Çelik uçlu pellet

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Pellet modifiyesi, oldukça zahmet bir iş, daha önceden üretilen bir pelletin formunu bozmadan, ona parça ilave etmenin bazı sıkıntıları var, öncelikle sonradan eklenecek parçanın, pelletin dengesini bozması kaçınılmaz, çünki bu tarz bir deiğişikliğe uygun tasarlanmamıştır pellet. Ağırlık merkezi, olması gerekenden daha öne geleceğinden dolayı pelletin takla atarak dengesini bozması kaçınılmazdır, ayrıca sivri uçu pelletler, domed (kubbe başlı olan) pellelere oranla isabeti daha kötüdür birde bunun üzerine el ile ek parça ilave edilmiş bir pelletin negatif etkilerini eklerseniz, elinizde dengesiz ve isabeti oranı asla işiniizi görmeyecek kadar kötü olan bir ürün kalacaktır.

Pellet delicilik" üzerine kurgulandığına göre şunu da söylemek gerekir; "delme" işlemi delinen materyale göre de farklılık göstermektedir, örneğin yapmayı düşündüğünüz pelletin benzeri olan gamo roket pellet ile tahta delmeye kalktığınızda promagnumdan daha kötü sonuç alırsınız, ama iş sac-metal delmeye geldiğinde bir anda herşey değişir.

Eğer sıfırdan pellet imalatı yapılacak ise bu konuda gerçekten derin matematik ve fizik bilgileri ile beraber bolca parada gereklidir. Ben bir ara delicilik artsın diye pelletleri krom kaplama bile yapmayı düşündüm, bir nevi full-metal-ceket olayı olacaktır, hem balistik katsayı artacak hemde çelik gibi sert bir malzeme olan krom ile kaplayınca delicilik inanılmaz artacaktı, ama malesef zaman ayırmak kısmet olmadı, bu konu üzerine de düşünebilirsiniz. aksi taktirde elde edilecek ürün piyasadaki diğer pelletlerden farklı olmayacaktır. Eğer delicilik istiyorsanız, bu işi için sizin yerinize gamo epey bir para harcayıp yatırım yaparak zaten optiumum pelleti üretmiştir, pellet biliyorsunuzdur ama ben gene yazayım: Gamo Roket. ucunda çelik gibi sert bir metal küre var, çarptığında pelletin tüm kinetik enerjisinin, çok küçük bir nokta olarak hedefe aktarıyor. Birde tüyo vereyim, eğer delicilik istiyorsanız ve bulabilirseniz, "öztay" marka yerli pelletleri bir deneyin, diğer pelletlere oranlar enaz %40-%50 daha sert olduğundan olağanüstü sonuçlar alıp şaşırın.

Bu arada yazımdan "araştırma yapmaya gerek yok, var olanla idare edin" demek istediğim anlaşılmasın lütfen, aksine araştırma yapmaya bende bayılırım, ama bunun için harcanacak zaman, para, emek daha doğru kullanılırsa hem emek verene hemde camia ya daha iyi katkısı olur.

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Pars ().

• dostum teşekkürler.öztay ı deneyeceğim.hepsine katılıyorum.yanlız gamo rocet deliciden ziyade kırıcı bir pellet gibi.çünkü o biçim ile bir yeri geçmesi zor.(sac,tahta gibi) örneğin pro magnum daha iyi o konuda.

amacım pc kasa aliminyumunu geçebilmek.çalışmaya devam bakalım ne olucak.

• Ben uzun zaman önce senin aradıgın gibi bir pellet tasarımıyla ugraşmıştım . Konik celik uc imal etmek gercekten cok zor atmaya kıyamazsın zaten. Kendi pelletini imal etmek istersen bi tarif verebilirim .çelik uc yerine nalburlarda satılan kücük çelik duvar civileri var .Tablo çivisi diye ararsan daha rahat bulursun . Daha sonra iki demir parcasını frezeye baglayıp tam merkezinden civinin capı kadar bir delik acarsın .Açılan delik civinin yannız ucunun 5 milimetresi kursun dökülücek alandan dışarı cıkacak kadar ayarlanmalıdır. Bu işlem bittiginde tüfeginin capı kadar bir matkap ucunu alıp istedigin derinlige göre bileylemelisin. Matkap ucu ne kadar cok bilenir ise döküm isleminden sonra pellet in etekleri okadar uzun olur . Eger ağar bir pellet istersen daha önceden frezeye silah capından 1mm kücük matkapla kalıba civinin girmesi icin actıgın deligi merkezleyerek girmelisin sonra silahının capı kadar olan matkap ucunu baglayıp bileylenen son noktaya kadar kalıp delinir . bu islemler son rasında kalıp döküm işlemine hazırdır . döküm işleminde kullanılcak malzeme olarak önerim lehim ve kurşunu %50 aranlarında karıştırmandır . Bu namluda pelletin daha hızlı gitmesini saglıyor lehim oranı ne kadar artarsa pellet okadar hafif ve sert oluyor.Sürtünmeside okadar azalıyor .Kalıba döküm işleminde ilk olarak celik civi kalıbın icinde acılan delige atılır . Çivinin üzerine yaptıgın karışımı dökersen pellet hazırdır .Tahrip güçünü maksimuma cırmak icin ölcüleri ayarlama işlemi sana kalmış ben kalıp yaparken daima 3 ölcü calışırım degişik derinliklerde sanada tavsiye ederim eger lehim bulamazsan sadece kurşunda iş görüyor .Cok güzel dengeli pelletler ortaya cıkıyor . Silahın güclü ise tavsiyem agır pelletler yapman kısa mesafede cok etkili oluyor. ;tese;kkur

evanix monster 5.5

evanix blizzard s 10 combo

diana 350 magnum

diana mod 54 airking

crosman 4.5 multi pomp

cybergun sig sauer blow

• amacım pc kasa aliminyumunu geçebilmek.çalışmaya devam bakalım ne olucak.

Metalse, dediğin gibi bilyeli pelet yaramaz, eğer öztay sertse o işe yarayabilir. Metal delmek için ne kadar sert olursa o kadar iyi sonuç verir bence.

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• Ben uzun zaman önce senin aradıgın gibi bir pellet tasarımıyla ugraşmıştım . Konik celik uc imal etmek gercekten cok zor atmaya kıyamazsın zaten. Kendi pelletini imal etmek istersen bi tarif verebilirim .çelik uc yerine nalburlarda satılan kücük çelik duvar civileri var .Tablo çivisi diye ararsan daha rahat bulursun . Daha sonra iki demir parcasını frezeye baglayıp tam merkezinden civinin capı kadar bir delik acarsın .Açılan delik civinin yannız ucunun 5 milimetresi kursun dökülücek alandan dışarı cıkacak kadar ayarlanmalıdır. Bu işlem bittiginde tüfeginin capı kadar bir matkap ucunu alıp istedigin derinlige göre bileylemelisin. Matkap ucu ne kadar cok bilenir ise döküm isleminden sonra pellet in etekleri okadar uzun olur . Eger ağar bir pellet istersen daha önceden frezeye silah capından 1mm kücük matkapla kalıba civinin girmesi icin actıgın deligi merkezleyerek girmelisin sonra silahının capı kadar olan matkap ucunu baglayıp bileylenen son noktaya kadar kalıp delinir . bu islemler son rasında kalıp döküm işlemine hazırdır . döküm işleminde kullanılcak malzeme olarak önerim lehim ve kurşunu %50 aranlarında karıştırmandır . Bu namluda pelletin daha hızlı gitmesini saglıyor lehim oranı ne kadar artarsa pellet okadar hafif ve sert oluyor.Sürtünmeside okadar azalıyor .Kalıba döküm işleminde ilk olarak celik civi kalıbın icinde acılan delige atılır . Çivinin üzerine yaptıgın karışımı dökersen pellet hazırdır .Tahrip güçünü maksimuma cırmak icin ölcüleri ayarlama işlemi sana kalmış ben kalıp yaparken daima 3 ölcü calışırım degişik derinliklerde sanada tavsiye ederim eger lehim bulamazsan sadece kurşunda iş görüyor .Cok güzel dengeli pelletler ortaya cıkıyor . Silahın güclü ise tavsiyem agır pelletler yapman kısa mesafede cok etkili oluyor. ;tese;kkur

Foruma bakamadım son günlerde.Teşkkürler dostum güzel ipuçları var.

• [Resim Engellendi: http://www.imazzy.com/files/dx7cfiyktobnirm8bvwf_thumb.jpg]
    match tipi pelletin önüne lehim yaparak benzer sertlikte bi saçma yarabilirsiniz.
    çekiçle ezeerken bile kolay kolay deforme olmuyor.yalnız lehim biraz daha itina ile yapılırsa taşma yapmaz ve daha düzgün olabilir.

• JSB ve H&N gibi firmalardaki mühendislerin yapamadıkları veya yapmadıkları tüm bu işlemlerden sonra hala isabetlilik bekliyor musunuz ? Bu işlemlerden sonra 10 metrede ancak attığımızı vurabiliriz derseniz de havalı tüfekleri bırakın ve yakın mesafe için Ruhsatlı Tabanca kullanmanızı öneririm...

Şu anda denediğim kadarı ile isabetliliği çok iyi olmasada yine de etkili mermi olarak Dynamic mermiler, Sabo (s410 kullanıcıları hariç) mermileri de deneyebilirsiniz. Bir ara piyasada olan Benjamin .22 cal için 14,3 grain ve yine Gamo Hunter mermileri isabetli ve sert mermilerdir.

• JSB ve H&N gibi firmalardaki mühendislerin yapamadıkları veya yapmadıkları tüm bu işlemlerden sonra hala isabetlilik bekliyor musunuz ?Bu işlemlerden sonra 10 metrede ancak attığımızı vurabiliriz derseniz de havalı tüfekleri bırakın ve yakın mesafe için Ruhsatlı Tabanca kullanmanızı öneririm...

beklentilerimi karşılıyor.
    beklentim de 10 metre değil.
    ben bunu ilk olarak crosman 2100 de kullanmıştım, malum gücü sınırlı bir tüfek ve 50 metrelere etkili atışlar yapabiliyordum.bu saçmayı denedikten sonrada abartılacak bir sapma yada isabetsizlik gözlemlemedim.diğerleri gibi attığım şişeleri vurabiliyordum, yakın mesafede gayet etkili 50 metreden daha uzun mesafelerde ise isabet ettirebilirsem diğer saçmaların kıramadığı şişeleri kırıyor olması ve saçmanın hedefte deformasyona uğramaması.
    ayrıca bu iş bir hobi untumayın !
    herkesin belirli bir bütçesi var; kimi 2000 lira harcar kimi 200 lira, kimi 200 metreye atar kimi 40-50 metreye.burda amaç keyif almak.bende yaptıklarımdan keyif alıyor ve paylaşıyorum el beceriniz varsa ve ihtiyaç duyuyorsanız dener sonuçların görürsünüz.
    sayın ambrosia ateşli bir tabaca ile 10 metreye atış yapmak için evin balkonunu kullanmamızı beklemiyorsun umarım? dana mantıklı öneriler beklerim.

• Öncelikle evin balkonunda zaten Havalı tüfekle atış yapmak başlı başına bir risktir. Hiç kimseye zarar vermeseniz bile ,"Kabahat yasası" hakkında yazılanları okumanı tavsiye ederim.

Bizler ormanlık alanda, ıskaladığımızda mermimizin nereye gideceğinden emin olmadığımız durumlarda bile bırakın modifiyeli mermiyi, 21 grainlik mermi bile kullanmaktan çekiniyoruz.

Bütçe, kullanılan tüfek, muhimmat ve de el beceresi konuları, size yaptığım öneriler ile alakasını da anlayamadım ???

İsabet, bizler için şişe vurmak değil şişeyi neresinden vurduğunuz, kaç atışta vurduğunuz ve asıl olan istikrarlı grupmandır. Kaliteli bir namlu ve 900-1000 FPS lik atışlarda yumuşak sayılabilicek mermiler bile hedefte yeterince enerji/güç üretebilmektedir. Havalı tüfekler öncelikle isabet amaçlı olup, spor ve yasalarının izin verdiği bazı ülkelerde zararlı hayvanlar ile mücadelede ve küçük çaplı avlarda kullanılır. Hatta bu zararlı mücadelersinde veya avlarda kullanılan Field Target (arazi hedefi) mermileri yumuşak olup, hedefi delip geçmesinden ziyada hedefe değdiği anda yayılması sonucu ölümcül olabilmektedir. Çünkü delip geçen mermi, can alıcı noktaya gelmediği takdir de daha çok yaralayıcı olmaktadir.

Amacım sizin emeğinize karşılık elde edebileceğiniz negatif durumları bir şekilde size önermekti. Pars arkdaşımız ile de hem fikirim, sonuçta namlu sizin isterseniz çivi atabilirsiniz, ancak namluda bulununan yiv setinizi (sırf sizin tüfeğiniz için belirtmedim) bu tür çalışmalar ile mahvedebilirsiniz. Ertesi günde "tüfeğim normal mermileri bile neden saçma sapan atıyor" diye bir başlık açmadan önce hem size hemde bu tür mermileri denemek isteyen arkadaşlara nacizane öneride bulunmak istedim.

Sonuç olarak vermiş olduğunuz emeğe değil, sürekli bir tahribat olayına bu kadar tutkulu olmanız karşısında, ve tahribat yapmak adına isabetsiz atışlar yapmamanız adına size yardımcı istedim.

• pelletin ucuna eklenen metal parçanın hedefte bozulma yapacağı olası bir ihtimal. bunun yerine gamo round bb tavsiye edebilirim istenilen tahribatsa birçok pelletten daha etkili olabiliyor. örneğin 50 m de yaptığım atışlarda gamohunter , crosman , gamots18 etkisiz kalırken gamo round şişeleri zorlanmadan kırabiliyor , ancak yuvarlak yapısından dolayı uzun mesafeli atışlarda bu mühimmatta sapma yapabilir.

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5