Yaylı ve PCP enerjileri hk.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar merhaba,

Kafamı uzun zamandır meşgul eden şu meşhur enerji durumu var. Silahın enerjisi, kullanılan mühimmatın ağırlığı ve namludan çıkış hızına göre hesaplanıyor yanılmıyorsam, hatta forumdaki Türkçe Çevirim Tablosu da bunu doğruluyor. Ama Pcp silahların yaylılara göre daha fazla enerji ürettiği söyleniyor, tavsiyelerde buna değinildiği oluyor. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok memnun olurum. :)

• Genelde öyle.

Fakat bu durumun tam tersi de olabilir. Örneğin fazla stabil atış sayısı için gücünü kıstığım Raider'ım 700fps ve 17fpe (foot pound of energy) güçe sahipken standart bir Diana Mod54 yaklaşık 830fps namlu çıkış hızı ile 24fpe enerjiye ve hatta gücü düşük gücü düşük denilen bir HW97k bile yaklaşık 700fps namlu çıkış hızı ile 17fpe enerjiye sahip.

Öte yandan sahip olduğum S410 ortalama 947fps namlu çıkış hızı ile 31fpe enerji üretiyor ama onu da 810fps-23fpe seviyesinde kullanıyorum genelde.

Yazdığım tüm ölçümler 16grain pelet ile yapılmış ölçümler.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Açıklama için teşekkür ederim. Sorum da eksik olan bir cümle var. :) Yani 1000 fps yaylı ile 1000 fps pcp tüfeğin ürettiği enerji aynı değil midir? Aynı değilse bunun hesabı nasıl yapılabiliyor?

• Official Post

Açıklama için teşekkür ederim. Sorum da eksik olan bir cümle var. :) Yani 1000 fps yaylı ile 1000 fps pcp tüfeğin ürettiği enerji aynı değil midir? Aynı değilse bunun hesabı nasıl yapılabiliyor?

Eğer her ikisinde de mühimmatın ağırlıkları aynı ise üretilen enerji de aynıdır, ancak pistonlu (yaylı-gasram) silahların tanıtımlarında hız verileri açıklamaları o silahın teslerinde 7 ila 12 grains civarında düşük ağırlıkta mühimmat ile yapıldıklarından araştırmacı olmayan konuya uzak tüketici hatalı yönlendirilmiş oluyor.

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Öte yandan sahip olduğum S410 ortalama 947fps namlu çıkış hızı ile 31fpe enerji üretiyor ama onu da 810fps-23fpe seviyesinde kullanıyorum genelde.

sayın eblemiş S410 için 810fps-23fpe seviyesi olarak belirttiğiniz güç seviyesini zannedersem güç ayar düğmesi üzerinden yapıyorsunuz güç ayar düğmesi kaçıncı ayarda ve180-140 bar arası ne kadar stabil atış yapıyorsunuz teşekkürler

Stoeger X20 177 cal
    Weihrauch HW-40 PCA 177 cal
    Crosman 2100 177 cal

• Eğer her ikisinde de mühimmatın ağırlıkları aynı ise üretilen enerji de aynıdır, ancak pistonlu (yaylı-gasram) silahların tanıtımlarında hız verileri açıklamaları o silahın teslerinde 7 ila 12 grains civarında düşük ağırlıkta mühimmat ile yapıldıklarından araştırmacı olmayan konuya uzak tüketici hatalı yönlendirilmiş oluyor.

Çok teşekkür ederim. :)

• sayın eblemiş S410 için 810fps-23fpe seviyesi olarak belirttiğiniz güç seviyesini zannedersem güç ayar düğmesi üzerinden yapıyorsunuz güç ayar düğmesi kaçıncı ayarda ve180-140 bar arası ne kadar stabil atış yapıyorsunuz teşekkürler

Henüz kaç stabil atış yapabildiğini ölçme fırsatı bulamadım fakat güç ayar düğmesi tam olarak orta noktadayken tüfek bu değeri veriyor.

Webley Raider 10 .22

• silahınızda herhangi bir mod yok değilmi
    benim kronam olmadığından ölçüm yapamıyorum ama yarı güçte 70-80 mt kadar yeterli, atış sayısı tam güçle arasında 7-8 adet fazla atış yapılıyor isabet bakımından tam güç mü yoksa yarım güçmü tam deneme fırsatı bulamadım genel olarak tam güç kullandım

Stoeger X20 177 cal
    Crosman 2100 177 cal

• Hayır, silahım orijinal halinde. Ben fazla güç meraklısı olmadığımdan ağır çekiç uygulaması tercih etmemiştim.

Yeri gelmişken ağır çekiç uygulaması ile ilgili de bir kaç kelam edeyim. Ağır çekiç testlerinin yapıldığı sıralarda ben İstanbul'daydım ve Katresu'ya uğrama fırsatı bulmuştum. Yapılan ağır çekiçler ben oradayken geldi. Yanlış hatırlamıyorsam beş farklı ağırlıkta çekiç vardı. Farklı kombinasyonlar denenerek yüzlerce atış yapıldı. Kronograf sonuçlarını beraber inceleyip yorumladık, Mustafa abi de sağolsun fikirlerimi dikkate alarak karar verdi. Farklı çekiçlerin farklı güç seviyelerinde yapılmış ölçümlerinin grafiklerini çıkartarak kıyasladık ve içlerinde en fazla stabil atış sayısını ve en düz hız eğrisini veren kombinasyonu tercih ettik. Hatta farklı grainlerde farklı ölçümler bile yapılmıştı. Ağır çekiç uygulamasının ar-ge aşamasında harcanan emek için tüm Katresu ekibini tebrik ediyorum.

Benim ağır çekiç tercih etmeme sebebim tamamen düşük güçte çok sayıda stabil atış yapmak isteyişim.

Önümüzdeki hafta detaylı krono ölçümleri yapmayı düşünüyorum.

Webley Raider 10 .22

• kesinlikle size katılıyorum bende herhangi bir işlem istemedim silahıma güç fazla önemli değil benim için öncelik atış istikrarı ve fazla atış adeti

Stoeger X20 177 cal
    Crosman 2100 177 cal