Yaylı Pistonlu Silahlarda Piston Keçesi ve Namlu Oringi Kontrolü

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Saygıdeğer hobidaşlarım bugün elimde bulunan Browning mag800 yaylı havalı tabancanın gücünün nerdeyse yarı yarıya azaldığını farketmemle, bu güç düşüşünün sebebini bulmak için yaptığım incelemede namlu oringinin ezilerek oring yuvasına sıfır oturduğunu ve bu sebeple kaçırma yaptığını farkettim. Elimde yedek oring olmadığı için oringi yuvadan çıkarıp arkasını 0.75 mm kadar destekleyip oringi tekrar yerleştirerek o kısımdaki hava kaçağı önledim. Fakat tatmin olmadım, bu kez silahı komple söktüm piston keçesinide kontrol ettim. Keçe genel olarak iyi görünsede kenarlarında çok küçük milimetrik çapak izleri vardı. Bu izlerden yüksek basınçta hava kaçırma yapıp yapmadığını anlamak için silahı toplamadan hava transfer portunu tıkayıp pistonu ittirdiğimde sıkışan havanın keçeden kaçtığını tesbit ettim. Fakat elimde yedek keçe olmadığı için öyle bıraktım.

Baktım keyifle uğraşırken susuzluğu,sigarasızlığı unutuyorum vakitde iyi geçiyor hazır elim değmişken birde gamoyu kontrol ediyim dedim. Gamoda aslında atışta ciddi hissedilir bir zayıflık olmasada ilk başlarda yüz metreye yakın isabetlerde şişe kırılırken artık kırılmamasını; bin küsür atış sonucu yayın yumuşaması,azda olsa ilk baştaki dizellemenin bitmiş olmasına bağlıyordum. Belki bu tesbit kısmen doğrudurda.. neysede gamodada başladım aynı kontrollere.. namlu oringi testi tam puanla (milim kaçak yok) geçince, silahı komple söktüm ( Bu arada gamo shadow için söylüyorum sökümü-toplaması çok basit ve daha az riskli..yay serbest haldeyken tansiyonu çok düşük arkadaki pimi çekince öyle aman aman fırlama yapmıyor eldivenli bir elle bile tutulabiliyor ama siz yinede tedbiri elden bırakmayın) Browningde yaptığım aynı işlemleri ( transfer portunu tıkayıp pistonu ileri geri yaptırma) gamoda tekrarladım ve hayretle bundada keçeden kaçırma yaptığını gördüm.

Her iki silahında silindir içlerini iç aksamlarını özenle temizledikten sonra ZETAX üstatdan esinlenerek ve acaba olurmu diyerekten Browningin gamoya göre kısa olan yayını ve gamodakindan daha ağır olan yay ucu ağırlığını gamo pistonuna takıp gamoyu o şekilde topladım yani tüfeği 16 joule çektim :) Kurulma esnasında yayın kısa kalışından dolayı namluyu kırınca bir miktar boşluktan sonra zaten kurulması yumusak olan tüfek dahada yumuşamış ve tüfeğin atıştaki tepmesi nerdeyse hissedilmez hale geldi. Atışlar okadar tatlı oluyorki yeni keçeler temin edinceye kadar silahı bu şekilde kullanırım artık. :D

Bu gün bu işlerle uğraşırken gerçekten keyifli vakit geçirdim ve sizlerlede paylaşmak istedim. Bu arada gamo için keçe, yay vs yedek parça alabileceğim yurtiçi yada yurtdışı alışveriş sitesi linki yada uyum sağlayabilecek modifiye parça önerilerinize açığım. Geceniz ve hobiniz güzel olsun.

Gamo Shadow Dx 0.22

Browning 800 Mag 0.22

Tanfoglio 1911 0.177

• uzun mesafe atışları yapılmayacaksa 16j yaylılar için çok güzel bir sınır.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j