Namludan çıkan mermi ile elden yere bırakılan mermi aynı sürede yere düşer

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • metin arkadaşımız 2000 metre sniper atışlarına alıştığıdan her değişkeni hesaba katıyo ;tufey#

ahhh ahh bizimde bi m200 olsada bizde 1000-2000mt atışlar yapsak ozaman forumda 150 metreden şişe kırarmı muhabbetleri yerine 1800 mt de gurupman yarıştırırdık ;,;-

• Eğer silah ekvator çizgisine paralel bir doğrultuda ateşlenmez ise 2 si aynı anda yere düşmez. Çünkü yer çekimi ekvatordan kutuplara gittikçe artar.
    Silah ekvatora doğru ateşlenirse mermi çekirdeğine etki eden yer çekimi kuvveti gidiş esnasında azalırken kutuplara doğru ateşlendiğinde artacaktır. Elle yere bırakılana ise sürekli aynı yer çekimi kuvveti etki edecektir.
    Diye düşünüyorum 8o

Diğer değişkenleri yok sayıyoruz tabii ki. Yoksa atmosfer basıncından hava sıcaklığına, neme, rakıma kadar her şeyi hesaba katmak gerek. =)

evet alçak basınç yüksek basınç olarak düşünürsek o şekilde oluyo. Uçaklarında kanatlarının üst kısmı bombeli, uçarken o bombeli kısım havayı yukarı iterek orda bi boşluk yaratıyor ve alçak basınç alanı oluşuyor, aynı şekilde alt kısmıda havayı alta iterek yüksek basınç oluşturuyor ve bu şekilde yukarıda oluşan alçak basınç kanadı yukarı doğru çekiyor bununda mantığı aynıymış ben olaya sürtünmeden girdim ;şrofls;.

Havayı yukarı ittiği için alçak basınç oluşmuyor. O yüzeydeki hava akışı daha hızlı olduğundan alçak basınç oluşuyor. Bernoulli Prensibine göre bir akışkanın hızı arttığında akışkanın hızı ve potansiyel enerjisi, ve dolaylı olarak ataleti azalır. Uçak kanatlarında kanadın üt kısmından akan hava alt kısmından akan havadan daha hızlı aktığı için daha düşük atalet ve daha düşük basınca sahip olur. Bu da kanadın altında yukarıya doğru bir kuvvet kolu oluşmasını sağlar. Magnus Etkisi de içerisinde Bernoulli Prensibini de barındıran bir etkidir.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Diğer değişkenleri yok sayıyoruz tabii ki. Yoksa atmosfer basıncından hava sıcaklığına, neme, rakıma kadar her şeyi hesaba katmak gerek. =)

Havayı yukarı ittiği için alçak basınç oluşmuyor. O yüzeydeki hava akışı daha hızlı olduğundan alçak basınç oluşuyor. Bernoulli Prensibine göre bir akışkanın hızı arttığında akışkanın hızı ve potansiyel enerjisi, ve dolaylı olarak ataleti azalır. Uçak kanatlarında kanadın üt kısmından akan hava alt kısmından akan havadan daha hızlı aktığı için daha düşük atalet ve daha düşük basınca sahip olur. Bu da kanadın altında yukarıya doğru bir kuvvet kolu oluşmasını sağlar. Magnus Etkisi de içerisinde Bernoulli Prensibini de barındıran bir etkidir.

bende bi programda izlemiştim. Yukarıdaki bombeli kısım havayı üst kısma doğru itiyo, üst kısımdaki hava dönerek alçak basınç alanı oluşturuyodu aklımda öyle kalmış. Anlatmak istediğim alçak basıncın olduğu yöne haraket etmesi idi yani mermide alçak basınç alanının olduğu yöne doğru haraket eder, işin teknik konusu hakkında fazla bilgili değilim fizik konusuna bi daldık mı çıkamayız.

• Eğer silah ekvator çizgisine paralel bir doğrultuda ateşlenmez ise 2 si aynı anda yere düşmez. Çünkü yer çekimi ekvatordan kutuplara gittikçe artar.
    Silah ekvatora doğru ateşlenirse mermi çekirdeğine etki eden yer çekimi kuvveti gidiş esnasında azalırken kutuplara doğru ateşlendiğinde artacaktır. Elle yere bırakılana ise sürekli aynı yer çekimi kuvveti etki edecektir.
    Diye düşünüyorum 8o

Benimde demek istediğim bu idi. Artı yere paralel bir atış yaptınız, Mermi önce biraz yükselip daha sonra düşüşe geçmezmi. Bu mermi 200 mt/sn hızda da olabilir, 2000 mt/sn de. Yerçekimi aynı gücü uygularken yere bıraktığımız mermi hiç yükselmeden düşüyor. Silahtan çıkan mermi ise Önce biraz yükselip sonra yere düşüyorsa, atılan mermi serbest bırakılandan, atılan merminin yükseldiği kadar sonra düşmezmi. Tabi bu tam yatay atışlar için geçerli ki uzak hedefler için namlunun biraz da olsa kaldırıldığını düşünsek, atılan merminin düşmesi biraz daha uzar gibime geliyor.
    Eğer yukarıda dediğim gibi mermi önce yükselip sonra düşüyorsa, hiç bir zaman yatay atış yapamıyoruz demektir. O zamanda soru iptal :whistling:

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Bütün diğer değişkenleri göz ardı ettim işte formülde sadece yer çekimi kuvveti var ;#^+.
    Füze atmaya da gerek yok düşme noktaları arasında 100m mesafe olsa bile (tabii ki ekvatora paralel değilken) teorikte arada zaman farkı olur ama artık 1 nanosaniyemi yoksa pikosaniyemi bilemem ;şrofls;.

• Benimde demek istediğim bu idi. Artı yere paralel bir atış yaptınız, Mermi önce biraz yükselip daha sonra düşüşe geçmezmi

Hayır, mermi namludan çıktığı anda düşüşe geçer. Bir top bir masanın kenarına yuvarladığınızı düşünün. Topun altında masanın topun potansiyel enerjisinden daha yüksek olan potansiyel enerjisi bulunduğu için masanın ataleti, topun ataleti ne galip geldiğinden top düşüş yaşamaz fakat masanın kenarından çıktığı anda altında bulunan yerçekimine ters kuvvet de oratadan kalkar ve top düşmeye başlar. Bu olayda topu ne kadar hızlı yuvarladığınızın bir önemi yoktur. Silah namluları ve atılan mühimmat da birebir aynı ilişki içindedir. Mühimmat namluyu terk ettiği anda düşmeye başlar.

Bir hedefe atış yoaarken namludan çıkan mühimmatın önce yükselip daha sonra düşüşe geçmesinin sebebi ise namlunun pratik kullanımda asla yatay olmamasıdır. Yani amiyane tabiri ile her silah atışında bir miktar "havan atışı" açısı bulunur. Mühimmatın namludan yükselerk çıkmasının sebebi olan bu pozitif açı vurulacak hedef uzaklaştıkça artarken yakınlaştıkça da azalır.

Bütün diğer değişkenleri göz ardı ettim işte formülde sadece yer çekimi kuvveti var ;#^+.

Hayır, formüle bir de mermilerin yeryüzündeki yerini değişken olarak ekliyorsun. O değişken de denklemde sabit olan yerçekimini etkileyerek bağımlı değişken haline getiriyor. g;$i

Webley Raider 10 .22

• Hatta;
    Aynı ağırlıktaki çekirdekler biri silah ile diğeri elle yere "dik" bir şekilde "maksimum" yükseklikten atılsın, ikisi de aynı anda yere düşer. Bunun nedeni limit hızdır.
    Limit hız=kök içinde (ağırlık*ivme) bölü (kesit alan*sürtünme katsayısı)

• Hatta;
    Aynı ağırlıktaki çekirdekler biri silah ile diğeri elle yere "dik" bir şekilde "maksimum" yükseklikten atılsın, ikisi de aynı anda yere düşer. Bunun nedeni limit hızdır.
    Limit hız=kök içinde (ağırlık*ivme) bölü (kesit alan*sürtünme katsayısı)

birini tabancayla digerini yere dik bir şekilde atarsan kesit alanları eşit olmaz gibi?(merminin yarıçapınır,yüksekligini h alırsak ve silindirik düşünürsek) tabancayla atılanın kesit alanı 2r x h olur. yere dik atılanın ise (pi) x r(kare) olur

Webley Patriot I.Nesil 22 cal m;s,S
    Webley Stingray II.Nesil 177cal + Optima 3-9x44E ;tufey#

www.enfarklisi.com

0 RH (+)

• birini tabancayla digerini yere dik bir şekilde atarsan kesit alanları eşit olmaz gibi?(merminin yarıçapınır,yüksekligini h alırsak ve silindirik düşünürsek) tabancayla atılanın kesit alanı 2r x h olur. yere dik atılanın ise (pi) x r(kare) olur

2r*h yanal kesit alan olur. Neden birinde düşey kesiti diğerinde yanal kesiti aldın?Ben onu anlayamadım:)
    En kesin olanı bb... :)

• İkisinin de yere dik atılması durumu söz konusu ise silahla atılan çekirdek limit hıza kadar yavaşlar, elle atılan çekirdek de limit hıza varana kadar hızlanır. Sonuçta bir noktada ikisinin de hızları eşitlenir fakat yere aynı anda düşmezler çünkü nihai hızları eşit olsa da silah ile atılan çekirdeğin ortalama hızı el ile bırakılandan daha yüksek olacaktır.

Webley Raider 10 .22

• İkisinin de yere dik atılması durumu söz konusu ise silahla atılan çekirdek limit hıza kadar yavaşlar, elle atılan çekirdek de limit hıza varana kadar hızlanır. Sonuçta bir noktada ikisinin de hızları eşitlenir fakat yere aynı anda düşmezler çünkü nihai hızları eşit olsa da silah ile atılan çekirdeğin ortalama hızı el ile bırakılandan daha yüksek olacaktır.

ilk kim anlayacak diye yazdım ama o kadar kişi okudu :) ilk siz farkına vardınız:) :thumbup:

• Hatta;
    Aynı ağırlıktaki çekirdekler biri silah ile diğeri elle yere "dik" bir şekilde "maksimum" yükseklikten atılsın

off yine anlam bilgisi midir nedir. türkce sorularını hep bu yuzden yanlış yapıyorum[/u]

www.enfarklisi.com

0 RH (+)

• Şimdi uzun menzilli silahlar ile atış yapılıyor, merminin uçuş süresi 6-7 sn. Ben aynı mermiyi yere atsam 6sn'de mi yere düşecek? Pek aklıma yatmadı açıkcası. Şunu duymuştum; bir kağıt ile bir taşı yere at ikisi de aynı anda yere düşer (sürtünme kuvvetleri hesaba katılmadan) . Söylemek istediğiniz böyle birşey olmasın? Diğer türlüsü pek olası görülmüyor maalesef =)

• ben bunun deneyini yapan adamları gördüm dıscovery channel da .adamlar birebir denediler.önce tabancanın mermisi kaç mt ileride yere düşüceğini hesaplamakla başladılar.kapalı bir ortamda deneye başladılar.silah ateşlendiğinde mermiyi bıraktılar ve ikiside aynı anda yere işaretli noktaya düştü . çizim biraz kötü inşallah anlatabilmişimdir .
    [Resim Engellendi: http://s10.directupload.net/images/100817/temp/8s7kf8ox.jpg]

• Şimdi uzun menzilli silahlar ile atış yapılıyor, merminin uçuş süresi 6-7 sn. Ben aynı mermiyi yere atsam 6sn'de mi yere düşecek? Pek aklıma yatmadı açıkcası. Şunu duymuştum; bir kağıt ile bir taşı yere at ikisi de aynı anda yere düşer (sürtünme kuvvetleri hesaba katılmadan) . Söylemek istediğiniz böyle birşey olmasın? Diğer türlüsü pek olası görülmüyor maalesef =)

E peki bunu nasıl açıklayacaksınız?

I. Nesil Webley Patriot .22 cal. Tüfek - Hawke Sport HD IR 3-9x40 AO Dürbün
    Daisy Powerline 617x .177 cal. Tabanca
    Optima 3-12x44 AOE Dürbün

• Alıntı sahibi "Fx2" Şimdi uzun menzilli silahlar ile atış yapılıyor, merminin uçuş süresi 6-7 sn. Ben aynı mermiyi yere atsam 6sn'de mi yere düşecek? Pek aklıma yatmadı açıkcası. Şunu duymuştum; bir kağıt ile bir taşı yere at ikisi de aynı anda yere düşer (sürtünme kuvvetleri hesaba katılmadan) . Söylemek istediğiniz böyle birşey olmasın? Diğer türlüsü pek olası görülmüyor maalesef =)
    E peki bunu nasıl açıklayacaksınız?

bunu biraz daha açmanız lazım.mesela o uzun menzilli tüfeklerle yapılan atışlarda namlu ekseni yere tamamen paralel mi vs vs ?

www.enfarklisi.com

0 RH (+)