Optik Merkezleme'nin önemi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • az önce ayna olayını yaptım el feneri ile net bir şekilde görünüyor ve üst üste getirdim artı kılları yanlız ben kafamı sağa sola oynattıkça gölge olan değilde gerçek artıkıl çok az hatta mm sağa sola veya aşağı yukarı gidiyor birebir simetrik yapmaya çalıştım elimden geldiğince ve gece yaptığım içinde dürbünle arama el feneri girdi yani tam atış mesafesinden bakamadım dürbüne konuyu bi daha özet geçeceğim atladığım bi şeyler var sanırım ?(

ATA Venza .12cal evil.png +;tuftabV#
    W̶e̶i̶h̶r̶a̶u̶c̶h̶ ̶H̶W̶1̶0̶0̶ ̶T̶ ̶F̶S̶B̶.̶2̶2̶
    V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶C̶o̶u̶n̶t̶e̶r̶p̶u̶n̶c̶h̶ ̶6̶-̶2̶5̶X̶5̶6̶ ̶F̶F̶P̶
    ̶V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶S̶e̶n̶t̶i̶n̶e̶l̶ ̶6̶-̶2̶4̶X̶5̶0̶ ̶E̶-̶S̶F̶ ̶
    ̶H̶a̶t̶s̶a̶n̶ ̶M̶o̶d̶ ̶1̶2̶5̶ ̶S̶n̶i̶p̶.̶ ̶V̶o̶r̶t̶e̶x̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶O̶p̶t̶i̶m̶a̶ ̶3̶-̶9̶x̶4̶4̶E̶
    ̶K̶r̶a̶l̶ ̶P̶u̶n̶c̶h̶e̶r̶ ̶B̶r̶e̶a̶k̶e̶r̶ ̶S̶ ̶B̶u̶l̶l̶p̶u̶p̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶B̶S̶A̶ ̶D̶e̶e̶r̶h̶u̶n̶t̶e̶r̶ ̶8̶X̶3̶2̶-̶4̶4̶

• Dürbün tüfeğe bağlı iken aynayı önüne tuttup nişan aldım dürbün ışığını son ayarda yakınca az bir şeyde olsa gölge fark ediliyor aşağı ve sağa 1 click yetti hassas ayarlamayı bu şekilde yaptım belki yardımı dokunur denemeyenler için ^^

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen yasins ().

• bende ayna yardımı ile optik merkezleme yaptım. dedim sağ sol tama bi yukarı ayarı yaparım silaha tam olur ama hiç umduğum gibi olmadı 15 metreye dartı koydum 12 ye nişan alıp attım mermi 30 cm sağ 20 cm aşağı vurdu. birdaha sıfırlayacam diye uğraş dur. bunun sebebi nedir yardımcı olurmusunuz?

Hayat herkes için bildikleriniden ibarettir. Ne bildiğinize ne öğrendiğinize dikkat edin.
    Herşeyin bir şeyini ama bir şeyi herşeyini bilin bu size ustad dedirtir.
    mod 125 sniper vortex .22 kullanıcısıyım
    at 44 tac long pcp ve 6lt scuba tup :)

• Optik merkezlemeden sonra Dürbün istikameti ile namlu istikameti dkeyde paralel olacağından 5-10 cm aşağ ıvurması normaldir. Kulelerle sıfılama yapılması gerekir. Ancak sağa sola fazla sapma oluyorsa Dürbün ile namlulu istikameti arasında sağ ve solda yani yatayda kayma olduğu sonucu çıkarılabilir. Bunun nedeni dürbün ayakları sağlıklı takılmamış olabilir yada dürbün ayaklarının takıldığı kızakla namlu doğrultusu arasında fark olduğu sonucuda çıkarılabilir.

AT44 FT 0.177 +TAC Vector Optics Sentinel 10-40x50
    Hawke Sidewinder 8-32×56 20x ½ Mil Dot
    BSA 8-32×44
    Zoraki HP 01 Ultara 0.177 + Red Dot + Wragner Moderatör+ Zoraki Dipcik
    Beretta Elitte II 4,5 + Red Dot Laser Sight
    Bushnell 10x25 Rangefinder
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony
    iNTERSPiRO 6lt 300 bar Scuba Tüp

Optima 3x12-44 AOE
    Sniper 4x32 Compact Işıklı (MilDot)
    Stoeger X20 Suppressor 0.177
    Stoeger 4x32 Compact Işıklı
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

https://www.youtube.com/channel/UC1k_dMslFEFRSxrrc7R7NCw

• Optik merkezlemeden sonra Dürbün istikameti ile namlu istikameti dkeyde paralel olacağından 5-10 cm aşağ ıvurması normaldir. Kulelerle sıfılama yapılması gerekir. Ancak sağa sola fazla sapma oluyorsa Dürbün ile namlulu istikameti arasında sağ ve solda yani yatayda kayma olduğu sonucu çıkarılabilir. Bunun nedeni dürbün ayakları sağlıklı takılmamış olabilir yada dürbün ayaklarının takıldığı kızakla namlu doğrultusu arasında fark olduğu sonucuda çıkarılabilir.

tam olarak bendeki sorun bu 2 durbunde de optik merkezleme yaptim ama ikisinde de sag tarafa sapma yapti o yuzden bu isten vaz gectim durbunlerden birisi hushman 6-24×50 digeri bsa 8-32×44

anladım ama bişiyi merak ettim. dürbün en düşük zoomda dürbünden bakınca namlu ucunu aynı istikamette görüyorum ama yine sağa vurdu? Dürbünden nalu ucu veya arpacığın aynı istikamette görülmesi yanılsama mı nedir?

Hayat herkes için bildikleriniden ibarettir. Ne bildiğinize ne öğrendiğinize dikkat edin.

• Sağ vurma sebebi tüfekteki yivlerden dolayıdır siz ne kadar optik merkezlesenizde aynı düzende olsada dürbün sağdan vuruş kaydedersiniz hatta gez arpacıkla attığınızda bile sağdan vurursunız önce silahın yivlerden kaynaklanan sapmasını sonra yükseliş sapmasını gidermelisiniz

İmza Felan Yok Barmak Bassam Olur Mu? ;,;-#hims

• Sağ vurma sebebi tüfekteki yivlerden dolayıdır siz ne kadar optik merkezlesenizde aynı düzende olsada dürbün sağdan vuruş kaydedersiniz hatta gez arpacıkla attığınızda bile sağdan vurursunız önce silahın yivlerden kaynaklanan sapmasını sonra yükseliş sapmasını gidermelisiniz

nasıl yapılıyor bilgilendirirmisiniz?

• optik merkezleme yapilinca tufek sifirlanmis anlamina gelmiyor. Yine durbunun taretleri ile sifirlama yapmaniz lazim. Ancak optik merkezlemeden sonra simleme yaparak sifirlarsaniz taretlerde durbun merkezinden azbir tiklama ile sifirlarsiniz en sagliklisidir ancak zordur. Çokda gereklimi belki uzun mesafe atislsri yada hassas gurupman calismalari icin. Bunun disinda optik merkezlemeden sonra taretlerle ust vesag sol sifirlanir

AT44 FT 0.177 +TAC Vector Optics Sentinel 10-40x50
    Hawke Sidewinder 8-32×56 20x ½ Mil Dot
    BSA 8-32×44
    Zoraki HP 01 Ultara 0.177 + Red Dot + Wragner Moderatör+ Zoraki Dipcik
    Beretta Elitte II 4,5 + Red Dot Laser Sight
    Bushnell 10x25 Rangefinder
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony
    iNTERSPiRO 6lt 300 bar Scuba Tüp

Optima 3x12-44 AOE
    Sniper 4x32 Compact Işıklı (MilDot)
    Stoeger X20 Suppressor 0.177
    Stoeger 4x32 Compact Işıklı
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

https://www.youtube.com/channel/UC1k_dMslFEFRSxrrc7R7NCw

• Şimleme için flaster bant işe yarar mı sizce? Dürbün üzerinde bir tarafı kalın diğer tarafı inceden bantlayarak ?

HATSAN SNİPER MOD 125 VORTEX 5.5 mm

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen kosifoglu61 ().

• Atışların mesafe uzadıkça merkezden uzaklaşmasının diğer bir sebebi de dürbün ayaklarından kaynaklanmakta. Dürbün ayakları dürbün rayı ile aynı hizada değilse malesef bu durum oluşuyor. Resimlerle anlatmak gerekirse;

Ayakların merkezi olup olmadığını denemek için;
    Dürbün ayaklarını biri ters biri düz olarak raya monte edilir, aşağıdaki resimde iki farklı dürbün ayağı kullanılmış:

airgunturk.com/attachment/30600/

Eğer boğaz içleri birbiri ile aynı hizada ise sorun yok (2 nolu ayak) ,, fakat aynı hiza değilse (1 nolu ayak) dürbün ray ile dikey eksende aynı hizada olmayacak, ya rayın sağında kalacak, ya da solunda kalacak :

airgunturk.com/attachment/30601/

airgunturk.com/attachment/30602/

sonuç olarak şimleme yapılmadan turretler ile belirli bir mesafeye sıfırlanan dürbün, mesafe uzadıkça sağ ya da sol vuracaktır:

airgunturk.com/attachment/30603/

konu ile alakalı video ise burada, umarım faydalı olur:

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Fx Impact M3 Bronze

• Optik merkezleme yaparken turretlerdeki click seslerini saymak article ı ortalamıyor.Ayna yöntemiyle ortalamak daha garanti bence.Çünkü turret lar bir seviyeden sonra click sesi çıkarsa da article ı hareket ettirmiyor.Ayna yöntemi % 100 kesin çözüm.

HATSAN SNİPER MOD 125 VORTEX 5.5 mm

• arkadaslar 30. Metreden 50. Metreye kadar sola düşen atışlarım 70. Metreden 150 metreye kadar tam isabet aliyor. Bu sorunu nasil bi calismayla giderebilirim

• Benden daha iyi bilenler yazacaklardır.

Rüzgarın peleti hiç etkilemediğini ve sizin hatanız olmadığını varsayarsak:

Benim anladığım kadarıyla dürbünün ekseni namlunun ekseninin tam üstünde değil de biraz sağda konumlanmış.

Ve dürbünün arka merceği çok hafif sola doğru baktığı için kesişimleri 150 m civarında oluyor. Daha yakın hedeflerde peletler sola düşüyor.

Bende aynı durum olduğunda dürbünün eksenini sola kaydırmak için, dürbünün sol vidalarını çok az gevşetip sağ vidalarını çok az sıkmak sorunumu çözmüştü.

Kafanızda bir fikir oluşsun diye yazdım. Biraz uğraştırıcı bir işlem. Müdahalede bulunmadan önce üstadların yorumlarını bekleyin derim. Saygılar.

Resimdeki durumun tam tersi olmuş sizde.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen sanergulsen88 ().

• cok tesekkur ederim simleme mi gerekir vidalari dediginiz gibi ayarlamak mi gerekir bi denemek lazim. Ustadlardan yorum bekliyorum

• Merhaba 2 türlü de olur. Yeter ki namlu ekseni ile dürbün ekseni, düşey eksen üzerinde çakışsın. Bu şekilde teorik olarak her uzaklıkta doğru atarsınız.

• tekrar bağladım bu kezde 40 metrede saga düşerken 70 metrede sola dusuyor 90 metrede tam isabet aliyor. Durbune lastik sariyorum kaymamasi icin acabao yuzden mi oluyor

• "40 metrede sağa, 70 metrede sola, 90 metrede tam isabet" normal değil. Dürbünün bağlanış şeklinden ziyade istikrarsızlığı gösteriyor.

1. Dürbün kayıyor olabilir
    2. Rüzgar faktörü sebep olmuş olabilir.
    3. Atarken eliniz titriyor olabilir(sıfırlama sehpası ya da mengene ile atarak ortaya çıkarabilirsiniz)
    4. Kalitesiz bir pelet kullanıyor olabilirsiniz (ya da peletlerin etekleri ezilmişse)
    5. Namluda bir sıkıntı olabilir

Aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olur.

• Konu hakında tüm yazılanları okudum ama hala bazı sorular var kafamda, bu arada incelemeler gerçekten müthiş, tebrikler.

1- Dürbünü ayna ile ayarlarken merceğin ayna yüzeyine tam paralel olması gerekir aksi durumda ayar hep yanlış olacaktır. İki dürbünümde güneş korumalı yani ön taraf açılı bitiyor. Kapaklarını takıp aynaya dayamak iyi bir fikir ama kesin ve güvenilir bir çözüm olamayabilir çünkü geometrik nedenlerden ötürü ön kapak oynayabilir. Bu durumda aynayı ters tarafdaki merceğe dayasak orası düz nasılolsa diye müthiş bir cinfikir ürettim :)) , henüz denemedim. Tabii düzlük sağlanacak ama artıkıl baya bir küçülecektir, gölgesi görünemeyebilir. Güneş korumalı dürbünler için başka yöntem önerisi olan var mı acaba?

2- Ayna yönteminde merkezden kaçmış dürbünü üzerindeki turretler yardımıyla merkezlediğimize göre tüfeğe bağladıktan sonra özellikle sağ-sol ayarına hiç ellememek gerekmez mi , çünkü yapılan merkezleme bozulacaktır. E grupman sağ ya da sol vuruyorsa ?
    Olurda turretlerle düzeltme yapacaksak optik merkezleme yapılmış bir dürbünle yapılmamış olan arasında bir fark kalmayacaktır diye düşünüp fikirlerinizi almak istiyorum.

Selamlar.

• Evet sag sol turret ile oynarsan bozulur bozulmasını istemiyorsan simleme ile sifirlama yap yatay eksen için.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel