Metre olmadan mesafe ölçme nasıl olabilir ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Hocam ''iki göz arasındaki sapmada 4 oto boyu olsun''demişşiniz genel olarak mı 4 alınıyor ? :)

Sn berkay22 bu 4 rakamı sabit değil, şöyleki birinci göz ile ikinci göz arasındaki farkı buluyoruzya,
    yani istediğimiz mesafayi bulmadan önce bir tahmin yürütmemiz gerekiyor, bu tahmini en doğru
    şekilde yapmak için iki göz arasındaki mesafeye nişan aldığımız nesneden kaç tane sığıyor onu buluruz
    sonra o nesnenin uzunluğu ile çarparak en doğru tahmini bulup 10 ile çarparız , ev içinde kısa
    mesafede yapacağınız tahminde iki göz arasını cm olarak hesab edin , ben doğru sonucu bu şekil de
    buluyorum ancak arazide metre bazında hesab edin , şöyle bir yanılgıya düşmeyin ,

Birinci göz ile baktınız , sonra ikinci göz e geçtiniz parmağınız arazide hangi noktayı gösteriyosa
    hedef ile arazideki ikinci gözün gösterdiği nokta arasındaki mesafeyi bulup 10 ile çarpın,
    buradaki 10 rakamıda iki göz bebeği konumu baz alınarak bulunmuş bir referanstır.

'.

]

• Onceliklen herkese saygılar forumda yenibir sayfa açmamak için affiniza sığınarak konuyla pekte alakası olmayan birşey sormak istiyorum yurt dışından mesafe ölçer alinabinirmi ? Gümrükte herhangibir bir sıkıntı olusurmu.

gümrük muhabbeti; bu aliexpres konusunda çoğu kez korkutucu bir efsane ..
    herkes satarsa kim müşteri olacak, o yüzden yani ;)

• Beni askerliğe geri götürdünüz az laf yememiştim bunun taliminde

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Değerli hocalarım hepinize ilginizden dolayı teşekkür ediyorum :)

HATSAN MOD 125 TH ;tacli#

• Ferhat , iki goz arasinda olusan fark kol boyunuzun onda biri
    Kadar olmali, eger degilse,

Kol boyunuzu ikigoz arasindaki mesafeye bolup 10 rakami
    Yerine koyup tekrar deneyin ,bakalim durum ne.

ne yalan söyleyim tek gözümle o farkı bi türlü kestiremedim abi, iyiki bizim dönemlerde bu talim yokmuş, yanmıştık yoksa :))

• Konuda geçen 10 rakamı iki göz bebeginin ortalama mesafesi diye biliyorum

• Google Earth var ama onunla ölçmek için ya pc yi yanında taşımalısın yada atıştan sonra ölçebilirisn :)
    Ha param var dersen bitane mesafe ölçer alırsan rahat edersin :)
    [Resim Engellendi: http://www.avfoni.com/dosya/2014_09/k_566015643417904.jpg]

Haklısınız ama bunlar harıcınde daha basit yontemlerle olabilirmi diye fikir almak istemiştim.(itiraf etmeliyim ki bir pcp parası bunlar hiç yanaşasım gelmiyor :D :D :D )

aslında fiyatı çok değil..

mesela bu; 700 metreye kadar ölçüm yapabiliyor, Bushnell 10*25
    fiyatı; ücretsiz kargo 99 dolar, ptt memurları kapınıza kadar getirip hiçbir ücret almayacaklar,
    gümrük muhabbeti yapanlar olursa korkmayın %5 gibi komik bir bedel..

uzun lafın kısası; çok rahat alınabilir. Buralarda satılan fiyatlar ise dediğiniz gibi çok çok fazla pahalı.. 2 katından fazla bir bedel ödemek ise hiç akıllıca değil..

Aliexpress.com : Buy Laser Rangefinders, Laser range Distance Meter, monocular meter 10x25 700m/yard distance measurer range finder free shipping from Reliable finder water suppliers on Top-Telescope | Alibaba Group

• Ferhat abi bak bu çok iyiymiş mesela.
    90 dolara dürbün alıştım bunu neden almayayımki dimi :)

ZORAKİ ultra hp-01 (5.5 mm)
    HATSAN- at44 wx-10 long LW + UTG Leapers 6-24X50+ EVRENSEL bipod + medaratör + 6lt 300bar scuba
    HATSAN-mod 125 sniper + optima 3-9x44E + sports match dm60 dampa
    HATSAN-mod70 + optima 3-9x32
    HUSAN - Yarıotomatik Şarjörlü av Tüfeği ( 12 cal )
    SAFİR T14 Yarıotomatik Şarjörlü Av Tüfeği ( 36 cal ) + 1x30 Reddot