Dürbün sıfırlama ve lazer

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Hayırlı günler...

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum, havalı tüfek hobisine de oyle. :) Benim düşüncem herhangi bir lazeri bantla yada başka birşeyle açık tutup namluya koyarak sıfırlama yapsak daha saglıklı olmaz mı...? Hem direk namludakını hedef almış oluyoruz hemde kayma yanlış alma riskimiz yok... Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum dostlar..

• Bantla şunla bunla o kadar hassas bağlamanız mümkün değil. Bunun için namlu içine giren, tam namlu çapında çubuklara bağlanan lazer sıfırlama aparatları var biraz araştırın göreceksiniz.
    "laser boresighter" diye aratabilirsiniz.

Onlarla bile yapılan sıfırlama kaba sıfırlamadır. Sonrasında yine atış yaparak daha hassas sıfırlama yapmanız gerekir.

Bu aparatlar birim atış maliyetinin yüksek olduğu yivli-ateşli silahlarda daha az atışla silahı sıfırlamayı hedefler, bunun için imal edilirler.
    Havalı silahlarımızda bir pelletin maliyetini düşününce bizim için pek gerekli olmayan aparatlar.

Size tavsiyem bu şekilde sürekli konu açmak yerine forumdaki konuları daha iyi araştırıp daha iyi okumanız. Sanıyorum dürbünle ilgili sorularınızı cevaplamıştım başka bir nickiniz ile başka bir konuda...

Selamlar.

Ankara TR

• cevabınız için tesekkur ederım o hesabım bilemedıgım bı nedenden dolayı kitlenmiş bende bu hesabı açtım, ancak pelletle yapmaya çalıştığımda ise tüfegı tam sabıtleme sorunum oluyo tam sabıtleyemıyorum 25 30 metrelerde 3,4 mm kaymayla hedefi vurabılıyorum ancak daha uzun mesafelerde istediğim isabeti alamıyorum sanırım bu pelletten de kaynaklanıyo olabilir gamo hunter kullanıyorum 50 metrede 25 cm lik kartonu vuruyor ama bir cam şişeyi vuramıyorum

• cevabınız için tesekkur ederım o hesabım bilemedıgım bı nedenden dolayı kitlenmiş bende bu hesabı açtım, ancak pelletle yapmaya çalıştığımda ise tüfegı tam sabıtleme sorunum oluyo tam sabıtleyemıyorum 25 30 metrelerde 3,4 mm kaymayla hedefi vurabılıyorum ancak daha uzun mesafelerde istediğim isabeti alamıyorum sanırım bu pelletten de kaynaklanıyo olabilir gamo hunter kullanıyorum 50 metrede 25 cm lik kartonu vuruyor ama bir cam şişeyi vuramıyorum

gamo hunter ile 30 metrede 3-4 mm gibi bir kayma çok normal, örneğin jsb gibi kaliteli pelletler kullanarak daha isabetli sonuçlar alabilirsiniz. Bir de daha ağır pellet kullanırsanız uzun mesafede rüzgar gibi dış etmenlerin etkisini daha aza indirip daha isabetli atışlar yapabilirsiniz

Fx Impact M3 Bronze

• Tahmin ediyorum bilmediğiniz neden bu bahsettiğim neden olabilir... Bu şekilde sürekli konu açmaya devam ederseniz forum yöneticileri bu hesabınız için de benzer müdahalede bulunabilirler.

Eğer gerçekten sapma dediğiniz 3-4 mm ise ve mesafe de gerçekten 25-30 mt ise. (metre ile kumpas ile ölçün, hobide yeni olanlar genelde mesafelerde çok ciddi yanılırlar) O zaman zaten konuşulacak bir şey yok bravo devam edin zamanla daha da iyi olur.
    Yok eğer 3-4 mm değil de 3-4 cm ise mesela atışlar arası açılma, mükemmeli ararken önce biraz daha atış yapın, tecrübe arttırın. Her şey sadece tüfeğinizin sıfırlaması değil. Özellikle yaylı tüfekte tüfeği nasıl tuttuğunuz da çok önemli. Tetiği nasıl ezdiğiniz de önemli. Tüfeğinizin namlu temizliği-yağlama-dizelleme durumu vb. bile 25 30 mt de bir kaç santimetrelik sapmaya sebep olabilir. Sürekli konu açmak yerine size verilen tavsiyeleri tekrar bir okuyun. Mesela içinde geçen dizelleme vb. konuları araştırın. Forumda eski konulara göz atın ve daha çok atış yapın.

Madem hedef kağıdını tutturabiliyorsunuz , sizin yerinizde olsam başka bir konu açıp başka bir soru sormadan önce şöyle bir 1000-1500 pellet atardım. o 1500 ilk acemlik pelleti için öncelikli beklentim 50 mt den 5lt lik pet şişeyi her atışta vurmak olurdu mesela. Bu hobiden keyif almak için beklentileri iyi ayarlamak çok önemli. Bir çok arkadaşımızın yaptığı hata bir tüfek alıp ertesi gün sineği gözünden vurmayı beklemek ve vuramayınca da hobiden soğumak.

Selamlar.

Ankara TR

• çok güzel konuşmussunuz sanırım biraz haklısın ben beklentilerimi yüksek tutuyorum ondan böyle tezcanlı davranıyorum tavsiyelerinize uyacağım, mesafe konusundan da ip taşıyacağım yanımda açtığım konularda da bir arkadaş söylemişti çok da mantıklı geldi bana önerileriniz ve nasihatlarınız için teşekkür ederim, saygılar...

• gamo hunter ile 30 metrede 3-4 mm gibi bir kayma çok normal, örneğin jsb gibi kaliteli pelletler kullanarak daha isabetli sonuçlar alabilirsiniz. Bir de daha ağır pellet kullanırsanız uzun mesafede rüzgar gibi dış etmenlerin etkisini daha aza indirip daha isabetli atışlar yapabilirsiniz

teşekkür ederim biraz önce sipariş verdim,
    İnce Mehmet Point Lead 27 grains Pellets
    ve
    JSB Diabolo Exact Jumbo Heavy 5.52 mm Havalı Tüfek Saçması

sizce iyi mi ince mehmeti sipariş verirken ağırlığından dolayı biraz düşündürdü ancak rüzgarlı havalarda 20 25 metrede tahribatı yüksek ve isabetli olup beni üzmez diye düşünüyorum

• Sn Sniper Elite,

5.5 yaylı tüfekte 15 grainden ağır pellet atmamaya çalışın. Yay ve pistonla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.
    Hele o 27 grainlik pelleti bir çok pcp bile yeterli hızda atamıyor. Sorunun yanı isabette pek sağlayamazsınız. "Heavy" olmayan normal jsb 5.5, yuvarlak başlı pelletlerden alın.

Gamo pro magnum da gamolar içinde nispeten isabetli bir pellettir.

selamlar.

Ankara TR

• öncelikle 27 grain pellet tüfeğiniz için çok ağır gelir, jsb 18 grain ise en uygun pellet, fakat
    aseyhan isimli arkadaşın söylemiş olduğu gibi açılmalar 3-4 cm ise öncelikle suçu pellet ve silaha bulmadan önce atış teknikleri üzerinde çalışmanız gerekli ki bu; tüfeği tutuş, dürbün ile doğru nişan alma, nefes kontrol, tetik düşürme gibi konular üzerinde çalışmayı gerektiriyor, atış teknikleri hakkında forumda bilgi mevcut,araştırın ve bol bol atış yaparak isabetinizi artırın, daha sonra farklı pelletler deneyerek tüfeğinize uygun pelleti bulabilirsiniz

Fx Impact M3 Bronze

• Ustacım ben muğlada okuyorum da burda kışın rüzgarsız havayı çok zor bulursun o bakımdan uygun olur diye 18 aldım...

öncelikle 27 grain pellet tüfeğiniz için çok ağır gelir, jsb 18 grain ise en uygun pellet, fakat
    aseyhan isimli arkadaşın söylemiş olduğu gibi açılmalar 3-4 cm ise öncelikle suçu pellet ve silaha bulmadan önce atış teknikleri üzerinde çalışmanız gerekli ki bu; tüfeği tutuş, dürbün ile doğru nişan alma, nefes kontrol, tetik düşürme gibi konular üzerinde çalışmayı gerektiriyor, atış teknikleri hakkında forumda bilgi mevcut,araştırın ve bol bol atış yaparak isabetinizi artırın, daha sonra farklı pelletler deneyerek tüfeğinize uygun pelleti bulabilirsiniz

aksu avı aradım ince mehmeti iptal ettirdim 1 paket daha jsb istedim kargoyu benım tarafımdan ödenecek şartıyla anlaştık önerileriniz için çok teşekkür ederim...

• Estağfirullah ustalık bana büyük gelir, benden çok okuyan azimli çırak olur ancak.

Netten gördüğüm kadarıyla ( fazla bilgi bulamadım) cometa 400 , 15 grain pelletleri 800 fps lerde atıyor. 18 grain 700 fpslerde yani biraz yavaş kalacaktır. 800 fps lerde atarsanız daha isabetli olur o da ancak 15 grain civarındaki pelletlerle olur. Alacağınız pelletlerde üst sınır olarak 15 graini kabul ederseniz daha isabetli atış yaparsınız.

O 18 grain pellet 40-42 joule gücündeki at44 ile atarken ~850 fpslerde gayet isabetli. Ben en çok o pelleti kullanıyorum. Ancak 25-30 joule gücünde bir yaylı için çok mantıklı bir seçim değil. Ağır olduğu için yay ve pistonu zorlayarak tüfeğinizinde orta vadede çabuk arızalanmasına vb sebep olabilir.

Selamlar.

Ankara TR