hobidolap adlı kullanıcının mesajları

Bu konunun havalı silahlarla hiç alakası yok ama bir o kadar da alakalı sanırım.

Acaba yurdumuz az biraz daha mı farklı olsa diye düşündüğüm ender anlardan biri oldu bu videoyu izlediğim kısa süreç.

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Adamlar 1850'lerde namludan dolma silahlarla uzun mesafe hassas atış müsabakalarına başlamışlar.

Bu amaçla tüfek, mühimmat ve nişangah sistemleri geliştirmişler.

Neredeyse ikiyüzyıl sonra bir grup çılgın insan bu etkinlikleri tekrar canlandırmışlar, ulusal ve uluslararası kulüpler kurup ulusal ve uluslararası yarışlar organize etmişler.

Ya orijinal iki yüzyıllık tüfekleri adam etmişler, ya da aslına neredeyse yüzde yüz sadık yeni üretim reproduction silahları kullanmışlar.

Kendi alaşımlarını hazırlayıp kendi mermilerini dökmüşler kalıplara.

Sonra da 300-500-600 yarda orta mesafe ve 900-1000 yarda uzun mesafe hedeflere atış yapıp sportmence yarışmışlar.

Dürbün mürbün yok, open sight.

Hassas factory match grade ammo yok, kendi mühimmatlarını kendileri üretmişler.

On saniyede bir şarjör boşaltma yok, tahminim dakikada bir iki atış yapabiliyorlar.

İnsanlar bir araya gelmiş, ülkeler bir araya gelmiş. Çok canım çekti çok.

Bilmiyorum bizde muzzle loading kültürü var mı yoksa o da yassah mı?

dedim bir adet diana mauser k98 alttan kurmalı alınsa

ahşap kasası, ön ve arka nişangahları ayrılıp

kasanın içine bir adet arkadan bolt action pcp mekanizması namlusu yerleştirilse

örneğin aklıma ilk gelen effecto px5 oldu

nişangahlar da yeni yerlerine taşınsa

daha sonra da ekmek kadayıfı üzerine kaymak tadında

1940’ların kırıkkale yapımı/adaptasyonu türk mavzerleri 7.92x57mm silahlara işlenmiş olan armaların kopyasını uygun yerlere işletsek

acaba nasıl olurdu dedim

diana iki adet replika havalı çıkartmış piyasaya. önce k98 mauser alttan kurma yaylı, daha sonra k98 mauser pcp.

sanırım artık yaylıyı üretmiyor pcp satıyor ama bize pcp olan gelmiyormuş gelmeyecekmiş, av doğa öyle söyledi.

ama ellerinde alttan kurmalı modeli varmış.

.

.

diana k98

.

.

diana k98

yeni zihni sinir projem

türkiyede yaşayan bir türk olarak hiçbir zaman ulaşamayacağım bir hayalin peşindeyim

çocukluk, gençlik, orta yaş, az ihtiyarlık dönemlerimin tümünde aklımın gerisinde yer alan bir söndürülememiş tutku ateşi

1. ve 2. dünya savaşı piyade tüfeği, bolt action, beşli şarjör, açık metal hedef, alman mauser yapımı, kırıkkale uyarlaması, üzerinde ay-yıldızımız damgalı, görmüş geçirmiş, buram buram tarih kokan tüyleri diken diken eden bir silaha sahip olmak, sevip okşamak, ara sıra atış yapmak, temizleyip yağlamak sonra da yatağın başucuna asıp koruması altında mışıl mışıl uyumak

heyhat, biz kim hayal kim. her şey yasak her şey ateş pahası

ben de madem bu işin oluru yok en yakın seçenek üzerinde kafa patlatmaya başladım

pek yakında detaylar burada...

not: illaki havalı

evde can sıkıntısı tedavisi için umarex perfecta hedef kutusu aldım

hedeflerin kalınlığı 1.9 mm

4 metreden 7.5 joule weihrauch ile 0.8 mil holdover ile attım 4.51 mm 7.87 grain jsb exact express diabolo

hiç böylesini görmemiştim

pelletler 11 mm çapında 1 mm kalınlığında uçan daire oldu…

E2BC189E-B140-43D2-A8E4-A1D9B0DFE9FC 0838CD22-F9DC-4881-9AF2-3A6E2D4D6572

reximex web sitesi açılmış, ama bize değil

yani türkçe seçeneği yok

ve de bence yetersiz

pcpye başlayayım yerli olsun hesaplı olsun servisi parçası olsun diye düşünüyordum

şimdi pamuk eller cebe aldın mı fx al airarms al olmadı gamo al walther al diye düşünmekteyim

şimdi reximex ile ilgili şu paylaşımı okudum aklıma hemen şu geldi

yıllar önce tek kapı kırmızı bir lada samara araba aldımdı sıfır

başıma gelmeyen kalmadı, değişmeyen parça kalmadı

dedim herhalde şöyle oldu

depoda stokta üretim bandında fireye ayrılan parçaları atmaya kıyamadılar bunları toparlayıp uhuyla tutturup bir arabamsı yaptılar onu da bana kakaladılar

insan youtubeda internette reximex yorumlarını görünce; şöyle iyi, böyle fiyat performans, acaip isabetli, fx ve daystatelerle kapışır gibi yorumlar

sanırım fire ve ıskartaları uhulayıp iç pazara kakalıyorlar

diye düşünmekteyim…