Dinimize Uygun Olarak Yapılacak Avcılık İçin Uyulması Gereken Kurallar.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • ALLAH ın ismi ile kesilmesi konusunda zaten Ayet var , Fıkıh kitaplarında yazar bu bilgiler ... Ahkam Ayete ve Hadisi şeriflere dayanıyor ... Açık ayet olmayan konularda ise mesela kıyasa gidiliyor . Mesela şarap haramdır haram edilme illeti nedir ? şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi ALLAH'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister ... O dönemde bira yoktu belki ancak sarhoş etmesi ve bu illetlere haiz olması sebebiyle kıyasen Haram oluyor ... İlleti Müşterek Ayeti Celileden alınıyor... Buradaki fark şu : Şarap haram değil diyen o anda kafir olur , bira haram değil diyen (Haramiyeti kıyasla sabit olduğundan) Dinden çıkmaz... Her ikisininde bir damlası dahi Haramdır...

İcma : Kitap ve Sünnetten alınmış muhakkak bir senedi vardır...
    Kıyas : Kitap ve Sünnetten sabit olmuş bir asıl vardır...

Airforce SSS LW 5.5 (Modifiye) + Vector 4-14x50 + Hill + Drager 6lt + İnceMehmet Solid (23 + 25 + 30 grain) + Jsb 15,89 Grain (kısa mesafe)

• ALLAH bazı canları almaya müsaade etmiş bazılarına müsaade etmemiş(Aslında canı alan ALLAH u Teala yoksa izin vermese istediğin kadar ateş öldüremezsin , İbrahim AS ın bıçağının İsmail AS ı kesmemesi gibi)... Mesela bir insanı durup dururken öldürmek caiz değil , ama kurban keserken koyunu kesiyorsun mesela... Mesela balıklarda can taşıyor ancak avlayıp yeniyor ...

Airforce SSS LW 5.5 (Modifiye) + Vector 4-14x50 + Hill + Drager 6lt + İnceMehmet Solid (23 + 25 + 30 grain) + Jsb 15,89 Grain (kısa mesafe)

• Fıkıh kitaplarında bu gbi Ahkamlar var oradan cevapları bulabilirsin... O dönemde olmayan meseleler ile ilgilide külli kaideler ile cevaplara ulaşılıyor, o kaidelerle kıyamete kadar sorulara cevap bulabiliyorsunuz ... Duruma göre insiyatif meselesinde mesela yalan Haramdır, ancak sen düşmanın eline esir düştün ve memleketin aleyhine bilgi soruluyor;O durumda Müslümanların ve vatanın aleyhine olan doğruları söylememek gibi...

Sigara meselesine gelince hatırladığım kadarıyla mekruhdu galiba...

• sevgili kardeşim açıklamaların için teşekkür ederim.
    Ben özellikle sigara konusunu açmak niyetiyle yazmamıştım. Ben sigarayı örnek vererek; kuran da adı açıkça geçmeyen hakkında açıklama yapılmamış konularda avcılıkla ilgili nasıl karar verebiliriz anlamında sormuştum. Zaten senin yazında da icma ve kıyas gibi kaynakları esas alınacağı belirtilmiş.
    Bu sorudaki hedefim; Hayvan öldürmeyi sevmeyen arkadaşlarımız var.(benim gibi) Bu arkadaşlarımızın bazıları besi hayvanları dışında herhangi bir canlının öldürülmesinin yanlış olduğunu, bunun yapılmasını mümkün gören görüşleri de (islamiyet gibi) yanlış buluyorlar ama bunu açıkça söyleyemeyen arkadaşlarımız da var. Bu durumda yaşadığımız modern hayat islamiyete aykırı mı aykırı ise hangisini tercih etmek gerek konusu ortaya çıkıyor. Bu gibi birkaç tartışma içinde kaldım. Bu gibi konuları nasıl anlatacağım konusunda bir kaç kez sıkıştım.
    İşte bu konuyu bu yüzden açtım

Teşekkür ederim

• sevgili kardeşim açıklamaların için teşekkür ederim.
    Ben özellikle sigara konusunu açmak niyetiyle yazmamıştım. Ben sigarayı örnek vererek; kuran da adı açıkça geçmeyen hakkında açıklama yapılmamış konularda avcılıkla ilgili nasıl karar verebiliriz anlamında sormuştum. Zaten senin yazında da icma ve kıyas gibi kaynakları esas alınacağı belirtilmiş.
    Bu sorudaki hedefim; Hayvan öldürmeyi sevmeyen arkadaşlarımız var.(benim gibi) Bu arkadaşlarımızın bazıları besi hayvanları dışında herhangi bir canlının öldürülmesinin yanlış olduğunu, bunun yapılmasını mümkün gören görüşleri de (islamiyet gibi) yanlış buluyorlar ama bunu açıkça söyleyemeyen arkadaşlarımız da var. Bu durumda yaşadığımız modern hayat islamiyete aykırı mı aykırı ise hangisini tercih etmek gerek konusu ortaya çıkıyor. Bu gibi birkaç tartışma içinde kaldım. Bu gibi konuları nasıl anlatacağım konusunda bir kaç kez sıkıştım.
    İşte bu konuyu bu yüzden açtım

Teşekkür ederim

Ben teşekkür ederim sevgili kardeşim...

• falcone: Hayvan öldürmeyi sevmeyen arkadaşlarımız var.(benim gibi) Bu arkadaşlarımızın bazıları besi hayvanları dışında herhangi bir canlının öldürülmesinin yanlış olduğunu, bunun yapılmasını mümkün gören görüşleri de (islamiyet gibi) yanlış buluyorlar ama bunu açıkça söyleyemeyen arkadaşlarımız da var.

Abi görüşlerimize göremi hayatımıza şekil vermemiz lazım dinimize göremi? Bence bu sorunun cevabı apaçık belli.

Ve bi ornek Hz Hamza efendimiz bile avlanırmış (Aslan) bu iste bi yanlışlık olsa Hz Hamza efendimiz yaparmiydi? Bununda cevabı şüphesiz hayirdir kanımca. Ama herkez görüşünde serbesttir yanlış bişey yazmışsam herkezden Ozur diliyorum.

Prestige kub mtc viper 4-16-50,
    Hatsan mod 70-22 ,
    Simson 12 çifte,
    Tek kırma,
    Kral magnum 5.5
    Hatsan mod 33 4.5
    Beretta92fs co2 4.5

• tek kelime ile mükemmel elinize sağlık.

Önce tedbir sonra tevekkül demiş atalarımız. :thumbup:

• Görüşlerimize göre mi yoksa dinimize göre mi . . . . .. ?

Tabiki görüşlerimize göre. Çünki din dahil herşey bizim zihnimizden geçebilirse olumlu bulunursa uygulanır. Dolayısıyla görüşlerimiz gidip dini bulmalı. Yani öteden beri olduğu gibi din bize gelmez, biz dine gideriz. Sonuçta Görüşleri, dinin emrettiği gibi olanlar dindardır.
    Şimdi gelelim asıl konuya; Herkes dini doğru olarak kabul etmeyebilir, bu kendi görüşüdür ama bir de ölmeden, henüz bu dünyadayken sonuçlarını gördüğümüz, elimizle tuttuğumuz sağlamasını yaptığımız bu dünyada tabi olduğumuz sosyal kurallara. İşte bu kurallar ülkemizde genellikle dini gözeterek yapılmaz (takvimimizin islamiyete aykırı olması gibi) bazen dinle parlel gider (ramazan ve kurban bayramlarınında tatil olması gibi) , bazen de ikisinden birini seçmemiz gerekebilir ( genel evlerden alkol satışından, faizden toplanan paralarla memurların maaş alması gibi).
    İşte benim düştüğün durum üçüncüsü yani aslında ikisinden birini seçmek zorunda olduğumuzu sandığımız ama aslında dine aykırı olmayan ve bunu bilmediğimiz ve sosyal hayata devam ederken dine uygun bir çözüm bulunabilecek durumlardır. Bunları bilmek gerek

konu budur.

Bu arada konu yavaş yavaş dini bir tartışmaya doğru gidiyor forum içinde forumun amacında kalacak yönde gitmeye özen göstereli olur mu.

saygılar

• teşekkürler..

Weihrauch HW 97 kt Thumbhole * V-Mach
    Hawke Panaroma IR 4*12-50 AO
    Hawke Panaroma EV 4*12-50
    Dan Wesson Revolver 6'' Silwer
    Umarex Tanfoglio Witness 1911 Full Metal
    Sumatra Reservior 6,35 Lever Action. (Ex.)

• Yanlışım olduysa affola. Dediğiniz gibi konu dağılmadan asıl konuya donelim bilmeyenler yararlansınlar. Hayırlı geceler

Hatsan mod 70-22 ,
    Simson 12 çifte,
    Tek kırma,
    Kral magnum 5.5
    Hatsan mod 33 4.5
    Beretta92fs co2 4.5

• hangi kitapta yazıyor sizin dediğiniz gibi,kutsal kitabımızda mı yoksa hadis,tefsir,fıkıh kitaplarında mı? bizi aydınlatırsanız seviniriz,saygılar

sayın ARHAVİLİ08 özgür bir dümnyada yasıyor olsak da baglı oldugumuz kurum ve kuruluşlar var her hangi birsey için devletin koydugu kurallara aykırı davrandıgın takdirde ceza i işlem uygulanıyorsaa buna uymak zorundayız
    örneklemek gerekirse araba kulanıyorsunuz bolunmuş duble yollar da 90 hız sınırını asar radara dusersenız ceza oduyorsunuz
    benim arabam degil mi istediğim gibi giderim deme sansımız var mi
    benim hiç olmadı sanırım olmayacak ta
    avlandıgımız topraklar devlet nezlınde bellı bı degere sahıp ve bunun karsılıgında bızden talep ettiği harc vergı vs ödemediğimiz surece hakkımız olmayanı almış oluyoruz sanırım buda diye devletin ve kurumların istedigi harcı ödeyen avlanan arkadaslarımızın hakkını yemiş oluyoruz

benim gözümda kaçak avcılıkta haramdır çünkü kul hakkına giriyor

DAYSTATE AİRWOLF MCT 5,5 22 CAL
    HAWKE SİDEWİNTDER 30 8-32X56 SR PRO
    DRAGER KARBON FİBER 6,8 LT 300 BAR
    BERETTA A 400 XPOLAR ÜNİKO 12 CAL 71 NAM

• sn BUZDAĞ;devlet,millet ilişkileri açısından tespitleriniz her ne kadar doğru olsa da avcılık konusunda size katılamayacağım.bir arkadaşımızın dediği gibi devlete vergi,harç vs.. verince helal'da vermeyince haram mı oluyor?yok öyle bir şey,kainatta ki her canlının ve cansızın sahibi ALLAH(c.c) dır.yaradan helal demişse helal,haram demişse haramdır,tartışma götürmez.devlete vergi verince helal vermeyince haram diye bir emir varsa eğer dayanağınızla birlikte bilgilendirmenizi rica ediyorum.

• nereden alıntı onuda söylermisiniz,baska bir sitede okuduguma eminim.bir kaç gün önce bende böyle bir konu acacaktım ama kesin vardır diye açmadım yani bu seneye kadar acılmaması garip :huh: ve bu mesajı yazma sebebim muhalefet olmak degil sadece internette bir sürü yazı var ve hepsi birbirinden farklı güvenilir bilgiye ulasmak zor bilgilendirmek istedim

[Resim Engellendi: http://i54.tinypic.com/103ee09.png]

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5mm(.22 Cal.) 3-9 Optima
    Dan Wesson 6" Revolver 4.5mm(.177 Cal.)
    Beretta M92 FS 4.5mm(.177 Cal.)

• Konu bir av sitesinden alıntı yapılmıştır .

Hatsan mod 70-22 ,
    Simson 12 çifte,
    Tek kırma,
    Kral magnum 5.5
    Hatsan mod 33 4.5
    Beretta92fs co2 4.5

• Güzel paylaşım ve çok gerekli bilgiler . Çoğu insan çeşitli sebeblerle avcıları kötüleyip yaptığı işin haram olduğunu düşünüyor ancak şu bi gerçek ki insanlar kuralları ölçüsünde yaptığı sürece caizdir. B

• hangi kurallar ? Devlet mi din mi ?
    Mesela dini helal dediği durumalarda devlet yasak diyorsa bu durumda allah helal kılmışsa doğrusu budur başkasını dinlemem mi demek gerek, yoksa devlet yasak demişse allahın dediği artık yanlıştır ben devletin dediğini yaparım mı demek gerek
    Benzer durumlar şık görülüyor.

• 8- Kara ve su kaplumbağası ile istiridye ve midye gibi deniz haşaratı yenmez.
    9- Balık suretinde olmayan deniz hayvanları yenmez. Su içinde kendiliğinden ölüp, karnı üst tarafta bulunan balık yenmez. Ağ ile, saçma ile, ilaç ile, sarsıntı ile, buz arasında sıkışarak ölen balık yenir.

Bu bilgiler hanefi ilmihalinden alınmıştır. Öyleyse mezhebimizce bir çok deniz ürününün yenmesi uygun değil örneğin lüks lokantalarda yenilen istiridye yengeç hepsi haram. Benim asıl sormak istediğim sizce midye dolması da haram mıdır bu konuda bir bilgisi olan var mı? :huh:

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• ARkadaslar konuya istemeden iştirak etme gereği duydum..
    herkesin görüşüne saygı duydugumu öncelıkle belırtmek ısterim.
    şahsen istanbul teknık üniv. su urunleri mühendisiyim..
    tatlı ve tuzlu suda yasayan balık haricinde biz latince pisces diyoruz diğer gruplar omurgalı ve kafadan bacaklı kalamar mıdye istırıdye vertebrata gibi vs...
    Bu su canlılarının yenılmedıgını farklı mezhepteki dostlarımızın yemedıgını sahsım adına yakın arkadas cevremden dolayı bende bılıyorum..
    şahsen bendeniz yüce ALLAHIN haram kılmadıgı sürece sahsım adına yedıgımı beyan ederım..
    kara hayvanı olarak yuce kitabımızda gecen domuz un yenmedıgını veyahut cok ac kalındıgında mecburıyetten sadece karnının doyacagı kadar yenılmesınde bır sakınca olmadıgını yazan kıtabımızda su canlıları için hiçbir acıklama yoktur..
    gene sahsım adına mezheplere ne kadar saygı duysamda pek haz etmedıgımden..çunku tüm müslümanların aynı dogrultuda olmasının taraftarı olarak bu konuya baştada acıkladıgım gibi kişinin kendi gorusune gore yol izleyecegını savunmaktayım...

Bu konu özellıkle bizim okuldada tartışma konusu oldugundan kendımce boyle bir paylasım yapmak istedim...
    herkese saygı ve sevgiler..

• Düzeyli anlatımınız ve anlayışınız için teşekkürler. Mezhepler Kur'an-ı Kerim ve hadis kaynaklıdır. Kur'an-ı Kerimde direk görünmeyen bir çok şey (örneğin namazın nasıl kılınması gerektiği gibi) müçtehitlerce hadisler kaynak alınarak yazılmış bu bilgilerle ilmihaller oluşturulmuş. Mezhep ayrılıkları ise yaşayış biçimlerinin farklılığının doğal bir neticesi olarak ortaya çıkmış olup aradaki farklara bakıldığında (hak mezhepler için) küçük bazı şeyler dışında büyük ayrılıklar yoktur ve bu ayrılıkların menbaı da yine aynı şekillerde hadislerdir. (Örneğin: Peygamberimiz bir namazda elini yandan bağlamış başka bir namazda önden bağlamış bir mezhep birine diğeri diğerine tabi olmuş gibi) Neden mezhep seçimi var konusu ise herkes müçtehitler gibi hadis ve Kur'an-ı Kerim bilgisine sahip olmadığından insanlar hayatlarını onlara göre düzenlemeyi uygun buldukları için onların Kur'an-ı Kerim ve hadis kaynaklı hükümlerine tabi olurlar bu durum tüm müslümanları aynı doğrultuda olmaktan alıkoyacak bir durum olarak görülemez. Eksiğim yada yanlışım varsa bildirmeniz, düzeltmeniz rica olunur.

Forumda dini ve siyasi içerikli yazılar yazmak yasak fakat bu yazının herhangi bir polemiğe yol açmaktan öte herkese yararlı olacağı kanısındayım. Yine de forum yönetiminin taktirine bıraktığımı belirtmek isterim.

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)