dürbün ayarı konusunda ufak bir yardım lazım

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • uzun zamandır bi köşede durmakta olan 3-9x44 dürbünü bu gün öylesine tüfege taktım. dürbün ayarı çok bozuktu.dürbünü geri söküp aynada optik merkezlemesini yaptım. nişan aldıgım yerin yarım karış altını vuruyor 20 metrede.sag sol ayarı tam,yukarı aşagı clickiyle 1-2 click oynadım,hiç bir fark yok gibi geldi.up yönünde mi çevirmem lazım yoksa ters yönde mi? nişan aldıgım yerin altını vuruyorken?

Webley Patriot I.Nesil 22 cal m;s,S
    Webley Stingray II.Nesil 177cal + Optima 3-9x44E ;tufey#

www.enfarklisi.com

0 RH (+)

• merhaba en kolayını anlatayım.silahını sabitle bı atıs yap ve oynatmadan durbunun artıkılını vudugun hedefın uzerıne getırtmeye calıs.sonra bıdaha atıs yap goreceksın hedefı daha yakını vurdugunu.

• uzun zamandır bi köşede durmakta olan 3-9x44 dürbünü bu gün öylesine tüfege taktım. dürbün ayarı çok bozuktu.dürbünü geri söküp aynada optik merkezlemesini yaptım. nişan aldıgım yerin yarım karış altını vuruyor 20 metrede.sag sol ayarı tam,yukarı aşagı clickiyle 1-2 click oynadım,hiç bir fark yok gibi geldi.up yönünde mi çevirmem lazım yoksa ters yönde mi? nişan aldıgım yerin altını vuruyorken?

Merhaba,
    Eger asagi vuruyorsa up(yukari) yazan yone cevirmelisin. yalniz 1-2 click le degilde yakin mesafe icin 10 click cevir en basta. sonra duruma gore asagi yada yukari oynarsin..

Crosman 357 8" .177 Cal made by Karaoğlan

• 2 adet su terazisi kullanarak aynı anda dürbün ve tüfeğin aynı düzlemde olduklarından emin olduktan sonra dürbünü monte etmeyi gözden kaçırmayın. yoksa farklı mesafelere sıfırlayınca ayar sapıtır. başıma geldiği için biliyorum.

• 2 adet su terazisi kullanarak aynı anda dürbün ve tüfeğin aynı düzlemde olduklarından emin olduktan sonra dürbünü monte etmeyi gözden kaçırmayın. yoksa farklı mesafelere sıfırlayınca ayar sapıtır. başıma geldiği için biliyorum.

abi bu konuyu bıraz acarmısın merak ettım doğrusu tam anlayamadım :him:s

• ayrıca ilk sıfırlamayı 10m ye yapın, daha uzak mesafede ona göre düzeltmesini yaparsınız. Niye diyeceksiniz. Bir nedeni var.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• abi tüfegi bi sabitleyebilsem gerisi çok kolay ama tüfegi zaptedebilecek techizatım yok elimde

bu arada murat abi; mermi yolu ile dürbün dogrultusu 2 noktada kesişiyormuş ya,bu ilk kesişmenin 10 metre civarlarında oldugu için olabilir mi?

Webley Patriot I.Nesil 22 cal m;s,S
    Webley Stingray II.Nesil 177cal + Optima 3-9x44E ;tufey#

www.enfarklisi.com

0 RH (+)

• sılahın kundagını sabıt bır yuzeye yaslayın ve dıpcıgıde omuza yerlestırın boylede yapabılırsınız.daha sonra bır nokta belırleyın kendınıze ve tetıge basın sonra tekrar aynı noktaya nısan alın ve sılahı oynatmadan hassas bır hareketle durbunun artıkılını ayar yerlerınden mermının hasarverdıgı yone yoneltın

• 20 metrede 1 karış alta vuruyorsa 1-2 click yetmez 20 click yapıp deneyin. Yinede faydası yoksa dürbünün aşağı yukarı ayarı hareket etmiyor demektir.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• abi bu konuyu bıraz acarmısın merak ettım doğrusu tam anlayamadım :him:s

1- önce tüfeği sabitleyin
    2- tüfeğin mekanizmasına enine bir su terazisi koyun ve hava kabarcığı ortada kalacak şekilde tüfeği dengeleyin
    3- dürbünü yerşeltirin ama vidaları sıkmayın
    4- bir su terazisi de dürbünün üstüne koyun, onu da hava kabarcığını ortaya alacak şekilde dengeleyin
    5- her iki su terazisindeki hava kabarcıkları ortada iken dürbünün vidalarını sıra ile sıkıştırın
    6- bir yandan hava kabarcıklarının yerlerinin kaymadığını takip ederek vidaları sıra ile yavaş yavaş azar azar sıkın

• evet bizim genelde kullandığımız atış yaptığımız mesafelerde ve bizim attığımız hızlarda mermi yolu dürbün ile 7-8m de ve mesela 50m de 2 kez kesişir. 50m de sıfırlamak yerine 7m ye sıfırlayıp 50m ye düzeltmesini yapmak 50m ye sıfırlamaktan daha kolaydır.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• şimdi anladım tşekkür ederim

• dürbün ayarlama/sıfırlama

merhaba freedom,
    Ben buyuk mercek capli ve zoomlu bir durbune şu an geçmiş bulunmaktayım(nikko stirling diamond 10-50x60 MD) geçiş sebebim 170mt.-230mt. arası atışlarda pelletin düşüş noktasını görmek,uzaktaki objelere daha net ve geniş kadrajdan görmek..Ne yazık ki ben de dürbünü mü bir türlü sıfırlayamıyorum.Benim sıkıntım da yüksek ayak kullanıyorum ve yükseklik ayarını sıfırladığım yer(tüfeğin artıkılın ortasıyla kesiştiği nokta) maalesef 150m.üstü :((( ben şimdi 50mt. ve altına atış yapamamktayım ne mil dot'ım yetiyor ne de artıkılın en alt noktası (bu arada ayar vidasını mm.oynatacak seviye kalmadı en sonda) buna bu ayakları kullanarak 50mt. ve altına atış yapmanın var mı bir çaresi?

Son olarak hiç çare bulamadığım ayar vidasını en sola getirdiğim halde yinde bu mesafelerde sağa atıyor olması(neyse ki mil dot'la ayarlayabiliyorum :))) ama bende herkes gibi ve eski vasat dürbünümdeki gibi(remington 3,5-8-32) atış yapmak istiyorum(tek delik!!!)
    yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum... ;avci;

2011-.22 Cal.: Daystate AirRanger -Samyang.357 Recluse - EVANIX Monster Sidelever
    Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MD-ATN ARIES MK 410-Remington Hunter 3-9x50 BRH
    HILL 3 stage air compressor pump.
    BURSAN 450BAR MG 2602-26,7lt.

• Zaten 10 metreye sıfırlayın demiyoruz. 10 metrede kabaca sıfırlayıp 50 metrede tam sıfırlayın diyoruz.
    mbzmbz: 170 metreye 50 x büyütme ile atış yaparsan mermiyi çok zor görürürsün. Bende de 32X44 var. 170 metreye en iyi 12 x ile atış yapıyorum. Yakın mesafeler için büyütme oranını azalt. 50 metre ve altına 12-16 X kullan.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png