KIŞ MEVSİMİNİN HOBİMİZE ETKİLERİ

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Sevgili Arkadaşlar,
    Sıcak ve güzel günler artık yavaş yavaş yerini soğuk ve yağışlı günlere bırakıyor. Ülkemizin bulunduğu coğrafi koşullara baktığımızda kış mevsimini serin geçiren yerler olduğu kadar çok soğuk günleri yaşayan bölgelerimizde var. Ancak hobimize hiçbiri engel değil. Biz yazın nasıl 35-40 derece sıcaklıklarda bu sporu yapıyorsak doğada olabilmek adını kış aylarında zaman zaman eksi (-) sıcaklık seviyelerinde de bu hobiyi fırsat buldukça yapacağız ve yaşamın bizlere yüklediği stresi atacağız. İşte bu bağlamda şimdi kışa hazırlanma zamanıdır. Nasıl tüfeklerimizi yağışlı havalarda kullandıktan sonra hemen bakımlarını yapıyorsak kış aylarının hobimize temel etkilerini de aynı bilinçle değerlendirmeliyiz. Bu konuda sizlere aktarmak istediğim ilk konu PCP sahiplerini ilgilendiriyor. Soğuk havanın stabil atış sayımıza direkt etki edeceğini hiç düşündünüz mü?. "Bu nasıl oluyor?" derseniz kısaca açıklamak isterim. Örneğin tüfeğinizin tüpünü evinizde 200 Bar basınçla doldurdunuz ve dışarıya çıkıp atış yapıyorsunuz. Birde baktınız ki tüfekteki tüpünüzün şarjı yaz aylarındakinde daha çabuk bitiyor ve stabil atış sayınızda hatırı sayılır şekilde düştü. Regülatörünüz mü bozuldu?, Tüfeğinizde hava kaçağı mı var?Neden acaba?
    Nedeni basit; soğuk hava tüfeğinizdeki şarjlı hava basıncını olumsuz yönde etkileyecek ve atış sayınız düşecektir. Bunun nasıl olduğunu size açıklayayım.Temel olarak hava basıncı hava sıcaklığı ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin evinizde tüfeğinize hava basarken oda sıcaklığınız 22 derece santigrad olsun. Tüfeğinize bu sıcaklıkta 200 BAR Basınçla havayı doldurdunuz ve hobinizi yapmak için dışarı çıktınız. Mevsim Kış, hava soğuk.Farzedelimki dış sıcaklık -5 santigrad. Aslında o anda elinizde tuttuğunuz PCP nizin hava tüpünde 200 BAR değil 181.7 BAR hava basıncı var. Dolayısı ile de yazın örneğin stabil 40 atış yaparken şimdi bu sayınız 32 ye indi.Daha sık tüpünüzü doldurmanız gerekti.
    İşte konu bilimsel olarak böyle ve eğer bunu nasıl hesaplayacağınızı merak ediyorsanız size konuyu kısaca açıklayayım. Genellikle gazlarda kullanılan sıcaklık birimi KELVIN ölçeğidir.(Termodinamikle ilgilenenler bilir) KELVIN ölçeği aynen Santigrad birimi aralıkları gibidir ama sıfır mutlak sıcaklık 273.15 KELVIN olarak belirlenmiştir. Buradan hareketle;

ODA SICAKLIĞIMIZ: +22 derece santıgrad
    DIŞ HAVA SICAKLIĞI: -5 derece santigrad
    KELVIN MUTLAK "0" DEĞERI: 273 K
    TÜP DOLUM BASINCIMIZ: 200 BAR

GERÇEK BASINÇ: 200/295(273+22) X 268 (273-5) = 181.7 BAR bulunacaktır.

Umarım bu ufak bilgilendirme sizlerin bazı olası sorularınıza ve şüphelerinize çözüm olacaktır. Konuya ait ilave bilgileri bizlerden daha deneyimli, duayen, sayın arkadaşlarımızdan beklerim. Yararlı Olması umudu ile saygılar sunarım.

:thumbup: g;$i Air Arms S510 XTRA FAC .22 5.5mm Walnut + HAWKE SIDEWINDER SF 6-24x56 SR PRO IR

:thumbup: g;$i Weihrauch HW97 KT .22 @ Hawke Nite Eye Digital 6-24X50 SR12

• Paylaşım için teşekkürler.

Zoraki HP01 Ultra .177

• şimdi düşündümde acaba bu durumun, yani soğuk dış havanın yaylılar üzrinide ne gibi olumsuz etkileri olabilir yada normal hava şartlarına göre ne derece farklılıklar yaratabilir?..

Mesela yay; yapısı ve görevi itibari ile soğuk kış aylarında ilk kullanımlarda kırılmaya daha müsait gibi duruyor.. Bu yüzden belki tüfeği, daha doğrusu yay'ı hafif peletler ile alıştırıp atışa bu doğrultuda devam etmek daha mantıklı sanki..

Piston contası; yine soğuk havanın etkisi ile, piston iç çapı ve piston contası çaplarında değişmeler olacağı aşikar.. Bunun etkisi ne kadar olur bilmiyorum ama bir etkileşim-değişim olacağı muhakkak... ve yine bir ısınma süreci bekliyor sanki normal perfonmansı yakalamak için..

diye düşünüyorum,
    bu anlamda fikirleri ve deneyimleri olan arkadaşlar var ise katkıda bulunurlarsa güzel olur herhalde..

• Sevgili Ferhat Kardeşim, çok güzel bir beyin fırtınası yapmışsınız.Düşündüğün hususların hepsi geçerli etkenler. Eğer zaman bulursam soğuk hava-yaylı silah bağlantısı içinde bazı bilgileri aktaracağım. SANIRIM oradanda birkaç güzel bilgi çıkacaktır hepimize.

:thumbup: g;$i Air Arms S510 XTRA FAC .22 5.5mm Walnut + HAWKE SIDEWINDER SF 6-24x56 SR PRO IR

:thumbup: g;$i Weihrauch HW97 KT .22 @ Hawke Nite Eye Digital 6-24X50 SR12

• çok teşekkürler abi, imkan varsa dört gözle bekliyorum araştırma sonuçlarını..
    Şimdiden teşekkürler..

• Kış dan nefret ederim ben
    ıslanmak ve üşümek bana göre değil
    hava şöyle 40 derece ve civarı olmalı böyle ufff buram buram ter akmalı
    benim mevsimim yaz arkadaş.
    Titremekten nefret ediyorum (askerde yeteri kadar üşüdüm )

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j