Mil Dot Dürbünlerin kullanımı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Forumda çeşitli başlıklar altında soru ve cevaplara rastladım. Bilgi edinmek isteyenler için kolaylık olur düşüncesi ile yeni bir başlık açtım. Konuyla ilgilenen arkadaşların katkılarını bekliyorum.

Mil Dot Reticle mesafe ölçüm amacı ile üretilmiştir.
    MOA derece-dakika türünden açı birimlerini kullanırken MilDot, radyan- miliradyan açı ölçüm birimini kullanır. İsmi de buradan kaynaklanmaktadır. Miliradyan/Dot, bu sistemde iki nokta arasının görüş açısı 1 miliradyandır.

1 miliradyanlık açı 1000 metrede 1 metre açıklığa ulaşır. Hedefin ölçüleri bilinirse

Uzaklık (metre) = (hedef boyu(cm) x dürbün büyütmesi)/hedefin kapladığı nokta adeti

formülünden, hedef uzaklığı hesaplanabilir.

FT etkinliklerinde kullanılan hedeflerin (sincaplarımız) atış bölgesi 2" (5 cm) dir.
    Bu atış bölgesinin boyunu, 9 büyütmeli dürbününüzde 2 nokta arasında görüyorsanız, hedefin size olan uzaklığı: (5*9)/2=22.5 metredir. Aynı hedefe, aynı yerden, 24 büyütme ile bakarsanız, atış bölgesi 5.33 nokta arası büyüklükte görünür.

Mil dot dürbünde, noktaların merkezlerinin arası 1 miliradyandır. Noktaların büyüklüğü 1/4 (0.25) mRad ve komşu iki noktanın yakın teğetleri arası 3/4 (0.75) mRad, uzak teğetlerin arası ise 1 1/4 (1.25) mRad dır. Bu şekilde hedefin boyu ve mesafe daha hassas şekilde belirlenebilmektedir.

Mil Dot dürbünün başka bir kullanımı da, dürbün ayarlarına dokunmadan farklı mesafelere isabetli atışlar yapabilmesini sağlamasıdır.
    Önce favori pelletinizi seçmelisiniz, bu pelletle silahınızın sağlayabildiği ortalama hızı ölçtükten sonra bir balistik programı ile (ChairGun 2) atış yapmak istediğiniz uzaklıklar dürbününüzün belli bir büyütmesindeki en üst ve en alt dot aralığına oturacak bir sıfırlama mesafesi seçip silahınızı bu mesafeye sıfırlamalısınız.
    Aynı program yardımı ile bir skala bastırarak yanınızda taşıyın. Ben silahın kabzasına yapıştırıyorum. Mesafeyi kestirdikten sonra skalaya bakıp nasıl nişan alacağınızı belirliyorsunuz.

[Resim Engellendi: http://img518.imageshack.us/img518/3355/mildotus6.jpg]

Bu skala, 24 büyütme dürbün, 16 grain AA Field pellet ve 300 m/s çıkış hızı için. Buna göre 8.5 metrede sıfırlama yaptıktan sonra hassas sıfırlama için 75 metrede atışlar yapmak gerekiyor.
    Sıfırlamayı tamamladıktan sonra, atışlarınızı artıkılın ortasına değilde, hedefin mesafesine uyan rakamın yanına yapacaksınız..
    Bu şekilde ayar değiştirmeden 105 metreye kadar sıhhatli atışlar yapabilirsiniz.

Farklı dürbün büyütmeleri, farklı mesafeler veya pellet - hız verileri ile bu skala örnekleri çoğaltılabilir.

• Chairgun programının pocket pc versiyonu da var, pda sahiplerine hatırlatma ;)

peki smartphone versiyonu da var mı?nereden bulabilirim?

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• peki smartphone versiyonu da var mı?nereden bulabilirim?

Olacağını pek sanmıyom windows mobile 4 -5 -6 .0 işletim sistemi istiyorlar sanırım

Webley Patriot 5.5 ( by Sideprensi7) + Yatagun Dampa Ayak Yakında Walter 3-9x44 Dürbün ) ;avci;

• Olacağını pek sanmıyom windows mobile 4 -5 -6 .0 işletim sistemi istiyorlar sanırım

smartphone derken windows mobile 5.0 ı kastetmiştim.toshiba g500e yükleyebilir miyim bu programı.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• smartphone derken windows mobile 5.0 ı kastetmiştim.toshiba g500e yükleyebilir miyim bu programı.

Hmm Belki destekler demeden bişey demek zor uygun mobil bir program bulmak lazım

Webley Patriot 5.5 ( by Sideprensi7) + Yatagun Dampa Ayak Yakında Walter 3-9x44 Dürbün ) ;avci;

• Chairgun'un smartphone da çalışan lite versiyonu var.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• eskisinde "widgets" sonra "reticle" ı tıklayın. yenisine bakmam lazım :)

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• yenisi olan hawke chairgun pro 'da "tools" sonra "reticle"

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• konuyu hala takip edenler varsa androit marketden akıllı telefonlar için programlar var Örnek:airgun helper mil calgulator strelok gibi at 44 üzeri gomo ile denemelerim de iyi sonuçlar aldım denebilir.Tavsiye ederim.

Eli boş Adam ne yapsa yeridir.