1. Nesil Webley Patriot Problemi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar 2 patriotumda da aynı problem mevcut. Tüfekler çok zor kuruluyor. Fakat bu gün Selami bey den satınaldığım Webley patriotumuda elime alınca bu işte bir problem var diye düşünmeye başladım. Bende mevcut olan 6,35 Patriot da arada sırada tutmayan kurma işlemi 5.5mm olanda çok sık yaşanıyor. "Yay sert" veya "patriot zaten zor kurulur" gibi problemlerim yok. Oldukca güçlü bir insanım fakat bir tüfeği bir kere kurmak için bu kurma işlemini 3-4 kere yapınca tahmin ederseniz ki insan oldukca yoruluyor. Şu Patriotlar için üretilen kurma kolları acaba bu problemin giderilmesine yardımcı olur mu yoksa benim problemim başka birşey mi? Kurma kollarımda gözle görüşür herhangi bir ahraz yok ama eğer özel üretim kurma kollarından alınca problemim çözülecekse hiç durmam. Bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim ...

• Namluyu kırdığınızda namlu sonuna kadar gelip bıraktığınızda yay geri boşalıyorsa muhtemelen sorun tetiktedir. Tetik tırnağı pistonu tutmuyor olabilir.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Evet namluyu kırdığımda yay sonuna kadar gerilip tekrar boşalıyor. Fakat aynı hareketi oldukca sert bir şekilde yaptığımda tutuyor. Fakat öyle sert kırmakta benim hoşuma gitmiyor. Ben en iyisi hafta sonu bir açayım şunları. Peki tırnağın pistonu tutmamasının sebebi kurma kolunun kısa gelmesi olabilir mi? Ama kurma kolu kısa gelse namlu sonuna kadar kurulmaz sanırım. Valla sorun kurma kolunda mı tektik tırnağında mı anlayamadım ...

• Sert çekince kuruluyorsa pistondaki tırnak tetik tırnağının arkasına atlamakta zorlanıyor demektir. Gözle görülür bir hasar yoksa sorunun kurma kolundan kaynaklanacağını sanmıyorum.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Sert çekince kuruluyorsa pistondaki tırnak tetik tırnağının arkasına atlamakta zorlanıyor demektir. Gözle görülür bir hasar yoksa sorunun kurma kolundan kaynaklanacağını sanmıyorum.

Evet gözle görülür herhangi birşey yok kurma kolunda. Sanırım biraz uğraştıracak bu iş beni. Yardımın için teşekkürler ...

• Ben de bir Patriot kullanıcısıyım ama bahsettiğiniz gibi bir sorun hiç yaşamadım.Buna rağmen daha önce yazılmış konulardan aklımda kalanlara göre bu tür sorunların tetik mekanizmasında aşırı olarak kullanılan uygunsuz yağlardan kaynaklanabileceğidir.Yani yeşil gres gibi kauçuk özelliği olan yağlarla tetik mekanizmasının aşırı yağlanarak hareketli parçaların serbestliklerinin engellenmesidir diyebiliriz.

WEBLEY PATRİOT 1.NESİL .22 (5.5mm)
    CROSSMAN 2100 .177 ( Hava kaçaksız,tam güçte)
    3*9*40 Gamo

• Ben de bir Patriot kullanıcısıyım ama bahsettiğiniz gibi bir sorun hiç yaşamadım.Buna rağmen daha önce yazılmış konulardan aklımda kalanlara göre bu tür sorunların tetik mekanizmasında aşırı olarak kullanılan uygunsuz yağlardan kaynaklanabileceğidir.Yani yeşil gres gibi kauçuk özelliği olan yağlarla tetik mekanizmasının aşırı yağlanarak hareketli parçaların serbestliklerinin engellenmesidir diyebiliriz.

Beyaz gressle yapılmış tüfeğin en son bakımı. Evet pistonu tutan tırnak da gress yoğunsa hareketi kısıtlıyor olabilir. Ben haftasonu söküp bir bakıcam bakalım problem neymiş ...

• Official Post

Bu sorunun tek ve yegane nedeni kurma koludur, orijinal kollar 2 kat ince sacdan imaldir, belli sayıda kullanım sonrası kol ön ve arka bağlantı arasındaki mesafe daralıyor, yani kol baskı ile milimetrik oranda kıralıyor ve kurma işlemi gerçekleşemiyor, kolu ön ve arkadaki pimlerini sökün, sökmek zor olabilir bu yüzden bu pimlerin 1 mm altı matkap ucu ile bu pimlerin ortasından delerek çürütebilirsiniz, tabi yeni pim hazırlamanız gerekiyor, sonrasında kolun ön ve arkasındaki pim deliklerinin merkezlerinden birbirine olan uzaklığını ölçün, hatırladığım kadarıyla (emin değilim) 265mm olması gerekiyor, eğer bu ölçünün altında ise kolu bir örs benzeri çelik platform üzerinde çekiçle döverek bir - iki mm uzamasını sağlayarak tedavi edebilirsiniz, yada kolun tenisini SAE 1040 - 4140 gibi benzeri orta sertlikte bir çelik malzemeden imal ettirebilirsiniz.

Bu olayın nedenide namlu tam kapalı değilken tetik düşürülmesi halinde darbenin doğrudan kol'a yansıması sonucu bu hasar oluşuyor.

• Official Post

Beyaz gressle yapılmış tüfeğin en son bakımı. Evet pistonu tutan tırnak da gress yoğunsa hareketi kısıtlıyor olabilir. Ben haftasonu söküp bir bakıcam bakalım problem neymiş ...

Tetikte kesinlikle gres olmamalıdır, çok ince makina yağı eser miktarda kullanılabilir.

• Bu sorunun tek ve yegane nedeni kurma koludur, orijinal kollar 2 kat ince sacdan imaldir, belli sayıda kullanım sonrası kol ön ve arka bağlantı arasındaki mesafe daralıyor, yani kol baskı ile milimetrik oranda kıralıyor ve kurma işlemi gerçekleşemiyor, kolu ön ve arkadaki pimlerini sökün, sökmek zor olabilir bu yüzden bu pimlerin 1 mm altı matkap ucu ile bu pimlerin ortasından delerek çürütebilirsiniz, tabi yeni pim hazırlamanız gerekiyor, sonrasında kolun ön ve arkasındaki pim deliklerinin merkezlerinden birbirine olan uzaklığını ölçün, hatırladığım kadarıyla (emin değilim) 265mm olması gerekiyor, eğer bu ölçünün altında ise kolu bir örs benzeri çelik platform üzerinde çekiçle döverek bir - iki mm uzamasını sağlayarak tedavi edebilirsiniz, yada kolun tenisini SAE 1040 - 4140 gibi benzeri orta sertlikte bir çelik malzemeden imal ettirebilirsiniz.

Bu olayın nedenide namlu tam kapalı değilken tetik düşürülmesi halinde darbenin doğrudan kol'a yansıması sonucu bu hasar oluşuyor.

Mustafa abi yorumun için teşekkürler fakat benim kurma kolunu yerinden çıkartıp tekrar takmam oldukca zor olacak. Çıkarma kısmı problem değilde tekrar pim temin edip yerine takma kısmını daha önce hiç yapmadım ve nasıl yapılır bilemiyorum. Ben ilk önce tetik tertibatına bir bakayım gress falan varsa temizlerim. Yok tetik tertibatı normal ise kurma kolu üzerine yoğunlaşacağım. Kurma kolunu burada yaptırmam oldukca zor çünkü bu bölgenin esnafı biraz ehlikeyiftir ve 50 ye alacağınız kolu ucuza imal ettireyim derken birden 100 lira masraf çıkartabilirler. Ben en iyisi kontrollerimi yapayım ve bu kurma kolunu temin etme yollarına bakayım. Acaba sizin bu kolların özel imalatlarını nereden temin edebileceğim konusunda herhangi bir bilginiz var mı? Yatagun a baktım fakat rastlayamadım. Eğer yardımcı olursanız sevinirim ...

• Vaktinde kurma kollarında(Patriot) yaşanan bu sorunu gidermek için yaptırılmış son derece düzgün kollardan bir tane(made by termopol),tüfeğimdeki kırılırsa kullanmak için(yedeklemek) almıştım.Bereket versin tüfeğimdeki hala sağlam duruyor ve yedeğini daha takmadım.Benim aldığım sitede(Adana-Hilal Av) az önce baktım hala satışı yapılmakta(40TL.)

WEBLEY PATRİOT 1.NESİL .22 (5.5mm)
    CROSSMAN 2100 .177 ( Hava kaçaksız,tam güçte)
    3*9*40 Gamo

• Official Post

Şayet tetiği greslerden arındırmana rağmen sorun çözülmez ise,
    Pimi temin etmen zor olmaz, kalınlığı 6mm boyu 18mm olan çelik mil, kolu söktün yenisini yaptırmana gerek kalmadan kolu yan yatırım ufak ufak çekiçle döverek 1mm uzatabilirsin ve bu 1mm de senin problemini çözer.

• Ben Cumartesi bu işe girişip sonuca ulaşıncada burada bilgi veririm. En azından sorunu bilmek çözmekle eşdeğer benim için. Yardımlarınız ve görüşleriniz için teşekkürler ...