AA S510 Namlu İçi Temizlik Öncesi ve Sonrası Deneysel Grupman Çalışması

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar,

Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir soruydu bu: Namlu içi temizlik isabetliliği arttırır mı? Bu soruya bir cevap olabilmesi açısından bir hafta arayla yaptığım grupman çalışmalarını sizlerle paylaşıyorum. İkinci defa atışa çıkmadan önce şu videodaki gibi wd40, misina ve temiz beyaz bezler yardımı ile namlu içini iyice temizledim. Wd40 o-ringlere zararlı mıdır diye uzun zamandır süregelen bir tartışma var ama ben yine de az az uygulayarak temizledim. Buna cesaret edebilmemin bir nedeni de yabancı forumlardan birinde bir elemanın o-ring i bir ay boyunca saf wd40 sıvının içinde bekletmesi ve sonuçta o-ringde ne görsel deformasyon ne de işlevsel bir sorun oluşmamasıdır. Tüfek bir senelik ve daha önce hiç namlu içi temizliği yapılmamıştı. Temizlik öncesi ve sonrası diye ikiye ayırdığım atış grupları hemen hemen aynı şartlar altında yapılmıştır. Detaylar:

60 metre mesafe
    AA S510 EXTRA FAC (140 barda regülatör uygulaması mevcut)
    Hawke 8.5-25x42 dürbün
    16 grain hatsan jsb pellet
    Orta şiddette rüzgar (yer yer yüksek sayılabilir) / Açık hava
    Yatarak atış yastığı ile
    ~205-140 bar arası

(Resimlere sağ tıklayıp resmi yeni sekmede aç seçeneğine tıklarsanız daha detaylı inceleyebilirsiniz.)

/**************************************** Temizlik öncesi grupmanlar ****************************************/

[Resim Engellendi: http://imgim.com/1672incih7471024.jpg]

[Resim Engellendi: http://imgim.com/8399incij3554480.jpg]

/**************************************** Temizlik sonrası grupmanlar ****************************************/

[Resim Engellendi: http://imgim.com/5266incin6157302.jpg]

[Resim Engellendi: http://imgim.com/204incir7349812.jpg]

/*************************************************** Sonuç ***********************************************/

Bence çok değişen bir şey olmadı hatta temizlik sonrası grupmanlar hafif daha kötü bile sayılabilir. Tabii ki bunda benim nişancılık kabiliyetim ve aşırı değişken hava koşullarının da etkisi olmuştur.

Siz değerli kardeşlerimin de yorumlarını merak ediyorum.

Saygılar.

• Boyle bir olcumleme yapabilmek icin ruzgardan arindirilmis alan ve tufegin sabitlenmis olmasi gerekir :thumbup:

Kesinlikle. Ama kendi çapımda böyle bir şey denemişken fikir vermesi açısından sizlerle de paylaşmak istedim.

• Iyi yaptin tabikide ;) Ben normalde her 500 atis yani 1 kutu pelleti bitirdigimde temizliyorum.Faydasi varmi dersen mutlaka vardir diye dusunuyorum g;$i

• Namlu temizlendikten sonra grupmanların biraz daha genişlediğini duymuştum ve kesin olmamakla birlikte kendim de tecrübe ettim.

Her 500 atışta bir temizlenmesi gerekir diyen de var, namlumu hiç temizlemem canavar gibi de atar diyende var. 500 atışta bir temizlemek tezi mantıklı gelmiyor bana, ateşli silah değil sonuçta ama hiç temizlememekte doğru olmasa gerek. Nedir işin ilmi ben de merak ediyorum. Paylaşım için teşekkürler

• Ben her buluşmadan sonra harbiyle ve wd 40 tarzı henkelin yağı ile temizliyorum yivler halen ilk günkü gibi belirgin aralarında kurşun kalıntılar kalmıyor

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR TOPRAK UĞRUNDA CAN VEREN VARSA VATANDIR

• Bence namlu içi temizliği önemli.Namlunun kirli olması isabeti mutlaka etkiler ama ne kadar kirli olduğuna bağlıdır.Sonuçta kullandığımız malzemeler yumaşak kurşun.Silahın yıv setlerine bulaşıyor ve isabeti bozuyor.Temizleme sıklığı herkesin kendi alışkanlıklarına göre değişir.1000-2000-3000 atış sonrasıda olabilir yada benim yaptığım gibi her atıştan geldikten sonrada.Deneyimlerime göre namlu kirliliği isabeti olumsuz etkiliyor.

Daystate AirRanger 25 cal.6.5-24x56 20X sidewinder
    Daystate Air Wolf 22 cal.
    Rapid HM 1000X 25 cal.Hawke 8.5-25x42 20x sidewinder
    Kral Puncher Pro Marine 22 cal. Hawke 6.5-20x42 20x Sidewinder
    Kral Puncher Breaker Marine 22 cal
    Weihrauch Hw 75 .177 cal.
    Walter CP 88 4'' .177 cal.
    Walter CP 88 6'' .177 cal.
    Walter CP 88 6''Nicel .177 cal.
    Walter P 08 .177 cal BB Blowback
    Umarex Colt Peacemaker SAA 45.177 cal.BB
    Drager 6.8 lt 300 bar

• Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Namlu temziliği kesinlikle şart ve isabete olumlu yönde etkisi vardır. Ancak namlu içini WD40 ve türevi yağlar kullanarak temizlerseniz mutlaka bol bol temiz bezle harbi çekerek namluyu yağ kalıntılarından arındırmalısınız. Temizlik sonrasında ilk atışlar ( yaklaşık 40 - 50 atış civarı ) isabet sorunu yaşanabilir ama sonrasında silah ilk günkü gibi isabetli atmaya başlar.

Steyr Challange FT 4,5 mm + Falcon 10-50 / 60
    Cricket 5,5 mm PLB

• :thumbup: + 1000 ilk 50 atış son halindedn de kötü oluyor sonra tüfek yerini buluyor benim de tecrübelerim bu şekilde
    en güzeli sık sık kuru çekmek ara da bir yağ türevi silah yağı kulllanıyorum