50 Metre Sıfırlama Yapılırmı?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Tekrar merhaba tüfeğimi aldım ve kısmetse haftasonu sıfırlamasını yapacağım. Ancak 10mt. de sıfırlama yaparsam 50mt ve üstü mesafeler için ayrıca bir sıfırlama yapmak gerekecek, bu şekilde değilde sıfırlamayı direkman 50mt ye yapsam ne gibi artısı veya eksisi olur. Tüfek Gamo Shadow Sport + Gamo 3-9*40 Dürbün.

One Shot One Hit

• Öncelikle tüfeğin hayırlı olsun Ocaydin, sıfırlamayı 10 metreye yapmanı tavsiye ederim,daha net ve basit bir sıfırlama olur, bundan sonra silahından çıkan merminin hızına göre zaten pellet bir karakteristik yol izleyecek. Bunu bulabilmek için namnu çıkış hızını ve dürbün merkez noktası ile namnu merkezi arasındaki mesafeyi bilmen gerekiyor. daha sonra chairgun2 programını kullanarak namnudan çıkan pelletinin izleyeceği yaklaşık değerleri görebilirsin.
    Mesela benim tüfeğimin namnu çıkış hızı 315 m/s, namnu ve mercek merkezleri arası 4 cm. buna göre sılahımı 10 metrede sıfırladığımda 65 metre gibi bir mesafede pellet yine aynı noktayı vuruyor. Senin silahının hızını daha düşük olduğunu düşünürsek 10 metrede sıfırlama yaptığında yaklaşık 50 metrelerde aynı noktayı vurabilirsin. yada 50 metredeki düşmesine göre dürbünden clik ayarı yaparak basitçe ayarlayabilirsin. Umarım anlatabilmişimdir. Kazasız atışlar dilerim.

• Öncelikle tüfeğin hayırlı olsun Ocaydin, sıfırlamayı 10 metreye yapmanı tavsiye ederim,daha net ve basit bir sıfırlama olur, bundan sonra silahından çıkan merminin hızına göre zaten pellet bir karakteristik yol izleyecek. Bunu bulabilmek için namnu çıkış hızını ve dürbün merkez noktası ile namnu merkezi arasındaki mesafeyi bilmen gerekiyor. daha sonra chairgun2 programını kullanarak namnudan çıkan pelletinin izleyeceği yaklaşık değerleri görebilirsin.
    Mesela benim tüfeğimin namnu çıkış hızı 315 m/s, namnu ve mercek merkezleri arası 4 cm. buna göre sılahımı 10 metrede sıfırladığımda 65 metre gibi bir mesafede pellet yine aynı noktayı vuruyor. Senin silahının hızını daha düşük olduğunu düşünürsek 10 metrede sıfırlama yaptığında yaklaşık 50 metrelerde aynı noktayı vurabilirsin. yada 50 metredeki düşmesine göre dürbünden clik ayarı yaparak basitçe ayarlayabilirsin. Umarım anlatabilmişimdir. Kazasız atışlar dilerim.

Evet kısmen anladım, çıkış hızım 305m/sn.namlu ve dürbün merkezleri arasındaki mesafeyi nasıl ölçerim? birde sözünü ettiğin programı nerden indirebilirim?

One Shot One Hit

• http://www.chairgun.com/ programı buradan indirebilirsin. Namnunun tam ortasıyla dürbün gövdesinin arasını ölçeseksin, cetvel yada kumpasla ölçebilirsin, en azından yandan cetveli tuttuğunda göz kararı belli olur zaten, gerisi kolay gir chairgun2 ye yaz değerleri sana gösterecektir. ilk başta biraz karışık gelebilir belki karıştır biraz hemen çözersin, yapamazsan tekrar yardım ederim.

• Namnunun tam ortasıyla dürbün gövdesinin arasını ölçeseksin

Namlu ekseniyle dürbün ekseni arasındaki mesafe

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• http://www.chairgun.com/ programı buradan indirebilirsin. Namnunun tam ortasıyla dürbün gövdesinin arasını ölçeseksin, cetvel yada kumpasla ölçebilirsin, en azından yandan cetveli tuttuğunda göz kararı belli olur zaten, gerisi kolay gir chairgun2 ye yaz değerleri sana gösterecektir. ilk başta biraz karışık gelebilir belki karıştır biraz hemen çözersin, yapamazsan tekrar yardım ederim.

Şimdiden karıştı kafam ;kihhik, Bi örnekle açıklasan daha ii olabilir sanırım. Teşekkürler...

One Shot One Hit

• Namlu ekseniyle dürbün ekseni arasındaki mesafe

eksen mi merkez noktalarımı? merkez noktası ise sanırım dürbünün artıkılının kesişme noktası oluyor??? yanlışmıyım?

One Shot One Hit

• namlu merkezi (ekseni) ile dürbün merkezi (ekseni) arasındaki mesafe
    chairgun kullanımı ile ilgili basit bilgiler:
    Chairgun2 balistik programı, basit kullanım (POI, Hız, Güç hesaplamaları)

şimdi oldu işte, teşekkür ederim RaptorX, Bir de, programcı bir arkadaşıma havalı tüfekle atış simulasyonu yaptıracağım. Bunun için de örnek hesaplamalara yada hesaplama formüllerine ihtiyacım var.

One Shot One Hit

• Evet program baya karışık geldi, siteden de iki adet database indirdim onları nasıl entegre edeceğim programa?

One Shot One Hit

• +1 :thumbup:

Pirana ile raptor X ne güzel açıklamışlar. Bu açıklamaların üzerine bir şey yazılmaz gerçi, bende bir kaç dip not vermek istedim.

10 metreye net sıfırlama yapabilirsiniz. Ancak, 50 metreye, net bir sıfırlama yapmak çok daha zordur. Hele ki açık arazide iseniz rüzgar faktörü sürekli sizi yanılatabilir. PCP tüfek kullanan bizler 10 metreye sıfırlama yapıp, mesafeye göre, merminin düşeceği yeri tahmin ederek dürbün artıkılımız olan mildotı yada yada clik ayarları ile de dürbünün merkezine göre ayarlıyoruz (zor bir cümle oldu üzgünüm) Yaylı yada spring pistonlu (uh yanlış mı yazdım ? ) tüfeklerde de genelde 25 metre ye sıfırlama yapılıyor diye biliyorum...

• Evet program baya karışık geldi, siteden de iki adet database indirdim onları nasıl entegre edeceğim programa?

Tamam database işini hallettim. ve bir deneme yaptım 51 metrede yine sıfıra denk geldim ancak 100 m civarında 30 cm düşme oluyo normal mi?

One Shot One Hit

• Tamam database işini hallettim. ve bir deneme yaptım 51 metrede yine sıfıra denk geldim ancak 100 m civarında 30 cm düşme oluyo normal mi?

yerçekimi var, normal :)

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Isaac Newton u burada saygı ile anıyoruz :)

http://upload.wikimedia.org/wi…_Gardens%2C_Cambridge.JPG

Basit olarak :)

1-Hedeflerin sabit ve durağan ise veya grupman çalışıyorsan 50 metrede ise ; dürbünün clik ayarları ile yapabilirsin.

2-Hedeflerin değişken ve hareket halinde ise de ; 10 veya 25 metreye sıfırlama yapman ve atış yaptığın mesafeye oranla, merminin düşme mesafesini tahmin ederek, aşağı veya yukarıya doğru nişan alman da yine en sağlıklısı. (POI : point of impact)

• Bunu hesaplamanın bir formulü yokmu? program kullanmadan tamamen kağıt üzerinde?

One Shot One Hit

• O da seni atıcı yapıyor işte ½bay£bay`;

Gerçi ordu mensubu sniperlar, avometre, cep PC/PDA (ileri seviyede), uydu bağlantısı v.s. falan taşıyorlar. Hatta dünyanın dönme hızını bile hesaplıyorlar X]#+,

Şaka bir yana tüfeğinin kundağının yanına not kağıdı yapıştırabilirsin yada yanında taşıyabilirsin.

Başka bir şey var gerçi. Örneğin 10 metrede sıfırladın. 100 metrede 14 cm aşağıya düştü ve 5 cm de sola kaydı diyelim. 1-2 seferde kaç clik alman gerekli cep telinin hesap makinası ile hesaplayabilirsin.i