nedir bu yesilin kerameti

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • sevgili arkadaslar abiler kuacuk bazlı yesil gres cok yerde geciyor sitede bende veli beyden 1.nesil patroit almıstım ama daha kullanmadım bu yağı konusunda yazılanları okurken bi silahın fabrikasına tamire gideceginde aman yesil gresi silmeden yollama felan diye yazılmıs bu yag ile yaglamak silaha zararmı veriyor garanti dısınamı cıkarıyor bunu ögrenmek istedim birde maalum bi pazarımız var sabah yag almaya cıktım bp de buldum ama üzerinde kaucuklu kalsiyum bazlı gres yazıyo yemyesil dogru olan bumu acaba yardımcı olursanız sevinirim ;kffx;

• ne bileyim abi acayip bişi ben de kullandım herhalde pistonun kenarlarında oluşan ufak tefek hava kaçırmalarını kaucuk yapısından engelliyo galiba daha sağlam basınc yapıyo bende fazla bilgim yok ama fazla sürersende dizel etkisi baya bir sürüyo ya yayın kırılıyo yada saçma yükleme yerindeki oring yanıyo baya bişiler bende merak ediyom ehli biri şunu tam anlamıyola anlatsa da bizde bilgilensek şimdiden sağolun

• haklısın kardesim bilen kişiler yardımcı olursa sevinirim zararımıza ise uygulamayalım

• Arkadaşlar konunun uzmanı değilim fakat forumu incelerseniz konunun uzmanlarının (Avcı hoca,vb)özellikle yeşil gresi, kağuçuklu ,kıvamlı ve yapışkan yapısı dolayısıyla tavsiye ettiğini göreceksiniz.Tecrübeyle sabit ,ben şahsen tüfeğimin aşırı piston çarpma sesinden şikayetçiydim.Yeşil gresi uyguladıktan sonra şikayet mikayet kalmadı. :thumbup:

Fx T12 Typhoon 5.5 /Leapers 6-24x50 Mil-Dot AO - Norica twin 5.5-4.5 Scuba (Drager 300 Bar)
    Armsan A612S Slug 61 cm.

Kemal Yılmam

• ^^ evet dizel etkisini arttırıor ama tüfeğin bir yayına surunde gorun farkı gerçekten sesi değişti :thumbup:;tese;kkur vede tüfekte bir performans artışı oldu mutlaka gerekli aç ata saman yedirmiş gibi oldum tüfekte hem ses hem güç açısıından değişmeler oldu şıddetle tavsiye ediyorum sorunuzun cevabı aldığınız kutunun arkasına bakarsanız diğer greslerden farklı olması için yeşil renge boyanmıştır diye bir yazı olacak ;keyf;^^

• Arkadaşlar yeşil kauçuklu gres akışkanlığı düşük bir yağ, kırmızı gres gibi akışkan değil yani, yoğun bir kıvamı var, kauçuklu gres ile yağlanan tüfekte, yay tınlama sesi, kırmızı gres kullanan tüfeğe göre belirgin şekilde azalır ya da yok olur.

Biliyorsunuz ki pistonlu havalı tüfekler dizel etkisi ile çalışır, bu sanılmasınki silindir içi yağ ile doldurulacak, piston kenarları yağlandığı zaman silah kurulurken piston geri gelirken keçe etrafına yağ birikir ve atış yapıldığında mikron seviyelerde silah yağ yakarak güç üretir, piston keçesi yağsız kalırsa kısa sürede aşınır ve hava kaçırmaya başlar, işte bu durumda kırmızı grese göre daha yoğun ve akışkanlığı düşük olduğu için yeşil kauçuklu gres önerilir ve kullanılır.

Dizel ile yay kırılması vs. yaşanan olaylar "dizel etkisi" değil, "aşırı dizel etkisi" dir, piston keçesi önüne, silah kurulduğunda havanın atış sırasında sıkıştırıldığı silindir içine yağ sürülmediği sürece, tranfer deliğinden sıvı veya gres yağ kaçmadığı sürece aşırı dizel etkisi yapacağını sanmam.

Benim bildiğim bu şekilde, eksik veya hatalar var ise bilen arkadaşlar düzeltirler.

• Official Post

Arkadaşlar Yeşil gres uygulanıpta 50 - 100 atış gayet iyi sonuçlar veren bir silah el değiştirip de yeni sahibi tarafından "acaba ne olacak" diye transfer portundan silindire sıvı yağ aktarılıyor ve sonra "keçe patladı - yay kırıldı - sürekli aşırı patlıyor - çok ses çıkarıyor" gibi şikayetler oluşuyor ve bazı arkadaşlar da yeşil gresi suçlayıp çok sürülmüş olabileceği gibi tahminler yürütülüyor, aslında olan şuki; sıvı yağ transfer portundan dökülüp te aşırı disel leme yapıldığında bu sıvı yağlar yeşil kauçuk bazlı grese nüfuz edip yapısını bozuyor,bu sayede akışkanlaşan kauçuk gres ile silah sürekli disel etkisi ile piston contasını da patlatır,yay da kırar,sağından solunda alevlerde çıkar,şu ana kadar bu yüzden bir kaza olmadı ama olmayacağı anlamına da gelmez,Bu yüzden kesinlikle gres uygulaması yapılmış silahlarda sıvı yağları 1 - 2 damla tetiğe damlatmak dışında,piston silindir yay kısımlarına ve en önemlisi transfer portuna damlatmayın.

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• sevgili arkadaslar abiler kuacuk bazlı yesil gres cok yerde geciyor sitede bende veli beyden 1.nesil patroit almıstım ama daha kullanmadım bu yağı konusunda yazılanları okurken bi silahın fabrikasına tamire gideceginde aman yesil gresi silmeden yollama felan diye yazılmıs bu yag ile yaglamak silaha zararmı veriyor garanti dısınamı cıkarıyor bunu ögrenmek istedim birde maalum bi pazarımız var sabah yag almaya cıktım bp de buldum ama üzerinde kaucuklu kalsiyum bazlı gres yazıyo yemyesil dogru olan bumu acaba yardımcı olursanız sevinirim ;kffx;

değerli kardeşim alıntı yaptığın mesajımda ben o arkadaşımızın hatsan karşısında boynu bükük kalmasın yada hatsan yetkilileri siz bu tüfeği aşırı yağlamışsınız ve bunun sonucunda pim yatağı genişle yapmış demesinler diye yeşil gresi arındırmasını önermiştim.kral magnum ve mod85 de uyguladım ve hiç bir sorun ile karşılaşmadım ama aynı şeyi patriotumda yan etki olarak tespit etdim çok az gres sürmeme rağmen keçe hasar gördü her seferinde yanık kokusu ve her atış esnasında bariz çırpınma bununla birlikde patlama sesi oluşuyordu şimdi ise herşey normal düzeyde nedenine gelince yeni bir sprey yağ buldum koruyucu ve yağlama özelliğine sahip ve 50 derece ısıya dayana bilme özelliğinede sahip.1 kutu saçma attım tüfeğin içinde halen sıktığım yağ duruyor.unutmadan şunuda söyleyeyim patriotuma ilk yeşil gresi uyguladığımda sınırı aşmış olmalıyımki o ne biçin patlama sesiydi yahu ateşli tüfek gibi,tüfeği sökmeye erindiğimden yeni aldığım yağı tüfeğin içine sıktım yeşil gresi eritsin diye.o ne biçim yağ sıkma gören araba kaportası boyuyor zannedecek ;tacli# yeşil gres iyi den iyiye öldü bu arada tüfeğin ana gövdesini bir yere dayadımki fazla yağ aksın çıksın diye,sonra monte ettim tüfeği kırdım namluyu koydum saçmayı bastım tetiğe o kadar yağ sıkmama rağmen ne patlama sesi ne yanık kokusu geldi burnuma,bu arada sakın ola 5 ytl lik sprey yağ ile benim sıktığım kadar yağ sıkmayın bu yağ sıkma sonucunda patlama sesi oluşuyor bu keçenin hasar görmesine sebeb olabilir

• arkadaslar verdiginiz bilgiler için teskkür ederim ben sunu anladım yesil gressle yağlanacak ama az üzerinede ince yag kullanılmayacak hepinizin ellerine saglık

• peki benim aldıgım yag dogru yagmı kaucuklu kalsiyum bazlı yesil gres yazıyo üzerinde bp benzinliğinden aldım

• normal gresler ısınınca yağlama özelliği azalır ama,kauçuklu gres içindeki kauçuktan dolayı ısınsa bile yağlama özelliğini kaybetmez.bundan dolayı arabalarda da ısınan parçalara kauçuklu gres kullanılır.

• valla arkadaslar içim rahat etmedi gittim sanayiden yagcıdan bi gres daha aldım içine baktım sitemizde gördüğüm yagın aynı üzerinde no 3 yazıyoo yarın yagcılık yapcam :thumbup:

• Benim tüfeğimde yeşil gresle yağlandı. 50-60 atıştan sonra 7-8 atış dizel etkisi yapıyor. Bu böyle devam ediyor. Ama ses dizeldeyken şahane çıkıyor. Enson dizel ölçümünü Kemal Bey yapmıştı 1152 fps !!!! 351 m/s yani. İkinci atış 950 fps üçüncü 870 .... diye düşüşe geçti.
    Tüfek dizel yapmaya başladığı andan itibaren hemen namluya harbi çekiyorum. Namluyu pırıl pırıl temizliyorum. Pellet yükleme yuvasındaki yağlarıda temiz bezle siliyorum. O zaman dizel etkisi 2-3 atışta geçiyor.

• ya arkadaslar bu yağlamayı baska ne zaman tekrarlıyacaz ne sıklıkla yapalım :)

• arkadaslar bu pazar patriotu söktüm inanın içinde yok dencek kadar az yağ varmıs tamtakır yesil gresle yağladım sökecek arkadaslara tavsiyem pistonun üzerinde capaklar varsa veya cıkma ihtimali ince eye ile eyelesinler neyse ;tufey#;tufey# taktım ama silah krulmuyor tekrar söktüm ters takmıs oldugum parcayı düzeltip topladım ve bi deneme yapayım dedim amanın dannn diye bi ses duman felan cıktı öle bi güldümki yanımdakilerdekorktular pes pese 5 atıs yaptım 5. atısta cok az ses cıktı sadece sacmanın sesi geldi saat gibi oldu tüfegim saolsun veli abi tüfegi alırken yarı fiyatına daianın en iileri gibi tüfegin olcak demişti haklıymıs galiba bu siteyi yapanlardanda yardımsever üye olanlardanda allah razı olsun sayenizde cok güzel bi silahımız oldu saolun var olun