at44 hava sarfiyatı-sürat-isabet gariplikleri

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Aşağıda yazacaklarım hakkında düşüncelerinizi merak ettim. Ben şahsen işin içinden çıkamadım.

At44 te regulatör mevcut ve 110 bara ayarlı. Ben regulatörden evvel çekiç bileziğini çıkarıp yayı rahatlatmıştım. Kısa mesafelere kapalı alanda attığımdan sesi azaltmaktı amacım. Herneyse, regulatör takılınca bileziği yerine takarken, hiç setuskurla uğraşmamak için 2 bilezik birden taktım. Yani normal bir at44 ün setuskurunu 4 tur sola çevirmiş gibi bir gerginlik kazandı yay.

190 bardan 110 bara kadar net 27 atış yaptım ve çıkabilecek en iyi grupmanı elde ettim. Resmi en aşağıda göreceksiniz.

Asıl sıkıntı bundan sonra başlıyor :) Forumdan bir arkadaşımız daha fazla atış yapması gerektiğini, hava sarfiyatının fazla olabileceğini, sesin fazlalaşmasının beni yanıltabileceğini söyledi. Bende eklediğim 2. bileziği söktüm, yayın tansiyonunu standart hale getirdim. Chorny olmadığından dolayı sırf meraktan 2 adet aynı kitaba atış yaptım. Birinde çift bilezik birinde tek bilezikle denedim.

Çift bilezikle 360. sayfaya kadar hasar yaratırken, tek bilezikle 371. sayfaya kadar hasar verdi. Yani daha güçlü sandığım hali aslında daha güçsüzmüş, üstelik sesi çok daha fazla çıkıyordu. Şu an tek bilezikle hem biraz daha hızlı, hem daha sessiz, hemde 27 atış yerine 39 atış yapıyor.

Ama aşağıdaki grupmandan eser kalmadı. Bir sürü grupman denedim hep 50 kuruş büyüklüğündeler. Oysa gereksiz hava sarfiyatı fazlayken grupman aşağıdaki gibiydi. Bir fikriniz var mı bu konuda ?

[Resim Engellendi: http://o1305.hizliresim.com/19/s/ndywj.jpg]

• acaba tek bilezik takılıyken regülatör devre dışı mı kalıyor.

Olmaz öyle bir şey fakat, benim takıldığım konu, nasıl oluyorda hem daha az ses yapıp, hem daha süratli gidebiliyor. Olmazsa takarım yine çift bileziği, yapsın 27 atış yapsın. kaç atış yaptığı o kadar önemli değildi benim için ama sesin az çıkması önemliydi. Bu yüzden denedim.

Tahminim namlu belli bir fpsde istikrar sağlıyor. Tabi bu pellete göre durmadan değişir. Demekki çift bilezik varken istikrarlı olan fpsde atıyordu. Başka bir şey gelmiyor aklıma. Hava sarfiyatını azaltıp aynı fpsye çekebilmek içinde yay yerine çekiçle uğraşıp aynı fpsyi bulmak gerek. Pellet değişincede tüm ayarların değişmesi lazım ya da tek çeşit pellet kullanmak lazım iyi performansı yakalamak için.

• Abey tek bilezikte bırakıp 25 grain denediniz mi? belki dediginiz gibi namlunun fps ihtiyacı o zaman çözülmüş olabir.

Mantıklı ama 15,89 kullanmak istiyorum ben at44 te. Acemi arkadaşımız gibi 150 metrelere atış yapmayı planlamıyorum. Ar6 ile yapacağım uzun mesafe atışlarını 30 grainle.

Ben şuna hafif bir çekiç ayarlayıp öyle deneyeyim. Olmazsa eski haline geri getiririm. Sonuç olarak gereksiz ses çıkarması ve fazla hava sarfiyatı yaptığı ortada. Ya da tek bileziğide söküp yarım bilezik kalınlığında bir pul ekleyip deneyeyim. Mobile lite programıyla denedim 862 fps gösteriyor. İstikrarlı atış yapan 840-830 ile filan atıyor olabilir tahmini.

• Tolga hocam regülatör taktıktan sonra crono kaşısında ayarlamadan net sonuç elde edemezsin daha öncede belirtmiştim bu durumu. İstersen tüfeği gönder istediğin hız ayarlayıp geri göndereyim. Ben şahsen 840-850 aralığında tam 4 şarjör attım. Senin tüfek aşırı hava harçıyor gibime geliyor.

Kalibrgun Cricket .25 + .22 lw
    Kral Arms Breaker .22

• Tolga hocam regülatör taktıktan sonra crono kaşısında ayarlamadan net sonuç elde edemezsin daha öncede belirtmiştim bu durumu. İstersen tüfeği gönder istediğin hız ayarlayıp geri göndereyim. Ben şahsen 840-850 aralığında tam 4 şarjör attım. Senin tüfek aşırı hava harçıyor gibime geliyor.

Sağol Ali bir sıkıntı yokki benimki sadece kurcalamak :) 27 atış yapsada olur. Ben atış sayısı için değilde, gereksiz hava harcayıp fazla ses çıkardığı için uğraştım. Birde çift bilezikle isabeti çok hoşuma gitti. Bir kaç şey daha deneyeyim olmazsa eski haline getiririm. İsabetli atsın 10 tane atsın önemli değil.

Not: s3k0 sen tüp valfiyle sorunları çözüyorsun farkındayım ama ben valfi kurcalamak istemiyorum hiç :)

• Bence o tüfeğin ayarlanması gerekir çünki bizim Tarık abinin regülatörlü at44 'ü 16 gren ile 860 fp hızında 40-45 atış yapıyor,ses bile çıkmıyor.

Ayarladım :) İçindeki bileziği çıkarıp yerine ondan 2mm daha ufak pul ekledim. Hem kitabı 450. sayfaya kadar deldi, hem sesi azaldı hemde 44 atış yapıyor ve aynı grupman çıkıyor.

Daha ellemiyorum kalsın böyle :) 3 gündür 10 kere söktüm taktım, atp1 in parçalarını ekledim çıkardım arasıra denemeler yapmak için, yok daha kısa yay yok hafif çekiç yok bu derken 2 dkda söküp topluyorum tüfeği :)

Bana hala garip geliyor, nasıl oluyorda ses azalıp sürat artıyor, ilginçmiş.

• tüfeğinizin sesi azalınca güçü artmıyor 110 bara ayarlı ise daha önce yazmıştım 850 fps gibi hızda atar bunun altında atış yapabilir gücünü kısarsanız ama tüfeğin gücünü sonuna kadar açsanda bu hızın çok üstüne çıkamassın tüfeğinden çok ses çıkar sanki hızlı atıyormuş gibi ama atmaz hava sarfiyatı olur tam ayarını bulmuş olabilirsiniz tüfeği birde uzak mesafelerde deneyin en iyi sonuç için

• tüfeğinizin sesi azalınca güçü artmıyor 110 bara ayarlı ise daha önce yazmıştım 850 fps gibi hızda atar bunun altında atış yapabilir gücünü kısarsanız ama tüfeğin gücünü sonuna kadar açsanda bu hızın çok üstüne çıkamassın tüfeğinden çok ses çıkar sanki hızlı atıyormuş gibi ama atmaz hava sarfiyatı olur tam ayarını bulmuş olabilirsiniz tüfeği birde uzak mesafelerde deneyin en iyi sonuç için

Tamam işte demek istediğim hem çok ses yapıp hem daha düşük hız vermesi şaşırtıcıydı. Ben çift bileziği gücü artsın diye takmamıştım. Setskurla ayar yapıp durmamak için takmıştım. İyi ki uyarmışsın beni, yoksa isabete kanacaktım, hem boşuna fazla ses yapacaktı hemde daha az atış yapmış olacaktım.

Çok uzun mesafe denemedim ama 60 70 metre civarlarına bir kaç atış yaptım sonuç mükemmel benim için.

Sırf AT44 ü kısa mesafelerde iyileştirmek için ne ar6 ile ne zorakiyle ilgilenebiliyordum. Şimdi sıra geldi ar6 ile tahribat atışlarına :) Ali Tekin kardeşimin yolladığı ucu delinmiş ince memetler var, onları deneyip en kısa zamanda tahribat videolarını yayınlayacağım.

• Merhabalar At 44 ler genelde saz gibi akort ayarını tutturana kadar adamı biraz gerebiliyor ama ayar yapıldıktan sonra parasını fazlasıyla hakediyor, bilezik kalın geldigi icin valfe fazla baskı yaptıgı icin olabilirmi acaba ama garip olan suki hem 27 atıs yapıyor ve tahribat az fakat 40 civarı atısta tahribat fazla kesinlikle garip isabet olayı herhangi bir sebepten olmus olabilir. Sorun cozulduyse problem kalmamıs demektir tebrikler ve paylasım icin tesekkurler ... :thumbup:

• Merhabalar At 44 ler genelde saz gibi akort ayarını tutturana kadar adamı biraz gerebiliyor ama ayar yapıldıktan sonra parasını fazlasıyla hakediyor, bilezik kalın geldigi icin valfe fazla baskı yaptıgı icin olabilirmi acaba ama garip olan suki hem 27 atıs yapıyor ve tahribat az fakat 40 civarı atısta tahribat fazla kesinlikle garip isabet olayı herhangi bir sebepten olmus olabilir. Sorun cozulduyse problem kalmamıs demektir tebrikler ve paylasım icin tesekkurler ... :thumbup:

kesinlikle katılıyorum at 44 le biraz oynayıp ayar tutturdunmu sizi fazlasıyla tatmin edecektir bir iki not yazayım çekiç ne kadar ağır olursa valfe o kadar baskısı yapıyor hava sarfiyatı artıyor valf yayı yumuşak olursa valfin kapanma süresi uzuyor ikinci bir hava sarfiyatı da ordan

• O kadar ufak pulu nerden buldunuz? Ben biraz aradım sizin yaptığınızı denemek için bilezik kadar ufak bişi bulamadım

Remington AM77RM
    Crosman 1077
    Stoeger X10 + Hawke Sports HD 3-9x40 AO
    Hatsan AT44 WX-10 LW + BSA 8-32x44
    Hatsan Mod 70 + Optima 4x20 :)

• Regulatör ile 16 grain peleti 850 fps hızda 40 tane attıran ,AT44 çok iyimiş, birde grupmanı fotolardaki gibi tek delikse insanın aklını çelmiyor değil niçin ithal pcp lere okadar ödüyoruz diye. silah birde lw namlulu ve ceviz kundaklı oldumu tadından yenmez

• O kadar ufak pulu nerden buldunuz? Ben biraz aradım sizin yaptığınızı denemek için bilezik kadar ufak bişi bulamadım

Ben atp1 den sökmüştüm pulu deneme amaçlı. Ama çift pul takmamdaki amaç setskuru sonuna kadar kapatıp ayarın bozulmasına mani olmaktı. Tek pul varken setuskuru 6 tur sola çevirmiş gibi birşey oluyor tahminen. Hani ikide bir ayar kaçmasın diye ben pul takmayı tercih etmiştim.

Regulatör ile 16 grain peleti 850 fps hızda 40 tane attıran ,AT44 çok iyimiş, birde grupmanı fotolardaki gibi tek delikse insanın aklını çelmiyor değil niçin ithal pcp lere okadar ödüyoruz diye. silah birde lw namlulu ve ceviz kundaklı oldumu tadından yenmez

Aslında at44 iyi tüfek fakat at44 lerde standart yok. İyi bir ayar yapıp sevdiği pelleti bulduktan sonra hiç bir tüfeğe ihtiyacımız yok. Her hobide olduğu gibi bu hobi de bir nevi zehir.

Tamam at44 aksamları yabancı tüfekler kadar iyi değil, mesela şarjör yuvası şık diye takılmıyor :) Kurma kolu biraz katır kutur. Ama mantıken ana amaç atış yapmak ve eğer çok hassas atışlar yapılmak istenmiyorsa, mesela gidip 100 metreden şişe kırılıp stress atılıp geliniyorsa, İyi bir ayar ve regulatörle başka tüfeğe ihtiyaç yok.

Ama hobi birazda merak, en pahalı olan en iyisidir izlenimi var. Mesela FX ler düne kadar arka planda kalmışken şimdi yüksek fiyatlarıyla daystatenin tahtına erişmiş izlenimi yarattı.

Yerimizde duramıyoruzki ne istediğimizi bilemiyoruz biz :)

Burada hatsanı eleştirmek gerekiyor. Hatsan çok tutan ve belkide rekor sayıda satan bir tüfek olan at44 ü geliştirmek yerine yeni modelleri piyasaya sürmeyi tercih etti. Aradıklarını bulabildiklerini sanmıyorum.

Oysa getir şu at44 e regulatörü, tüm namluları LW yap (gerçi şu an standart kundakları kendi sattıkları LW kalitesinde) Kurma kolunu hassaslaştır. İyi bir kundak yaptırıp sür piyasaya bakalım kim gidip yabancı tüfek alma ihtiyacı hissedecek.

Biz bunları tek tek yapmaya kalktığımızda bize pahalıya gelir, bu paraları harcayacağımıza gidip yabancı tüfek almayı tercih ederiz. oysa Hatsan toptan alıyor ve daha hesaplı maleder.

Toptan 150 liraya regulatör, 100 liraya kaliteli kundak yaptırsa 250 lira farkeder. Yani taş çatlasın 1000- 1200 liraya tüm kötü özelliklerden arındırılmış gayet stabil bir yeni at44 le piyasaya çıkabilecekken gidip atp2- bt65 - galatian gibi ürünlerle geldiler.

Yok ama bu özellikler gelirse bu tüfek çok iyi oldu deyip fiyatı 2000 lira seviyesine çekerler. Millet gider 250 lira fazla verir kalitesini ispatlamış s510 almayı tercih eder.

Ben çok eski sayılmam bu hobide, gerçi 20 sene önce daisy tabancam ve alttan kurmalı crosman2100 benzeri yine daisy bir tüfeğim vardı. Ama ilgilenmeye başladığımdan beri yaşadığım izlenim, biz hep en iyisini isteyip, alıncada başka bir şeye göz koyuyoruz. Belkide bu hobinin bize çekici gelen yönü bitmek bilmeyen farklı tüfek arzularıdır :)

• Hocam senin bileziğin fotoğrafı var mı?

Remington AM77RM
    Crosman 1077

• Çok teşekkürler. En azından bendeki bilezik orjinalmiş onu anladım. chrono olmayınca biraz boş yere uğraşmış oluyoruz gibi geliyor. Bir de enteresan birşey var. Ben aldığımdan beri 130 bar hava basıyorum. Pompa varken de öyle yapıyordum. Scuba ile de öyle kullanıyorum. Güç ayarı ile de oynasam değişmiyor. Ayara göre 130-110 bar arası yada 130-90 bar arası stabil iki şarjör atıyor. Hızı konusunda hiçbir fikrim yok.

Remington AM77RM
    Crosman 1077