DHL Express ve Gümrük Sorunu

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • 12 Şubat günü Cabelas'tan sipariş ettiğim Primos Group Therapy Bench Anchor Rest ürünüm Cabelas'ın DHL Express ile olan anlaşması ile kargo ücreti olmadan yollandı ve ürün 2 günde İstanbul'a geldi..Ürün ülkemize gelince DHL müşteri hizmetleri iletişime geçerek ilk etapta gümrük memurunun ürünün üzerinde yer alan fiyata inanmadığını ödeme bilgilerini göndermemi rica ettiler hali hazırda mail ile ödeme sayfasını gönderip beklemeye başladık DHL gönderinin muafiyet kapsamında değerlendirmesi için kendi gümrük departmanıyla başvuru yapmış ve reddedilmiş yaklaşık bir haftadır beklerken kötü haber dün geldi gümrük memuru ürünü ticari değerlendirerek firma sahibi olursam ithal edebilirmişim..Gümrük forumlarında yaptığım araştırmalarda gümrük fasıllarına göre silah namlusu,şarjör,fişek ve silaha ait materyalleri kapsayan bir durum söz konusu bunların dışında kalanlar için muafiyet geçerli ayrıca dahili numaralarından ne kadar çabaladıysam DHL'nin antrepolarında gümrük kontrolü işlemini gerçekleştiren muayene memuruna ulaşamadım..

Gönderi Dtp şeklinde olduğu için gümrük masrafı oluşursa gönderen firma üstleniyor bu masrafları fakat gönderi muafiyet kapsamında değerlendirilmediği için işgüzar memurun keyfi kararı neticesiyle ürünü geri göndermekten başka çare kalmadı..Durumu DHL müşteri hizmetleri ve Gümrük departmanlarıyla uzunca tartıştım sözde uzman gümrük danışmanlığı ve ekibi olduklarını iddia ediyorlar bununla ilgili olarak taşıdıkları ürünlerin kapsamlarını ve değerlendirmelerini yapmaktan bi haber bir firma gönderilerinizin işgüzar memurların kucaklarına atılıveriyor adeta..DHL'yi arayarak Yenibosna'daki merkezlerine gelerek görüşmeyi ve o muayene memuruyla yüzyüze görüşmek istediğimi söyledim bana memurla görüşmenin imkansız olduğunu söylediler..Gönderiyi bu şekilde almanın imkansız olup ya gümrüğe terketmemi yada geri yollamam tavsiye edildi bunun üzerine kan beynime sıçrayınca çoban bile olamayacak bir muayene memurunun keyfi değerlendirmesi neticesinde bu ürünü gerekirse ABD'den geldiği yere hibe edeceğimi bu zihniyete sahip bir gümrük anlayışına toplu iğne bile terketmeyeceğimi söyleyerek görüşmeyi sonlandırdım..

DHL ile gelen gönderileriniz için dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum Qutdoor ve benzeri malzemeler olağan şekilde takılıyor bir başka arkadaşın paintball yeleğide kutusunda gun ibaresi var diye benim Benchrest'in kutusundada sırf gun yazıyor diye takıldığını öğrenmek ise sinir bozmaya yetiyor..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

• DHL nin tipik davranışı, farazi bilerek gümrüğe ürün taktıklarını bile düşündüğüm olmuştur.

A-TAKIMI

• İşin ilginç yanı DHL küresel taşımacılıkta en iyi olduğunu iddia ederken bünyesinde bulunan Gümrük danışman ve hizmetlerininde en iyisi olduğunu iddia etmekte..93. fasıllardan haberi bile yok adamların telefonda ürünümün normal prosedürler içerisinde muafiyet kapsamında olması gerektiğini belirtiyorum ısrarla muayene memurunun vermiş olduğu kararın altına saklanıyorlar muayene memuru hatalı bir karar almış anlaşılan o ki konuya haiz değil o halde kendi gümrük departmanları taşımacılık yaptığı eşyaların hangi durumlarda muafiyet kapsamında olacağını biliyor olmalılar ve muayene memuruyla DHL'nin gümrük departmanından bir yetkili bu konuyu açıklığa kavuşturması gerekirken pasif bir şekilde muayene memurunun vermiş olduğu kararın geçerli olduğunu söylüyorlar..DHL anlaşılan o ki yeni gümrük yönetmeliğince eskisi gibi canı istediğinde konşimento,ordino v.s kalemler altında para kesemiyor buun önüne geçildiği için yine kasıtla gümrük memurlarının kucaklarına paketleri bırakıp arkalarını dönüyorlar ne de olsa gönderi geri gönderildiğinde extradan paralarını almanın peşindeler..Gümrük muayene memurunun art niyetli olduğunu ve icra ettiği mesleğin argüman ve konularına yeterince vakıf olmadığını düşünüyorum..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

• DHL ile Kanada ya 150 gr ağırlığında, içerisinde evrak olan zarf gönderebilmek için fiyat aldım 280 Tl. dediler...Sonra PTT ye gittim aynı zarfı 10 Tl.ye üstelik sigortalı olarak gönderdim.. Yurt dışı işlemlerini bilmek ve araştırmak gerekiyor..

A Takımı Üyesi

• DHL ve Gümrük departmanları GTİP ve GTC hakkında bilgiye sahip değil ürünlerin sınıflandırılması keyfe keder yapılıyor..

Fasıl 93

• Amerikadan ürün almak için hangi kargoyu öneriyorsunuz.Amerikada ptt gibi bişey yok mu yav:)

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

• Amerikadan ürün almak için hangi kargoyu öneriyorsunuz.Amerikada ptt gibi bişey yok mu yav:)

Kesinlikle USPS'yi öneririm geç gelir ama sağlamdır ve devlet postasıdır ülkemize girdikten sonra Ptt ile dağıtımı yapılır..Benim durumum farklıydı DHL Express gönderi seçeneğini Cabelas anlaşmalı olduğu için mecburi seçmek zorunda kalmıştım..USPS,Amerika'dan yapılan alışverişlerde en sağlamı en garantisi olası bir gümrük probleminde Ptt ile uğraşmak çok ama çok daha kolay tecrübe ile sabittir :)

• Bunu öğrendiğim iyi oldu 2-3 tane bişey alıcam bakalım sorunsuz elime geçsin.Sonra pistlerdeyim:)

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

Kargo fiyatları nasıldır bilmem ama Fedex ve ups bu işe bakıyor diye biliyorum ayrıca ups işinin eridir.

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/KgBy40.jpg]+ Nikula 3-10x42 tactical + Bushnell 1x40 Reddot :thumbup:;tufey#
    SATILIK Gamo PX-107 4.5mm .177cal + CO2 tüp ve BB ;director;

;şrofls;. I am the Metallurgical Engineer ;şrofls;.

• ups.com.tr/page.aspx?pid=77 şu adreste ups ile ilgili gümrük bilgileri yer almaktadır. Ups ile gümrük sorunu kolay kolayda yaşanmaz çünkü adamlar külçe altın bile taşıyabiliyorlar.

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/KgBy40.jpg]+ Nikula 3-10x42 tactical + Bushnell 1x40 Reddot :thumbup:;tufey#
    SATILIK Gamo PX-107 4.5mm .177cal + CO2 tüp ve BB ;director;

;şrofls;. I am the Metallurgical Engineer ;şrofls;.

• Gönderiyi mahrecine iade olarak geri gönderiyorum çoban olamayacak adamları muayene memuru yaparlarsa bende elin Amerika'lısına hibe ederim..20 günden sonra işlem yapılmayan gönderi devlete kalıyormuş çarka bak sen:)

• İnatla pes etmiyorum Cabelas yetkilisiyle görüşmemde ürünün sorun teşkil etmemesi gerektiğini belirtirken Dünya genelinde ortak gümrük mevzuatında bu ürüne ait benchrest grubunun silah ve aksesuar tanımına girmediğini belirtti..Kısaca Dünya genelinde Harmonized System Codes (HS Code) yani ülkemizde GTİP olarak adlandırılan mevzuata görebenchrest olarak tabir ettiğimiz metalden imal edilmiş sıfırlama sehpasının global Hs code(Gtip kodu) 9506.99.909000 olarak geçmekte..Ürün ile ilgili hiç bir kısıtlama sınırlandırma olmadığı gibi kesinlikle silah ve aksesuarı grubuna dahil bir ürün değil..Buradan kontrol edebilirsiniz..

Araştıra araştıra gümrükçü olacaz galiba bundan sonraki yurtdışı ürün alımlarında bu hususları göz önünde bulundurarak Gtip sorgulaması yaparak ve almak istediğim ürünün olası gümrük sorunlarında memura karşı durumu ifade etmek için dökümana sahip olmak güzel..Yarın son kez DHL Gümrük departmanı ile konuyu görüşüp muayene memurunun hatasını telafi etmelerini isteyecem..Ürün silah ve aksam grubundan ayrılıp 95. fasılda yer almakta benzer sorunlar yaşamamak adına bu bilgiyi paylaşmakta yarar var..Son olarak bu ürünün vergisi % 2.7 olarak tanımlanmış..

• Gerçekten çok güzel bir ürün. İnşallah sahip olursunuz.

Zoraki HP01 Ultra .177

• Gecmis olsun.bence bu kadar emeginiz bosa degil..

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Beretta F92 .177 Full auto

Gamo Pr776 .177 Revolver