hobidolap adlı kullanıcının mesajları

pcp arayışındayım, daha önce bahsetmiştim

konu ile ilgili youtuberlar reximex markasını öve öve bitiremiyorlar, özellikle yabancı kaynaklılar

hatta iki yıl aradan sonra tekrardan açılan tüm 2022 yılı yabancı sektör fuarlarına katılmış firma, veya temsilen distribütörleri. amerika almanya ingiltere. her yerdeler

fakat lakin her nedense reximex web sayfasına ulaşamadım uzun süredir, hep

“Web sayfamız çok yakında tekrar yayında olacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.Our web page will be live again very soon. Thank you for your understanding.”

yahu ne iştir dünyaya adını duyurmak için paralar oluk oluk akıtacaksın fuarlara katılacaksın youtuberları besleyeceksin ve hala açık bir internet sayfan olmayacak

ben anlamadı hem de hiç

bir de sanırım reximex ve kral aynı beko ve arçelik gibiler, yani aynı sermaye aynı yönetim, belki de aynı yerde üretim gibi

hem biraz içimi dökeyim dedim hem de varsa bilen reximex sitesi niye kapalı, kral ile ilişkisi nedir paylaşırsa öğrenirim

yahu olacak iş mi yahu

Reximex

bahçem boyuna yaklaşık 100 metre, atışta kullandığım mesafe 10-50 metre arası

mevcut havalım 7.5 joule (5.5 fpe) 4.5mm weihrauch hw 95

pcp’ye de geçmeyi düşünüyorum

kriterlerim;

- 4.5mm

- 7.5 joule, olmadı en fazla 12 fpe

- hem şarjörlü, hem de tekli yükleme opsiyonu olmalı

- 3 kg altı iyi olur, optik hariç

- mümkünse yerli; fiyat-servis-parça-ikinci el avantajı için

- 2 moa grupman yapabilirsem bana yeter, yani 50 metrede 2.5-3 cm çapında daireye doldurabilmeliyim pelletleri. olmadı beş santim

- bir dolumda 100+ atış yapsa pratik olur

- nedense şişeyi sevmiyorum tüplü olsa bana daha yakışıklı geliyor

effecto px-5 sevdim ama 4.5mm yok sanırım

tavsiyelerinizi bekliyorum

teşekkürler

2-3 gündür iphone ve ipad cihazlarımdan foruma login olamıyorum

sağ üst köşeden insan figürünü tıklayıp kullanıcı menüsü'ne girince

giriş veya kayıt alanının içine girilemiyor

dolayısı ile ne otomatik ne de manuel login yapamıyorum

artık pc veya laptopum da yok foruma komşunun cihazından girmek zorunda kaldım bu mesajı yazmak için

belki bana ait bir sorundur belki de genel bilmiyorum

yazayım dedim

foto yüklemeyi beceremedim

proje henüz uygulamaya geçmedi nasıl sonuç alacağımı bilmiyorum bakalım nasıl olacak haber veririm

havalım 7.5 joul (5.5 fpe) gücünde

amacım bahçede 10-50 metre arasında 5 metre aralıklarla sabit olmayan hedefler oluşturmak

sabit olmayan derken hareketli hedef kastetmiyorum, işim bittikten sonra toparlayıp kaldıracağım portatif hedef kastediyorum

hedefleri değişik yüksekliklere koymayı planlıyorum

bunu da enonbirde bulduğum ‘as plastik taşınabilir katlanır tabure sandalye’ ile çözmeyi düşünüyorum

27, 36 ve 45 cm yüksekliğinde üç boyu var. hafif, katlanınca fazla yer kaplamayacak ve başka işlerde de kullanılabilecek ürün olması güzel. şimdilik her boydan bir adet alıp deneyeceğim, duruma göre çünkü fiyatlı ürünler yatırım gerektiriyor

hedeflerim semt pazarından 6 adedini 12 tlye aldığım çorba kaşıkları

bunları istediğim amaçla kullanabilmek için saplarını 90 derece döndürmem gerekti. ocakta ortasından 20 saniye ısıtınca iki pense ile rahatça dönüyor

şimdi sıra asıl malzemede

yine enonbirde bulduğum ‘topart yaylı kıskaç mandal el tip işkence’ denen dört boyu olan klips mandal irisi kıstırgaçlar

kaşığı sapının dibinden düşürmeden kuvvetlice kavrayabiliyorlar ve dik tutabiliyorlar düz zemin üzerinde

daha denemedim ama pelleti yiyince ya kaşık kıskaçtan kurtulup savrulacak veya kıskaçla beraber yuvarlanacak

her iki durumda da vurulduğu belli olacak

9-10 adet hedef istasyonunu da hallettikten sonra iş manuel olarak resetlemeye geliyor ki bi zahmet 100 metre yürünecek

kaşıklar hariç diğer ürünler yeniden ve değişik amaçlı kullanılabilir ama kaşıklar gitti gider

bahçe zeytinlik, ağaçlar 5 metre aralıkla dikildiği için mesafe ayarlama kolay oluyor

10-15-20-25 metrelerde düz atış, sonraki her 5 metrede yarım mildot kaldırmak gerekiyor

yani 50 metrede 2.5 mildot

aslında bahçede 110 metreye kadar imkan var ama o imkan şimdilik bende yok

dürbün 5 mildot bu da 75 metreye denk geliyor denemedik dememek için deneriz çaktırmadan

şimdilik bu kadar…

dedim dürbünü çıkarayım, bir süre açık nişangahla atış deneyeyim

dürbünü söktüm, kutuların dibinde gezi arpacığı buldum monte edecektim ki meğerse gezin vidasını kaybetmişim kavanozdan cıvatalar buldum tam uyduramadım deliği yalama ettim yani sonuçta açık nişangah işi yalan oldu tekrar dürbünü takmam gerekti

aç parantez: weihrauch meydan servise vida talebinde bulundum, parça şemasını ve vidanın kodunu verdim lazım dedim kaç gün oldu dönen yok sanırım sahipsizim :kapa parantez

önce dürbün ayarlarını sıfırlamak gerekli, yani fabrika ayarlarına döndürmek gerek

taretleri tam tur döndürdüm dipten dibe 14 tur dönüyor, yarısı 7 tur, her ikisini de ortaladım

dürbünü taktım. eye relief 8.9 mm imiş, mercekten 9 cm uzağa kabzaya işaret koydum

silahın namlu çıkış hızını, mühimmatın özelliklerini, hava ve yol şartlarını chairgun programına girdim, sıfırlama mesafesi 21 m çıktı

iç bahçede o mesafe yok 21 metrenin yakın sıfırı 7.5 metre imiş koydum a4 kağıdı duvarın dibine çizdim artıyı

verdim pelleti namluya patlattım baktım hedefin üstüne sağına atıyor ölçtüm 3 cm yukarı 3 cm yana

aç parantez: eğer ilk sapmalar 3 cm değil de 20 cm gibi çok sapma olsa sadece çıtçıtlardan ayar yapmak sağlıklı olmuyormuş, dürbün ayaklarının altına parça koyarak bolluğu almak gerekiyormuş :kapa parantez

gelelim ağır matematik bölümüne

dürbünümün taret ayarı moa ile yani minute of angle. her çıt 1/4 moa, toplamda 165 moa ayarlanabiliyor

1 moa eşittir 100 yardada 1.047 inch. bize göre düzenleyince 100 metrede 2.91 santim

benim sıfırlama mesafem yedi buçuk metre olduğundan bu mesafede 1 moa eşittir 0.218 cm, içler dışlar çarpımı

3 santim sapmada 13.76 moa eder onu da dörtle çarpıp çıtçıta çevirince 55 çıt ediyor

taretleri 55 çıt aşağı ve 55 çıt sola alıyorum

sürüyorum mermiyi patlatıyorum hop bullseye. iki kere daha sağlama alıyorum, dananın iki gözü bullseye bullseye

matematik sayesinde evdeki hesabı çarşıya uydurmayı becerdim

ama çok karışık işler beynim karıncalandı biraz haliyle az kullanıldığından olabilir, antrenman şart…

sanırım ithalatta maksimum 7.5 joule şartı var

siteye ilanlara 7.5 joule yazıyorlar ama bence silahlar 12 fpe yani ingiliz standartı

weihrauch yaylılar da üzerlerinde 7.5 joule düşük güç yayı ile satılıyormuş, yanında orijinal güç yayını da veriyorlar siz takıyormuşsunuz

pek anlamıyorum yurtiçi imalatta güç sınırı yok bildiğim

güzel konu, takipteyim.

bizim memlekette en güçlü-en büyük-en uzağa atma olmazsa olmaz olduğu için 12 fpe ve hatta benim ilgi duyduğum 7.5 joule silah bulmak zor oluyor.

bu sitede ilanı olan iki adet 2.el mpr var sanırım

mpr’nin sıfırı da hilal av’da var gözüküyor, dioptr çıkarılıp dürbün takılacak yoksa eski mpr ile hemen hemen aynı gibi. ama gücü 12 fpe mi yoksa 7.5 joule mu emin değilim

kolay gelsin

bir sorum daha var bu konuda eğer yanıtlarsanız çok yardımcı olacaktır. tüfeğin sıfırlama mesafesi 15/20 metre olsun dediniz. bu değeri nasıl buluyoruz, bir yöntemi teorisi var mı yoksa genel kabul olarak mı saptıyoruz? veya chairgun programının verdiği eğriden mi yaklaşık olarak değerlendiriyoruz sıfırlama mesafesini?

gördüğüm kadarıyla hilal sadece weihrauch kırmalıları çıkarmış sitesinden, diğer markalar duruyor. aralarında bir sorun olabilir belki de

detaylı yanıt için teşekkürler.

bir chrono edinemedim, şunu anladım ki önce chrono alıp sonra tüfeğe karar vereceksin

meydan av konusuna hiç girmek istemiyorum. şimdilik bir kere işim düştü havada bıraktılar beni.

7,5joule konusunu ben de çok merak ettim bir yere varamadım peşini bıraktım niye niçin

weihrauch türkiye son durumu nedir, acaba distribütör mü değişti? meydan’da yok, tekzen’de yok, hilal’de yok. sanki yer yarıldı weihrauch içine kaçtı. hadi sıfır yok elimizdeki mevcut tüfeklerin parça servis gereksinimleri meydan tarafından karşılanmaya devam edecek mi? sanki birşeyler oluyor veya oldu ama benim haberim yok. bilgisi olan paylaşırsa makbule geçer.

not: weihrauch almanya’ya danışayım dedim ama onlar da soruları sanırım artık sadece instagram üzerinden alıyorlar o da bende yok…

sanırım bu pcp yurdumuzda üretiliyor. hem kutuda made in turkey yazıyor hem de kundak turkish wallnut diye geçiyor.

acaba hangi firma yapıyor merak ettim...

Harici İçerik m.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

...

Dürbünümün Hawke ürün kodu 14102, US sitesinde fiyatı 99 dolares, Vatan Bilgisayar sitesinde 552 tlye görünce amanin dedim atladım aldım.

Kargoyu beklerken de Hawke sayfasına danıştım dedim benim havalıyla sıkıntı çıkar mı yok dediler raat ol güle güle kullan. Benim havalı Weihrauch HW30 mii namlu kırmalı yaylı 4,5mm çapında, aslında 190 m/s namlu çıkış hızında ama ithalat kuralları gereği 7.5j olsun diye 170 m/s çıkış hızı sağlayan bir yay takmışlar içine, orijinal yay da yanında geliyor.

Bekle bekle dedim bir takım da ayak alayım beklerken, yine Hawk marka HM6225 kodlu 1” çaplı 9-11 mm kanallar için orta yükseklikte iki parça ayak aldım. Gerçi şimdi baktım da Hawke sitesinde bu kodlu bir ürün bulamadım ama ossun, kamuflaj desenli filan çok yakışıklı kerata.

..>