Pelletleri yağlamak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Pekiii mermiler yerine, tüfeği harbilerken namluyu yağlasak ?? Böylece ellerimizde yağlanmasa ??

Böyle yaparsak namludaki yağ belli bir atış sonra bitecektir.

• Aslında çok mantıklı bir soru olması rağmen

Havalı Silahların çoğunda şoklu namlu bulunduğundan bu durum sanıldığı kadar büyük bir "rahatlama" sağlamayacağından
    sorun olmayacaktır, ancak eğer kullandığınız pelletler namluye hiç zorlamadan giriyorsa, hatta namluyu ters-dik konuma
    getirdiğinizde pellet yere düşüyorsa o pellet yağlı olarak kullanılmamalıdır, yoksa şoklu namlu bile çözüm olmayacağı gibi
    boş atış etkisi yaratacaktır.

peki öyleyse pelletleri yağlamak namlu çıkış hızını nasıl artırıyor ?(

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• peki öyleyse pelletleri yağlamak namlu çıkış hızını nasıl artırıyor ?(

Sürtünmeyi azalttığı için arttırıyor. :) Bence sadece kurşun sıvanmasını önlediği için bile kullanılabilir.

• ama sıkıştırmada azalıyor ?( kurşun sıvanması konusunda hemfikirim :huh:

AA S410 5,5

• hızı artıyor mu bu tip yağlama işleminde..:) ;d;

FX Revolution PCP 5.5 cal +Nikko Stirling TARGET MASTER 10X50-60 MD

BUREO 30,06 + REDFİELD 3*9-ELİPTİC35

ankarateam.png

• valla ölçüm yapmak lazım ama benim şahsi görüşüm olumsuz yönde üstadlar kızmasın ama artmaz gibi geliyo u½%;

AA S410 5,5

• artış oluyo en azından saçma namludan çıkarken za da olsa zorlanmadan çıkıyo...

• benim kafama takılanda bu zten zorllanmadan çıkıyo ?(

AA S410 5,5

• asıl benim kafama takılan uzun mesafede çabuk yön değiştirirmi gerçi uzun mesafeyi hiç denemedim ama ?(

• [Resim Engellendi: http://s10.directupload.net/images/090222/zkq3fcui.jpg]
    [Resim Engellendi: http://s11.directupload.net/images/090222/ngb55wzk.jpg]
    [Resim Engellendi: http://s1b.directupload.net/images/090222/4rpgbos7.jpg]
    bir de bu var
    [Resim Engellendi: http://s10.directupload.net/images/090222/c642z7w6.jpg]
    Böyle bişey gerç.ekten olabilir mi?
    Grupmanları da topluyormuş
    daha ne isteriz agt;şrofls;.

• Mahmut bunu silahınla denemen lazım. okuduğum yabancı kaynaklı yazılarda genellikle işe yaradığı söyleniyor. ancak buna katılmayanlarda çok. en güzeli deneyip karar vermek. Namluyu temiz tuttuğu ise herkesin katıldığı bir konu.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Pelet yağlamayı ben yıllardır yaparım kutusuna fazla dökmemek kaydıyla el yordamıyla ince dikiş makinası yağı döküp kutuyu yavaş yavaş sallayarak yağı pelete yedirmeye çalışırım bu işi parti parti yaparım çünki pelet fazla olunca sallama esnasında hem fazla yağlanmaz hemde peletler deforma olabilir yani bunlar bildik yöntemler . :)
    faydasına gelince sürtünmeyi azaltacağından namlu çıkış hızını %2-3 artıracağını ve namluyuda daha temiz tutacağını sanıyorum bu konuda Mustafa Serdarında bu konularda açıklamaları olmuştu Kronosu olanlar deneyebilir o zaman bilimsel olarakda kanıtlanmış olur ben denemedim Mustafa bey zamanında sanırım böyle bir yada buna benzer açıklamaları olmuştu benim 350 magnumu modifiye ettikten sonra hız denemelerini yağlı pelet üzerinden yapmıştı .
    fakat bu pelet lube yağının özelliğinide merak etmiyor değilim farklı bir yağmı acaba eminim yanmayan yağ olabilir çünki özellikle pistonlu silahlarda fazla yağ ve yanabilen mazot katkılı yağlar dizel etkisi göstermektedir. ½bay£bay`;
    selamlar...

• Airarms Theoben ve Logun da bu tip ürünlerin tüfeklerde kullanılmasını öneriyormuş.
    sanırım namludaki sürtünmeyi azaltıyor ve kurşunun namluda pislik bırakmasını engelliyor.
    hani araçlarda power up benzeri ürünler kullanılır ya motorun ömrünü uzaltan yakıt tasarrufu yapan cinsten yağlar bu da namluya bir film tabaka çekiyor olmalı

• motorsikletime duple up benzeri ürün aldım aşinmaya karşı pellet yağlayıp attım namlu temiz kalıyor ama cok fazla kullanamadım hız konusunda etkisini bilmiyorum
    +

korfezteam.png

• Konuyu güzel taşıdın Mustafa abi. Konun ilk sayfasına bakarsanız Yaşlı Kirpinin bu ürünü kullandığını görürsünüz. En iyi bilgiyide ondan alırız sanırım. Saygılar

Bu arada herkesin eski nickini görmek güzel. Değil mi kazım abi ;şrofls;.

• Konuyu güzel taşıdın Mustafa abi. Konun ilk sayfasına bakarsanız Yaşlı Kirpinin bu ürünü kullandığını görürsünüz. En iyi bilgiyide ondan alırız sanırım. Saygılar

Bu arada herkesin eski nickini görmek güzel. Değil mi kazım abi ;şrofls;.

:whistling::whistling::whistling:

• Official Post

:whistling: :whistling: :whistling:

Mahmut bu şimdi unuttuydummu oluyor ;kihhik,

• asıl benim kafama takılan uzun mesafede çabuk yön değiştirirmi gerçi uzun mesafeyi hiç denemedim ama ?(

kadir aradan baya zaman geçmiş ;şrofls;. dilersen müsait zamanında gelde 250 metre ötesi çalışalım ;şrofls;.#hims ben denedim yağlı pellet ile,2 kutu pellet vardı biri yağlı biri yağsız ;şrofls;.
    yağsız pellet in isabet oranı yağlı pellet e göre tavan yapıyor ;şrofls;. elimin yağlandığıda cabası ;şrofls;.
    sana tavsiye etmem kadir adaş olarakdan ;şrofls;.

• ben mazot,un daha etkili olduğunu duymuştum.(deneyen sonuçlarını yazsın).