Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba üstadlarım.
    Forumda daha önce verildimi bilmiyorum ama araştırdım pek birşeye rastlayamadım. Pcp'lerde bakım nasıl yapılyor. Mesela silah kullandık, tüpte belli miktar hava kaldı (yada tüp tam dolu) bu şekilde silahı sonraki atışlara kadar kaldırsak zararı olurmu. Ve pcp'lerle ilgili önemli noktalar neler.
    Şimdiden teşekkür ederim...

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• Silahı doldurup attınız ve atışınız bitti ise ister tekrar doldurup ister doldurmayıp kaldırabilirsiniz , eğer uzun süre tüfeğe dokunmayacaksanız WD-40 ile bir bez kullanarak tüfeğin dış metal kısmını yağlayıp öyle kaldırırsanız olası bir paslanma ve nem tutmanın önüne geçersiniz. Ben şahsen tüfeği komple açıp herşeyini WD40 ile temizledikten sonra birleştiririm , uzun süre kullanmadığım olmadı ama her ay komple söküp iç-dış yağlayıp silerim. Başka bir işlem gerekmiyor.

filinta

dulce bellum inexpertis

• Benim bildiğim wd 40 ile temizleme işlemi yaptıktan sonra mutlaka silah yağı ile tüm kısımlar yağlanıp daha sonra temiz bir bezle silmek, tek başına wd40 sakıncalı diye biliyorum. Saygılar

• 'bir bez kullanarak' dememin sebebi o zaten Mehmet abi , yoksa wd-40 sıkıp kaldırırsak kalıntılar zamanla donup tortu oluşturur. Az miktarda wd40 'ı bir beze sıkarak silmek yeterli bence.

filinta

dulce bellum inexpertis

• 'bir bez kullanarak' dememin sebebi o zaten Mehmet abi , yoksa wd-40 sıkıp kaldırırsak kalıntılar zamanla donup tortu oluşturur. Az miktarda wd40 'ı bir beze sıkarak silmek yeterli bence.

:thumbup:

• namlu içini nasıl temizlemek gerek, yağlayıp bıraksak dah iyi olmaz mı.

• Namlu içini yağlayıp bırakmak yerine yağladıktan sonra kuru temiz bir bezle yağın fazlası silinmelidir. Harbi yardımıyla bu işlem yapılabilir. Saygılar

• Bu sürtünmeyi arttırarak gücü kötü yönde etkilemez mi

• Faydalı bilgiler :) . Peki harbiyi nasıl yapacağız üstad pcp sonucta bu namluyu sökmek ayrı bi dert :) Birde tüpteki havayı yine tüpe takılan aparatlamı boşaltacağız.

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• Harbiyi kablolu takımla yapmanızı tavsiye ederim , kablonun bir ucunu namlunun içine sokup diğer taraftan çıkarıp , çıkardınığınz uca bir bez bağlayıp WD40 sıkarak ilk soktuğunuz taraftan geri çekin , aynı işlemi bir de kuru bezle yapın olay tamam. Yalnız bezin namluya hafif sıkı girmesi önemli . Ben şahsen misina kullanıyorum :)

filinta

dulce bellum inexpertis

• Harbiyi kablolu takımla yapmanızı tavsiye ederim , kablonun bir ucunu namlunun içine sokup diğer taraftan çıkarıp , çıkardınığınz uca bir bez bağlayıp WD40 sıkarak ilk soktuğunuz taraftan geri çekin , aynı işlemi bir de kuru bezle yapın olay tamam. Yalnız bezin namluya hafif sıkı girmesi önemli . Ben şahsen misina kullanıyorum :)

wd 40 yada sentetik herhangi bir yağlayıcı madde pcp tüfeklerdeki o ringlerin en büyük düşmanıdır.namlu içindeki parçacıların temizlenmesinde yardımcı olabilir ama bunun yanısıra özellikle at44 lerdeki namlu içi oringinide kısa zamanda bozacaktır.bu oringin bozulması ise büyük bir güç kaybı demektir.illa namlu bu şekilde temizlenecekse oringte deiğştirlimesi gerekir.

Weihrauch hw100s 5.5 + remington 4-16 *50AO

hatsan at44-10 optima 4-12*44

• nasıl yani silahı yağlamamak mı gerekiyor. Peki bu8 sumatrada da böyle mi oluyor. Ben yağlarsak patlama olur mu diye merak ediyordum.

• Standart motor yağı namluyu yağlamak için kullanılırsa "dieseling" denen patlama olur.
    Yağ tetiğe bastığında sıkışıp patlıyor, ve aynı içten yanmalı motorlarda olduğu gibi itki oluşturup pelleti ekstradan hızlandırıyor.

Bu merminin çıkış hızını çok artırsa da silaha büyük zarar veriyor.

• WD40' ı direk namluya sıkmamak lazım , namludan bir misina veya harbi kablosu geçirdikten sonra ucuna bağlanan bezin üzerine az miktarda sıkmak lazım . Gerçi ben o-ringlerde hiçbir aşınma göremedim.

filinta

dulce bellum inexpertis