PCP ÇEKİÇ SİSTEMİ HAKKINDA bir soru

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar,
    pnömatik sistemlerdeki valfi açan çekiçle ilgili merak ettiğim birşey var; bu çekiç oldukça ağır ve yayı da çok güçlü bildiğim kadarıyla, bu da tetik düştüğü anda ciddi sarsıntı yaratıyor olmalı. (nişan hattını değiştirecek kadar.) Bende rem 77 var, pcp olmasa sistem prensip olarak aynı. Bu sarsıntıdan dolayı atışlarda problem oluyor, tüfeği sımsıkı tutarsam başka noktaya, rahat tutarsam başka noktaya isabet ediyor, tabi bunda ağırlığının 1.9 kg olması da etkili.
    Şimdi bu işin tekniğini bilen arkadaşlara sorum, normalde çözümü çok kolay olan bu sorun PCP lerde varmı? (özellikle hatsan at 44)
    Tüfek boşken tetik düşürüldüğünde dürbünden titreme kolayca farkedilir diye düşünüyorum.
    Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

• Remington 77 Yaylı , isabetli güzel bir silah,Bahsettiğiniz olay tüm yaylılarda olur..bunu yok etmek için PCP İcat edilmiş..Dolayısıyla sorunuzun cevabı "PCP lerde ,Siz Titretmedikçe,Titreme yoktur" olacaktır.

A Takımı Üyesi

• Bu cekic yayi nisan hattini degistirebilecek kadar sarsinti yaratamaz sahsen kendim blizzard s10 kullaniyorum ve boyle bir sorunla hic karsilasmadim fakat rem 77 yani kullandiginiz tufek pellet seciyor ben crosman ve gamo match dan memnun kalmistim rem77 de..

FİLİNTALAR GRUBU
    Daystate Airwolf MCT Tactical .22
    [size=12] [font='Arial, Helvetica, sans-serif'][b]Hawke Sidewinder30 6-24x56 IR SR PRO

• PCP silahlarda yüksek basınç ile salınan hava dolayısıyle ateşli silahlardakine benzer bir tepme söz konusudur. Bu sorun güçlü ve hafif silahlarda daha bariz hissediliyor, bunun çözümü silahı ağır yapmakta ya da steyr gibi firmalar bu tepmeyi azaltmak için tüfeğin iç meknizmasında ekstradan birşeyler ekliyorlar ama söküp incelemediğimden nasıl birşey bilemiyorum. Namlu ucuna takılacak bir kompansatör ya da moderatör namlu şahlanmasını azaltıyor. Remington AM77 nin bence sert tetiğinden dolayı bu sıkıntıyı yaşıyorsunuz. Bunun için de pek yapılabilecek birşey yok. Tüfeğin kapasitesi o kadar.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Cevaplar için teşekkür ederim,
    öncelikle belirteyim bu tüfek mültipump pnomatik, yani pcp den prensip olarak farkı yok,
    sayın freedom sarsıntı gözle rahatça görülebiliyor, pelletle ilgisi yok, basınç yokken boşa tetik düştüğünde oluyor, yani tamamen çekiç kaynaklı, acaba sizin s10 la bir deneme yaparmısınız, tüpü boşken ve dürbünden bakarken tetik düşürerek?
    sayın TheNightHawk mermiden dolayı olan tepmeyi biliyorum, bunun bir zararı yok, çünkü nişan hattındaki sapma mermi namludan çıktıktan sonra oluyor, burdaki sıkıntı daha valf açmadan sarsıntı olduğundan dolayı (yaylılardaki gibi)
    Ayrıca tetik dediğiniz gibi berbattı, 1.5 kg ve istinaddan sonra 0.5 cm çekmek gerekiyordu. Kolaylıkla hallettim, şimdi 750 gr ve 1mm hareketle düşüyor.
    Neyse sorun benim tüfek değil, neticede 60-70 dolarlık tüfek, elbette fazla uğraşmayacaklar ayrıca da çok memnunum kendisinden, pcp alsam bile bırakmam, ev içi çok hoş kullanımı.

steyr gibi üst sınıf tüfeklerde kesinlikle vardır önlemi de alt sınıf PCP leri merak ettim, neticede bir zıt hareket sistemi yok eder bu sarsıntıyı.

• Tamamen bos pcplerle tetik dusurmek valf sistemine ciddi zararlar verebiliyor bunu deneyemem fakat normal bir sekilde bosken yaptigim atislarda ihmal edilebilecek duzeyde sarsinti meydana geliyor..

FİLİNTALAR GRUBU
    [size=12] [font='Arial, Helvetica, sans-serif'][b]Hawke Sidewinder30 6-24x56 IR SR PRO

• metinu, pcp silahlarda çekiç yayı 10cm boyu pek geçmeyen ve nişan hattında çalışan parçalar olduğundan neden olacağı burma kuvvetinin kullanıcının hissedebileceği kadar yüksek olacağını pek sanmıyorum. Remington AM77 yi de hobiye başlarken severek kullanmışımdır. Ama kullanırken bahsettiğiniz gibi bir sapmayı ben şahsen hissetmedim. Tüfeğinizde başka bir durumdan dolayı böyle bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Dediğim gibi, o tüfeği ben de kullandım, belki tetiğe yaptığınız çalışmadan sonra bir yerleri düzgün çalışmıyor olabilir. Çünkü yapısı gereği tetiğin sertlik ve yürüme ayarı yapılamıyor.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• metinu, pcp silahlarda çekiç yayı 10cm boyu pek geçmeyen ve nişan hattında çalışan parçalar olduğundan neden olacağı burma kuvvetinin kullanıcının hissedebileceği kadar yüksek olacağını pek sanmıyorum. Remington AM77 yi de hobiye başlarken severek kullanmışımdır. Ama kullanırken bahsettiğiniz gibi bir sapmayı ben şahsen hissetmedim. Tüfeğinizde başka bir durumdan dolayı böyle bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Dediğim gibi, o tüfeği ben de kullandım, belki tetiğe yaptığınız çalışmadan sonra bir yerleri düzgün çalışmıyor olabilir. Çünkü yapısı gereği tetiğin sertlik ve yürüme ayarı yapılamıyor.

Sayin TheNightHawk'in da dedigi gibi tetige yaptiginiz mudahaleden sonra bir sorun olmus olabilir mesela aklima ilk gelen tufegin namlusu standart pcpler gibi bloga sabitlenmis degil tufegin mekanizmasini saran iki adet yanak bicmindeki aluminyum parcalarin namlu kisimindaki vidasinin gevsemesi halinde namluda kipirdamalar oluyor ben o sorunu namlu kismindaki vidayi daha kuvvetli bir sekilde sikarak cozmustum, durumu duzelttikten sonra saatci tornavida takimimi ters cevirip hedef tahtasinin onune koydugumda hepsini tek atista indiriyordu 10m den..

FİLİNTALAR GRUBU

• Tetik şahane oldu, belki bazı pcp lerden bile iyidir şu anda, ayarlamayı tırnak levyesi üzerinde kalıcı değişiklik yaparak hallettim. tepme de normal, ağır bir çekiç ve güçlü bir yay, olması gereken bu zaten. Acaba diyorum diğer tüfeklerde çekiç hafif, tüfek ağır da ondanmı dikkat çekmiyor.
    freedom o gevşeklik sorunu da halloldu, öyle şeyler problem olmaz bana, şimdi bir de diopter gez sistemi yapıyorum ki evlere şenlik.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen metinu ().

• Aynen oyle Metin abi bende buna kanaat getirdim benim tufek 3500gr oldugundan sanirim tepme hissedilmiyor birde aklima gelen cfx royal cfx den daha az tepiyordu buda bir kanit aslinda agir tufek = az tepme..

FİLİNTALAR GRUBU

• Şöyle bir video buldum fakat videodaki tüfekte çekiç yayından garip bir ses geldiği için videoyu çekmiş. Videoyu izledikten sonra düşüncelerinin netleşeceğine eminim.

http://www.youtube.com/watch?v…p;feature=player_embedded

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Evet, hiç sarsıntı göremedim, ben de yarın bir uğraşayım bakayım sarsılmayı videoya çekebilirsem eklerim, teşekkürler.

• Metin abi silahin sarsintisi bana normal gibi geldi yatarak tam destekli bir grupman yapip resmini koyarsaniz ozaman anlariz sorun sarsintidami yoksa baska birseydemi..

FİLİNTALAR GRUBU

• Ya Alper aslında keyfe keder de 10 m.den sinek vursak fena mı olurdu? Şaka bir yana önce bir tüfeğin nişangahını toparlayım, biraz da huyunu tespit edeyim, sonra güzel bir gez gurupmanı yapmak istiyorum da şöyle 25 m. mesafe bulabilirsem. Millet 40 m.den tek delik yaptım filan diyor, hem de yaylıyla, bakalım bizimki nasıl olacak.

• Metin abi kaliteli pellet kullan!! Ben valla eskisehirde trafodan sarkan sarkitlari(buz) 50m gibi mesafeden tek atista indiriyodum sen neden yapamayasin tufek desen ayni tufek :) Saygilarimla..

FİLİNTALAR GRUBU

• Evet doğru diyorsun pellet farkediyor, 5 çeşit pellet var bir kısmı 15 sene öncesinden kalma, hepsi de kalitesiz .