Hatsan mod 125 detaylı incelemesi "Avcıhoca"

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • airgunturk.com/attachment/2087/
    Tüfegin vidalarının söküm işlemi vidalar ters diş tutturulmuş

airgunturk.com/attachment/2088/
    söküm işleminden sonra genel bir izlenim (kırık-çıkık yada fırlamaya hazır pim varmı )

airgunturk.com/attachment/2089/
    ilk gözüme çarpan, yayın yukarıya doğru kasılmış şekilde bulunduğu oldu ,anladığım kadarıyla ince ve uzun yay teli kullanımı

airgunturk.com/attachment/2090/
    Emniyet sistemindeki eminyet levhasının yayını yerinden çıkarırken

airgunturk.com/attachment/2091/
    Emniyet yayını çıkardıktan sonra sonra emniyet horozunun göbeğinde bulunan ince vidanın ve bu arada emniyet levhasıyla beraber yerinden çıkarılması

airgunturk.com/attachment/2092/
    Emniyet levhasının hareketinde bu levhanın tetik tedribatından kurtulması için pimlerin sökümü bu pimleri resimde olduğu gibi size doğru çekerek ve ya geriye doğru iterekte levhayı kurtarabilirsiniz

airgunturk.com/attachment/2093/
    Levha ve emniyet horozunu yerinden çıkarırken

airgunturk.com/attachment/2094/
    Tetik yatağının hemen altındaki ,kancasında yukarısına yayla desteklenmiş ,resme göre sağa doğru meyilli çelik parça levhanın içinden geçen pim soldaki delikten geçer

airgunturk.com/attachment/2095/
    pistonu kavrayan iki çengel ve altlı üstlü olan çelik parçadan üsteki çengelin pimini çıkarırken

airgunturk.com/attachment/2096/
    Alt ve üst çengelin arasındaki yay ve parçaların tetik tetribat sistemindeki duruşu ,alt çengelin içindeki delik ve bu delikten geçen pim aynı zamanda levhanında bir unsurudur ve bu pim en kalın pimdir

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen avcihoca ().

• airgunturk.com/attachment/2097/
    Tüfeğimizi kurarken tetikleme durumunda tetiğin brakmasını öneleyen düzeneğin çıkarılması ilk olarak yay

airgunturk.com/attachment/2098/
    Daha sonra kendimize doğru çekip piston kol ucundaki yerden çıkarıyoruz

airgunturk.com/attachment/2099/
    Tetik tetribatı kuturunun gövdeye sabitlendiği vidanın sökümü

airgunturk.com/attachment/2100/
    Sağa sola kastırıp geriye doğru çekip alt kanatçıları gövdeden kurtarıyoruz

airgunturk.com/attachment/2101/
    yay dengeleyicinin ve pimin yerinden çıkarılması

airgunturk.com/attachment/2102/
    Tornavidayı yerinden cıkarırken tüfeğin yay dengeleyicinin yerinden fırlamaması için aşağı doğru bastırıp tornavidayı yerinden yavaşca çevirirek çıkarıyoruz
    airgunturk.com/attachment/2103/
    airgunturk.com/attachment/2104/
    airgunturk.com/attachment/2105/
    Namlu pimle gövdeye sabitlenmiş ve pimde gövde sıkıca durması için pimin sol ucu dikine çizilerek kabartılmış

airgunturk.com/attachment/2106/
    İşte kabartılan dikine çizikeler bu çiziklerin olduğu kısımdan vurarak çıkarmaya çalışılırsa pim içerde saplanır kalır bu işlemde en çok dikkat edilmesi gereken nokta burasıdır

• airgunturk.com/attachment/2107/
    Gövde üzerindeki namu hareketinde gövdeye gelen kısmın deforme olmaması için konulan çelik ince pul ,diğer taraftaki küçüktür

airgunturk.com/attachment/2108/
    vida yataklarındaki yapılan havşalama işleminden kalan metal parçalırı kopup tüfeğin içinde zarara sebep olmamasi için koparıp temizledim

airgunturk.com/attachment/2109/
    tüfeğin içinden gres yağı çıkmadı ,kullanıcının sprey yağ sıktığı önceden biliyordum ,işte sonuç; piston keçesi bir kenarından kopmuş ve keçe çok sert dış kısımları zaten yenmiş

airgunturk.com/attachment/2110/
    piston dışına yeşil gres uyguladım

airgunturk.com/attachment/2111/
    ve tabiyiki yayada

airgunturk.com/attachment/2112/
    namluyu gövdeye takarken çelik pulların altına bir parça gres sürmek pulların orda yapışmasına ve takarken bu şekilde gödeye oturup pulları sıkıştırıp daha sonra namluyu yukarı aşağı hareketle deliklerin bir birini karşılamsına yardım eder .Ayrıca bu yukarı aşağı hareket esnasında iç deliğe pulların simetrik gelmesi için delikten bir tornavida ile pulları zedelemeden ve acele etmeden bastırmakla işlem devam eder

airgunturk.com/attachment/2113/
    Yayın hemen altındaki pul ve onun altındaki conta zamak parçaya nasıl zarar vermiş sebebi;conta altına etraflıca basamıyor 180 derecelik kısmı basıyor üst kısmınında esnemesi gerekiyor ki böylelikle tetik grubunun kanatçıkları gövdeden ayrılabilsin fakat bu esneme tüfeğin iç dinamik hareketinde de devam ettiği için bu zamak zamanla daha çok tahrib olacak ve kırılabilecektir

airgunturk.com/attachment/2114/
    Bakınız sola doğru çelik pul altındaki çontayla beraber o diğer boş olan 180 derecelik kısma doğru ufacık bir bastırmamla nasıl dengeyi yitirip zamak parçaya biniyor
    airgunturk.com/attachment/2115/
    Namlu pimini yerine takarken dikine kesitli kısımdan vurarak yerine takacağız

airgunturk.com/attachment/2116/
    Ve tetik grubunu takarken yukarsından bastırıp arkasından kücük tıklamalarla yerine takıyoruz

• airgunturk.com/attachment/2117/
    Tetik ayar vidası gibi görünen ama kesinlek öyle bir görevi olmayan vida peki görevi ne ?tetiğini çelik ile olan sürtünmesinde hemen altındaki çelikle olan sürtünmesinde plastik yapısının daha az zarar görmesi için takılmış bir vida ,gevşemesiyle tetik gevşemez sadece zarar verir çünkü yükün ençok bindiği tetik baskı kısmında oluşturulan yumrunun tam ortasında bulunur ve bu kısmın vida ucuyla desteklenerek kısa zamanda traşlanıp yenmemsini sağlar

airgunturk.com/attachment/2118/
    Tetik gurubuna yandan bir bakış

airgunturk.com/attachment/2119/
    Resimdeki dışa çıkmış dörtane pim görülüyor bu şekilde tetik tetribatın yerinde sökmeden de yayı çıkara bilirsiniz ama emniyet horozunu ve levhasını bu guruptan çıkarmanız şart ,tabi tetik gurubun tutan gurubun hemen solundaki vidayı sökmek şartıyla (ince uzun içi yivli )

airgunturk.com/attachment/2120/
    Gez arpacık atışı yapan arkadaşlar bu iğne ucunda vida ile plastik arasında boşluk var elinizle gezi tutup sağa sola oynattğınızda boşluk şayet varsa bu milimetrik boşluk ki bu tfekte 1mm vardı ,vida ile plasik arasına aliminyum bir levha koyulabilir kücük ve sadece boşluğu alacak

airgunturk.com/attachment/2121/
    Bu arada vidalar fazla sıkılmamalı avuç içleri hafif sertleşince brakılmalı fazla sıkışınca tüfeğin etrafını saran hattan çıkıyor ve açılıyor

Bu çalışmamı sizlerin bir parça faydası için hazırlamamda bana yardımlarını esirgemeyen cebrail Ustama canı gönülden teşekkür ederim ,gece bir vakti alıp resimleri işleyen onurcan :love:
    inşallah faydalı olur

• elınıze sağlık hocam guzel çalışma olmuş.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• elleriniz dert görmesin hocam bunu bekliyordum vallah bir çok arkadaşımızın sahip olduğu bir tüfeğin neden detaylı bir bilgilendirici başlık altında toplanmadığınıda merak etmiştim

• Ellerine sağlık.
    Forum sayenizede arkası yarın dizilerini geçti(siteden kopamıyoruz)...

DİANA MOD 54 5,5
    WEBLEY PATRİOT 5,5
    WEBLEY LONGBOW 4,5
    GAMO P 23 COMPACT 4,5
    WEBLEY TYPHOON 5,5
    ÜZÜMLÜ OTO 7+1 12

HATSAN MOD 55 HATSAN MOD 125 HATSAN MOD 135

• Öncelikle güzel çalışma olmuş.

Biz tüfeği aldığımız zaman bu yeşil gresi yapmanın başka yolu yokmu? Sökmemiz mi lazım, sökersek de en baştaki gibi tehlikesiz söksek olur mu fazla ince parçalara ayırmadan? Yani sadece dipçikle makine bölümünü ayırıp ordan bişeyle gresi sıkabilirmiyiz?

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

Biz tüfeği aldığımız zaman bu yeşil gresi yapmanın başka yolu yokmu? Sökmemiz mi lazım, sökersek de en baştaki gibi tehlikesiz söksek olur mu fazla ince parçalara ayırmadan? Yani sadece dipçikle makine bölümünü ayırıp ordan bişeyle gresi sıkabilirmiyiz?

asıl maksat burda pistonu yeşil gres ile yağlamak bunun içinde yayıda sökmen gerekecek kardeş

• Elinize sağlık hocam çok faydalanacaklar olacağına inanıyorum.Ve gerçekten katresu süper sağlam bi kadro bu belli olmakta.Gelecekte çok daha süper işler modifiyeler görücez demek kehanet sayılmaz.

"Levha ve emniyet horozunu yerinden çıkarırken " diye bölümdeki resme bak,levha ve emniyet horozunu çıkar ondan sonra diğer işlemleri yaparsan tetik gurubunu çıkarmadan yayı ve pistonu yağlayabilirsin,sakın sökmeden dışarıdan gresleme...!

• vayyy be hocam güzelim tüfeği mahfetmişsin demicem ;kihhik, güzel çalışma olmuş güzel. ;d;;d;

TurkishMauserGewehr

• avcıhoca'm ellerine emeğine sağlık.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Dilinize ve gönlünüze sağlık arkadaşlar.

mauser ,abi özlettin kendini bilerekmi ?

• hocam eline emeğine sağlık

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• çok teşekkür ederim bu aslında Türkiye'de bir ilk

emeğine sağlık ustam :huh: :huh:

• Güzel olmuş avcıhocam
    Vu dediklerininizn tamamını ben daha önce onurla beraber yapmıştık. Hatta yay ucu ağırlığını değisitirerek tepmeyide azaltmıştım ama hala atışlar istikrarsız.
    Hatta 20 metre gibi bir mesafeye kağıda attığım mermiler 10 cm grup ve mermilerin kimisi kağıda yatay girmiş. Ban namluda sorun olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersininz.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Arkadaşlar saolun dilinize sağlık olsun

Alıntı

legolas
    Güzel olmuş avcıhocam
    Vu dediklerininizn tamamını ben daha önce onurla beraber yapmıştık. Hatta yay ucu ağırlığını değisitirerek tepmeyide azaltmıştım ama hala atışlar istikrarsız.
    Hatta 20 metre gibi bir mesafeye kağıda attığım mermiler 10 cm grup ve mermilerin kimisi kağıda yatay girmiş. Ban namluda sorun olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersininz.

Sayın abim dilinize sağlık ,yan pellet carpmasında muzle kontorulu lazım aslında cıkarıp dürbünle atış yapınızmı?muzleye çarpan pellet yan vurur ,ayrıca harbileme yaparken namlu ucundaki en hassas yiv setlere ufak bir darbeyle harbi ekyerlerinin çarpıp eğmesi de bu sorunu yapabiliyor bukısımları bir kontrol edermisiniz