DIANA MOD54 (5,5mm) "SUPER TUNING" (BACTERY İÇİN)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Merhaba Arkadaşlar

Burada "Bactery" Togay Yeğenimin Mod54 silahına yaptığım "Super Tuning" sınıfında yaptığım
    modifiyeyi teferruatıyla açıklıyorum.

airgunturk.com/attachment/122/

Silahımız Tepme absorbe edici bir sisteme sahip olmasından dolayı yaklaşık 9 saatlik
    bir çalışma sonucu bitirebildim.

airgunturk.com/attachment/123/

Silahımızın Orijinal yay'ı 3,18mm tel kalınlığı ve 33 spir sayısına sahip,
    Testlerde 9,16 grains
    ağırlığında 5,5mm lik prometheus pellet kullandım.

Silahı Modifiye öncesi yaptığım testler ;

airgunturk.com/attachment/124/

5 atış ortalaması 1180ft/sec ( 28,47 footpounds/lbs ) Güç üretti.

Silahı söküyoruz,ve öncelikle gücün artışına paralel olarak bilyeli sürgü sistemine modifiye
    uyguluyoruz,daha önce kendi mod54 ümde bu sürgü sistemindeki alyen vidayı sıkarak yaptığım
    sertleştirmede bilyenin 4mm olması çalıştığı yüzeye kanal açmasına neden olduğu için bilye çapını
    6mm ye büyülterek bilyenin temas yüzeyini artırarak,yüzeye kanal açmasını engellemiş ve
    başarılı olmuştum,bu işlemi bu silahta da tekrar ediyorum.

airgunturk.com/attachment/125/ airgunturk.com/attachment/126/

Bunun için öncelikle silahı kundağa bağlayan arka hareketli pirinç sürgüyü söküyoruz.

Sonrasında öncelikle eski 4mm lik bilyenin yerine takacağımız 6mm lik bilyeye göre
    kilitleme yuvasındaki 3mm lik deliğe 6mm lik matkapla havşa açıyoruz.

airgunturk.com/attachment/127/ airgunturk.com/attachment/128/

Bu işlemden sonra yeni 6mm lik bilyenin pirinç sürgü içinde rahat hareket edebilmesi için sürgünün
    alt kısmındaki bilye yuvasını 6mm matkap ile genişletiyoruz,Burada dikkat edilmesi gereken konulardan
    biride bilyenin sürgü altına girdiğinde sıfır noktasına kadarlık kısmı yani 6mm lik bir matkapla
    6mm lik derinlik sağlıyoruz,burada malzeme pirinç olduğu için dalma yapabilir diye önce
    sürgünün üst kısmından alyen vidayı sıkarak altta 6mm lik derinlik bırakıyoruzki sürgünün
    altından delerken matkap dalmasın bu alyen vidaya dayanıp dursun.

Bundan sonra ön sürgüyü söküyor burada da sürdü ray'ının arka kısmına ince bir o ring takıyoruz,
    nedeni de atış esnasında metalin metal e çarparak ses çıkarmaması ve bu o ring inde sistem
    sitabilizasyonuna katkısını sağlamak.

airgunturk.com/attachment/129/ airgunturk.com/attachment/130/

Daha sonra öncelikle Yay,piston ve piston gömleğini söküyoruz,a dan z ye temizliyoruz,
    fotoğraftada görüldüğü gibi eski yay eğilmiş ve yakın incelememde yay sırtının 2 ayrı noktası
    piston içine sürterek aşınmış,Piston keçesini incelememde hiç bir aşınma belirtisi görmediğim
    için değiştirmeye gerek görmedim,

airgunturk.com/attachment/131/ airgunturk.com/attachment/132/

şimdi fotoğrafta da gördüğünüz plastik yay tutucunun daha önce yüksek güçlerde parçalanmasından
    dolayı burada yekpare 8620 kalite ıslah çeliğinden işlediğimiz parçayı yeni yay'a
    (3,60mm tel kalınlığında , 32 spir ve keserek 29 spir e küçülttüm) takıyoruz,burada
    fotoğrafını çekmeyi unuttuğum beyaz teflon yay dengeleyiciyide yay ucuna takıyorum ki
    yay,bulunduğu piston haznesinin kenarlarına sürterek hem ses hemde aşınma yapmasın.
    En son olarakta 4mm olan transfer deliğini 5mm matkap ile genişlettim

airgunturk.com/attachment/133/ airgunturk.com/attachment/134/

Ve sıra geldi silahı toplamaya,sırasıyla silahı tekrar,inceden inceye temizleyerek metal çapaklarından
    arındırıyoruz ve önce piston gömleğinin içini kauçuk gresle çok ince bir film tabakası oluşturacak
    şekilde yağlıyoruz,sonra piston keçesi kenarlarınıda ince bir şekilde yağladıktan sonra pistonu
    gömlek içine keçeyi gevdirmeden sokuyoruz.Sonrada gömleğin dışını gresleyerek ana silindirin
    içine yerleştiriyor ve silahın diğer tüm parçalarını dikkatlice,fabrika fazlası parça vida artırmadan monte
    ediyoruz.En son olarakta kendi imalatım olan yay takma aparatına silahı yerleştirip yay kavuşturma
    ve sonrada yay'ı gövde altındaki delikten bloke edip aparattan ayırıyoruz ve tetik mekanizmasını da
    taktıktan sonra pimleri takıyoruz ve en sonunda da yay blokajını serbest bırakıp,kundağı silaha
    vidalarından bağlıyoruz.

airgunturk.com/attachment/135/ airgunturk.com/attachment/136/

Şimdi sıra Yeni hız testlerinde,yaklaşık 40 - 50 atıştan sonra ki ölçümler

5 atış ortalaması 1440ft/sec ( 42 footpounds/lbs) 56,6 Joules

• Mustafa bey yanlışım varsa düzelti, şimdi bu tüfek 438 m/s ile mi atış yapıyor? Öyleyse bu korkunç bir rakam vallaha bravo. gamo CFX Royal alsam ilerde size modife yaptırma şansım olur mu acaba?

Saygılar...

Safir T14 Uzun Kundak Ayarlı Dipçik + Tasco 2x8x32

War doesn't determine who is right but who is left...

• Official Post

Arkadaşım her silah modifiyeye uygun değil maalesef,gamo larda silindir hacmi çok küçük,modifiye edildiğinde alınacak sonuç sadece %5 - 8 arası bir güç artışı,ama şunu da unutmamak lazım,Yaylı silahlar da zaman içinde yay yorulur ve ilk modifiye değerleri zaman içinde düşer.

• Teşekkürler Mustafa bey. Ben de sayenizde yavaş yavaş bilgileniyorum :)

Safir T14 Uzun Kundak Ayarlı Dipçik + Tasco 2x8x32

War doesn't determine who is right but who is left...

• evet yay da bir yorulma oldu ama yınede standart bır 54 un oldukca uzerınde performansa sahıp.ben cok memnunum solahımdan.
    mustafa amca konu açılmışken sorayım dedim,ben,benım sılahın yayını ultra modifiye deki gibi 3.7 yay kalınlıgına cıkarmak ıstesem yay dısında iç aksamdaki parcalardan herhangi birinde tekrar bir degısıklık gerekıyormu yoksa sadece yay ve namlu degısımı yeterlı mı?namlu degısımı su an ıcın pek dusunmuyorum sadece agır pellet kullanarak sorunu cozmeyı planlıyorum ama ılk soruma nasıl bır yorum yaparsın ve ben takabılrımıyım yayı?

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Official Post

Togay sen takamazsın - 1 Yay ömrü aşırı kısalıyor - 2 3,75 de spir 1 tur kısaldığı için fayda izlenemiyor - 3 Bunun yerine 3,60mm kare kesite geçmek daha sağlıklı ama kare kesitlerdede ömür sıkıntısı var diyorlar,ben tes aşamasındayım.

• kare kesit işlemi nedir amcam acıklarsan sevınırım.bir de ultra sınıfı modifiyelerde bızım tufekelre takılan 3.7 mm yayın artısı ne oluyor o zaman.cunku benım yayda eskıye oranla düşüş gözlemlledim.bu da bıraz olsun canımı sıktı ondan dolayı yeni birseyler yapmak ıstıyorum performansı artırmak için.yani aralık ayı içerisinde seni tekrar rahatsız edebilrimiyim.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• Official Post

Yay ın tel formu kare şeklinde,

3,60mm yuvarlak formlu tel'in kare kesiti 10,17mm kare,oysa 3,60mm kare kesit yay'ın kera kesiti 12,96mm kare,böylelikle direnci daha yüksek ve daha az yer kaplıyor,daha açıklayıcı olsun,3,75mm kullandığımızda strok boyu kısalıyor,bu da yayı aşırı kısaltmamızı gerektiriyor ve her kaybedilen spir,üretilecek enerji kaybı anlamına geliyor.

Oysa 3,75 mm yuvarlak kesitli yayın bile kare kesiti 11,03mm kare.

• yanı artık ultra modıfıye ıslemınde bu mu yapılıyor?ne yapalım dersın o zman amcam?nasıl yapalım sımdı?performasnı en uste cıkaralım dıyorum ben

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• Official Post

Togay bu aralar bir şey yapamam,çok yoğunum,yeni atölyenin kiralanması,resmi prosedür,prototip çalışmaları vs...

Uygun olduğumda yazarım. :)

• tamam amcam onasıl olacaksa bana haber verırsın olmadı ben ne yay alınacaksa sıparıs ederım sonra bır sekılde taktırıım senden haber beklyıorım amcam kolay gelsın sana

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• Arkadaşım her silah modifiyeye uygun değil maalesef,gamo larda silindir hacmi çok küçük,modifiye edildiğinde alınacak sonuç sadece %5 - 8 arası bir güç artışı,ama şunu da unutmamak lazım,Yaylı silahlar da zaman içinde yay yorulur ve ilk modifiye değerleri zaman içinde düşer.

Hatırlıyormusunuz Mustafa bey, ben size benim 350 magnum modifiyesinde sanırım PM de şöyle bir soru yönlendirmiştim.

Yapılan modifiye sonunda yay ömrünün kısalması demek 3-5 bin atıştan sonra atış hızlarının değerlerinin düşmesimi demek diye yada bu anlamı veren sorumun cevabı şöyle idi.

hayır olurmu yay ömrünün kısalması yayın tam kapasiteyle çalışmasından dolayı kırılma sonucu kısalması demiştiniz. sizin modifiyede o da olmayabilir çünki yayı etkileyecek herhangi bir sürtünme takıntı gibi şeyler yok vb....

E o zaman alıntıdaki yazınızda yayın yorulup ilk modifiye değerlerinin altına düşmesi ne demek....

• Official Post

Ahmet bey kavramları karıştırmayın,Benim zamanında size pm den verdiğim yanıt,sizin silaha benim yaptıklarım,sizin silahın yayının alıştırılması vs.. ile ilgili ve o zamanki sizin standart sıradan bir güçlendirme sorunuzun yanıtı idi,yani düzgün yay tutucu sistem vs.. olmadan,böyle bir durumda yayda bükülmeler olacağı için kırılmada gerçekleşir.

• yok, yok! yay kırılması falan değil benim sorum yaylı silahlarda belli bir atış sayısından sonra yay yorulup hız değerlerinin ilk değerlerinin altına mı düşmesiydi sorunun özü buydu sizinde cevabınız kavram kargaşası yaşamış olabilirim, fakat yayın ömrünün kısalmasının yay kırılmasından olacağını söylemiştiniz..

-yay yorulması kaç atıştan sonra gerçekleşir,

-sonucu olarak %kaç ilk değerlerin altında seyreder,

teşekkür ederim........

• Official Post

Ben böyle abuk bir şey söylemem olamaz,bir yanlışlık var yani ben kırılmadan dolayı yay ömrü kısalır demem,yay yorulmasındandan dolayı kırılır derim,ya size ben bahsettiğiniz PM i yazarken kelimeler in sırasısı şaşırdım yada başka birşey.

Sorularınızın yanıtlarını bilmiyorum,bunlar sizlerin gözlemlerinizle ortaya çıkacak,çünkü her yayın kullanıldığı iklim şartları farklı,her yayın kalitesi farklı,her yayı kullananın kullanım tarzı farklı.

• Estafurullah!..

Ben de yanlış anlamış olabilirim, ama öylede olsa ben sorularımın cevabını aldım ve bilgi dağarcığıma bu sayede bi şeyler daha kattım.

tekrar teşekkürler.

• yay ömrü ile alakalı olumsuz fakttörler
    1 imalat sırasında oluşan etkenler çelik üzerindeki yatay çentikler,ısıl işlem sırasında oluşabilecek aksaklıklar ,malzemenin kimyasal yapısı ile alakalı terslikler ,imalat yöntemi olarak çekme yada itekleme seçeneği yay yüzeyinde oluşturduğu stres
    2 kulanım dan oluşan olumsuz fakttörler yay yuvasında kurulmadan önce boşta beklerken tansiyonlu beklemesi ,çok hızlı kurulum ,kurulma mesafesinin yayın tam oturmasına sebep olması,kurulu bekleme zamanı ,yılların getirdiği yorgunluk ,boş atış sırasında kaarşı koyan güç olmadığından darbe etkisinin artması (trasfer deliğinin gereğinden büyük olması,namlu direci oluşturmayan pelet dandik bol namlu ve atım yatağı)saygılarımla

• gectiğimiz gün kırdıgım maccari 3.6mm kalınlıgındakı yay bani cok sasırttı.nedeni ise daha önce tufeğin içinden çıkan orjinal yayın resmen yılan gibi kıvrılmıs olması ama içinde bulunan maccari yayın ise yaklasık 6 ay sonra ki kullanımından sonra bıle düm düz olarak hiç esnemeden cıkmasıydı.
    ya aslında beni tam olarak sasırtan sey ise yay 2mm aralıkla 2 yerınden kırılmıs,tamam olabılır yay 2 yerınden kırılabılır ama 2 mm aralıkla kırılması benı cok sasırttı bu nasıl olabılıyor onu anlamadım yresmen yaydan yarım pirinç uzunlugunda bir parca ayrılmış.bir de nasıl oldu da sadecetufegın kundagını cıkarttgım bır zamanda kırıldı yay bır tesadufmu yoksa yapılamaması gereken bir sey mı oldu anlamadım.
    yay kırılmadan yaptıgım deneme atısında 2 cmkalınlıgındaki suntayı delmedi halbuki bundan yanı aylar öncesınde cıkıyordu arkasından.yay kırıldı,eski yayı taktım ,umdugum kadarı ile asla tahtayı delmez dedim ama arkasından cıktı gitti.bu nasıl oluyor?bunu mantığım almıyor.
    VE ASIL MERAK ETTİĞİM SORU;benim 54 dampa ayk taktıktan sonra dürbün kırmaya devam edecekmi?2. yi dagıttım da bu arada hemde yorulmus bir maccari yay ve ardından eski orjinal yay ile yani modifiye olmamış gibi bir durumda.halen dampa takmadım sizce bu sorun ortadan kalkacak mı?

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• dampa dürbünü ölümsüz yapmaz ömrünü uzatır
    dikkat ettiysen sert bi ağaç dalını yavaş yavaş bükerek kırdığında testere ile kesilmiş gibi deyilde çeşitli şekillerde parçalanarak kırılır senin yay da aynı şekilde parçalanmış ,
    kundak sökerken nasıl oldu anlamadım ?( %99 u kurarken yada atış ta kırılır ilginç bi tesadüf galiba.
    saygılarımla

• Official Post

Sevgili Togat

• Sen bir kaç defa silaha dizel yaptırttın,bu olaylar % 60 - 70 yay ömrünü bitirdi,
    • Eski yayın eğik bükük idi ve bu yay eğilmemişti ; Nedeni eskiden yay tutucun plastik idi ve yay plastiği eğerek kendini de eğmiş oluyordu,oysa maccaride yay tutucun çelik ve ölçüler yay piston silindir uyumlu ölçülerde,
    • Eski yayın 2 suntayı deldi ; silahı toplarken greslediğin için dizel başladı,yeni testinin suyu ayaz olur,
    • Pistonlu silahlarda yapılan bir test var bu test sanırım herkesin bu konuyu anlamasına oldukça yardımcı olacak ; Pistolu silahlar mutlak disel etkisi ile çalışırlar,amma çok amma az,5.000 atış yapmış bir silah bile disel etkisi ile çalışır,yani silindir içindeki mikron seviyesinde yağları yakar,tetiğe basıldığında piston önünde mili saniyeler içinde yaklaşık 1.500 derece sıcaklık oluşur,bu sıcaklık silindir duvarlarındaki mikron seviyesindeki yağları bile yakar,ne kadar yağ o kadar disel - o kadar güç demektir,gelelim test'imize,büyük bir naylon torbamız var ve bu torbanın içine silahı sokuyoruz,torbanın ağzını boğup içine Co2 (karbondioksit gazı) basıyoruz,silahı bu torba içinde bir kaç defa kurup boşaltıyoruz,aynı zamanda torbaya gaz basmaya devam ediyoruz,dışarda 900fps hızla pelleti namludan atan silah bu şartlar altında oksijen bulamayınca 600fps hızda atmaya başlıyor.
    • Dürbün dağıtma konusun da forum üyelerine çok iyi bir örnek oluşturuyorsun,bir dampa ayak almadın ve 2 tane dürbün dağıttın,ve gördüğüme bakılırsa halen dampa almamakta ısrarlısın,bir dampa parası harcamayıp 2 dürbün dağıttın,dampa takmazsan yine dürbünü bu kötü yay ilede dağıtacaksın,dmpa kullanılmadan 2000 atış da dürbünü parçalayan bir silah,dampaa ayak ile yaklaşık 10 kat fazla dürbün ömrü sağlar,bu da 20.000 atış eder,bir de dürbün ne kadar ağırsa ömrü o kadar kısadır,yaylı pistonlu silah kullananların dikkat etmesi gerekenlerden biri de hem dampa kullanıp hem de dürbün ön büyük merceği ölçüsünde 40 mm yi aşmasınlar,aştıkları takdirde doğrudan dürbün ağırlığı artacaktır,bu da dürbün ömrünü kısaltacaktır.
    • Yay ın kırıldığı zamanlama ; zamanlama yoktur,Termopl ün dediği gibi yay imalatında bile bir çok etken yayın neresinden nasıl ve nezaman kırılacağına etkendir.en zayıf kalka misali yay en zayıf bulduğu yerden kırılır,çünkü en zayıf yeri zaman içinde en fazla esneyen yeridir ve bu nokta en fazla yorulan yerdir.