bu PCP yi dikkatle inceleyin

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bence teknolojinin her alanında uygulanan bir taktik bu. Mesela cep telefonları, bilgisayarlar, silahlar. Her bir modelin bir öncekinden yalnızca 1-2 fazla özelliği var. İsteseler en üst seviyeyi yakalayabilirler. Hele teknoloji, mekanik bu kadar gelişmişken. Ancak ürettikleri ürün son seviye olsa bir alt modellerine gerek kalmayacak ve bir daha model üretmek için daha farklı şeyler düşünmeleri gerekecek. O yüzden her geçen gün farklı bir telefon, bilgisayar modeli çıkıyor. Adamlar yaptıkları hesaplarla öyle bir füze üretiyorlar ki, binlerce km ötedeki bir hedefteki "canlılığa son vermek için" yapmaları gereken tek şey koordinatları girip düğmeye basmak. Teknoloji bu kadar gelişmişken piyasada hala bu kadar güçlü full-auto havalı silahların olmamasının nedeni bence bu. 9 mm çapında kurşun pellet kullanan, ortalama hızı 800-1000 fps arası olan, kuru hava ya co2 ile çalışan bir silah üretilse, dünya çapında ateşli silah pazarına inanılmaz bir darbe vurulur. Aynı şekilde suyla çalışan araba yapılsa petrol şirketleri istedikleri gibi dünya piyasasında at koşturamazlar. Bir şekilde teknolojinin dizginlenmeye çalışıldığı çok açık.

Serbest piyasa ekonomisinde bu bahsettiğiniz şekilde firmaların ürünlerin ulaşacağı teknolojik seviyeye gem vurabilmeleri için o ürünün piyasasında tekel veya kartel olması şart.
    Cep telefonu örneği vermişsiniz ama bu örnek doğru değil çünkü şu anda Apple Samsung'dan 2 ay sonra ürün çıkarabildiği için bile çok büyük kayıplar yaşıyor, hatta önümüzdeki 2 yılda tamamen piyasadan silinebilecekleri konuşuluyor.
    Mesela işletim sistemi piyasasında Microsoft tekele örnektir. Otomobil piyasası da kartele örnektir. Zaten bu piyasadaki ürünlerin gelebildiği noktalardan herkes de şikayetçi.
    Ama tekel ve kartel piyasalarının sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Asıl konuya dönersek: havalı silah piyasası bir tekel ya da kartel midir? Ya da ateşli silah piyasasından baskı yer mi?
    Tekel olmadığı kesin çünkü başa baş bir çok marka var. Kartel olabilirler mi? Kanıtlayamam ama bu da bana uzak ihtimal olarak geliyor.
    Ateşli silah piyasasından baskı yiyebilir. Ama o bile bana çok anlamlı gelmiyor. Çünkü eğer ateşli silah firmaları havalı silahların kendi ürünlerine alternatif olduğunu düşünselerdi kendileri bu konuda yatırım yapar ya da başarılı havalı silah şirketlerini satın alırlardı. Aynı Google'ın youtube'ı kendine rakip görüp parayı bastırıp alması gibi.

Bence PCP havalı silahlarda çok büyük bir enerji depolama problemi var. Yaylı havalılarda da seri atmak mümkün değil. Bu problem(ler) çözülmeden ateşli silahlara alternatif olması mümkün değil.

Saygılar

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ozyilmaz ().

• Peki izninizle size şöyle bir soru sormak istiyorum. Bundan 20 yıl önce Caselman amca kendi imkanlarıyla seri atış yapabilen yüksek kalibreli bir havalı silah üretmiş. Bu adam tek başına bunu başarabiliyorsa şu an piyasada böyle silahların en azından benzerlerini görmemiz gerekirdi. 5.5 mm çapındaki küçücük bir kurşun parçasını 230 metre mesafedeki hedefe başarıyla ulaştırabilen AirArms (atıcının da rolü büyük tabi) nasıl oluyor da bu kadar isabetli bir silah yapabilirken full-auto yüksek kalibre yapamıyor? Aynı şekilde Daystate elektronik olarak silahın içindeki hava basıncını belli bir noktada tutmayı başarabilirken(elektronik regulator) nasıl 20 sene öncesinin teknolojisini yakalayamıyor? Fx'in monsoon adında full-auto modeli var. Samyang ise yüksek kalibreli silahlar üretiyor. Benim anlamadığım konu bu 2 teknoloji neden ayrı ayrı yerlerde? Ayrıca biz bile araştırıp böyle bir silahın varlığından haberdar olabiliyorsak dünya devi havalı silah üreticileri böyle projelerin her şekilde bilincindedirler. Tabi bunlar benim kendi görüşlerim. Bir tüketici olarak bu yorumları yapıyorum. Biraz ütopik olacak ama şundan eminim fx ya da airarms'taki tüm makine alet edevat şu an forumdaki bi kaç havalı silah kullanıcısında olsa, bu modelden çok daha üst teknolojiler yakalanır.

Hatsan Mod 95 sas .177 + 3-9x56 tasko
    Ekol viper 4.5''
    Tanfoglio Witness 1911

Milli ülküye, tam bir
    bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük
    millet olduğunu, bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha
    tanıyacaktır. ~Mustafa Kemal Atatürk~

• Sayın Groove,

Bahsettiğiniz yarı otomatik + yüksek kalibre zaten mevcut:
    Evanix Conquest 9mm
    Ama gördüğünüz üzere çok pahalı ve pyramydair kullanıcı yorumlarına bakarsanız pek satın alan da yok...

Bunun sebebi Amerika için oldukça aşikar: yivli tüfek almak çok kolay. 200 $ gibi bir paraya yarı otomatik Remington marka yivli almak mümkün:
    Basspro Yarı Otomatik Yivli Tüfekler
    Satın almak da çoğu eyalette serbest:
    Amerika eyalet ateşli silahlar kanunları
    Bu kadar ucuz ve kolayken kimse yüksek kalibre havalı silahla uğraşmaz. Bir dolu tüple 20 atış yapabildiğiniz için yanınızda tüp taşımak isteyeceksiniz bu da kullanımı kısıtlıyor.

Asıl konuştuğumuz konu olan Calesman'a dönersem diyeceğim şudur: belki de çok başarılı bir dizayn yaptı ama daha kuvvetle muhtemeldir ki garajında üretilmesi zor / pahalı veya kullanılması zor / sakıncalı bir şeyler yaptı. Onun için de kimse bunu üretip satmak istemedi. Ben böyle derim.

Saygılar

• Konu çok farklı yerlere geldi farkındayım ama attığınız linkteki Evanix'in conquest 9 mm modeli semi-auto. Full-auto olanlar .177 , .22 ve .25 kalibrelerde :) Yukarıda yazdıklarınızı ben düşünmemiştim aslında. Olaya o açıdan bakarsak haklısınız. Bu işe gerçekten gönül vermiş olanların haricinde kimse 200$'a yarı otomatik yivli bir silah almak varken 2000$'a havalı tüfek almaz. Bu yüzden de prototipten öteye geçememiş olabilir. Arz talep meselesi tabi :)

Ekol viper 4.5''
    Tanfoglio Witness 1911

Milli ülküye, tam bir

• Evet arz talep meselesi. Çok güzel özetlediniz :thumbup:

Bu arada basspro denen zincirin Orlando şubesine Ekim ayında gittim. Gitmez olaydım...
    Bu forumdaki herkesin aklını başından alacak bir yer. 5M Migros büyüklüğünde bir yer düşünün ve içi havalı silah, ateşli silah, okçuluk, balıkçılık, kamp, tekne, atv gibi hobi ürünleriyle dolu.
    Burası yeri değil belki ama paylaşmak istedim...
    Forumdan Bora arkadaşımızın yivli alacağını öğrenince aklıma düşüp yivli fiyatlarına bakmıştım internetten. Buradakinin 3'te biri fiyatı neredeyse. Ve ruhsat harcı vs masrafı yok. Bizim 3 katımız gelirleri var ve bizden çok daha az paraya hobileri için satın alım yapabiliyorlar. Nasıl?

• Air ranger i üreten ingiliz firması kendi ülkeleri için üretemediği yüksek güçteki pcp leri yasaları uygun olan başka ülkeler için üretip satıyor ve yeterince sükse yapabiliyor. Bence amerikan firmaları genellikle yurt dışını ve bütün dünya piyasasını düşünürler ve planblarını buna göre yaparlar. Bu tür bir pcp nin seri üretilmemesinde bence başka nedenler vardır.

• rusyada bile torpili olanlar tankla işe gelip gidebiliyor .ülkemizde biz neye alıştık biliyormusunuz ? kuralcılığa .. halk nasılsa alışkın ne geçirirsen yemeye . 6136 sayılı kanun sanki yivli silahları nükleer silah gibi ele almış. zıtlık ise yivsiz tüfeklerde satın alma kolaylığı. sanki mermi atmıyorda 12 lik tüfek su fışkırtıyor gibi 120 tl ye ruhsat alabiliyorsunuz hemde arabada evde ,dışarda kılıfta olmak şartiıyla .:) adam cinayet işleyecek olsa 12 liği tercih eder .
    bizde böyle atmosfer gazı co2 gazlarıyla uğraştırırlar .

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• rusyada bile torpili olanlar tankla işe gelip gidebiliyor .ülkemizde biz neye alıştık biliyormusunuz ? kuralcılığa .. halk nasılsa alışkın ne geçirirsen yemeye . 6136 sayılı kanun sanki yivli silahları nükleer silah gibi ele almış. zıtlık ise yivsiz tüfeklerde satın alma kolaylığı. sanki mermi atmıyorda 12 lik tüfek su fışkırtıyor gibi 120 tl ye ruhsat alabiliyorsunuz hemde arabada evde ,dışarda kılıfta olmak şartiıyla .:) adam cinayet işleyecek olsa 12 liği tercih eder .
    bizde böyle atmosfer gazı co2 gazlarıyla uğraştırırlar .

Evet ben de bunu anlamıyorum. .22lr bi tüfek almak bu kadar masraflıyken herhangi bir yivsiz av tüfeği almak son derece basit. Üstelik bu yivsiz av tüfekleri yakın mesafeden çok öldürücü silahlar. Tabancalar için de taşıma ruhsatı almak imkansıza yakın. Milletin birbirini vurmasından korkuyorlar sanırım. Ama birini vuracak adam neden ruhsatlı silahıyla vursun ki. Ruhsatsız tabanca almak o kadar da sorun değil "malesef". Ülkedeki genel sorun bu. Yasaklarla bi yere gelebileceklerini sanıyorlar. Ama toplum ne kadar sıkılırsa o kadar bi yerlerden patlak veriyor.

Ekol viper 4.5''
    Tanfoglio Witness 1911

Milli ülküye, tam bir

• Arabadan gofrete kadar herşeyin üzerinde %70 vergi var , vatandaş artık kafayı yemeye başladı , şiddet haberleri arttı , tüfekte de aynı olay. Bu böyle gitmez biryerden kopacak inşallah , yetti gari.

filinta

dulce bellum inexpertis

• Balonu çok yerinden sıkarsan patlar tabi... herkes havalıdan sıkıldı, bir şeyler patlasa da ses duysak.

• bu sohbet nerelere doğru kaydı konu neydi ?

• Bence konu gayet düz yolda gidiyor , edinilemeyen silahlar konuşulduğunda sebep- sonuç ilşkisi kurulduğunda konu vergi ve yasalara geliyor , bazen insanlığa , hatta zorlarsanız mutfağa kadar gidebilir .

filinta

dulce bellum inexpertis

• Evet bir bayan emekli öğretmen evinde 1 saldırı amacli tam otomatik tufek ve 2 tabanca bulundurabiliyor.
    ben de Gecen sene S&W'nun Boston yakinindaki fabrikasına gittim. Fabrika satış mağazası :) ve yanında poligon da var. 50 kalibre 10 inç namlulu bir toplu tabanca ile atış yaptım. 22 kalibresinden 9 mm - 357-44 vs vs yüzlerce silah emrinizde ve mermiler nerdeyse bedava buraya göre. 22 kalibre mermileri 10 cent filan di yanlis hatirlamiyorsam ki buna atis ucreti de dahil.