı yanına koydum arada en az 15-18cm boy farkı var :(
    yeni yay çok uzun ve güçlü takamadım bi türlü toplayamadım tüfeği , presçiye gittim bu gün sabah
    oda toplayamadı pes etti ya yapma etme dedim adamlar bu tüfeğe bu yayı takıyo , en son çare metal tornasının aynasına tüfeğin şasesini bağlattım , yay ve gerisindeki plastik aksamı tornanın madrenine bağlattım , madreni itip çeken baskı volanı sayesinde benim yeni yayı tüfeğe adapte ettik ama bana sorun nasıl olduğunu , çok zor oldu :( , yeni keçe yeni yay ve yeni o ringle , ilk atış için denemeye geldi sıra
    dürbünümü üstüne bağladım , tüfeği kurarken çok korkuyodum aceba yay kapandığında kurtarmazmı yoksa yeniden yayı sökmek lazımmı diye , ilk kez tüfeği kurduğumda yay kuruluma izin verdi ve tüfek hayatımda ilk kez duyduğum seslerle atış yaptı , 5,5 mm kalibrede yaylı bi havalı tüfeğin ses hızı üstünde atış yaptığını söyleseler inanmazdım ama benim emektar yaptı bunu , nerdenmi biliyorum sesten anladım , çıkan sesler herşeyin şahidi , gamo pro hunter marka pelleti öyle atıyoki ses geliyo diyebilirim , ben bu pe4leti yada bu tüfeği ilk kez kullanmadım , ankarada kronograf sahibi arkadaşlar varsa hız testi yapmak istiyorum benimle bağlantıya geçsinler ne olur , bayadır forumda yokum , gurbetten döndüm ilk işim tüfeğimi elden geçirmek oldu inanın yada inanmayın , dizel etkisiyle bu silah imkansız denen şeylerin üstünmde iş çıkarıyo , yağ tenekesi örneği 25 metrede rahat rahat delip geçiyo arkalı önlü hemde zımba deliği gibi net bi delikle
    kronografı olan ankaralı arkadaşlar haberleşelim....

planı indirirsen orda herşey açıklamalı olarak var ama maalesef ingilizce , amatör ruh yapısı bu işte silahın mucidi nasıl bi adammış bu tüfeği nerden esinlenip yapmış bilemiyorum ama benim için sanat eseri bu silah :) daha iyilerini bizim yapmamızı dilesem çok şeymi istemiş olurum :)

tüfeğin namlusuna diş açtırman gerekiyo ben yerinde olsam kıyıp bu namluya diş çektirmem , eminim çok ses çıkarıyodur , diş açtırmayı göze alırsan bişeyler yapacağına eminin...

airgunturk.com/attachment/3009/

adam 5*10 tahtayı ikiye bölüyor. çelik kovayı su doluyken ardından çıkarıyor.
    http://www.thehomegunsmith.com/CaselmanAPMG.shtml

basit ve etkili birşeye benziyor. hemde full otomatik

forum arkadaşlarıma bi hediye olsun silahın pdf formatında plan ve çalışma şeklini veriyorum. silah çok basit değil aslında. çok kuvvetli bi silah tek atışta yapıyo yanlız bu silah bizim yasalarda serbestmi bilemem , yapmaya çalışanlar önce yasalara bi danışsın.
    hatta bu planı ben silah kaynak bilgi başlığında da veriyim
    planın linki:
    http://rapidshare.com/files/16…godofwarcaselman.pdf.html

çocukken sapanla çok kuş öldürdüm , karga ve saksağanları bende pek sevmiyorum ama tüfekle vurulmasına karşıyım , bişeye yaramasalar dünyada işleri , olmazdı. ankarada son yıllarda sayılarının arttığı doğru , diğer kuşların yavrularını yumurtalarını yediklerini çok gördüm , belkide kargalar olmasa diğer kuşların sayısı çok daha fazla artacak , bu arada bilginiz olsun istanbulda 3-4 ay kadar önce havalı tüfekle karga vuran 3-5 kafadarı gözaltına almıştı polis , burda bunları konuşuyoruz çevreci yesillerden birileri bu yazılanları görseler 1e 1000 katıp anlatırlar adımız toptan katile çıkar maazallah ;lol;

unutmayın çelikten yapmadığınız sürece suç değilmiş ;) alüminyumdan , plastikten her şekilde yapabilirsiniz , fx in reklamında hangi modeldi tam hatırlamıyorum ama gladyatör olabilir kütüphanede insanlar okurken bizim eleman tüfekle sinek avlıyodu :) bu tarz bi apatarla aynı şekilde atış yapabilirsiniz , tabi ses hızını geçmeyecek ağır pelletlerle....

ben hakiki bi tarif vermeyi düşünüyorum ama 3 yıldan başlayan cezalar varsa çizim vermeden anlatıyım ;

benim planım arka arkaya dizili pullardan ve pullarında arkasında ince zayıf bi yaydan oluşan sistem bu sistemi silindirik bi boruda toplamak gerek tabi borunun çeperi ince ince delinecek , ince zımparayla çapak ve pürüzlerden arındırılacak , pellet bu sistemin içinde ilerlerken basınç yüzünden pulların arası hafifçe aralanır , basınç havanın azar azar tahliye edilmesiyle düşer ve az bi ses çıkar , ancak pistonlu tüfeklerde sesin çoğu mekanizmadan geldiği için pek işe yaramaz pcplerde çok iş göreceğine eminin , maalesef bende pistonlu tüfek olduğu için uğraşmak istemedim , ama mustafa serdar abi bunun bi prototipini yaparsa çalıştığını görecektir , pcpcilere gün doğar böylece :)

arkadaşlar allah yardımcınız olsun , mod 54 diana rüyalarımda, ama yanında bi motosiklet , bunlar hayal sınırlarımı aşar , mod 54 bu işleri yaparsa benim tüfekte yapar derim , silindir hacmi yüksek , hassasiyet tabiki bahsedilen gibi deği olamazda benim tüfekte , namlu yapanlar dikkate alsın , lw namlular enflasyonda memlekette , :) biz biliriz namlunun iyisini , kimse kimseyi alman malı diye kandıramaz :) , temmennin , tüfeklerin iyi kötü yanları değerlendiriril , kimse haketmediği fiyata değmeyecek tüfek almaz ...

kadir seni korkutmak istemem ama tüfeğin çok tepmesi keçenin öldüğünü gösteriyor , benim hatsan mod 25 tabancayı modifiye ederken burda ankara dışkapıda bulduğum 27 mm çaplı bi keçeyi takmıştım gürünüşte hatsanın orijinal keçesinden daha kaliteli duruyodu (büyük ihtimal torun keçesi) yarım kutu pellet attım ilk başta çok kuvvetli atışlar çıkardı 40 metrelerde şişe kıran tabanca sonradan 10 metrede şişe kıramaz hale geldi tabanca kuruluyken namludan üflediğimde gerçeği üzülerek anladım keçe ölmüş hava kaçırıyodu , silahı söktüm keçeyi eski orjinaliyle değiştirdim şimdi silah canavara döndü :)hatsanın beğenilmeyen o sert keçesi ne olursa olsun dayanıyor , hemde onca makine yapına rağmen namludan duman püskürüyo bazen:D ayarı fazla kaçırıyorum...

kusura bakmayın ama namlu uzamasıyla 200 ms hız elde edemezssınız namludan önemlısı pıston boyu hatsan 125 ne yaparsanız yapın dıana p5 ıle yarısamaz ne hız konusunda nede başka bı hususta ayrıca ben bu tabancayı alırken dukkanda ne kadar hatsan 25 varsa hepsıne baktım hepsındekı namlu aynıydı 5 tane 25 ınceledım 5 ide aynıydı bu sılahtan ne köy olur ne kasaba 2 kutu pellet bıtırdım içinde dıana 52 tufek yayı olduu halde teneke delmıo sızın söledıklerınız bana pek ınandırıcı gelmıo kusura bakmayın.ayrıca bu tabancanın namlusu hatsan deılde lother walter bıle olsa 10 metrede dedınız grupları yapması ımkansız çunku çok sert bı tetiği var ve tetık yapısı ıtıbarı ıle yumuşamaz .

mod 125 için söylediklerini yanlış anlaşılma sayıyorum , mod 25 için söylediklerini yine şaka gibi görüyorum , bende bitane var , modifiye edilmiş , 35-40 metreden şişe kırar , sizin o dianalarda aynını yaparmı bilöiyorum fiyatı çok yüksek tabancalar. bazısı tüfek diye anlatıyo bizim mod 25 o tüfeklerden daha etkili silindir hacmi 27 mm kocaman bi silindiri var tabanca değil bu tüfek silindiri , p5 magnum anca bu namlu çıkış hızını bulur , şimdi anlamadığım , bizim insanımız bize sahip çıkar silahlarımızı sever ve hatta tabancalarımızı , ne isteniyo bizden türk malı silahları seviyoruz , atalarımızın katkısı var bu işte.. şimdi gelin benim mod 25 tabancamı bi görün , gerçekten tüfek kadar etkilidir :(... ne denirse densin
    kendini savunmak için bi şans verilmeli herkese ;)

Dianayı oldum olası sevemedim ,bizim memlekette hep diana ön plandaydı parası olan zengin cocuklarına diana alınırdı ,babam devlet memuruydu rahmetli (m,c,olsn)bana tüfek alamadı ,dedem rahmetli (m,c,olsn) bir kovan arıyı satıp bir adet o zaman nerden bulmuş bilmem tetim tetribatı olmayan tek kanca ile piston kitleyen .177 almış getirmişti hemde bsa !vay anasını sayın seyirciler !!!
    Amma havalı işte silah 6 yaşında elime geçti belki birmilyon defa söküp takmış bir o kadar keçe conta değiştirmişimdir halen tetiği hatsan tetik gurubu pistonu tuka kundağı ise plastik ama adını hatırlayamadığım bir şekilde modifiye edilmiş halde çalışırdurumda yine ama namlu su borusu gibi oldu atış yapmaktan
    Bu tüfek zamanın emsal tüfeklerinden güclü olmasına rağmen asla ayar tutmazdı hatta tüfek çoşar yan vururdu pelleti ,murat abinin dediği gibi bana atış yaptırmayı da her ne kadar dedem ve amcam çalıştırsalardı da ben atış yapa yapa vuramamayı ve bizim buraların dili ile eyitlek gözlemeyi bu tüfekten öğrendim yani şunu da teccrübe etmiş oldum ki tecrübe ettiğiniz ,hobinizde profesyonelliğe doğru yada en azından kıyısından ve köşesinden geçmeye
    başlamışsa materyal kalitesi büyük önem taşıyor bilindiği üzerede basamak tüfek tabiri ne yazıkki ülkemiz de üretilen tüfekler için geçerliliğini koruyor bu da pek tabidir ki fayda diye düşünüyorum ama kalite de profesyonellikten taviz verilmemesi gerekir ki en çok eleştirilen konuda bu (akıncı37 hariç)
    İnşallah bu haklı eleştiriler ki "herkes evladını döver ,evlat ilini değil" yerini bulacak ve yine inşallah ürünüyle ,tüketicisiyle ,üreticisi ile dost kardeş bir camiaya sahip olacağız ,temenni edelim hayırlısı olsun

biz arkadaşlarımıza anlatıyoruz , dünyada bu güne kadar yapılmış en etkili en kuvvetli tüfekler (yaylı , pistonlu tüfek açısından)Türk malı denedik gördük diyoruz , tamam hassas değil namlularda çapak falan olabilir , arkadaşlar bize atıcılığın başka nimetlerinden bahsediyo , ben biliyorum ki yerli malı silah alırsam , o firmanın işletme anlayışı daha fazla türk işçisini kabul eder , daha fazla işçimiz bu sektörde çalışır , bu bile yerli malı tercih etmemi gerektirir , elimdeki tüfekle ufak nüanslar yaratan tüfeklere para falan harcıyamam vicdanım el vermez , en iyisini türk insanı yapar yapacaktırda . bi fırsat verilse bizin işçimiz mühendisimiz şahlanacak , ama siz diana , daisy falan derseniz , ne yapsın mühendisler işçiler :( gidin anadoluda bi yere tanrı misafiri olun , insanlığın ne olduğunu ordaki insanlar size anlatır , ben buna bakarım , Türkler tüfekte yapar top ta yapar roket de yapar :) işleri azıya almış rüşvet yiyen çıkar gözeten birileri sadece bizim millette değil dünyanın her yerinde var , ama fark şu dur bizim insanımız gerektiği yerde milliyetçidir :) öyle olmasaydık bu güne gelemezdik Türke ekmek aş kalmazdı dünyada :)

yaylı tüfekleede güç artırımı için;)

1-silahı söküp , yeşil gres tabir edilen gresle yağlamak gerekli deniyor evet çok doğru , ama daha fazla güç artımı içim kırmızı gresle yağlamanı tavsiye ederim , yeşil gres güç artırımı yapıyor doğrudur yanlız kullanımının esas amacı tüfeği bakıma almak için geçecek süreyi uzatmak , şöyle örnek veriyim kırmızı gresle yağlanmış bi tüfek 4000 pellet attığında sökülüp temizlenip yağlanırken , yeşil gresle yağlanmış bi tüfek 8000 pellet atımından sonra sökülür , ama dizelleme etkisi söz konusu olursa kırmızı gres vizikotisesinin düşük olması dolayısıyla daha etkiliyken , yeşil gres daha az etkili ama daha uzun ömürlüdür ;) hatta şöylede söylenebilir , yeşil gres enerji üretimi zayıf tüfek ve tabancalar için uygun değildir , yay gücünün yarattığı ivme ve piston kütlesinin dolayısıyla yarattığı sıkıştırma düşükse yeşil gres iş görmez ;) yeşil gresin bi artısıda piston keçesini kırmızı grese göre daha iyi korumasıdır , ama bi piston keçesinin 5 ytl gibi fiyatlara piayasada satıldığı durumda heleki ankara yada istanbulda yaşıyorsam , ben kırmızı gres kullanırım , belirtmeliyim , silahın tepmesini ses ve duman çıkarmasını seviyorum , hassa atıştan ziyade elimdekinin ateşli silah gibi etkili olması benim kişisel tercihim , tersini düşünen arkadaşlar , silah sökecek , topluycak zamanı olmayanlar , tüfekte güçten çok hassasiyet arayanlar , yeşil gres kullanmalı , böylece tüfeğin ömrünü uzatabilirler

2-namlu önünde bulunan pistondan çıkan havayı namluya ulaştıran silindirik boşluk , yada daha iyi değimle hava tahliye deliği , bu delik genişletilir ve hatta forumdaki ustaların değimiyle piston tarafından 5derece lik açıyla konik delinip genişletilirse (örnek 5,5 mm tüfek için delik çapı 5mm , 4,5 mm tüfek için delik çapı 4 mm olmalı) aşırıya kaçmamak suretiyle %5 güç artışı sağlanabilir

3-tüfeğin yayıyla pistonu arasında bulunan parça ağırlığı artırılarak daha fazla güç elde edilebilir , ben bunu şahsen denedim inanılmaz kuvvet artışları sağladım tabi yanı sıra tepmede , çıkan seste , dizelleme etkisinde ve dolayısıyla benim tahminim tüfeğin kullanım ömründe değişiklikler oldu , ama tüfek çok daha kuvvetli eski halinden ses üstü hızlarda atışlar yapıyorum 5,5 mm yaylı tüfekle

4-yayı güçlendirmek , buda iyi bi yoldur ancak piyasadaki tüfeklerin yayının kapali hali yani yayın kapalı ölçüsü önemli , örneğin yayı daha kalın kesitli bi yayla değiştirirseniz yayın spir adedeni düşürmeniz gerekir , buda güç kazancından öte güç kaybıda olabilir , yayın aynı kalınlıkta ancak daha sert bi yayla değiştirilmesi en doğrusudur yanlız bu durumda da yeni yayın deforme olması kırılması çok yüksek ihtimaldir

5- namlunun kısaltılması yada uzatılması , kendi deneyimimden bahsedersek benim 5,5 mm tüfeğin silindir hacmi , namlunun kullanılabilir hacminin yaklaşık12-12,5 katıdır , benim düşüncem pistonda hava en yüksek basıncına ve sıcaklığına çıkmadan pellet namluyu terk edmiş oluyor , tabi bu yaptığım modifiyeden sonra oluyor tüfeğin aşırı ses çıkarmasıda bu yüzden ve tepmeside :( ama bazı durumlarda 6,35 mm caplı tüfeklerde namluyu kısaltmak işe yarıya bilir

her ne durumda olursa olsun modifiye edilmiş bi tüfeğin uzun süre sağlam çalışması için ;) kütlesi daha ağır pelletler kullanılmalı , makine yağıyla yapacağınız , tüfeğin metal aksamıyla ilgili bakımların sıklaştırılması , tüfeğin kuvvetten düştüğü hissedildiğinde sökülüp , temizlenip yeniden yağlanması , tüfeğin kurulu halde uzun süre bırakılmaması çok önemlidir , modifiye yapacak arkadaşlara tavsiyem 6,35 mm yada en az 5,5mm namlu çaplı tüfeklerle uğraşmaları , 4,5 mm modifiye edilirse namluda bulunan yiv-setlerin , peleti tırtıkladığı yediği ortada , bu pellet çok çabuk hız kaybeder ve atış doğrultusunda gitmez sapar

yaşasın 6,35 mm namlular :D