ÖYLE BİR PCP HAYAL EDİYORUM Kİ !!!

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Değerli Arkadaşlar, Öyle bir pcp hayal ediyorumki!!!
    Özellikleriyle Benim gibi birçok arkadaşımızında hayali olsun !
    Hayallerimi süsleyen pcp nin , özelliklerini aşağıda belirtmeye çalışacağım.
    1. Öncelikle fiyatı fahiş olmamalı, yaklaşık avrupa perakende fiyatlarında olmalı ki bir çok arkadaşımız için hayal edilebilirliğin ötesinde,satın alınabilir olsun.
    2. Silahın güvenlik standartları ,yüksek basınçlarda bile risksiz ve endişesiz kullanıma olanak sunacak kadar yüksek olsun.! Kullanım basıncı 250 bar bile olsa valf ve çekiç sistemi full açılabilsin.Ama Tüpünün test basıncı en az 600 bar olsun. İçim ferah olsun.
    3. Bu yayı ve çekici kurmak için silahın üstüne çıkıp tepinmemede gerek kalmasın ? yağ gibi-rahat bir mekanizması olsun.
    4. Silahın tüpü hiç olmazsa 500cc olsun, ama önde veya arkada soba borusu gibi de durmasın,
    5. Tabiki hızlı dolumu (quickfill) de olsun ,Ama dolum probu biraz compact olsun.
    6. Kalibresi hem 5,5mm (.22) ,hemde 6,35mm (.25) olsun,Bence ikisininde yeri ayrı ve imkanlarım el verirse ikisinden de birer tane alıp koyabileyim.
    7. Olmuşken biri uzun namlulu, diğeri de karbin kısa modeli olsun, araç içinden veya dar alanda kısa paslaşmalara uygun olsun.Bakarsınız Türkiyede havalı silahla av teskereye bağlanır taşıması kolay olsun.
    8. Çeşitli kundak seçenekleri de olsun tabiî ki , Farklı yükseklikteki ayaklar ve çeşitli ekipmanla kullanım için yanaklığıda ayarlanabilir olsun.
    9. Şarjörü kısa - uzun- hatta upuzun peletleri bile atsın, Rovelwer tipli olsun ama pelet iticiside olsun, peleti namluya yerleştirsin ki isabetliliğe negatif etkisi olmasın,
    10. Hani olmuşken gücüde kalibresine göre 80 - 100 fpe civarı olsun. Ama standart halinde bu enerjileri üretsin, Modlama derdi falan olmasın.
    11. Hani bu güçleri üretirken hiç olmazsa 2-3 şarjör stabil atış yapsın, ama isteyince tek dolumla onlarca şarjörüde atabilsin ?
    12. Yani Olmuşken güç ayar üniteside olsun, ama şöyle çok kademeli olsun ki , 8 - 10 fpe enerjiden 80 - 100 fpe enerjilere kadar ayar yapılabilsin .
    13. Olmuşken tabiî ki emniyetide olsun. Ama emniyeti Air Arms'ınki gibi olsun.
    14. Biliyorum çok şey istiyorum ama, hani gezi arpacığıda olsun ki silahın , yakın mesafelerde hedefi dürbüne sokmaya çalışmak gibi bir derdim de olmasın. Açık nişangahla yapılan atışlarda isabet kaydetmenin zevkide başka oluyor.Haksızmıyım ?
    15. Kurma konusuda oldukça önemli, bugüne kadar Türkiye'ye Alttan kurmalı (Lever action) pcp tüfek hiç gelmedi, bu silahta Lever action olsun,
    16. Hani birde silah dizaynı hem klasik hem modern olsun? Gövdesinde gravür desenleride olsa tadından yenmez,
    17. Tabiki öyle aman aman ağır da olmamalı.Gerekirse arazide yoldaş olsun !
    18. Asla bir poligon silahı olmasın ama , amaca hizmet edecek derecede isabetli olsun.
    19. Demek istediğim attığımı vurabileyim yeter ,ama vurdum mu OTURTSUN.
    20. Hayalini ben kurayım ,gerçeği sizlerin olsun……..

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• olsa !!! dadından yinmez ! ;kihhik,

FX Gladiator
    Diana Mod 48
    Daystate AirWolf MCT FAC 40 fpe, bazen 27fpe
    "Verba volante,Scripta manent"

• Bana kalırsa bunlar hayal değil,çok yakında bu tip silahları piyasada görebiliriz.Sabırsızlıkla bekliyoruz :)

• Böyle bir tüfenk varmıki. 8o

• PCP den "anlayanın" hayali bile bir başka oluyor. ;kihhik,

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• PCP den "anlayanın" hayali bile bir başka oluyor. ;kihhik,

+ 1

Hayali de gerçeği hem yazanın hem de düşünenlerin ve isteyenlerin olsun. :) Kısaca neden olmasın ? Üreticiler için tam bir feedback. ;d;

AirRanger 80 (90) FAC Special Edition .25 RR Stock ;
    BKL; 6-24x50 Full Size Mill Dot Reticle;
    Webley Patriot 1. (.22);
    Zoraki Ultra HP-01(.22);
    SupremeMax 12 ga 61 cm Cantilever Optima 3-12x44 + 71 cm;
    Üzümlü Çifte 12 ga;
    Çatüs .410 ga 53 cm + 65 cm (7+1 Şarj.)x2;
    BKL Dovetail Riser&BKL ; 4-16x50 Silver;
    Ve BAR II Sırada :)

www.emarstore.com

• hayal gerckten güzelmiş ama bende eklemek ısterim.
    ben tam bır remington 700 hastası bır adamım istenılse pcp tüfekte tüpü gizli yapabilirler yanı remıngton 700 e benzetebılırler. mesela tüp kundagın ıcınde olucak aa s410 da tüpün olmadıgını farzedın, aynen yıvlı tüfek görünümü olur ve hosda olur kundak seklınde tüp yanı.

AİR ARMS S410 XTRA FAC. 22
    OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Evet , harika olur fakat kolluk kuvvetlerinin tüfeği görmesi durumunda da risk oluşturmaması lazım hobiseverler için.Biraz havalı tüfeğe benzemeli bu açıdan yaklaşınca.Belki biraz fazla detaycı düşünce...

AirRanger 80 (90) FAC Special Edition .25 RR Stock ;
    BKL; 6-24x50 Full Size Mill Dot Reticle;
    Webley Patriot 1. (.22);
    Zoraki Ultra HP-01(.22);
    SupremeMax 12 ga 61 cm Cantilever Optima 3-12x44 + 71 cm;
    Üzümlü Çifte 12 ga;
    Çatüs .410 ga 53 cm + 65 cm (7+1 Şarj.)x2;
    BKL Dovetail Riser&BKL ; 4-16x50 Silver;
    Ve BAR II Sırada :)

www.emarstore.com

• dogru kolluk kuvvetler aklıma gelmemıstı :)
    ben görsellıge cok önem verdıgım ıcın bunu düsünmüstüm.

AİR ARMS S410 XTRA FAC. 22
    OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Official Post

Akif bey'in bu hayaline bende katılıyorum,

İşim gereği, forum arkadaşlarım dışında çok farklı sektörlerde müşterilerim oldu ve olmakta.

Çok ilginçtir, yakın zamanda ülkemizde av turizmi ile ilgili turist rehberleri tanıdım, bu kişiler sadece Türkiye de değil, dünyanın bir çok bölgesinde iş yapıyorlar, Avrupa dan, Amerika dan, Rusya dan av sporu ile ilgili gurupları yurdumuza getirip, kurallara uygun av yaptırıyorlar, bununla kalmayıp yine aynı kafileyi Güney Afrika'ya ve diğer ülkelere avlanmaya götürüyorlar.

Bu kurmuş olduğum dostluklarda gördümki, 500 - 1000 metre tesirli yivli ateşlisi olan bu meraklıların aynı zamanda çaplı kalibre havalı tüfekleride mevcut, amaç hem antrenman hemde afrikanın bazı bölgelerinde ateşli silahlarla avın yasak olması sebebiyle, 9mm - .45 - .50 kalibre Kore menşeili silahlara sahipler, bunlara şimdilerde yurt dışında av yapmak maksadı ile Türk havalı silahla av meraklılarıda ilave olmakta.

Öyle sanıyorum kısa süre sonra ülkemizde de böyle büyük çaplı silahları vitrinlerde görebileceğiz.

• akif abi yoksa böyle bir tüfekmi yaptın ?;,;- ---- ayrıca benim hayalimde tüm dünyada ateşli ile avlanmanın yasak olması var .tek atış tek av bence daha mantıklı

AA s510 22 cal twintube(43fpe)

Hayatta iki şeyden korkarım, bir AIIah’tan, bir de AIIah’tan korkmayandan.

• Hayal kurmak güzel.Adı üstünde hayal ışte,onla da olmuyor onsuz da olmuyor ama olur Akif abim o da olur.Eğer birşeyi çok istersen gün gelir seni bulur.
    Yeter ki zaman olsun,biraz da para olsun.böyle bir silah olunca da zaten talep te olur.
    Anlattığınız türde ki silaha en yakın seçenek sumatra biliyorsunuz.
    Inşallah zaman gelir de o da olur.Gün ola,harman ola....

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Hayal kurmak güzel.Adı üstünde hayal ışte,onla da olmuyor onsuz da olmuyor ama olur Akif abim o da olur.Eğer birşeyi çok istersen gün gelir seni bulur.
    Yeter ki zaman olsun,biraz da para olsun.böyle bir silah olunca da zaten talep te olur.
    Anlattığınız türde ki silaha en yakın seçenek sumatra biliyorsunuz.
    Inşallah zaman gelir de o da olur.Gün ola,harman ola....

yakınmııı :)))

airarms s410 FP raptor mp8 reticle 6-24x50
    green laser 300 lumen flashlight

B RH +

• Veysel şu aralar havalı piyasası durmuşken ben gelmesine pek ihtimal vermiyorum.
    Bence gelmez.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• Öncelikle Belirtmek isterim ki Model 2500 değil sadece 500,herhangi bir yazım hatası yok.Önceki 2500 modellerde kullanılan 380cc kapasite artırılarak 500cc ye çıkartılmış.Ve model adı 500 olarak değiştirilmiş.Bu kapasite artırımı bile aslında bu güçteki bir silah için yetersiz denebilir.Ancak güç ayarı sayesinde daha düşük güç seviyelerinde tatminkar atış sayılarına ulaşmak mümkün.
    Üretici Firma Samyang Endüstri 1980 lerden buyana PCP üretmekle birlikte aslında Kimya,Ağır Makine,Balıkçılık,Silah ,Gıda,Fiber optik ve Metal gibi birçok sektörde ve onlarca branşta üretim yapan bir holding.
    Metal ve metal işçiliği konularındaki tecrübesini de yaptığı modellere olabildiğince yansıtmış.Özellikle gövde üzerindeki gravürler ve namlu –tüp bağlantıları silaha PCP den farklı bir ateşli havası vermiş.
    Modelin oluşum hikayesi de enteresan. İlk dizayn çalışmalarında Mossberg Poze ve Winchester’97 modelleri baz alınmış. İki modelin karışımından çıkan melez sonuçta, mevcut dizaynların dışında farklı bir modelin doğmasına sebep olmuş.
    Silahta göze batacak herhangi bir işçilik kusuru veya hata bulmak zor. Ancak özellikle tüp üzerinde uygulanan boya(meneviş)kalitesi gerçekten kusursuz. Üreticinin kullanım konusunda tavsiye ettiği maximum basınç 220 bar ve bunun sebebini gayet basit bir şekilde açıklamış.’’Silahın 220 bar üzerindeki basınçlarda kullanımı valf yüzeyinde deformasyona ,dolayısıyla düzensiz hava akışına ve STABİL OLMAYAN çıkış hızlarına sebebiyet verebilir.Ayrıca çok yüksek basınç valf in kilitlenmesi problemini doğurabilir.’’Bu uyarının ardından hatırlatmakta fayda görüyorum. Kullanılan tüp sistemi (tüp demiyorum çünkü 2 tüpten oluşan bir sistem) 9000 psi yani 620 bar basınçla test edilmiş ! Silahın gücü konusunda üreticinin iddası 32,4 grain eunjin ile 80fp .Ancak benim gözlemliyebildiğim 28 grainle (Ahmet Oğuz Sağolsun) 1089 fps yaklaşık 73 -74 fp. .25 kalibredeyse 93 fp standart haliyle üretebildiği güç. Üreticinin iddasıysa 43.2 grainle 100 fp. Tabi atış yüksekliği ve hava sıcaklığının etkileri göz önüne alınırsa üreticinin haklı olduğu değerler yakalanabilir. Çıkış hızı ayar düğmesi (17 kademe) kısık ayarda Hafif pelletlerle yaklaşık 120 atış yapmak mümkün ve sarfiyat yaklaşık 500cc/atış . Artan güçle bağlantılı olarak en yüksek güçte atış sayısı ve hava sarfiyatı 2lt/atış oranına kadar çıkıyor. Bu sarfiyat değerleri doğrultusunda kaç barla kaç bar arası ne sayıda atış yapabildiğini hesaplarsınız.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• 21.4 Grain barakuda kullanarak yaptığımız 100 mt grupmanlar yarım güçte yapıldı.
    3 farklı atıcı Mahmut,Murat Ve Ben 5 er li atışlar yaptık. Sonuç bir bakıma enteresandı . Her üçümüzünde yaptığı grupmanlar yaklaşık 40 mm çıktı. Murat ve Mahmutun atışlarında 3 atış neredeyse yanyana diğer 2 atış grupmanı dağıtırken Benim atışım daha dağınık bir bölgesel dağılım çizdi ve en kötü grupmanla günü sondan birinci olarak bitirdim(Herzamanki gibi ).
    Sonuçta bu güçteki ve namlu kalitesini cok iyi bilmediğimiz bir silah için iyi bir sonuç. Nede olsa bu silah kesinlikle grupman için yapılmamış. En azından av için kabul edilebilir bir dağılım olduğunu düşünüyorum.
    Bunun yanı sıra silahın özellikle tamm güçte çıkarttığı ses yüzünden rahatsız olduğumu söylemeden geçemiyeceğim. 240 bar sevyesinde tam güçte 116-117 desibell ? Sanırım .22 LR seviyesinde :)
    [Resim Engellendi: http://i54.tinypic.com/2ihxy86.jpg]

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Namlu Bugüne dek inceleme fırsatı bulabildiğim tüm namlulardan farklı. Üreticinin beyanı Alman (krupp*)yapımı olan namlu 8 yiv set ve 30/70 oranlı yapılmış. 1/18 sağa dönüşlü namlu işçiliği gerçekten havalı silahtan ziyade kesinlikle .22 ateşli namlusunu çağrıştırıyor.Güç kademesi sayesinde namludan harbiyle pelet geçirme problemide ortadan kalkmış ! alın güç kademesini en kısık seviyeye (13 kademeden daha kısık)atın yumuşak bir kumaşa. Çıkan numuneleri incelediğimde çıkan sonuç kesinlikle bu namlu solid veya Eunjin .22 veya Barakuda .22 gibi ağır ve Etek çapı geniş mühimmat için üretilmiş. Benim Fantazim gözlem sonuçlarıma güvenerek 44grain Lyman 2 numara çekirdekleri atmayı denemek oldu. Sonuç biraz zorlamayla çekirdek yiv ve sete oturuyor.Ancak yüksek sürtünme yüzeyi ve ağırlık çıkış hızlarını 824.7 fps in üzerine çıkaramadı. Aynı çekirdeği şarjör arkasındaki daralan kısımdan 2 kez geçirerek kalibre ettikten sonra yaptığım denemelerde çıkan sonuç hem rahat bir yükleme hemde 889 fps lik çıkış hızı oldu.Sonuçta Standart bir silahtan bundan fazlasınıda beklemediğimi belirtmeliyim. Ancak 200 bardan başlıyan atışlarda (en yüksek güç seviyesinde) her atışta çıkış hızının alçalan bir eğri çizmesi ve tüpün 620 barlık basınç testine güvenerek daha yüksek barlarda çekicin valf üzerindeki etkisini görmek istedim. Bunu yapmadan öncede üretici firmanın satış müdürüyle birkaç telefon görüşmesi yapmaya karar verdim.
    Sonuçta silahın standart haliyle 240 bar seviyesinde valfi tam açabildiği bilgisini alıp 250 bardan175 bara kullanımını kendi beklentilerime uygun buldum. Bu basınç aralığında Full Güçte net 18 atış yapabiliyorum.
    Eunjin 28 graini ortalama 1058 32.4 graini 1039 ve 30 grain wasp ı 1042 fps hızlarda okumak mümkün .Ancak wasp mühimmat ufak bir hileyle (Bu Know -How ı saklı tutacağım) 1077 fps lere çıkabiliyor.
    Hava sıcaklıklarının 10 derece seviyesinde olduğu düşünülürse bu silah üreticinin beyanı 80 fp gücü rahatlıkla karşılıyabilir.Gücü orta kademelerde 55fp civarında tutarak atış sayısı aynı bar aralığında 36 atışa kadar çıkarılabilir. 21.4 grainle ve 970 fps dolayında -44 fp sevyelerinde 48 atış mümkün.Amaç plinking olduğundaysa en kısık güçte 150 atış garanti.
    DAHA NE İSTEYEYİM .

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• E gelirse beni de listenin başına yazın o zaman.Almak lazım bu canavar dan.

Peki Akif abi en düşük güçte 150 atış yapmaya olanak sağlayan pellet ve çıkış hızı nedir?eğer bu atıp sayısı yakalanıyorsa stabilite de kesinlikle beklenenin üzerinde olur.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• İnşallah bu maddedeki hayal , hayal olarak kalmaz da herkes bu hobiyi gönlünce yaşar.

"1.Öncelikle fiyatı fahiş olmamalı, yaklaşık avrupa perakende fiyatlarında olmalı ki bir çok arkadaşımız için hayal edilebilirliğin ötesinde,satın alınabilir olsun."

Camiaya hayırlı olsun.

• Harika olurdu ama nerde... :)

:wel:co:m
    ARANIYOR!
    Webley raider single aranıyor ! Pompası dürbünü full+ full olması tercihimdir

karadenizteam.png