Eğik atışlar ???

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Eğik atışlarda kullanılacak teknik nedir acaba ?

Örneğin yerden ağaç tepesine, veya çatıdan yere gibi ...

Ben tüfeğimi öyle bir sıfırladım ki merminin 100 metredeki düşmesi 55 santim, diyelim

Normal şartlarda yere paralel atışlarda 100 metrede hedefin 55 santim üzerine nişan alıyorum, tutturuyorum

Diyelim 100 metre uzaktaki evin 25 metre yüksekteki çatısındaki çanak antenin göbeğini vurmak istiyorum, manyağım ya

Veya ben bu sefer çanak antenin sahibiyim, benim çatıdan çanağıma ateş eden karşıdaki manyağın papucunu vurmak istiyorum, yani 100 metre ötede 25 metre aşağıdaki hedefi

Tesadüfün bu kadarı 2. tüfek te benzer sıfırlamada, yani 100 metrede 55 cm düşüyor paralel atışta

Bu 2 salak nereye nişan almalılar ki hedeflerini tuttursunlar ?

Yine 55 cm üste mi nişan alacaklar, yoksa biri 40 cm, diğeri 70 cm mi yapacak, mesela ?

• "Düşme" olarak bahsettiğimiz şeyi "peletin namlu ekseninden uzaklaşma miktarı" olarak tanımlarsak; peletin hızını sabit kabul ettiğimizde namlunun yatay düzleme yaptığı açı sıfırdan uzaklaştıkça düşme azalır. Yani örneğin 25 derecelik bir atışla -25 derecelik bir atışta düşme miktarı eşit ve sıfır derece ile yapılan atıştan az olur. Açı 90 ya da -90 olduğunda düşme sıfır olur.

Hesaba peletin hızını da katmak istediğimizde ise hedefin uzaklığına göre değişken sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• yani 89 derece açıyla atış yaparsak rüzgar da varsa kendimizi vurabilir miyiz?

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Mesafeyi açının sinusüyle çarpıp bulunan değerdeki mesafedeki düşme miktarı kadar üst tutulacak.

• bu gibi sorlular ıcın oZel raNgefınder lAr vAr mesafeyi ölçüp Atıs etmemiZ gerekn mesAfeyi soyluyor mesala yuZmetre olcuyor yAnındada 80 metre gıbı at dıye bır komut bu soru ancak boyle bır aletle coZulur ama benım sAhsı fıkrım bıZIm atııgımıZ mesafe en cok 150 metre olacagına gore oyle cok faZla egım olmaZsa ( 20 derece üstü degil se) 2cm den faZla degısmeZ

airarms s410 FP raptor mp8 reticle 6-24x50
    green laser 300 lumen flashlight

B RH +

• bu gibi sorlular ıcın oZel raNgefınder lAr vAr mesafeyi ölçüp Atıs etmemiZ gerekn mesAfeyi soyluyor mesala yuZmetre olcuyor yAnındada 80 metre gıbı at dıye bır komut bu soru ancak boyle bır aletle coZulur ama benım sAhsı fıkrım bıZIm atııgımıZ mesafe en cok 150 metre olacagına gore oyle cok faZla egım olmaZsa ( 20 derece üstü degil se) 2cm den faZla degısmeZ

konuyla alakalı değil ama yazım tarzın rahatsız etti gereksiz yere büyük harf kullanman görüntü kirliliği yaratıyor.kusura bakma arkadaşım rahatsız oldum belirtmek istedim...

sevgiler

İ Z M İ R
    Sarsılmaz Kılınç Light 2000 9 mm
    Sarsılmaz Sar9 - Mete 9mm

ZORAKİ Hp-01 Ultra .177

Gamo Cfx Royal .177 + Tasco 3-9x56 red AOE

Weihrauch HW 97 K .177 + Falcon T50 10-50 x 60
    Nikula 6-24x50 Red-Green AOE

Üç kuruşluk adama beş kuruşluk değer verirsen aradaki iki kuruşa seni satar

H İ T

• teşekkürler arkadaşlar. bu durumda;

bende eğik hedef ile aramdaki gerçek mesafeyi hassas ölçmeye yarayan rangefinder olmadığından

mesafeyi sadece yatay eksende ölçebildiğimden (muhtelif metodlar)

zaten mesafenin yatay bileşkesini biliyorum demektir.

bu durumda aşağı da yukarı da az veya çok açıyla da eğik atış yapsam yine 100 metre yatay atışta olduğu kadar düşme hesap edip uygulamam gerek, sanırım

şimdi sahaya çıkıp deneme yapmam lazım, artık bir zahmet...

• konuyla alakalı değil ama yazım tarzın rahatsız etti gereksiz yere büyük harf kullanman görüntü kirliliği yaratıyor.kusura bakma arkadaşım rahatsız oldum belirtmek istedim...

sevgiler

sayın ozyy32 Veysel arkadaşım onu isteyerek yapmıyor.klavyesinde sorun var,bozulmuş.
    Yani bazen kendilerini göstermek ve dikkat çekmek amaçlı yapanlar dan değil Veysel aklınıza birşey gelmesin.
    Zaten geçmişteki yazılarına bakacak olursanız orada görürsünüz nasıl yazdığını...
    Durumun ne olduğunu bildiğim için ve Veyseli yakından tanıdığım için yazmak istedim.
    Belki şu aralar kendisinin girip yazacack zamanı bile yok.
    Saygılar.

Babür abi bence de en iyisi deneyerek görmek ama bana kalırsa yukarıdan atış yapıyorken normal atışında mesela 2. Dot ile atıyorsan bunda 1. Dot ile,aşağıdan yukarıya doğru atarken 3 ya da 4 dot ile atmalısin diye düşünüyorum ama pratikte ne olur bilemem.
    Denedikten sonra burayada yaz abi merak ettim.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• tesekkur ederım togay aynen senın dediğin klavyede proplem var bazı harfleri büyük yazıyor klavye bende düzeltmek için ugraşmadım dun

B RH +

• arkadaşım durumdan habersizdim kusura bakmayın ama o klavyeyi bize gönder enter tuşundan vuralım sana da yeni klavye hediye edelim.yani o klavyede ısrarcı olma sence yanlışmıyım ?.... :)

sevgiler

İ Z M İ R

ZORAKİ Hp-01 Ultra .177

H İ T

• Hatta bütün tuslarindan tek tek vurup pellet manyağı edelim.kursuna dizelim.
    Ama önce Veysel sen onu bir tehdit etsene air ranger ile bir hava sık sadece sonra düzelir belki.tanısın bir ranger neymiş ondan sonra kafasına göre yazmak neymiş düşünür.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• O klavye için pellet harcamaya gerek yok... Direkman çöpe atıla...

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• galiba sorun sadece klavyede degıl oyle olsa halledıcem bırde virus belası var galıba format sart bundan oncekı bozulmustu togay daha yeni bunuda ucuz olsun dıye en ucuzunu aldım 15 ytl ye sımdı klavye ucuz dıye sorunu ona buluyom yada virus bulastıgından hal edıcez bakalım basımız bır rahatlasında

B RH +

• o zaman bilgisayarıda getir top yekün halledelim bu işi.kati temizlik şart virüs falan kalmaz bilgisayarda pellet manyağı yapalım :)

sevgiler

İ Z M İ R

ZORAKİ Hp-01 Ultra .177

H İ T

• aslında iyi fikir buarada onumuZdekı hafta içinde gercekten gelıcem ankaraya ama gel ve don o kadar turgaytt abının yardımlarıyla drahthaar sahıbı olucaz donuyoruz pointerden hadi hayırlısı olmazsa bılgısayarıda getıreyım ben ;şrofls;. ;şrofls;.

babur abi senin konuyuda sabote etmiş gibi olduk ama goruyorsun abondene gelısıyor kusura bakma

B RH +

• ne demek efendim, ben istediğim bilgiyi aldım, sıyrıldım aradan

benim de kullandığım laptop 4 yıllık, başına bi şey gelirse ne ederim diye ara ara kara kara düşünüyorum valla...

yenisini alsan da bi sürü dert, tüm ayarlar, programlar yüklenecek, giden bilgiler kayıtlar gidecek şu bu kabus gibi, allah kimseye vermesin

• chairgun pro'da bunun hesaplaması var ilk önce rüzgar hesabı sandım ama atış açısı imiş tools menüsündeki visualisation seçeneğinde ınclination atış açısını giriyorsunuz diğer ayarlar programdaki ayarlar örneğin 240m/s hızla 13,5gr jsb 70 m sıfırlı olduğu hedefe 20dercelik açı ile atış yaptınızda 20xde yarım dot yukarı gidiyor

• teşekkürler mft

bu chairgun acaip kapsamlı bir program aslında da ben sanırım sadece yüzde 10'unu filan kullanabiliyorum

bu program ile ilgili eğitim alınabilecek bir site filan var mı bilmiyorum, veya basılı bir kaynak

eminim benle beraber bir çok arkadaşa çok yardımcı olurdu