iki parçalı dürbün ayağı yapımı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar ben İstanbul'dan Murat aranıza yeni katıldım. mod 125 sniper tüfeğimle birlikte gelen standart dürbün bağlama ayaklarını daha sağlam birşey ile değiştirmek istedim ve şöyle bir tasarım yaptım. üretimi gerçekleştirince tekrar paylaşım yapacağım.

airgunturk.com/attachment/11703/

Hatsan mod 125 sniper vortex 5.5mm - Kayabow KTB 50# - GrozerBow Turkish Base 45#

• hocam satın almak daha az masraflı ve daha az uğraştırıcı olmazmı?

İsmail D.

bs,;s At44-w .22 reg. + AIM XPF 10-40x50 + Webley Tripump bs,;s
    ;kovboys; Zoraki Hp-01 Ultra .177 + Leapers Bugbuster 3-9x32 ;kovboys;

Firefox CB5 Camo Makaralı Yay -65-55 lbs
    Samick Polaris klasik yay -34 lbs

Camo hawk klasik yay-40 lbs(SATILDI)
    Hatsan MOD90 .22(SATILDI)
    Gamo Bull Whisper .177(SATILDI)

• hocam satın almak daha az masraflı ve daha az uğraştırıcı olmazmı?[/quote]

genel olarak başımıza ne geldiyse bu mantıkdan geldi uğraşma biz (sana,size) daha ucuza gönderelim....!!!

FX Gladiator DA +vektor optics 10-40x56 FİRST FOCAL PLANE Mılıtary Use
    SAFİR T 14 CLASSİC S modlu vektor optics 1x30 reddot
    Hatsan-Walther & Talon Havalı Tüfek 5.5
    optima 3x9x44 AOE optics
    vursan 7+1 otomatik av tüfeği

• evet ismail bey daha az uğraştırıcı ve masraflı olur fakındayım. :) Şamil bey teşekkür ederim. hele bi yapim işe yaramazsa sipariş vercem :)

Hatsan mod 125 sniper vortex 5.5mm - Kayabow KTB 50# - GrozerBow Turkish Base 45#

• hocam satın almak daha az masraflı ve daha az uğraştırıcı olmazmı?

genel olarak başımıza ne geldiyse bu mantıkdan geldi uğraşma biz (sana,size) daha ucuza gönderelim....!!![/quote]
    .Yada baskasinin uretimini engellemeye calisacak olan biri var midir?
    Yeni seyler uretmeyi daha ucuza maletmeyi istemeyen var midir forumda?
    Tabii ki hayir(istisnalar illaki vardir)
    Onemli olan eforumuzu bu yonde harcamak yoksa hem ayni urunden hemde daha fazla maliyete urettikten sonra adi basari olmaz bu isin.Bosa kurek cekmek olur.
    Benim yazim kucuk bi hatirlatma niteligindeydi.cizime burdan bakinca diger ayaklardan pek bi farki gozukmuyor.Ama tabiiki cizim yapan metalruh daha iyi bilir ne yapacagini belki ayagin muadillerinden cok onde olan bi ozelligi vardir cizimde gstermemistir.
    Metalruh a verdigi anlayisli cevap icin ayrica tesekkur ederim,darisi bazi forum uyelerinin basina :)

İsmail D.

• genel olarak başımıza ne geldiyse bu mantıkdan geldi uğraşma biz (sana,size) daha ucuza gönderelim....!!!

.Yada baskasinin uretimini engellemeye calisacak olan biri var midir?
    Yeni seyler uretmeyi daha ucuza maletmeyi istemeyen var midir forumda?
    Tabii ki hayir(istisnalar illaki vardir)
    Onemli olan eforumuzu bu yonde harcamak yoksa hem ayni urunden hemde daha fazla maliyete urettikten sonra adi basari olmaz bu isin.Bosa kurek cekmek olur.
    Benim yazim kucuk bi hatirlatma niteligindeydi.cizime burdan bakinca diger ayaklardan pek bi farki gozukmuyor.Ama tabiiki cizim yapan metalruh daha iyi bilir ne yapacagini belki ayagin muadillerinden cok onde olan bi ozelligi vardir cizimde gstermemistir.
    Metalruh a verdigi anlayisli cevap icin ayrica tesekkur ederim,darisi bazi forum uyelerinin basina :)[/quote]

sayın metalruh nickli arkadaşın affına sığınarak
    bu yorumu yaparken bazı forum üyeleri gibi basit düşünmedim.. genel bir durumu ortaya koymak istedim.canım ülkemizde zamanında büyük , küçük ne fabrikalar ve atölyeler kurulmak istenmiş ancak( bu fabrikaların ne ler olduğunu bu forumdaki arkadaşlarımızın hepsi bilir).Türkiyenin ilerleyişini engellemek istiyen zihniyet bu şekilde maliyet hesaplarıyla güçlü bir türkiyeyi hep geri planda tutmuştur.Maalesef bu düşünce artık genç nesillerimizi beyinlerini empoze etmiş, ve üretim yapılacak ürün büyük , küçük ne gerek var uğraşma yapılmış olanı al biz yapamayız gibi durumları ortaya çıkardığı görülmektedir.Oysaki konu başlığındaki üründe türkiyede yapılmayan küçük bir ürün onun alayamadığı ufak ürünü dahi üretebilsek dışarıya milli gelirimizi göndermiş olmayacağız... başarılarını ve başarısızlıklarını canı gönülden destekliyorum metalruh kardeşim.
    ((( hocam satın almak daha az masraflı ve daha az uğraştırıcı olmazmı?))))bu tarz düşünceleri yüce rabbim gençlerimiz kafasından çıkartsın çalışkan başarılı bir nesil ortaya çıksın.

FX Gladiator DA +vektor optics 10-40x56 FİRST FOCAL PLANE Mılıtary Use
    SAFİR T 14 CLASSİC S modlu vektor optics 1x30 reddot
    Hatsan-Walther & Talon Havalı Tüfek 5.5
    optima 3x9x44 AOE optics
    vursan 7+1 otomatik av tüfeği

• Bir şeyi üretebilmek ve işe yaradığını görmek paha biçilemez bence. Şimdiden kolaylıklar diliyorum size. Ufak da bir önerim olacak, nasıl yaparsınız bilemiyorum ama tepmeyi absorbe edebikecek o-ring veya muadili bir sistem eklemek dayanımını arttıracaktır.

• Öncelikle tebrik ederim..,
    başarılı olup olmaması bir yana, böyle konularda düşünmek bile insanı çoğu zaman yeterince mutlu ediyor.. ;)
    Çıkan ürünü ve kullanımını merakla bekliyorum bu arada ..

...........

Konu ile alakası yok gibi görünsede paylaşmak istedim; belkide fazlası ile alakalı..
    Video uzun biraz ama; anlatım çok başarılı.. sabrederseniz izlemenizi tavsiye ederim..

videoda da bahsediyor zaten, dünyamız da sistem gereği (duygusal sebepler ;) ) tekrar kullanılmasına izin verilmeyen ürünler üretilmekte, ve bunun yarattığı gözden kaçan durum tahmin edemiyeceğimiz kadar ciddi boyutlarda galiba..

Hiç birşey tamir edilmiyor, yani tamir edilebilecek şekilde tasarlanmıyor..
    Çoğu ürün parçaları; açılabilecek, içine müdahale edilecek formda değil, ve o malum sebeplerden ötürü bile isteye bu şekilde tasarlanıyor..

neyse fazla söze ne hacet; buyrun arkadaşlar,
    iyi seyirler..

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• İsmail beyin mesajını iyi niyetle yazdığının farkındayım. eleştirilerinde haklı, öncelikle yaptığım üretimin benim için bir masrafı olmadığını belirtmeliydim,belki bu yüzden bir yanlış anlaşılma olmuş olabilir. yapmak istediğim ayağın muadillerinden hiçbir farkı yok, sadece optima dürbünün yanında gelen standart ayak kaydırdığı için kaydırmayacak daha sağlam birşey yapmak istedim. Xiphias bey oring ile ilgili önerilerinizi dikkate alıcam. ben öncelikle teflon bant sarıp sıkmayı düşünüyorum ama olmazsa oring uygularım.

• evet arkadaşlar ayaklar bitti yalnızca iş yerimde uygun uzunlukta cıvata olmadığı için bağlantı gerçekleştiremedim.
    malzeme alüminyum lama sanıyorum 5000 serisi. et kalınlığı en ince yerlerde 4mm'den oluşuyor. biraz ağırca oldu sanki yarın hassas terazi ile tartacağım inşallah.
    ayağın kızağa geçiş boşluğu yaklaşık olarak 0.05mm. dürbün ise yuvada boşluksuz oturuyor.. araya bir şey koymadan dürbünü sıkarsam sorun olur mu acaba? eskisinde bant gibi bir şey vardı altında üstünde..

• çok güzel olmuş..
    elleriinze sağlık..

bu arada hızlı bir giriş yaptınız foruma, maşallahınız var ;)

• Valla çok sağlam ve yakışıklı bir duruşu var. Elinize sağlık.

Zoraki HP01 Ultra .177

• teşekkürler :) bu arada atlamışım bağlantılar metrik 5mm civata ile olacak. ayağın genişliği ise 30mm'dir.

• ilaveten hem 11mm, hemde 22mm'lik kızak ile aynı anda sabitleneceği için, daha yüksek tutunma kabiliyeti olacak gibi duruyor.. :thumbup:

• Elinize saglik cok guzel gorunuyor, ZETAX Hocamin yaptigi gibi
    Durbun bogazina lastik uygulanirsa buis tamam gibi.

Basarilarinizin devamini dilerim.

'.

]

• güzel çalışma olmuş...yanılmıyorsam elinizin altında her türden gereç var . eğer yapabilirseniz şu almanların yaptığı bulseye biçimindeki yaylı dürbün tutucu yapılabilir.gerekli gereçler elimde olsa böyle bir düşüncem vardı ama olanaksızlıklar kişinin elini kolunu bağlıyor.

• Maşallah.başka ne denebilirki?bukadar hızlı çıkacaığını tahmin etmemiştim.gerçekten elinize sağlık.tanesi 500 lirayada malolsa yapın.kapitalizme inat.

• Eşsiz bir tasarım olmuş elinize sağlık

Kalibrgun-Cricket Standart PLB 5.5
    Hawke Sidewinder 30 Tactical 6.5-20x42
    Zoraki Hp01 ultra 5.5
    Zoraki Hp01 ultra 4.5
    Drager 6.5 lt 300 bar Carbon fiber Scuba
    10x25 bushnell Range Finder

• Hey MaşaAllah abi bu ne hiz.
    Madem oyle durbunle ayak arrasina lastik yerine kaucuk koymak icin biiraz buyuk yapsaniz ayagi.dampa ayak gibi gorev gorur.
    Yabanci bi forumda 30 mm ayaga 1" durbune kaucuk sararak kullaniyolardi.dampa ayak gorevi gordunu yazmislardi

İsmail D.

• Ben de bu kadar hızlı çıkacağını sanmıyordum :)
    Tebrikler.
    Madem imkan var, bir dampayı söküp inceleyebilir ve geliştirebilirsiniz diye düşünüyorum.
    Seri üretime geçerseniz ilk müşteriniz olabilirim ;)