Diana 350 Magnum + Gamo 3-9X40 Sıfırlama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 3-4 saattir Diana 350 Magnum ve Gamo 3-9X40 ı sıfırlamaya çalışıyorum ama bir türlü sonuca ulaşamadım. Zoom oranı değiştikce zaten farklı farklı yerlere atıyor 2-5 cm arası kayıyor sürekli. Yatagun Dampa ayak var milim kayma yok ayağı bağladığım yerde o konuda sıkıntı yaşamıyorum ama benden mi yoksa dürbünden mi kaynaklandığını anlamadığım bir sıfırlama sorunu yaşıyorum. Pellet olarak FX kullanıyorum yani onda da sıkıntı olacağını sanmıyorum 13mt den sıfırlama yapmaya çalışıyorum. Yardım ederseniz sevinirim ...

• Sanırım dürbünü tüfeğe tam paralel bağlamamış olabilirsin. Ben çok uğraştıktan sonra ancak şu şekilde çözebilmiştim sorunumu. Önce dampayı su terazisi yardımı ile tüfeğe tam olarak paralel bağla. sonra ister dürbün clicklerini sayarak yada varsa kullanım klavuzundan bakarak dürbününü kendi içinde tam orta noktaya sıfırla. Yani sağsol ayarı ve altüst ayarı tam ortada olsun. Arkasından 17 metreye Boresight ile bir bak ve tüfeğin clicklerini hiç ellemeden röntgen kağıdı yada ilaçların içinden çıkan aliminyum ambalajı ile dürbünü destekleyerek tam kırmızı noktaya sıfırla. Vidaları bir karşı bir çapraz olarak eşit şekilde sık. Sorunun çözülecektir. Bu yöntemin çok daha kolayını anlatabilecek arkadaşlarda mutlaka çıkacaktır ama acemi olduğumdan ben şimdilik böyle sıfırlıyorum ve mesafe değiştikçe yatay düzlemde sağa sola kaçma yaşamıyorum..saygılarımla.

Hatsan AT44-10 Long LW, Üzümlü 1988 12 Cal. tam soğutma süper poze, Winchester 1300 Defender Pump Action 12 Cal., Safir t14 36 Cal., Tasco 6-24X50 Dürbün ve dampa, Bushnell Boresight, Harris S-BR Bipod, Scott 300 bar 6 lt tüp, Gamo 6-24X50 Dürbün

• Sanırım dürbünü tüfeğe tam paralel bağlamamış olabilirsin. Ben çok uğraştıktan sonra ancak şu şekilde çözebilmiştim sorunumu. Önce dampayı su terazisi yardımı ile tüfeğe tam olarak paralel bağla. sonra ister dürbün clicklerini sayarak yada varsa kullanım klavuzundan bakarak dürbününü kendi içinde tam orta noktaya sıfırla. Yani sağsol ayarı ve altüst ayarı tam ortada olsun. Arkasından 17 metreye Boresight ile bir bak ve tüfeğin clicklerini hiç ellemeden röntgen kağıdı yada ilaçların içinden çıkan aliminyum ambalajı ile dürbünü destekleyerek tam kırmızı noktaya sıfırla. Vidaları bir karşı bir çapraz olarak eşit şekilde sık. Sorunun çözülecektir. Bu yöntemin çok daha kolayını anlatabilecek arkadaşlarda mutlaka çıkacaktır ama acemi olduğumdan ben şimdilik böyle sıfırlıyorum ve mesafe değiştikçe yatay düzlemde sağa sola kaçma yaşamıyorum..saygılarımla.

Valla usta söylediklerinden hiçbirşey anlamadım : ). Neyse ben zaten 50 mt den dürbünsüz soda şişesini vurabiliyorum. En iyisi dürbün işini PcP ye geçene kadar erteleyim : ). Yoksa sinir krizi geçirtecek bu alet bana + 200 tane FX pellet gitti sıfırlayalım derken ...

• dürbününüzün optik ekseninin tüfeğinizin atış-namlu ekseni ile tam paralel olmasına çalışın ben pratik çözüm olarak stoeger x 20 de arkadaki emniyet mandalının orta noktası ile dikey artıkılın tam denk gelmesine çalışıyorum dürbün montajında.Dürbünün montajından emin olduktan sonra paralaks lı bir dürbün ise paralaks ayarını iyi yaptığınızdan emin olun yazılı kağıtlar kullanın mesela yazıları net okuyabileceğiniz şekilde paralaksın ayarlı olduğundan emin olduktan sonra tekrar sıfırlamayı deneyin.Paralaks ı tam ayarlayamıyorsanız ya da dürbünde bir paralaks sorunu var ise gözünüzü hafifçe oynattığınızda artıkılın gezdiğini görürseniz anlarsınız.Yaylı tüfeklerde tutuşunuz bildiğiniz üzere çok etkiler atışınızı.Artillery hold denilen metodu uygulamıyorsanız sıfırlama atışlarınızda mutlaka uygulayın aksi halde tutuşunuz ve atışa etkisi atıştan atışa değiştiğinden dürbün bozuk vs diye düşünebilirsiniz (Ben düşünmüştüm.Bir türlü 50 mt grupmanlarım 20-25 cm bile toplanmıyordu tutuşum oturana kadar) bu adreste artillery hold ile ilgili bir video var ingilizce http://www.pyramydair.com/artillery-hold-video-article.shtml

Benim aklıma gelen bunlar bunları zaten biliyor-uyguluyorsanız ve sorununuz devam ediyorsa sanırım daha tecrübeli abilerim daha ayrıntılı açıklamalar yapabilirler.

Selamlar.

Ankara TR

• 13 mt mesafeye 10 kuruş büyüklüğünde 5 adet ilaç kapağı koydum 5 de 5 vurdum ama yinede sıfırlayabildiğime emin değilim. Bakalım hava karardı yarın tekrar deneyeceğim kısmet olursa. Zaten bu yorgunluktan sonra düzgün atışlar çıkartabileceğimede emin değilim ...