İsav atış poligonunun Euro Karmaşası

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • İstanbul küçükçekmece de d100 ün yan tarafında bulunan isav atış poligonuna işim düştü. Daha önce de -1. kattaki atış sorumlusunun değişik tavırlarıyla karşılaşmıştım burada son gittiğimde neden bi daha gitmemem gerektiğini hatırladım.

1 kutu pellet alayım dedim heryerde yaklaşık olarak standart bi fiyatı olduğundan sormadan alıp kasaya gittim verdim kutuyu cüzdanıma bakıyorum; kasadaki arkadaş bişeyler hesaplıyor, sonra fiyatı söyledi verdim çıktım arkasındaki etikete baktığımda euro olarak fiyat yazdıklarını gördüm. Bu nedir şimdi ? yolu yarıladığımdan geri de dönmedim ama sizce bu normal mi maksadı ne bu hareketin ? Ortada benim bilmediğim bi pazarlama sistemi mi var yoksa tamamen yükselen kuru fırsata mı çeviriyorlar

Kahramanlar can verir, Yurdu yaşatmak için.

• Sarsılmaz Kılınç 2000 Mega 9x19 mm
    • Hatsan Galatian 4 5.5mm
    • Zoraki HP 01-2 Light 4.5 mm + Stoeger 4x32 Compact Işıklı Dürbün + Wrangler Moderatör
    • Gamo PT-85 4.5 mm
    • EZ Archery 45 lb Makaralı Yay
  • pellet markası nedir..? ithal ürün ise gayet normal, hesap çok basit, adam malı isterse kur 3,4.TL iken almış olsun size sattığı günün kuru geçerlidir, o günkü kur 4.TL ise o rakamdan hesaplayacaktır ki ; kendisi de stoğuna ürünü alıyor iken güncel kurdan ödeme yapacaktır, ticaret bu.. size sattığı malı sattığı rakamdan stoğuna koyamayacak ise neden zarar etsin ve o işi yapsın..?

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL
    DERYA MK-12 61cm (tuning)

• ürün markası geco superpoint yani ithal ürün. Aynı ithal ürünü başka yerden aldığımda arkasında tl bazında fiyat basılmış isav kar ediyorsa diğer arkadaş ne yapıyor ? dolar 2.5 tl iken malı alırsınız üzerine karını koyar satarsınız, ancak dolar 2.5 iken aldığınız malı dolar 4 tl oldu diye 4 tlden almış gibi satmazsınız. ben ilk defa isav da karşılaştım stoktaki malın anlık kur değişimine uğradığını. sigara zammından önce bütün bakkallarda tekellerde sigara tükenir ya hani bu da öyle birşey heralde. tabi ki bu benim görüşüm kendi çapımda buradaki arkadaşlarımı uyarayım ve bilgi alayım dedim. @AksuAv dan alışveriş yapıyorum kafam rahat :thumbup:

• Zoraki HP 01-2 Light 4.5 mm + Stoeger 4x32 Compact Işıklı Dürbün + Wrangler Moderatör
    • Gamo PT-85 4.5 mm
  • Her iki firma ile de alışverişim var, bir çok insanında var forum ahalisinden, ikisi de sorunsuz firmalar. bu başlıktaki problem şu; ithalat yapan veyahut döviz ile alım yapan firma kesinlikle ve kesinlikle o gün ki kur ile işlem yapmak zorunda, ticaret bu, diğerinin belki elinde stok fazladır eritmek ister vs, çok basit örnek ben kompresör üreticisiyim, geçtiğimiz 2 ay içinde 11kW elektrik motorunu 308€ yani 1050.TL 'ye almış idim, müşterime de üzerine %5 koyarak veriyorum = 1102,5.TL, eğer ben sizin dediğiniz hesaptan bu malı satarsam ve bugün almak istersem 308€ = 1253.TL ödemek zorundayım, bunu yapmak ne kadar mantıklı olur taktir insanların... böyle yapan ticaret erbabı zaten batar...

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL

• Bence ticaret ahlakı zamanla kapitalist düzene uymuş desek daha mantıklı olur. Ticarette şudur. Bir ürün var ve 10$. Kur 2,5 TL iken satın alındı. Ürün olur 25 TL. 5 TL de kar koyuldu. Satıldı 30 TL'ye. Buraya kadar sıkıntı yok. Ancak; eğer denirse kur 2,5 TL iken aldığım malın kuru oldu 4 TL, ben de 4 üzerinden ve üstüne kar koyup satacağım, mal alacağım stoğa, işte o zaman etik açıdan ters olur. Çünkü ileri zamanda alınacak ürünün kur fiyat farkı vatandaşın sırtına yüklenen kar payı ile karşılanmış olur.

Olması gereken şudur. Diyelim 2,5 TL iken alınan ürün var. Sonra ilerde kur yükseldi ve 4 TL'ye alındı. 2,5 TL üzerinden alınan ürün stoğu bitene kadar o fiyattan, yeni alınan ürünler ise yeni kurdan satışa konulur. O zaman pc firmaları neden uçurmuyor bir anda fiyatları? Kuru sabitledik vs. diyorlar? Daha yeni mal çekilmedi çünkü. Yeni ürünler çekildiği zaman bu zamanki kur ile o zaman görürüz doların/euronun zararını. Şu an çok küçük hissediliyor. Çünkü elde stok var.

Hatsan Striker Edge .22 Cal ;avci;

• Bence herkes kendine göre haklı,

Şimdi esnaf 10 usd bedelli malı kur 2,5 TL bedel iken malı almıştır. Yani 25 TL ye. Satarken bunu 30 TL den satsa tamam kar eder fakat aynı malı yerine yenisini almak istese bu kez kur 4 TL olduğu için 40 TL ye mal olacaktır. Yani esnaf aynı malı sattığı fiyattan bile alamayacaktır. Dolaysıyla 25 TL ye kimse o malı satmaz.

• Herkes kendine göre haklı demek biraz acımasız bir düşünce. Ben de ticaret yaptım. Yurtdışından çok ürün getirip sattım. Doların düştüğü de çıktığı da oldu. Ama ben ne kurdan aldıysam o kur üzerinden kar koyarak sattım. Aksi takdirde kur arttığında fiyatı arttırmam haksız kazanca girer. Kul hakkına girer. O zaman dolar düştüğünde neden fiyatlar düşmüyor? Satıcı "Ben bunu 2,5 TL kurdan aldım 2 kur oldu, yeni kurdan satarsam zarar ederim." demesini biliyor ama. İki taraflı ve hak yoldan düşünürsek sorun çözülmüş oluyor zaten.

• Herkes kendine göre haklı demek biraz acımasız bir düşünce. Ben de ticaret yaptım. Yurtdışından çok ürün getirip sattım. Doların düştüğü de çıktığı da oldu. Ama ben ne kurdan aldıysam o kur üzerinden kar koyarak sattım. Aksi takdirde kur arttığında fiyatı arttırmam haksız kazanca girer. Kul hakkına girer. O zaman dolar düştüğünde neden fiyatlar düşmüyor? Satıcı "Ben bunu 2,5 TL kurdan aldım 2 kur oldu, yeni kurdan satarsam zarar ederim." demesini biliyor ama. İki taraflı ve hak yoldan düşünürsek sorun çözülmüş oluyor zaten.

işte tam olarak burada bizim esnafımızın yada ne derseniz tabiri caizse çakallığı devreye giriyor, biz kompresörün %70 malzemesini euro ile aldığımız için satış fiyatımız da euro'dur, bugün kur 2,5.TL olsun ben o fiyattan vermek zorundayım çünkü yeni malı da o fiyattan alacağım, ama bizde piyasa kimse kusura bakmasın çakal zihniyetli adamlarla dolu olduğu için kur yükselir TL bazında fiyat artar, kur düşer TL bazında fiyat düşmez, bu da ne kadar ahlaklı ve etik çalıştığımızın resmidir :)

SIG SAUER P226
    ZIGANA-T
    SARSILMAZ CONCORDE
    HATSAN MOD-125 (tuning)
    HATSAN TORPEDO 155
    HATSAN AT-44 LONG
    HATSAN BT-65 ELITE
    HATSAN BT-65 BULLPUP
    AZAZEL 50.CAL PROJECT
    DERYA MK-12 FULL

• Son olarak diyeceğim şudur: 1 TL'ye alınan ürünün kuru 2 TL'ye çıktığında 2 TL'ye satılması yeni alınacak ürününün kur farkının halkın sırtından karşılanmasından başka hiçbir şey değildir. Kul hakkıdır. Hangi din olursa olsun, isterse ateist olsun insan, tüm inanç yapılarında geçerli bir kural vardır ki bu da kul hakkının haram olduğudur. Diyelim stok bitti. Yeni ürün alınacak. Kur 2 mi oldu? O zaman zam gelir ürüne.

İsabetli günler dilerim.

• 2014 haziranda brent petrolün varil fiyatı 110 Usd kur : 2,09 = 229,90 TL Benzin pompa fiyatı 5,03

2016 haziranda brent petrolün varil fiyatı 49 Usd kur : 2,94= 144,06 TL Benzin pompa fiyatı 4,59

Petrolün fiyatı TL bazında yüzde 35, usd bazında yüzde 55 düşmüşken, pompa fiyatı sadece yüzde 10 düşüş gösteriyor.

Asıl kul hakkı bu fiyatlara göz yuman devlet.

Bizim pelleti ithal eden küçük esnafta piyasaya uyuyor.

• sevgili arkadaşlar

isim gözetmeksizin yazılanları okudum.o yüzden söyleyeceklerim yazanlara değil yazılanlaradır belirtmek isterim.

ticaret ahlakı ve kul hakkında yazılan şeyler var.

İslam fıkhında ticari bir mala ne kadar kar koyulacağı bir ölçü ile kısıtlanmamış sınırlanmamış ve belirtilmemiştir.

bozuk malı sağlam diye satmak,stokçuluk yaparak karaborsaya neden olmak (özellikle temel ihtiyaç maddelerinde),3 e alınan malı 5 aldım demek yada 3 lira kar ederken 1 lira karla veriyorum demek gibi davranışlar haram olan mevzulardır.kimse kimseye yalan söylemek zorunda bırakacak sorular sormadan pazarlıkla ticaretini yaparsa en temizi olur.

satıcı hangi kurdan alırsa alsın satarken karını revize ediyor olabilir. tüketicinin de pazar araştırma ve pazarlık etme kozları var.satanda buna göre hareket etmeli.

ayrıca o mal rafta beklerken her firmanın kendine göre giderleri var.karını revize etmeden dayanacak firmada vardır karını revize ettiği halde zarar eden firmada vardır.

ben ticaretle uğraşmıyorum, uğraşan bir arkadaşım bana şuna aldım şuna satmayı düşünüyorum der bana hep onun söylediği kar oranı düşük gelir.bana göre daha fazla kar koymalı.ben o oranı düşünürken onun giderlerini kafamda canlandırıyorum o ise piyasada tutturabilmeyi.

bu örnekte olduğu gibi her tacirinde düşünce, gemisini kurtarma taktiği başka.zor olan onların işi.hem tacirler hem de tüketici.ben sadece tüketiciyim mesela.onların işleri daha zor onlar her iki kolda da tutunmak zorundalar ALLAH yardımcıları olsun.bizde (benim gibiler) pazar araştırmamıza bakıp bütçemizi en iyi şekilde kullanmaya bakalım.

o çetin hesap gününü aklından çıkarmayan orta yolu bulacaktır.

sevgiler,saygılar.

Zoraki ultra hp 01-2 0.177 cal.
    Umarex Nighthawk 4.5 Tactical

Diana mod 52 Superior 0,22 cal.
    Crosman pumpmaster 760 4.5 (Pellet&BB)

Vursan 7+1 y.otomatik(1996)

• Son olarak diyeceğim şudur: 1 TL'ye alınan ürünün kuru 2 TL'ye çıktığında 2 TL'ye satılması yeni alınacak ürününün kur farkının halkın sırtından karşılanmasından başka hiçbir şey değildir. Kul hakkıdır. Hangi din olursa olsun, isterse ateist olsun insan, tüm inanç yapılarında geçerli bir kural vardır ki bu da kul hakkının haram olduğudur. Diyelim stok bitti. Yeni ürün alınacak. Kur 2 mi oldu? O zaman zam gelir ürüne.İsabetli günler dileri

Bu TL bazında alışveriş yapıyorsan geçerlidir,eğer avro ile aldıysa malını ,kur farkını fiyatına yansıtma hakkıdır,kâr yapmadan ticaret yapılmaz,sonuçta orası bir hayır kurumu değil,herkesin geçindirecek bir ailesi var

• kur yüksekken alınan mal ı nasıl ki daha düşük kur dan satmıyorsak, neden düşük kurdan aldığımız malı daha yüksek kur dan satalım :)

kar, malı aldığımız değer üzerine konur..daha sonra kur yüzünden değerlenen mal da alındığı değer üzerinden karlandırılıp satılır...

mesela dün x kurdan mal aldık, bu gün kur x+1 oldu, ve bu değerden sattık, 1 günde tr de alım gücü ne kadar değiştiki, bu kur farkını lehimize kullanma hakkı doğdu..

yada x+1 kur dan mal alabilme kaabiliyetinin, x kurdan alınan maldan edilecek karla ne alakası var :)

• bu konuda bu kadar hassas olan arkadaşların günlük değişen petrol ürünlerin(benzin,mazot,lpg) fiyatları için yorumları nedir acaba.

• Nihat abi günlük değişen ve haksızlık olan her konuda benm fikrim aynı. burası havalı silahların konuşulduğu bi forum olduğundan bu durumu buraya yazdım dediğiniz benzin mazot kurunu yazacak başka forumlar var, onlar konusunda orada şikayetleri dile getiriyorum(ya da herhangibi haksızlık olduğunu düşündüğüm konularda). benim maksadım burada söz hakkı bulunmayan bi dükkanı karalamak da değil herkesin kenddi hesabı vardır karışamayız ki ben zaten acaba bu konuda bilmediğim bi gerçek mi var diye yazdım bilgi edinmek için. kur x iken aldığın malı x+kar olarak satarsın kur x+1 iken aldığın malı x+1+kar olarak satarsın. herkesin geçindirecek ailesi var buna kimsenin sözü yok zaten biz tüketicilerinde seçme özgürlüğü var çok şükür o yüzden kafamıza neresi yatarsa oradan alışveriş yaparız benm bu konuda ki yakınmam bununla sadece isav da karşılaşmış olmam, Sipahiler, Meydan ve MEydan kamp, aksu av, dükkanlarından alışveriş yaptım ve böyle birşeyle karşılaşmadım. Ben adama kar etmesin demiyorum isterse 5 e aldığını 55 e satsın serbest piyasa kimseyi ilgilendirmez. böyle yaparsa müşteri kaybeder mesela benim gibi yarın senin gibi. Ben şahsen yaptığım hatanın farkına varıp bi daha oradan mal almamaya karar verdim bahse girerim bu ve benzeri sıkıntılar yaşadığım bu bayii de pek çok müşteri benim gibi düşünüyordur.

• Gamo PT-85 4.5 mm