Pole Spear

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Geçen gün Ted's holdover videolarını izlerken zıpkıncılıkla ilgili olanlara da göz attım. Orada değişik, tetik tertibatı olmayan sadece sopa ve lastikten ibaret bir zıpkın türü dikkatimi çekti. Adı pole spearmış. Menzil olarak kısa ama alışıldığı takdirde daha isabetli olacağı kanaatindeyim. Kısa boyları genelde kaya balıkları vurmak için kullanılıyor. Ancak ted in kullandığı boyutlarda olanlar ciddi iş yapabilir diye tahmin ediyorum. Ek olarak yapı gereği tetik tertibatı vs bulunmadığından kullanıcı açısından daha güvenli ve tahminimce 90lık zıpkına göre daha az dikkat çekecektir.
    Bunu özellikle tatile gittiğim pek bakir olmayan otel iskelelerinde veya kayalıklarda kullanmayı planlıyorum. Tahminimce mırmır, kefal, melanur, barbun ve pisi balığına iyi iş çıkartır.
    Türkiyede varlığından pek haberi olan yok ve satıcısı da mevcut değil. Numune olarak Amerika'dan bir tane 2 metrelik olanından getirtiyorum arkadaşa. Denedikten sonra hoşuma giderse tek tük üretimini de yaparım diye düşünüyorum.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Gepard bi an ikinci videodaki sen sandım ,işte aha bunun gibi birşey dermiş gibi video capsi hoşuma gitti :)Genelde elle yakaladığım için suyun içine girme derdim pek yok ama yinede güzel paylaşım .

[Resim Engellendi: http://r1308.hizliresim.com/1d/x/s1sjt.jpg]

[Resim Engellendi: http://n1308.hizliresim.com/1d/x/s1slm.jpg]

[Resim Engellendi: http://n1308.hizliresim.com/1d/x/s1smj.jpg]

not:biçimsiz vücudum için kusura bakmayın fazla dikkatli bakmayınız ^^

• Benimki nasipse 1-2 aya gelecek o zaman öyle bi poz veririrm artık. :)

Fotolar çok iyiymiş hocam sazan çok ayrı hayvan tabi. Bu sene pek sazana gidemedim ama köyde bol bol tatlısu kefali ve bıyıklı balık yakaladım. İşin en acısı da ben orada ciddi ciddi bilmem kaç liralık olta takımlarıyla balık tutmaya çalışırken köyün bacaksızlarının elleriyle ağızlarıyla balık tutmasıydı ;şrofls;.

Mutlaka zıpkın işini de tavsiye ederim bu arada. Balığı seçerek avlamak çok ayrı bir zevk. Ayrıca getiriceğim malzeme sualtı tüfeği ve zıpkın tanımına pek uymuyor. Tatlısuda da jandarmaya danışmak kaydıyla sazana levreğe kullanabilirim belki.

Son olarak balıkçı insan keyif insanıdır boğaza düşkündür. Göbek bu işin olmazsa olmazı hocam sıkıntı yok :thumbup:

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Deniz olaydı eskişehirde sanırım ilk tercihim zıpkınla avlanmak olurdu.ne güzel göre göre iyi vakit geçirerek avlanır insan.Bizim baraj göletlerde zaten zıpkınla av tamamen yasak,yasak olmasa bile girermiydim bilmiyorum tehlikeli.Ama hastayım sazan avına şükür eli boş hiç dönmedim daha ,zaten o çayın mangalın sessizliğin tadı balıkdan önce geliyor ^^

• [Resim Engellendi: http://u1308.hizliresim.com/1d/x/s1u74.jpg]

Ben 25 yıldır serbest dalış ile avlanıyorum. Videoda ki zıpkınla denizlerimizde tercih edilen türde ki balıkları vurmanız mümkün değil diyebilirim. Sadece kısa olanı ile taş altı avında tecrübeniz ve şansınız olsa bile çok nadir av alabilirsiniz. Biz piyasada ki zıpkınlarla sonuç almadığımız için ahşap gövdeli isabetli ve menzili fazla zıpkın yapıyoruz. Böyle olsa da artık balık popilasyonu azaldığı için 2-3 kg lık balıklar vurup, fotoda ki gibi balıkları 5-6 avda bir kere vurabiliyoruz :)

• Fotoğraf bomba gibi hocam :thumbup:

Evde inanırmısınız yığınla zıpkın mevcut. Babamın italyadan getirdiği havalı zıpkınlardan ahşap 120lik zıpkınlara kadar... Bu zıpkını görünce aklıma yatmasının sebebi turistik yerlerde dikkat çekmeyeceğini düşünmüş olmam ve daha güvenli olduğunu düşünmem açıkçası.
    Agaşon tekniğiyle belki kefal ve mırmır alırım diye düşünüyorum. Çünkü insanların yüzdüğü saatlerde kimseyi rahatsız etmemek adına zıpkın taşımıyordum ve defalarca kiloluklarla burun buruna geldim diyebilirim. Ve bahsettiğim mesafelerden çok rahat vurabilirim sanki bununla :)

Tabii ki levrek gibi balıklar hatta 4-5 kiloluk balıklar elimde bu varken biraz hayal olur diye düşünüyorum. Ancak daha basit avlar için denemek lazım derim ben :)

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

Ben 25 yıldır serbest dalış ile avlanıyorum. Videoda ki zıpkınla denizlerimizde tercih edilen türde ki balıkları vurmanız mümkün değil diyebilirim. Sadece kısa olanı ile taş altı avında tecrübeniz ve şansınız olsa bile çok nadir av alabilirsiniz. Biz piyasada ki zıpkınlarla sonuç almadığımız için ahşap gövdeli isabetli ve menzili fazla zıpkın yapıyoruz. Böyle olsa da artık balık popilasyonu azaldığı için 2-3 kg lık balıklar vurup, fotoda ki gibi balıkları 5-6 avda bir kere vurabiliyoruz :)

Erhan abi çok imrendim sana fotografı görünce. Nasıl dinç kalmışsın anlaşıldı. Tebrik ederim.

Abi az küçük yapın insan yiyecek bunları 8o Helal olsun vallahi imrendik gurur duydum

Erhan sen neymişsin be öyle :D

+1111

vazgeçilmezlerim;

BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#

ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!

Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

• Abi bu kofananın irisi sırtıkara değil mi? ;d;

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Fotoğraf bomba gibi hocam :thumbup:

Evde inanırmısınız yığınla zıpkın mevcut. Babamın italyadan getirdiği havalı zıpkınlardan ahşap 120lik zıpkınlara kadar... Bu zıpkını görünce aklıma yatmasının sebebi turistik yerlerde dikkat çekmeyeceğini düşünmüş olmam ve daha güvenli olduğunu düşünmem açıkçası.
    Agaşon tekniğiyle belki kefal ve mırmır alırım diye düşünüyorum. Çünkü insanların yüzdüğü saatlerde kimseyi rahatsız etmemek adına zıpkın taşımıyordum ve defalarca kiloluklarla burun buruna geldim diyebilirim. Ve bahsettiğim mesafelerden çok rahat vurabilirim sanki bununla :)

Tabii ki levrek gibi balıklar hatta 4-5 kiloluk balıklar elimde bu varken biraz hayal olur diye düşünüyorum. Ancak daha basit avlar için denemek lazım derim ben :)

Ucu sivri bir şeyle denize giriyorsanız her yerde aynı tepkileri alıyorsunuz. Bota elbise ve zıpkınla bindiğimizde yöre halkı sahil güvenliği arıyor ve her avda uçak gibi tepemize geliyorlar. Yasa çok esnek ve yasal balıkları tanımadıklarıdan ispat edinceye kadar av için konsantrasyon kalmıyor.
    Sığ ve bakir avlaklarda agaşonla avlanırsanız mevsimine ve avlağın bakirliğine göre her büyüklükte balık karşınıza çıkabilir. Agaşonla kefal nazlıdır ya da hızlı, kalitesi gereği vakit harcamaya değmez. 8-10 mt ye kadar Levrek, lahos, çipura, turna, akya gibi avcı ve meraklı balıkları bakir avlakta avlarsınız. Minik balıkların çok olduğu, derinleşince kum olmayan kayalık burunlarda hafif dalga da olursa şansınız artar. Ben ikinci fotoda ki kofanayı agaşonla 4 mt suda vurdum. Yani deniz bu hiç bir şey hayal değil :)

• Erhan abi çok imrendim sana fotografı görünce. Nasıl dinç kalmışsın anlaşıldı. Tebrik ederim.

Teşekkür ederim Yasin. Ama artık çok sık gidemiyorum. O kadar zevkli bir hobi ki burnumda tütüyor :)

• Abi az küçük yapın insan yiyecek bunları 8o Helal olsun vallahi imrendik gurur duydum

Bunlar bıçakla kesilip küçültülebiliyor #hims

• olta ile tutmaya bayılıyorum tatilde tanimda tüfek ve olta takımım olur ama bu apayrı bi zevk hep denemek isterim kismet olmadı hic

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• Abi böyle ara ara zıpkın anılarını ve fotoğraflarını paylaşırsan çok güzel olur. Hele kofanayı agaşonla 4 metrede vurdum dedin ya abi senden öğrenecek çok şey var. :)

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Gepard ().

• Bu hobiye meraklıların av vurmaları ve heveslenip gelişmeleri için elimden geleni yapmak bana da zevk verir. Fakat kullanılan malzemeler ve teknikler de o kadar ayrıntı var ki karşılıklı sohbet yanında dalış da yapmak gerekiyor.

Pikniğe gittiğimizde av umudum olmayan uzun mesafede derinleşen kayalık bir meraya dalmıştım. Su bulanık ve 6-7 metre seçilebiliyordu. Porsiyonluk 4-5 adet levrek ve karagöz vurdum. Dört metre derinlikte kıyıya paralel yüzerken açık tarafında bir parlamayı bulanıklık nedeniyle acaba diyecek kadar belirsiz gördüm. Bir daha parlayınca avlanmaya gelen büyük bir balık olabilirdi. Sakince agaşona geçtim. Bir metre yüksekliğinde dik kayalar olduğu için şansım azdı. Beş saniye geçmedi kayaların arasından bana geldiğini gördüm. Tüfeği çevirmek mümkün olmadığı için tamamen kendime doğru çekip balık uygun aralığa gelince zor pozisyonda atış yaptım. Alttan vurduğum yetmiyormuş gibi makaranın ipi de kayaya takıldı. Neyse ki yırtıp kaçmadan ipi kurtarıp makarayı açtım. Elli metre ip bitince balık da zorlamaz olmuştu. Acaba kaçtı mı düşüncesi çok kötüydü. İpi asılıp kontrol etmek balığın tekrar çırpınmasına neden olup kaçmasına neden olacağı için bulanık suda ipi takip ettim. Kayaların arasında bir çukurda yan olarak hafif hafif kuyruk sallıyordu. Dokunursam çırpınıp yırtarak zıpkından kurtulabilirdi. Açılıp kapanan solungaçlarını takip edip aniden elimi soktum. Artık onu almıştım. Hiç beklemediğim bir merada hiç mi hiç beklemediğim balık mutlu etmişti.

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen schfrhnd ().