Webley Raider ile 100 M atışta ne kadar alt vurur ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar merhaba;

Modsuz Webley Raider ile tam dolu tüpde 100 M atışta pellet (14.3 JSB ) ne kadar alt vurur ? (25 yard için sıfırlanmıştır tüfek)

ChairGun proğramını kullanarak 100 M mesafede pelletin ne kadar alçalacağını bulmak istedim ama çok fazla değişken biliyor olmam gerektiğinden dolayı yapamadım. Tecrübe ile yada program kullanarak bu bilgiyi verebilecek arkadaşlardan paylaşmasını rica ederim.

Webley Raider 10 LW BSA 4-16X-40
    Hatsan Mod 45 :)
    Röhm 725

• yaklaşık 100-120cm alt vurur.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Tabi bu chair guna göre. Bunu birde arazide yaşayıp denemek lazım.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• yaklaşık 100-120cm alt vurur.

Hımm. O zaman genelde 50 metre ve üzeri atış yapmak isteyen birinin tüfeğinin 25 yarda sıfırlanmış olması mantıksız mıdır ? Diyelim ki 100 metre mesafeye atış yapılmak isteniyor ise 100-120 cm yukarı hedef almak baya bir zorlaşacaktır diye tahmin ediyorum. Böyle düşünüldüğünde 50 M için sıfırlmaya yapıp 100 M mesafeye atış yapıyor olmak yapmak daha mı uygun olur sizce ?

Teşekkürler.

Röhm 725

• Mahmut, legolas'ın söylediği doğru. bu chairgun'a göre teorik bilgi, ama yaklaşık olarak doğrudur.

1. 100metrelere atmak için raider silahı 4-5 metrelerde sıfırlamak lazım.
    2. niye 100metre? önce silahı biraz kullan, tanı . 50metrelere kadar ne vurdun? nasıl vurdun bir gör. silaha iyice alış.
    çünkü hafif bir rüzgarda bile 100metre grupman yapmak gayet zor bir iş. ben o silahla 130-140 metrelerde şişe vurup kırdım, 100m grupmanda yaptım (8-10cm çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam) . ama bunlardan önce 50 metreye kadar birçok atış yaptım,
    100metrede atılır zamanla ama bence önce 20-50 metre arası küp şekerleri vs. vur, grupman yap, silaha iyice alış.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Mahmut, legolas'ın söylediği doğru. bu chairgun'a göre teorik bilgi, ama yaklaşık olarak doğrudur.

1. 100metrelere atmak için raider silahı 4-5 metrelerde sıfırlamak lazım.

Erdem abi 4-5 Metre sıfırlamayı ilk defa duyuyorum. En azından şimdilik bilgi olarak kalsın hakettiğim zaman bu mesafeye de sıfırlar denerim. Geçtğimiz hafta sonu Kırıkkale'de idim ve arazide 40 metre civarı atışlar yaptım 2,3 cm çaptaki hdefleri vurabilidim ama 80 metre civarından şişelere attım(rüzgarlı bir havada) ama ne kadar üste atış yapmam gerektiğini bilemediğim için vuramadım. Deneme yanılma yapacaktım ama fırtına çıktı ve 10 atış yapabildim sadece(bu arada fırtına sonrasında yağan yağmur hayatımda gördüğüm en şiddetli üç yağıştan biriydi, atmaca uçamayıp arabanın önüne düştü ve tekrar kalkıp yürüyemedi bile) bu hafta sonu cumartesi günü rüzgar çok az olacakmış yine denemeler yapacağım baya bir vaktim olacak.

Bu arada tüfeğimle 19-20 metrede 3 pelleti hemen hemen aynı delikten geçirebiliyorum :)

Röhm 725

• ben mod99 ile 140mt ye atmak için,mildot kurtarmaz diye dürbünü arkadan 1 milim civarı kaldırmıştım ;kihhik,

arazide dürbün sıfırlaması için vakit kaybedeceğimi düşünürekden,bu işlemi iş yerimde yaptım,sıfırlama mesafesi 6mt, hedef noktam ile saçmaların toplandığı ara mesafe 18cm e ayarladım,yani hedef noktamın 18 cm yukarısından vuruyordum,

araziye çıktım,140mt ye test atışlarım başladı,ama pellet nereye gidiyor onu göremiyorum, ;kihhik,böyle ata ata dikkatlice dürbün e bakınca,pelletlerin 140mt ye göre çok üst vurduğunu gördüm,200mt rahat vardı düştüğü yer,

16 grain pelleti 750 fpslerde atıyor,

yukarıdaki açıklamama göre,daha güçlü bir tüfek ile hedef noktam ile pelletlerin toplandığı ara mesafe yi biraz daha kısaltmam gerektiğinin farkınada varmış bulunuyorum,uzak mesafeye dürbün ayarlamak için,ilk defa böyle deneme yaptım :)

• Şimdi bu yakın mesafe sıfırlama nerden çıkıyor derseniz. Hedefe doğru baktığınız dürbünün doğrusal bir yol takip ettiğini yani düz bir çizgi olarak düşünürsek, namludan çıkan kurşun çıktığı anda düşmeye başlayacağına göre namlunun dürbüne göre bir miktar yukarıya bakması gerekir. Bu da mermi yolunun havada bir kavis yapmasına ve 2 noktada dürbünümüzün artıkılının gösterdiği yer ile pelletin çakıştığı anlamına gelir. Diyelim ki pellet dürbün artıkılı ile 7m ve 50m de çakışıyor. Size hangi mesafede sıfırlama yapmak daha kolay gelir?

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Şimdi bu yakın mesafe sıfırlama nerden çıkıyor derseniz. Hedefe doğru baktığınız dürbünün doğrusal bir yol takip ettiğini yani düz bir çizgi olarak düşünürsek, namludan çıkan kurşun çıktığı anda düşmeye başlayacağına göre namlunun dürbüne göre bir miktar yukarıya bakması gerekir. Bu da mermi yolunun havada bir kavis yapmasına ve 2 noktada dürbünümüzün artıkılının gösterdiği yer ile pelletin çakıştığı anlamına gelir. Diyelim ki pellet dürbün artıkılı ile 7m ve 50m de çakışıyor. Size hangi mesafede sıfırlama yapmak daha kolay gelir?

Ben aynı zamanda bir ateşli yivli silah kullanıcısıyım. Tüfeğimde sıfırlama yaparken söylediğiniz bu tekniği kullanıyorum ama havalılarda da bu tekniğin kullanılabildiğini bilmiyordum. Şu anda kullandığım yöntem 50m'deki hedefe atış yaparak sıfırlama yapmak. Yani ortalama bir mesafede sıfırlama yapıyorum daha yakın veya daha uzaktaki hedeflere Mil Dotlar yardımı ile atış yapıyorum. Aslında ateşli silahlardaki gibi sıfırlama yapmayı düşünmüştüm ama kesişme noktalarını bilmediğim için söylediğiniz yöndemi kullanamadım. Benim kullandığım teknik yanlış bir teknik mi. Bilgi verirseniz sevinirim...

Daystate AirWolf MCT 0.22 & Hawke Sidewinder 30 Tactical SF 8.5-25 X 42 & Draeger 6L 300Bar

Weihrauch HW98 0.177 & Hawke Varmint 6-24 X 44
    Weihrauch HW75 0.177 cal.

Weihrauch HW45 0.177 cal.
    Bushnell Sport 850 Laser Rangefinder

hasag.png

• Chairgun adlı programı kullanarak silahınızın çıkış gücü , kullandığınız pellet, dürbününüzün yüksekliğine göre optimum sıfırlama mesafesini bulabilirsiniz. Havalısilahlarda ise genelde 7 ila 15 m arasındaki bir mesafe 50m ye kadar atışlar için optimum mesafedir. Uzak mesafelere atışta düşme çok olduğundan ilk kesişme noktasını kullanma durumunda kaldığımızdan 100m gibi bir mesafeye dürbünün arkasını yükseltmeden sıfırlama imkanı genelde olmamaktadır. Bu yüzden 100m ve üzeri mesafelerde yüksekliği ayarlanabilir ayaklar kullanmak ve klik sayısı yüksek dürbünler sıfırlama yapabilmede büyük avantaj sağlamaktadır. Diğer türlü 70-80m de klikler kafi gelmez ve her halukarda mildotları kullanmak gerekebilir. Bizlerin kullandığı dürbünler genelde first focal plane (FFP) olmadığından , zoom arttıkça bu dediğim imkan da ortadan kalkmaktadır. Mecburen düşük zoom da atmak durumunda kalırsınız. Direk 50m ye sıfırlamak yanlış bir teknik değildir yalnız ilk kesişme noktası mı ikinci kesişme noktası mı iyi belirlemek gerekir. Eğer ilk kesişme noktası olarak 50m yi ayarlarsak dürbünün kliklerinin sonuna dayanırız ve dürbünün optik merkezinden kaçmış oluruz. Sıfırlamamız dürbünün optik merkezine ne kadar yakınsa görüntümüz o kadar net ve sağlıklı olur. Peki nedir bu optik merkez, yani sağ sol ve yukarı aşağı kliklerin tam ortasıdır, 120 klik varsa 60.kliktir. Yani merceklerin aynı düzlemde durduğu konumdur. Ateşli kullandığınıza göre biliyorsunuzdur, optik merkeze mümkün olduğu kadar yaklaşabilmek için ayağın içine hazır shimler takılmaktadır. Yani dürbünün arkası yükseltilerek atış yapılacak olan mesafeye mümkün olan en düz şekilde dürbünün bakması esastır. Bu ışık geçirgenliğini ve cromatik bozulmayı en aza indirmenin en güzel yoludur.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• benım kullandıgım durbun mp8 reticle ilk sıfırlama noktam 10 metre ikinci sifır 75 metre ve bu sayde 24 zoomda clickler le hic oynamdan 100 metreye kadar atabılıyorum 12 zoom da da 140 metreye kadar mudehalesiz kullanabılıyorum

[Resim Engellendi: http://img532.imageshack.us/img532/8333/ss859861.jpg]

airarms s410 FP raptor mp8 reticle 6-24x50
    green laser 300 lumen flashlight

B RH +

• Mmmmm anladım. Ateşli silahımın dürbününü İstanbulda bu işle profesyonel anlamda uğraşan bir arkadaşa taktırmıştım. Bilgisayar ve optik bazı cihazlar aracılığı ile dürbünü takmıştık. Oda aynı şekilde bahsetmişti, yani milimetrik sıfırlama yapmadan önce dürbünün merkezini bulacak şekilde dürbün ayaklarını ayarlamak... Zaten daha sonra çok fazla bir ayara da gerek kalmamıştı bir iki klik ile iş hallolmuştu. Ancak PCP nin dürbününü el yordamıyla taktığımdan ve dürbün ayakları schwenk ayaklar kadar kaliteli olmadığından bu ince ayarları yapabilirmiyim bilmiyorum. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum...

Daystate AirWolf MCT 0.22 & Hawke Sidewinder 30 Tactical SF 8.5-25 X 42 & Draeger 6L 300Bar

Weihrauch HW98 0.177 & Hawke Varmint 6-24 X 44
    Weihrauch HW75 0.177 cal.

Weihrauch HW45 0.177 cal.
    Bushnell Sport 850 Laser Rangefinder

hasag.png

• Şu ana kadar kullandığım en sağlıklı ayaklar ingiliz sportsmatch firmasının ayakları. Meşhur dampa ayağın mucitleri. PCP de kullanılabilen, sağ sol ve yükseklik ayarı yapılabilen ayakları da var. Tavsiye ederim.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Merhaba;

Haftasonu atış yaptım, 85 metreden soda ve bira şişelerini vurdum. Tüfeğim 20 metreye sıfırlıydı. Bu haftasonu da tüfeğimi 4-5 metreye sıfırlayıp atış yapacağım. Raptorx' de dediği gibi önce tüfeğe alışmak tanımak gerekiyormuş :) çünkü hem ne kadar alt vuracağını tahmin etmek gerekiyor hem de tüpdeki havanın ne kadar daha azaldığını düşünerek atmak gerekiyormuş.

Teşekkürler.

Röhm 725