RUHSATLA İLGİLİ YARDIM

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • MERHABA.

ÇOĞU KİŞİ GİBİ BENDE SAFİR T-14 ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM. RUHSAT ÇIKARTTIRMAK İÇİN NE GEREKLİ, NE KADARA MAL OLUR, EN ÖNEMLİSİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR. BİRDE BU TÜFEĞİ ARAÇTA TAŞIMAK İÇİN AVCILIK BELGESİ GİBİ BİRŞEY ALMAK GEREKLİMİ ? ÇOK SORU OLDU AMA BU KONULAR HAKKINDA BİRŞEY BİLMİYORUM. CEVAPLAINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Saygılarımla..

• MERHABA.

ÇOĞU KİŞİ GİBİ BENDE SAFİR T-14 ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM. RUHSAT ÇIKARTTIRMAK İÇİN NE GEREKLİ, NE KADARA MAL OLUR, EN ÖNEMLİSİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR. BİRDE BU TÜFEĞİ ARAÇTA TAŞIMAK İÇİN AVCILIK BELGESİ GİBİ BİRŞEY ALMAK GEREKLİMİ ? ÇOK SORU OLDU AMA BU KONULAR HAKKINDA BİRŞEY BİLMİYORUM. CEVAPLAINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Saygılarımla..

Biraz uzunca bir iş.

Önce Silah ruhsatı için muhtarlıktan bir form alıyorsunuz. O formu size en yakın polis karakoluna götürüyorsunuz. Karakol hakkınızda araştırma yaptıktan sonra size yakın ilçe emniyet müdürlüğüne gidiyorsunuz. Talebiniz doğrultusunda tamamlamanız gereken bir liste veriyorlar.
    - Sabıka Kaydı
    - Kaymakamlığa silah ruhsatı almak için dilekçe
    - Tam teşekküllü Devlet Hastanesinden Heyet Raporu (en zor olanda bu)

Listedeki talebleri tamamladığınızda tekrar ilçe emniyet müdürlüğüne gidiyorsunuz. İlçe Emniyet müdürlüğü gerekli incelemeleri yaptıktan sonra (takriben-5-6 gün) silah satın alma belgesi veriyor.

Silah satın alma belgesi ile gidip silah alınıyor. Fatura ve silah tekrar ilçe emniyet müdürlüğüne getirilip inceleniyor. Birkaç resim veriliyor. Kaymakamlık silah ruhsatını onayladıktan sonra ilçe emniyet müdürlüğü yivsiz silah ruhsatını size veriyor. Sizde derin bir Oh be çekiyorsunuz.

Süre olarak 10-15 gün arası sürüyor.

İşlem Masraflarıda takriben 300-400 arası tutuyor.

Silah ruhsatıda yanılmıyorsam 13 YTL (5 Yıllık)

Bu belirttiğim fiyatlar iki yıl öncesi böyle idi.

Silahı boş olarak aracınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz, bunun için avcılık belgesi almanıza gerek yok. Avcılık belgesi de başlı başına ayrı bir boyut.

Maratonda güçlü olmak gerekiyor. Zaman sorununuz varsa işiniz çok zor..

Allah kolaylık versin.
    ;director;

• Ben de Baikal 27 EM-1C s.poze almayı planlıyorum ama Ankara'daki ruhsat işlemleri biraz farklı. Bana verilen bilgileri yazıyorum.

Kaymakamlığa hitaben " Yivsiz av tüfeği alacağımdan tarafıma yivsiz tüfek ruhsatnamesi ve satın alma belgesi verilmesini arz ederim" talepli dilekçe. Bu dilekçe İlçe emniyet müdürlüğüne havale ediliyor. Havale edilen Dilekçe ekine;

- Sabıka Kaydı (dilekçesinde yivsiz av tüfeği ruhsatı çıkarttırmak için olduğunu MUTLAKA belirtmen gerekiyor. Çünkü affa uğramış olsa dahi bazı suçlar ruhsata engeldir)

- Sağlık Raporu (Sağlık Ocağından alabilirsin. heyet Raporuna gerek yok)

- 4 adet fotoğraf

- İkametgah İl mUhaberi

- Nüfus Cüzdan Sureti

- Vergi Dairesine Harç (yaklaşık 15 YTL imiş)

koyarak, ilçe emniyet müdürlüğüne baş vuruyorsun.

Evrakları tamamlaman 1-2 gün, ruhsat ve satın alma belgesinin işeminin tamamlnması 1-2 gün alıyormuş.

Toplam işlem ücreti 100 YTL tutmuyormuş.

• 300-400lerle işin yok, heyet raporlarıylada işin yok. Kaymakamlığa " tarafıma yivsiz tüfek satınalma belgesi ve aldıktan sonra yivsiz tüfek ruhsatmnamesi verilmesini..." diye bir dilekçe yazıcaksın, hemen ordan sabıka kaydınıda al, onlar seni emniyete sevkedicek,

--sağlık ocağından " psikolojik ve nevrotik bozukluğu yoktur" diye bir rapor

--nüfus cüzdanı fotokopisi
    --ikametgah (karakol onaylı olacak)
    --adli sicil kaydı ( tüfek ruhsatı için diye belirtilecek)
    --4 foto
    --13,90ytl (2008 yılı için) vergi dairesine harç parası yatırılacak

satınalma belgesi alıcaksın bu evrakları götürünce, satınlama belgeni alıp bayiye gidiceksin , tüfeğini alıcaksın.

Bayi satınalma belgesine tüfeğin bilgilerini yazıp kaşesini basıcak ve imzalayacak.

O belgeyi alıp tekrar karakola gidiceksin, ordaki memur silahı muayene edip YİVSİZ AV TÜFEĞİ RUHSATNAMESİ'ni verecek...

Sayın ZEKA, heryıl bir silah alıyorum daha toplam 300-400 masraf etmemişimdir. Eğer siz o paraya aldıysanız nereye harcadınız öğrenebilirmiyim?

Akkar Apache Bronze 12ga 47 cm slug semi-auto
    Yıldız SPZ ME 12 ga superpoze
    Huğlu 12 ga. 7+1 semi auto + Tasko 1x40 RedDot
    Torun 20 ga. superpoze
    Artemis 36 ga. superpoze
    MKE 12 ga. çifte (Kırıkkale Efsanesi)
    Beretta 16 ga. tekkırma
    Optima 550 Magnum airgun + Optima 3-9x32

• Sn.Lamek.

Muhtemelen benim yazımı yanlış algıladınız. Ben bankacıyım, ruhsat çıkaran simsar falan değilim.

Ben iki sene önce silah ruhsatı aldım (yivsiz av tüfeği). Benden istenilen ve bana maliyetini belirttim. Bundan başka birşey değil. İki sene önce kesinlikle tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu istiyorlardı, bununda maliyeti 100 ytl idi. bu tutarın altında sağlık rap.veren bir yer bulamadım. Çevre Orman Bakanlığına, Yaban Tv Sn.Ömer BOROVALI'ya İşin zorluğunu belirten ve maliyetin yüksekliğini belirten birçok yazı gönderdim.. İstanbulda iki sene önce durum böyleydi.

Yargılar gibi kullandığınız üslubunuzu yadırgadım.

• Lütfen yanlış anlamayın sadece merake ettim nereye harcadığınızı,,, hem yargılar gibi sormadımki gayet net, objektif olarak sordum..

En son ocak ayında yarı otomatik aldım. 13,90 harç, 3 lira sabıka kaydı için toplam 16,90 liraya maloldu... muhtar komşum olduğu için ikametgah ücreti almadı :)

Benim kızdığım nokta, emniyetlerdeki bilgisiz memurlar.. Bikaç kişiden daha duydum bu heyet raporunu istediklerini ama gerek yok ona...

Birileri karşılaşırsa görevli memuru uyarmasını tavsiye ederim...

Saygılar,,,

Torun 20 ga. superpoze
    Artemis 36 ga. superpoze
    Beretta 16 ga. tekkırma

• Ben raporu sağlık ocağından aldım on dakika sürmedi kuruş para ödemedim.

Safir T14 Klasik-S

• ben 15 gün önce baş vurdum ruhsat için önümüzdeki günlerde çıkacak yirmi gün falan sürüyo ben av bayisine yaptırdım işlemleri ama vekalet vermek gerekiyo onları birde tam teşekküllü bir devlet hastanesinden heyet raporu alman lazım sağlık ocağı falan olmuyor 6ayrı bölüm doktoruna görünüyorsun sağlık raporunda ve çıkması 1 haftayı buluyor heyet raporunun toplam 350 400 ytl civarı masraf gidiyor av bayisine takibini yaptırırsan 500 ytl istiyorlar 100 ytl civarıda onlar alıyo doğal olarak çünkü evrak gezdirecek yer çok

diana mod 460 magnum 22. barska 6x24x42

crosman pumpmaster 1077 tasco 3x9x50

walter cp 88
    steyr hunting 5
    walter lever action

• bazı arkadaşlar heyet raporu gerekmiyo yazmışlar ama sanırım o öncedendi şimdi tam teşekküllü hasteneden rapor alman lazım yoksa alamazsın ruhsatı veya yeni tüfek alım belgesini

walter cp 88
    steyr hunting 5
    walter lever action

• Şimdi ruhsatıma baktım. Son aldığım tüfeği 8 ocakta almışım... Benden sonra hatta geçen ay alanda oldu aynı işlemler..

Siz 500e alın o zaman ne diyim :) google'a "Yivsiz av tüfeği ruhsatnamesi" yazın direkt ilgili mevzuatı okuyun hatta çıktısını alıp karakola veya bayiye götürün.

Bu arada Balıkesir - Bursa tarafında ruhsat alacak varsa ben aracılık yaparım 400ytl ye :thumbup:

Bu belgeleri toplamak günlerce sürecek iş değil ayrıca...

Alınan sağlık belgesinde sadece " psikolojik ve nevrotik bozukluğu yoktur" yazar.

Torun 20 ga. superpoze
    Artemis 36 ga. superpoze
    Beretta 16 ga. tekkırma

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen Lamek ().

• ZEKA nın dediği gibi yaban tv de gündeme gelmişti .
    İL İL ilçe ilçe işlemler farklılık gösteriyor.
    herkesin kafasına göre bir iştihadı var.
    ALLAH sabır versin.

DİANA MOD 54 5,5
    WEBLEY PATRİOT 5,5
    WEBLEY LONGBOW 4,5
    GAMO P 23 COMPACT 4,5
    WEBLEY TYPHOON 5,5
    ÜZÜMLÜ OTO 7+1 12

HATSAN MOD 55 HATSAN MOD 125 HATSAN MOD 135

• demekki burda bizi kandırıyorlar ozaman

walter cp 88
    steyr hunting 5
    walter lever action

• ya bu nasıl iş ya:?:?:? burası ticaret hanemi arkadaş...Bürokrası işi bu ya. heryerde aynı olması gerekli değilmi:? ayak üstü adammı dolandırıyolar yani.. X( .birkac arkadaş 16 milyona yaptırdım toplasan 20 milyon 3 gun surdu diyor kimi arkadaş 10-15 gun surer 400-450 diyor.bu nasıl iş ya:????? ;hirr; hadi zaman uzamasını şehirden ilceden nüfus yogunlugundan anlarımda fiyat noluyo onu anlamadım.dolandırıcılık bu ya..... :cursing: :thumbdown::cursing:

Hainlere verecek canımız cok ama toprağımız YOK...

BERETTA Px4 STORM F 9mm
    M4 MARINE (AEG Airsoft)

;tufey#egeteam.png ;tufey#

• ZEKA nın dediği gibi yaban tv de gündeme gelmişti .
    İL İL ilçe ilçe işlemler farklılık gösteriyor.
    herkesin kafasına göre bir iştihadı var.
    ALLAH sabır versin.

Ben bu yaz ruhsat çıkartırken Yaban TV de sürekli bu konu gündeme geliyordu.( heyet raporu,uzun süren işlemler falan) Yaban TV de bu tartışmalar olurken ben sağlık ocağından aldığım raporla hiç bir sorun olmadan ruhsatıı çıkarttım.Anlamadığım şey bir ilde sağlık ocağının raporu geçerken başka bir ilde heyet raporu isteniyor bu kime ne yarar sağlıyor :cursing:

• Heyet raporu bütünüyle keyfi bir uygulama. Adamın nefes darlığı çekmesiyle ya da ayağının aksamasıyla silah ruhsatının nasıl bir ilgisi olabilir ki? Ben de belgeleri toplamaya başladım. Sağlık raporunu sanırım gelecek hafta alacam. Anlamadığım, ikametgah il muhaberi neden karakol onaylı isteniyor???? Sonuçta, yeni nüfus kayıtlarıyla Nüful Müdürlüğünden dahi ikametgah alınabiliyor artık.

• Arkadaşlar daha önce yazmıştım ama silinmiş, tekrar etmekte fayda var.

Dün Sağlık Raporunu aldım. Bu rapor Ankara'da Rüzgarlı Sokakta Ulus Devlet Hastanesinin karşısındaki sokaktaki İl Sağlık Müdürlüğünün Ek binasında (Ruh Sağlığı Merkezi) veriliyor. Toplam yarım saatte bitiyor işiniz. Şiddete ve intihar etmeye eğilimizi ölçmeye dönük bir tutum anketini dolduruyorsunuz, ilk doktor görme ve duyma yetilerinizin asgari düzeyde olup olmadığına, ikinci doktor tahtalarınızda eksik olup olmadığına bakıyor.

Ücret ödemiyorsunuz.

Yanınızda 2 adet fotoğraf bulundurun, raporlar için gerekli.

Geriye dilekçeyi vermek kaldı.

NOT: İkametgat İl Muhaberini artık karakollar onaylamıyormuş. Bu uygulama kalkmış (Karakolun verdiği bilgi)

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen mcema ().

• İstanbulda böyle bir imkan yok.Memlekette sanki eyalet sistemi var.Her ilde ayrı bir uygulamayla karşılaşıyorsunuz.En ucuz 150ila 300 YTL arası değişen ücretler,ek tahlil masrafları yani geleni yolmadan bırakmayın döner sermeyeye girdi olsunda ne olursa olsun.Kan tahlili bile isteniyor.Halbuki Sağlık bakanlığının ilgili genelgesi açık.

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

SAYI : B100THG0100002-3120 24.05.2004 - 8470

KONU : Silah Ruhsatı Alacak Kişilere

Verilecek Raporlar

...................VALİLİĞİNE

(İl Sağlık Müdürlüğü)

GENELGE2004/74

Bilindiği üzere, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 15.05.1997 tarih ve 1159-109 sayılı Genelgesi ile hastanelerin sağlık kuruluna giren vatandaşların fiziki kusurlarının bulunması halinde silah ruhsatı verilip verilemeyeceğine ilişkin hususlar belirtilmiştir.Bazı hastanelerimizde ârenk körlüğü, tek göz körlüğü, görme keskinlik dereceleri ve refreksiyon kusurlarının derecesiâ gibi konularda meydana gelen tereddütler nedeniyle, silah ruhsatı alacak olan kişilerden istenecek olan sağlık raporlarında uyulması gereken kriterlerin neler olması gerektiği hususu İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü)ândan alınan 01.03.2004 tarih ve 1272-47935 sayılı yazı ile belirtilmiş olup, silah ruhsatı alacak kişilerden istenecek sağlık raporlarının Psikiyatri, Ortopedi, Nöroloji, Göz, KBB, Dahiliye dallarını kapsayacak şekilde sağlık kurulu raporu olarak düzenlenmesi gerektiği belirtilmiştir.Ayrıca söz konusu yazı ekindeki Silah Bulundurma Ve Taşıma Ruhsatı Verilemeyecek Durumlar listesi yazımız ekinde gönderilmiştir.

Raporda yer alan bölümlerin eksiksiz ve hastane kayıtlarına uygun olarak ilgili dal uzmanı doktorlar tarafından Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde sağlamsa âsağlamâ yazılması, hastalık varsa teşhisin açıkça yazılması, kaşelenmesi ve imzalanması, raporlar üzerinde düzeltme yapılmışsa düzeltmeyi yapan tarafından kaşelenmesi ve imzalanması,

Yukarda bahsedilen sağlık kurulu raporunu düzenleyebilecek hastane baştabiplerinin bilgilendirilmesi hususunda,Bilgilerinizi ve gereğini arz / rica ederim.

Prof.Dr. Necdet ÜNÜVAR

Bakan a.

Müsteşar

EKİ:1 Silah Bulundurma Ve Taşıma Ruhsatı Verilemeyecek Durumlar listesi

DAĞITIM :

GEREĞİ : BİLGİ:

81 İl Valiliği İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü

Ek-1 SİLAH BULUNDURMA VE TAŞIMA RUHSATI VERİLEMEYECEK DURUMLAR:

Psikiyatri:

· Psikiyatri hastalığı olanlara

· Kişilik bozukluğu olanlara

· Alkol uyuşturucu bağımlılığı olanlara

· İmpuls kontrol bozukluğu olanlara silah ruhsatı verilmez.

Nöroloji:

· Serebrovasküler hastalık geçirip silah kullanmasını engelleyecek sekeli olanlara

· Miyotonik rahatsızlığı ve ileri derede miyopatisi olanlara

· Epilepsi hastalığı olanlara

· Ellerde tremoru olanlara

· Mental retardasyonu olanlara

· Demansı olanlara

· Üst extremitielerde periferik sinir bozukluğu olup, silah kullanmasına engel teşkil edeceklere

· Denge kaybına neden olan serebeller sistem rahatsızlıkları olanlara silah ruhsatı verilmez.

Göz:

· Düzeltmeli veya düzeltmesiz olarak bir gözün görmesi 2/10âdan aşağı, her iki gözün görme toplamı 12/20âden az olanlara

· Silindirik değerlerin toplamı â5 ten ve +3 den daha yukarı değerdeki refraksiyon kusurları olanlara

· Gece körlüğü olanlara

· Ptozis-hemiptozis olanlara

· Diplopi ve paralitik şaşılık olanlara

· Görme alanı defekti olanlara

· Renk körlüğü olanlara silah ruhsatı verilmez. Görmeyi zamanla azaltabilecek (katarakt, makula dejenerasyonu, retinopatiler) hastalığı olanlara yılda bir kez göz muayenesi istenir.

KBB:

· Her iki kulak için ayrı ayrı fısıltıyı 2.5 metreden duymayı engelleyen işitme kaybı olanlara

Ortopedi:

· Üst extremetelerden 2 sini de kaybetmiş olanlara

· Kas iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olanlara

· Protezi olup kullanım uyumluluğu gösteremeyenlere silah ruhsatı verilmez.

Dahiliye:

· Vücutta aşırı düşkünlük yapmış herhangi bir dahili hastalığı olanlara silah bulundurma ve taşıma ruhsatı verilmez.