PCP Nedir, Nasıl Çalışır ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • iyi günler arkadaşlar;
    bu pcp leri merak ettim bu tüfeklerin çalışma sistemleri nasılsır?
    bu tip tüfekten aldığımızda bunların pompasıyla havamı dolduruyoruz?

• hava kaynağı olarak 200bar dalgıç tüpü kullanıyoruz .pompa işi oldukça zor bilginize

• iyi günler arkadaşlar;
    bu pcp leri merak ettim bu tüfeklerin çalışma sistemleri nasılsır?
    bu tip tüfekten aldığımızda bunların pompasıyla havamı dolduruyoruz?

PCP: PreCharged Pnomatic ---> Ön şarjlı Pnömatik

PCP: Üzerinde bulunan hava tüpüne dalgıç tüplerinden yada pompa vasıtası ile yaklaşık 200 bar kadar hava basılan ve atış esnasında tüpündeki basınçı havayı kullanarak atış yapmaya imkan tanıyan tüfeğe denir. Pek çok çeşidi bulunmakla birlikte tamamı üzerindeki hava tüpünden beslenir. Yaylı-pistonlu tüfeklere göre atış esnasında herhangi büyük bir mekanik hareket olmamasından dolayı titreşim ve tepme gibi yan etkiler olmaz, ayrıca gelişmiş modellerde yaylı-pistonlu tüfekler ile elde edilemeyecek güçlere ulaşılabilir. Yaylı pistonlu tüfek kullananların bir süre sonra asla gözardı edemeyecekleri, hatta ve hatta gece rüyalarında görebildikleri bir tüfek çeşididir. Tüm profesyonel atıcılar eğer henüz pcp sahibi değilse, mutlaka pcp sahibi olma hayali kurmaktadır. PCP sahibi olanlar ise, daha üst seviye PCP'lerin hayallerini kurmaktadır

• Yani sonuç olarak PCP'in yoksa hayalperestsin arkadaşım. Nasıl çalıştığı hiç önemli değil. Benim hayalimdeki PCP 350 metrede kola kutusu fabrikasını, 450 metrede hacışakirin patronunu ve halkla ilişkiler müdürünü, 525 metrede sarıkız soda kamyonunun şöförünü ve son olarakta buluşma yerine 1250 metre kala hareketli motorsikletimden destekli attığım ilker abinin sincabını delip geçiyor. Tüfeğimin markası A.Y.S.İ. 5,5mm yani At Yalanı Seveyim İnananı. :)

• Yani sonuç olarak PCP'in yoksa hayalperestsin arkadaşım. Nasıl çalıştığı hiç önemli değil. Benim hayalimdeki PCP 350 metrede kola kutusu fabrikasını, 450 metrede hacışakirin patronunu ve halkla ilişkiler müdürünü, 525 metrede sarıkız soda kamyonunun şöförünü ve son olarakta buluşma yerine 1250 metre kala hareketli motorsikletimden destekli attığım ilker abinin sincabını delip geçiyor. Tüfeğimin markası A.Y.S.İ. 5,5mm yani At Yalanı Seveyim İnananı. :)

350 metre deyince bende rüyamda yaşadığım bir olayı anlatıyım bundan 5 gün önce,
    yeni bir pcp tüfek çıkmış amborasa nickli arkadaşım ve ben tüfeği deniyeceğiz hedef 350 metre bira şişesi,yanlız ben amborasa nickli arkadaşın yüzünü hiç görmüyorum onun elinde yeni çıkan pcp tüfek var hedef noktaya nişan alıyor,bende hemen arkasında dürbün ile şişeye bakıyorum #hims arkadaşımız tetiğe basması ile kulağımın dibinde bir patlama sesi böylee güümm diye :!: yatakdan bir sıçramışım ne oluyor diye #hims hanım sordu was ist passiert sachatz diye #hims ne oldu diye sordu,dedim yeni bir tüfek çıkmışda 350 metrede bira şişesini kırıyormuş arkadaş ile onu deniyorduk dedim #hims;lol;

• arkadaşlar 350 metre pcp için hayal değil dün forumdan bir arkadaşım diana 460 ın namlusunu 30 derece kaldırıp 340 metre uzaklıktaki kavehanenin camını aşağı indirdiğini açıkladı. ;kihhik,;lol;:thumbup:

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• 340 metre yaylı tüfek ile 30 derece havaya kaldırmış camı indirmiş :!:#hims
    o saçma gitse gitse en fazla 150 metre veya biraz üstü mesafeye kadar gider :him:s

• 340 metre yaylı tüfek ile 30 derece havaya kaldırmış camı indirmiş :!:#hims
    o saçma gitse gitse en fazla 150 metre veya biraz üstü mesafeye kadar gider :him:s

Ben o saçmanın rahatlıkla 450 metre gidebileceğini düşünüyorum.
    Ama kahveciye yazık olmuş.

• ;rofl.;ben yaylı tüfekle max 100 metye kadar soda şişesi dağıttım ama 100 m den ilersine atmadığım için bişi diyemiyeceğim

• yaylı pistonlu tüfekler içersinde sitede en güçlü tüfek patriot denildi,150 metre net fazlası var eksiği yok.hedef nokta 150 metre ilerideki tel örgü çekilmiş çit,amacım o çitin her hangi gibi bir yerine saçmayı değdirmek,metal olduğundan saçma değerse çıkan sesi duyayım diye,4cü atışımda tel örgünün arasına dikilmiş 5 çeyrek boruyu vurdum,vurdum ama nasıl vurdum yaklaşık 1 metre hedef noktanın üstüne nişan alarak vurdum,haa saçma borunun neresine değdi gidip bakmadım baksamda belkide göremiyeceğimden gitme zahmetine katlanmadım.not 4 cü atışımda vurduğumum dan bahsedim ilk önceki atışlarımda saçmanın nereye düştüğünü görüyordum dürbün den ona göre namlunun ucunu havaya kaldırıp atış yaptım

• hatsan 125 i ve webley patriyotu kullanan arkadaşlarım hatsan 125 in yayının webleyden uzun olduğunu ve webleyden güçlü olduğunu söylüyorlar.

• mod125 5.5mm ini bilmem ama optima550 ile patriotun gücü bana göre aynı.her 2 tüfek ilede de 150 metre ye atış yaptım hedef nokta yine bahseddiğim tel örgülü çit.aynı derecede namluyu havaya kaldıra rak atış yaptım.böyle olunca bana göre aynı gibi geliyor güçleri

• 350 metre deyince bende rüyamda yaşadığım bir olayı anlatıyım bundan 5 gün önce,
    yeni bir pcp tüfek çıkmış amborasa nickli arkadaşım ve ben tüfeği deniyeceğiz hedef 350 metre bira şişesi,yanlız ben amborasa nickli arkadaşın yüzünü hiç görmüyorum onun elinde yeni çıkan pcp tüfek var hedef noktaya nişan alıyor,bende hemen arkasında dürbün ile şişeye bakıyorum #hims arkadaşımız tetiğe basması ile kulağımın dibinde bir patlama sesi böylee güümm diye :!: yatakdan bir sıçramışım ne oluyor diye #hims hanım sordu was ist passiert sachatz diye #hims ne oldu diye sordu,dedim yeni bir tüfek çıkmışda 350 metrede bira şişesini kırıyormuş arkadaş ile onu deniyorduk dedim #hims;lol;

Eyvah eyvah... ;şrofls;. Rüyalarda buluşmalar başlamış... ;lol;

• #hims;şrofls;.
    rüyada bilem pcp tüfek kullanmak nasip olmadı :(
    gözetleyici rolünü üstlenmişim #hims ambrosia arkadaşım bir dahaki seferde şişe gözetleme görevi sende #hims

• Ben o saçmanın rahatlıkla 450 metre gidebileceğini düşünüyorum.
    Ama kahveciye yazık olmuş.

Gidiyor zaten ama etkisi bir kalemin dışı ile üfleyerek yakından atılan kağıt parçası kadar olur sanırım. :)

• Gidiyor zaten ama etkisi bir kalemin dışı ile üfleyerek yakından atılan kağıt parçası kadar olur sanırım. :)

Tüfek : AirArms s410 xtra Fac .22
    mermi : AA Field 16 grain
    Namlu çıkış hızı : 1,000 fps
    Atış Açısı : 30 derece yukarı açılı

Bu verilere göre;
    Maximum menzil : 595 metre
    200 Metrede Hız : 139 metre/saniye
    200 metrede Enerji : 10.02 joul
    200 Mt.ulaşma zamanı : 1.036
    200 mt de düşme : 285 cm aşağı

Kaynak: Chairgun 2