Mod 99 hakkında birkaç sorum olacak.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Öncelikle herkese hayırlı cumalar diliyorum. Geçen cuma günü sipariş ettiğim mod 99 pazartesi günü elime geçti ve 4 günde yaklaşık 500 atış yaptım. Herşey güzel giderken tüfeğin tetiğin arkasında ki kundak bağlantısına yarayan vidanın gevşediğini ve kurarken tüfeğin arkasının kundaktan bir kaç milim ayrıldığını gördüm vidayı sıkıştırdım ancak tüfekteki sarsıntıdan olsa gerek 20 atışta bir çeyrek tur kadar olsada vidanın gevşediğini gördüm aynı şekilde denemek için dürbünü taktığımdada dürbün ayaklarının vidalarında gevşeme olup her atış sonrası elimle sıkıyordum. Diğer bir sıkıntı ise normalde tokatlayarak açılan namlu ara sıra yaklaşık 20atışta bir bazen daha sık atış sonrası sarsıntıdan dolayı kendi açılıyor. Bunlar normal mi yoksa benim silahta yada kullanım şeklimde bir hata mı var? Tecrübeli hobidaşlarımın cevaplarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• buna alışsan iyi olur atışa giderken yanında herzman bir tornavida bulundur. :)

Zoraki hp 01 4.5
    05052132389

• Normal birşeyse hiç sıkıntı yok bir yıldız bir düz tornavida taşırız artık ne olacak :) peki namlunun açılması ve dürbünün gevşemesi sorunu herkeste oluyor mu? Yoksa benim tüfeğe ve ayaklara has birşey mi?

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• Hatsan yaylılar sert silahlardır, dürbün sorununu tekparça veya dampa ayakla çözebilirsiniz, namlu açılması olayını anlamadım.

Zoraki hp 01 4.5
    05052132389

• yayın her hareketinde bir titreşim meydana geldiği için vidalar oynayabiliyor. Her atış öncesi kontrol etmek iyi olur.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Kerberos ().

• Hatsan yaylılar sert silahlardır, dürbün sorununu tekparça veya dampa ayakla çözebilirsiniz, namlu açılması olayını anlamadım.

Şöyleki namluyu kırmadan önce namluyu tutan dişten kurtarmak için namluya hafif vurmak gerekiyorya o şekilde yani atış sonrası namlu o şekilde kırılıyor. Genelde destekli atışlarda oluyor örneğin tüfeği masaya koyup attığımda. Ayakta atarken daha hiç olmadı.

• Yeni tüfeğiniz hayırlı olsun..

Hatsan'ın yaylılarında vida gevşemesi kronik bir sorundur şayet Hatsan bu sorunu ortadan kaldırmak için vidaların arkasına bir rondela ilave etse bu sorun belkide hiç yaşanmayacak..Dürbün ayağındaki vidaların gevşemesi ise ayağın kalitesine bağlı optima dürbünlerin ayak kalitesi oldukça vasat Dampa ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz veya kaliteli bir ayakla..

Kundak ve dürbün ayağının gevşemesini önleyecek bir diğer method Loctite 243 (orta mukavamet) kullanmaktır zira bu ürünün fiyatı biraz pahalı olduğundan yapı marketlerde veya hırdavatçılarda muadili olan farklı markaları uygun fiyatta bulabilirsiniz..

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun...Che Guevara

• namlu atıştan sonra kırılıyor ( açılıyor ) anlaşılan üstadlar daha iyi bilir ama nablu slogunu tutan vidaları kontrol edin derim.

Zoraki hp 01 4.5
    05052132389

• ..Diğer bir sıkıntı ise normalde tokatlayarak açılan namlu ara sıra yaklaşık 20atışta bir bazen daha sık atış sonrası sarsıntıdan dolayı kendi açılıyor. Bunlar normal mi yoksa benim silahta yada kullanım şeklimde bir hata mı var? Tecrübeli hobidaşlarımın cevaplarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.

daha yeni alınan bir tüfek için bence bu normal bi durum değil,..
    Namlu kilitli modelmi bu hangisinden, mod 99 kullanmadım ama yanlış anlamadıysam namlunun kendi kendine düşmesi sıkıntılı..

namluyu tutan tırnak ve tırnağın arkasında yay varsa.. bence sıkıntı buralarda.

• Yeni tüfeğiniz hayırlı olsun..

Hatsan'ın yaylılarında vida gevşemesi kronik bir sorundur şayet Hatsan bu sorunu ortadan kaldırmak için vidaların arkasına bir rondela ilave etse bu sorun belkide hiç yaşanmayacak..Dürbün ayağındaki vidaların gevşemesi ise ayağın kalitesine bağlı optima dürbünlerin ayak kalitesi oldukça vasat Dampa ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz veya kaliteli bir ayakla..

Kundak ve dürbün ayağının gevşemesini önleyecek bir diğer method Loctite 243 (orta mukavamet) kullanmaktır zira bu ürünün fiyatı biraz pahalı olduğundan yapı marketlerde veya hırdavatçılarda muadili olan farklı markaları uygun fiyatta bulabilirsiniz..

Cevabınız için teşekkür ederim rondela dediğiniz pul gibi yalnız tırtıklı birşey mi acaba? Çünkü gevşeyen vidanın altında böyle birşey var ancak gevşemesine pek engel olduğu yok sanki çünkü çok iyi sıkmama rağmen yine aynı oluyor. Dediginiz diğer yöntemi araştırayım.

namlu atıştan sonra kırılıyor ( açılıyor ) anlaşılan üstadlar daha iyi bilir ama nablu slogunu tutan vidaları kontrol edin derim.

Evet atıştan sonra kırılıyor ancak hangi vidadan bahsettiğinizi tam olarak anlayamadım eve gidince tekrar bir kontrol edeyim. Ama gerçi elimle açmaya çalışınca hiç yumuşak gibi durmuyor açma zorluğu aynı. Neden olduğunu anlamış değilim.

• daha yeni alınan bir tüfek için bence bu normal bi durum değil,..
    Namlu kilitli modelmi bu hangisinden, mod 99 kullanmadım ama yanlış anlamadıysam namlunun kendi kendine düşmesi sıkıntılı..

namluyu tutan tırnak ve tırnağın arkasında yay varsa.. bence sıkıntı buralarda.

Evet Ferhat abi dediğiniz gibi namlu kilitli olan modelden dediginiz gibi namluyu tutan tırnağın arkasında yay var. Normalde yine zor açılıyor elimle açınca ama atıştan sonra nasıl açılıyor anlamış değilim.

• şimdi çıkmam lazım ama; öyleyse eğer, o yay kırık olabilir, başlangıçtan hatalı kısa olabilir v.s.

ki tutmuyor namluyu, arkadaki mukavemet yetersiz geliyor, sarsıntı ve namlunun ağırlığı ile salıyor kendini..

du bakalım ustalar neler diyecek..

• Her zaman soylerim mod 99 un namlu kilidi problemdir, simdi cikarmasaydi ileride kesin bir problem cikaracakti, namlu kilidi yayi guclu degil iyi bir ustaya gidip guclu bir yay ile biraz operasyon gerekiyor, hatsana gonderirsen yapsalar bile yeni yay en fazla 1000 atis gider

• Evet Ferhat abi dediğiniz gibi namlu kilitli olan modelden dediginiz gibi namluyu tutan tırnağın arkasında yay var. Normalde yine zor açılıyor elimle açınca ama atıştan sonra nasıl açılıyor anlamış değilim.

o zaman yayda sıkıntı yok dediğine göre..
    tırnağın ucu aşınmış olabilir, ısıl işlem uygulamamışlardır belki bu parçaya yumuşak kalmıştır.. aşınmıştır.. Hiç inceledin mi..
    tam ucu ucuna denk geliyordur tırnağın boyu, ve tahmin etmediğin bir anda salıyordur..

• Her zaman soylerim mod 99 un namlu kilidi problemdir, simdi cikarmasaydi ileride kesin bir problem cikaracakti, namlu kilidi yayi guclu degil iyi bir ustaya gidip guclu bir yay ile biraz operasyon gerekiyor, hatsana gonderirsen yapsalar bile yeni yay en fazla 1000 atis gider

Demek ki işi şansa bırakmayıp namlu kilitsiz bir model almak gerekmiş :) Ama dediğinize göre tamiri mümkün olmayan bir sorun değil tamir edilebilir. Forumda hangi ustalarımız bu tamiri gerçekleştirebilir acaba zira buralarda onu yapabilecek tanıdığım biri yok benimde.

• deneme.. :)

konu sahibiyle olan görüşmemizde, mesaj yazamadığını söylemişti konu kilitli galiba demişti..
    Anladığım bu kendi yazdığımız son mesajın ardından konuya bi daha mesaj yazamaz olduk galiba ilk günlerdede vardı bu sıkıntı..

• Şimdi yazabiliyorum demek sıkıntı benim hesaptaymış. Teşekkürler Ferhat abi siz bu konuyu forum eksiklerinde bildirmiştiniz yanlış hatırlamıyorsam demekki ara sıra oluyor.

Bu namlu kilidi ile pratik bir çözümü olan varmı acaba destekli atışlarda namlu açılmasını engellemek için? Tüfeği göndermekten başka çare yokmu yoksa? :) Anladığım kadarıyla ilk benim başıma geliyor

• Mod99 da namlu tokatlamak nerden akliniza geldi?
    Mandali cekip namluyu tokatlamadan kirmaniz gerekiyor.
    Tufegi tokatlayarak hasar vermissiniz .hatsanin bir sucu yok...

Vidalara 1 kat elektrik bandi sarip tekrar takin.cozum burda...

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Beretta F92 .177 Full auto

Gamo Pr776 .177 Revolver