HasanUSTA adlı kullanıcının mesajları

Merhaba farklı yer ve zamanda aldım şu an aynı sıkıntı bendede var önceki kutu çok güzeldi seçmeden atıyorum fazla para veriyoruz birde seçelimmi değilmi ama yine seçip bir deneme yapıp tekrar paylaşırım

Hazır başlık açılmışken tamir ile ilgili benim de sorularım olacak. Benim eski fabrikadan vortex modifiyeli bir torpido 150 im var yaklaşık 1000 atımda patlatıyor ama palet yerinde kalıyor. Patlatma sesi de pıf tarzı bi sese dönüştü. Ateşli silah ve tüfeklerin tamirine elim yatkındır ama havalı mekanizmalarına alışık değilim. Tüfeğin şemasını da bulamadım. Kendim sökmek elimden geleni yapmak eğer yemez ise de hatsana yollamak istiyorum. Her türlü fikir ve yönlendirmenize ihtiyacım var. 30 yıl kadar önce tuka marka pistonlu havalı tüfeğimi söker pistonu ve keçeyi yemizler inceden yağlardım ama vortex bayağı farklı geldi.

Arıza tahmininiz varsa, şema ( orjinal değil de benzer vortex şeması da olur) eliniz de var ise paylaşırsanız çok müteşekkir olurum.

Not: düzcede yaşadığım için ve hevesli olduğum için ilk tercihim kendim denemek. Punc setim v.s var.

Hatsan pcp si olandan wortex i doldurabilir deneye bilirsiniz yanlış hatırlamıyorsam 120 bar hava basıldığını hatırlıyorum bana kalırsa kargo bedelini karşılayıp fabrikaya göndermek sonuna kadar arkasındalar

Yine çok az var dediğiniz kaçak, dolum esnasında mı yoksa beklediği yerde yavaşça tüpte basınç azalması şeklinde mi oluyor? Ne kadar güzel olursa olsun 4 bin TL lik silahta hava kaçağını kabul etmeyiniz. Çözülmüyorsa değişim isteyin

Dolum kısmı komple değişti sistemsel olmalı dolum esnasında değil beklemede oluyor değişimden kastınız komple ise gerek duymuyorum

2. Kez gönderdim büyük oranda çözüldü fakat kronik sanırım çok az miktarda yine kaçak var ama bar ı çok etkilemiyor bu güzelin kusuru da bu sanırım ben seviyorum servis te çok ilgililer derdini iyi anlatırsan

merhaba ustam hoş geldin kırmalıyı elden çıkarma bitmeyen enerji dir arıza çıkarmadığı müddetçe yalnız pcp yi de kullanmanı tavsiye ederim çok farklı bir keyfi var

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında hobinin teorik olarak içindeyim fakat henüz pratiğim yok. Pcp tüfeklerin bütçesi beni aşıyor, scuba tüp yahut pompa kullanmak bana eziyet gibi gelir diye tahmin ediyorum ayrıca bende çoğu hobidaşım gibi sırtımda tüfek cebimde pellet kendimi araziye vurmak istiyorum. Şu anda İstanbul' da ikamet ediyorum fakat Sakarya Kaynarca' da bir köyde çiftlik havasında yazlık var. Orada atış yapacağım. Yakın olduğu için iki haftada bir gitmek sorun olmayacaktır benim için. Dürbün sıfırlama meselesine gelince tüfeği bir kez alıp kendini dağıtana kadar kullanmayı düşünüyorum ayrıca gez ve arpacık kullanmaktan haz alırım ve nişancılığıma güvenirim. Dürbüne zamanı gelince geçmeyi düşünüyorum. Bu süre zarfında hem kendimi geliştirmeyi hem de alacağım tüfeğin gücünün azalacağını umuyorum. Zaten uzun mesafe atışına geçmek isteyip bir dürbün edinmeden önce güçlü tüfeklerde hem sıfırlama hem de dürbünün dağılmaması açısından protector tarzı bir dampa ayak edinmeyi planlıyorum. Ateşli tabancaların bakımlarını yaptığım için silah bakımı yapma hususuna uzak değilim daha öncelerinden tecrübelerim var sadece gres kullanımı, piston bakımı, o-ring bakımı/değişimi ve benzeri hususlar hakkında elimde hali hazırda havalı bir tüfek olmadığı için bilgilerim okuduklarımla kalıyor.

İşin özeti hocam kastettiğiniz hususu anladım, meraklanmayın fen lisesine de kolay yerleşmedim :D , daha korona salgını başlamadan lisemde okçuluk eğitimleri ve talimleri yapıyordum. Zaten Trabzonlu olmamdan kaynaklı ateşli silah kullanımı, temel atış teknikleri, göz-gez-arpacık ve hedeften oluşan nişan hattı, güvenli atış ("Silahı şeytan doldurmaz, insan doldurur ama unutur." her zaman aklımdan çıkmayan altın kuraldır, ayrıca Zoraki mod 2918 kuru-sıkı ses tabancasınında kullanım kılavuzunda yer alan bir ifadedir kendisi. :D) hususlarında bilgilerim var.

Tekrardan teşekkür ederim hocam görüşlerinizi paylaştığınız için, kusura bakmayın biraz uzun oldu. Son olarak bana önerebileceğiniz alttan kurmalı tüfek mod 155 mi mod 150 varsasyonlarından biri midir? Mod 155 için konuşursak .177call' nin mi .22 call' nin mi isabet/tahribat oranı daha yüksektir? Vortex sistem benim için öncelikli olmalı mıdır HasanUSTA hocam?

Rica ederim 155 kullanmadım 135qe kullandım fakat tavsiyem 155 ten yana olur sabit namlu olmasından dolayı

Merhaba sayfaya ve hobiye yakın alakalısın tebrik ederim fakat kırmalı makinalar da alttan veya namludan kurmalı farketmez 100 m de etkili atış yapabileceğin silah mod 135 mod 125 mod 155 mod 150 dir fakat nokta atışı yapma ihtimalin çok emek ister ve hobiden soğumaya kadar gider tam ayarladım sanırsın ama nafile bunu mod135 qe kullanıcısı olarak yazıyorum tavsiyem kesinlikle alttan kurmalı ve güçlü olmayan bir modelden yana güç ve isabet orantılı olmalı güç ve isabet istiyorsan pcp için araştırma yapmalısın ayriyeten dürbün olayı ayrı bir dert optik merkezleme yapmadan yapılan bir sıfırlama sıfırlama değil yoksa her atışta ayrı bir yeri vurursun düşüş ten bahsetmiyorum sağ sol olarak bahsediyorum tecrübeyle sabit milimetrik montaj gerekiyor sana başarılar diliyorum

Selamun Aleyküm değerli hobidaşlarım, abilerim, amcalarım. İsmim Sefer, 16 yaşındayım, Trabzonluyum. Fen lisesinde öğrenim görmeme rağmen (bunu belirtiyorum çünkü çevremdeki insanlar silahla işin ne diyorlar) silah kültürüne hayranlığım ve merakım sayesinde aranıza katıldım. Aslında uzun süredir konuları okuyordum, üyelik açmak bugüne nasipmiş. İnşallah bundan sonra aranızda bulunacağım konularda sık sık bu ismi göreceksiniz :) . Konuşkan biriyimdir, her silahtan hoşlanırım, havalılar ise hobim ve birnevi fantezi dünyamı oluşturur. Aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Hoş geldin kardeşim Türk ün özünde var silah sevgisi

Ustalar daha net birşeyler yazacaktır beim kanaatim ffp sistem olarak daha üstün hesaplamalar değişken değil bu arada kullanmadım sadece araştırmalarım sonucu imkan olduğunda da deneyimlemek isterim

Sfp ise güzel bir retikılla özellikle aırmax ı beğeniyorum çok güzel işler çıkarıyor zoom değiştikçe bütün oranlar hesaplar değişiyor düşük zoom larda uzun atış imkanı sunuyor hawke 3-9x40 wantage kullanıcısıyım

Öncelikle askı kayışı takma tarafından çok zorlamadan sıkn daha sonra karşsındaki yıldızı tekrar sökmeyi deneyin olmazsa dramel taşlama kesme ucuyla veya başka bir yöntemle yıldız vidanın başını koparın ben mod135 te 2. Yöntemle söktüm ve birdaha da yıldız vidayı hiç takmadım

Merhabalar aradığım sorunun yanıtını internette bulamadım sizden yardım almak istedim. Ben alacağım pcp için bir dürbün arayışındayım. Isabetli atmak istediğim mesafe 20-50 metre arası. 3 dürbün var aklımda bana anlatarak tavsiyede bulunabilirseniz sevinirim. Hawke vantage 2-7x32 = 843 TL Hawke vantage 2-7x32 IR AO =950 TL (paralaxlı) Hawke vantage 3-9x50 = 1360 TL (paralaxlı) Aklımdaki sorular da şunlar: - Max. 7x zoom bu mesafeler için yeterli midir ? - Bu mesafe aralığı için paralaxa gerek var mıdır? (Görüntüde rahatsız edici bir bozulma olur mu ?) Dipnot: Bu konuyu tartışmaya açmam gereken yer burası mı emin değilim ilk defa bir foruma yazı yazıyorum bi yanlış yaptıysam şimdiden affola. İyi ve sağlıklı günler dilerim.

Merhaba hoş geldiniz bende sizin gibi psp almadan 2 tane dürbün temin ettim 1. Hawke 3-9x40 ao ır 2.Discovery 6-24x50 Hawke ile 50 100 metrelerde isabet alıyorum fakat hedefin 50 metrede gurupman yapmak veya küp şeker vurmaksa yetersiz ama küçük hedefler de 50 100 metrede keyifli atışlar yapabilirsin parallax ın faydası var ama bahsettiğin dürbünlerde ve mesafelerde çok önemi olmadığını düşünüyorum tavsiyem kaliteli bir optik olması kaydıyla 16x in altına düşme daha önce 6-24x50 comet vardı Hawke 3-9x40 ın eline su dökemez kalite önemli Discovery i hiç kullanmadan sattım effekto ya hiç yakışmadı ama harika bir dürbündü 'keşke satmasaydım' birde gamo tüfeğin üzerinde gamo 4x32 dürbünü vardı bahsettiğin mesafelerde harika işler çıkarıyordu ama psp için gerçekten yetersiz umarım azda olsa yardımcı olmuşumdur

Üstat ayna yöntemindede sıkıntı var dürbüne bakarken göz acını azıcık degiştirince yine kayıyor ayar ya da bir aynayla ortalayıp baska aynaya gecince yine sıkıntı oluyor.

Onu bende farkettim ama kaynak yerini belirli bir şekilde yapıp değişik mesafelerde 3 er 5er atış yapınca belli oluyor 25 50 75 gibi sırasıyla vuruş noktası uzaklaşıyorsa hata var burdan sonrası çok ince ayar gerktirir ben dürbün tüfeğe takılıyken ayna ile merkezledim 11 metrede sıfırladım 50 75 ve 100 metrede isabet aldı dürbünüm hawke 3-9 40 olduğundan çok hassas atış yapamıyorum ama sağa sola atmıyor