havan atışı tabiri için açıklama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • evet gerçek havan yada top atışı ile alakası yok sadece bir deyim ve bence hep bu böle kalıcak.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Bir yerlerde yazmıştım, havalılarda 50 metre üzeri atışlar, ateşlilerdeki uzun mesafe atışlarına benziyor diye.
    Remington RW308W7 mermisi 450 metrede 2 metre düşüş yapar, 1000 metredeki düşüşü ise 14 metre civarındadır.
    7.62 nato mermisi daha yavaştır. Bu mermi ile 450 - 500 metreye yapılan atış, Termopl'in örneğindeki 200 metre havalı atışına benzer.
    Yanılgıya sebep olan dürbündür. 10 büyütmeli dürbün, 1 derecelik açıyı 10 derece gibi algılamamıza neden olur.

Belki havan atışı yerine uzun mesafe atışları daha uygun olur.

(RW308W7 : .308 winchester, 168 grain, hollow point, boat tail, match, BC 0.475, MV 2680 fps)

• vururuz.
    Konu gerçekten dağılmış. Havan atışını tabir olarak kullanıyoruz. Gerçek havan atışları 10 larca derece ile yapılır. O zaman ilker abi bu atışa bir isim koy bakalım.

profilden bakıyorsak ön ayaklarını vururuz ;şrofls;.

hamdım piştim yandım oldum.

• kopegin bacaklarinin arasindaki kedi mi !!!!!cümleyi görünce su anim aklima geldi anlatayim;istanbula yeni gelen bir is arkadasim vardi.3 -4 ay beraber calistik.burda yapamadi.geri dondu memleketine.muhabbetimizde su cümleyi kullanmisti istanbul için.'abi istanbul cok farkli bir yermis.kediyle kopek cop tenekesinden beraber cikiyo burda.güvenilecek insan az!!!!demisti .gercekten dogru bir sozdu.atasozu gibi hafizama kazidim.sevgilerim ve saygilarimla kazasiz isaabetli atislara. : :)

• Konuya geri dönecek olursak. Uzun menzil atışları obüs atışıdır. Atışın nasıl yapıldığı değil, o mesafelerden obüs hesabı, rüzgar etkeni, mermi balistik katsayısı, ağırlığı v.b. gibi ince detayları hesap eden atıcıyı kutlamak gerek. Yivli Tüfeklerde 1000 metreden bir sniper hedefin yaklaşık 4 metre yukarısına kadar hesap yapıp atışını yapabilir ! 200 metrede de bizler hedefin 3 metre üzerine nişan alıyoruz ! Bu atışları yapıp, keyfine vardıktan sonra bu atışları beğenmeyen olursa da, bu da şahsi fikri olur, yorum gerektirmez.

• olmaz kardeşim !!!!

1 hedefin 3 mt üzerine yapılan atış havan atışıdır ;şrofls;.
    2 50x zoomlu dürbünü koyuyosunuz tepesine bide destekli atıyosunuz!! öyle rahmetli dedemde vurur...
    3 buna zaten atış denmez ;şrofls;. bilmiyorum ne denir :him:s onuda Hıncal ULUÇ'a sormak lazım...

bide bi sorum olacak bu mermi 150 m den hedefe tepeden vuruyorsa üstten girip alttan cıkması lazım değilmi merminin ağırlık merkezide önde :him:s

• şimdi hedefin tepesine dürbünle nişan alıp atış yapmak caiz değilmi yoksa tepeye nişan alıp atınca olmuyorda göbeğinemi nişan alıp atınca atış sayılıyor 100,150 metrede bir havalı tüfekle soda şişesi her ne şekilde vurulursa vurulsun tebrik ederim ister yatarak ister ayakta ister dürbünlü ister dürbünsüz.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• evet 150 mt de isterse tepesinden içim yerinden içine girsin dibine vursun patlatsın yeterki patlatsın harika bence isterse gülle diye anlatılsın yeterki patlatsın

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen meseduzu ().

• 90 - 100 m. civarı şişe kırarken açı hesabı yapmadım; ancak kullandığım yöntemi anlatayım; (Bu arada silah 97 K .22 4-16x50 dürbün)
    Dürbün 16 büyütmede 20m. civarına sıfırlanmıştır. 100 m. atışı yaparken 10 büyütmede hedefin 2 şişe kadar üzerine nişan alıyorum. Büyütmeyi azalttıkça nişan aldığım yükseklik azalıyor (6 büyütmede hemen tepesine nişan almak gibi, ama o zamanda şişe net görünmüyor) Aslında bu tür atışlarda daha blimsel çalışmak lazım (Raptorx gibi); ama ben bir kaç atış yapıp pelletin düşüş noktasına bakıp ona göre atış yapıyorum...

Özellikle uzun mesafe atışı yapan arkadaşlar yöntemlerini, tekniklerini biraz anlatırlarsa bu konunun oldukça faydalı olacağını düşünüyorum...

• +1 ilk atışların nereye vurduğuna bakıp atıyorum .en kolayı bence de bu keyifli atışlar.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen termopl ().

• Yivli Tüfeklerde 1000 metreden bir sniper hedefin yaklaşık 4 metre yukarısına kadar hesap yapıp atışını yapabilir !

Bunu tam anlayamadım, 1000 metrede 4 metreden daha yukarı hesap veya atış yapılamaz mı ? Yoksa merminin düşüşü 1000 metrede en fazla 4 metre midir ?
    Böyle harika bir sniper mermisi varsa bilmek isterdim.

• Bunu tam anlayamadım, 1000 metrede 4 metreden daha yukarı hesap veya atış yapılamaz mı ? Yoksa merminin düşüşü 1000 metrede en fazla 4 metre midir ?

Üstadım , Buluthan abi burada uzak mesafe atışlarında ne tür tüfekle olursa olsun metrelerce düşmenin normal olduğunu söylemek istemiş sanırım.Kanımca enerjisini ve isabetini kaybetmedikçe , düşmenin hiçbir önemi yok.Nasıl elimizden bıraktığımız bir nesne yere düşünce normal karşılıyorsak , uzun mesafe atışlarında da düşme o kadar normal geliyor bana.

• Düşme örneği;
    30,06 Spring field /Noster balistik tip BC' si ;0,435
    300 metreye sıfırladık , 600 metreye atıyoruz
    600 metrede 75'' yaklaşık iki metre aşağı vurur ,benim favori mesafem over hold'u hiçte sıkıntılı değil
    1000 metrede ise 405'' yani on metrden fazla aşagıda ,bu namlu -dürbün sıfırlama sonundaki düşme
    Peki ya Drop;495'' oda onuç metreye geldi gelecek ,benim favori mermimdeki karizma bitik

• Aslında bu tür atışlarda daha blimsel çalışmak lazım (Raptorx gibi)

bilimsellik işe yaramıyorki? o mesafede şişeleri sen vuruyorsun :D

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• bilimsellik işe yaramıyorki? o mesafede şişeleri sen vuruyorsun :D

Hocam biz teorisyen olalım, istikrarı bozmayalım #hims

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• Bunu tam anlayamadım, 1000 metrede 4 metreden daha yukarı hesap veya atış yapılamaz mı ? Yoksa merminin düşüşü 1000 metrede en fazla 4 metre midir ?

Ülkü Abi,

BC değeri, kullanılan muhimmat, tüfek v.b. gibi detaylara girmeden, anlaşılabilir olsun diye, kabaca bir sniperın hedefin 4 metre üzerine nişan alarak (gerekli clik ayarlamalarıda yaparak) atış yapabiliyor gibi bir benzetme değeri vemek istedim. Bu konuda Ülkü Abi , Kemal Elitemiz Abi , Kemal Aktaş Abi gibi siz abilerimizin çok daha net açıklamalar yapabilir.

http://www.taxidermy.net/forum…cles/06/c/0626CA867B.html
    Bullet drop should be off the scale
    This response submitted by George on 3/11/06 at 9:44 AM. ( ) 64.12.116.6
    If a 150 grain bullet, sighted at zero at 250 yards drops 35 inches(3 feet). At 1000 yards, I'd suspect that the drop would be more like 12 to 15 FEET. That's one helluva lot of "Kentucky windage".

http://www.kemalelitemiz.com/a…/uzun-menzil-atis-pratigi
    http://www.turkiyeavcilari.com…p;msgid=57644&sinif=0
    http://www.snipershide.com/for…;Number=39034&fpart=3

• ;şrofls;.;şrofls;. fatih abi sen onu bırak biz tüm ailecek bilgisayarın başına çöreklendik kediyi bulmak için yok olmuyor yapamadık. ;lol; Artık kedi gördüm mü garip bir tiksinti geliyor. Tamamen bezdirmek için yapılmış bir olay.

Tenekeci Naber?
    hani bi ara yok bırakıyorum v.s v.s bişeyler diyordun. şimdi imzanda görüyorum fx filan ne iş? :):):):):):):)

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• Tenekeci Naber?
    hani bi ara yok bırakıyorum v.s v.s bişeyler diyordun. şimdi imzanda görüyorum fx filan ne iş? :):):):):):):)

Vaaay bluescu, jazzcı, romantik abim iyiyim ;lol; Bırakamadım abi hobi beni bırakmadı DNAlarıma işlemiş virüs. ;kihhik,

• ben kendi adıma bu işin teorisinden pek anlamam , 5,5 hatsan mod 125 imi 100 metre atışında şöyle kullanıyorum , 9x büyütmede dürbünle baktığımda hedef örneğin bir bira şişesiyse şişenin 2,5 boy kadar üstüne etış yapıyorum , yani 60-65 cm üstüne atış yapınca büyük ihtimalle şişenin altıyla ortası arasında bi noktaya denk geliyo pellet , tabi bu bahsettiğimiz pellet dandik bi pellet olmamalı , gözlemim şu ki ne kadar ağır pellet kullanırsan isabetlilik o kadar artıyo hedefteki etkiside artıyo tabi ;) bu bahsettiğim dürbünün 25 mt de sıfırlandığı durumlar için geçerli , ağır pellet namludan daha yavaş çıkıyo doğru ama hızını daha uzak mesafelere kadar koruyo , hafif pelletlerle yaptığım atışlarda(gamo rocket gibi) namludan korkunç sesler geliyo ses hızına çok yakın hızlarda çıkıyo ama 100 metre atışında en az 5-6 metre kısa düşüyo favori pelletim diabolo barracuda daha iyisini bulamadım , pellet bulmakta bi sorun ankarada :(

Walter Talon Magnum 5,5 cal Envantere yeni katıldı 3-9 x 50 mm dürbünü var(ince ayarla efsanevi bir makine)[/color]
    Zoraki hp01 ultra (diyecek söz bulunmaz , hedef nerde pellet orda , yaşayan efsane , emekli olmaması dileğiyle :))
    Birde şimdi Hatsan BT 65 var çok kuvvetli , düşman başına... vurduğu yerden ses çıkar...