Dürbün balistik hesaplama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar merhaba

Benim bi konuda bilgiye ihtiyacım var.

Örneğin ben tüfeğimi 9 metreye sıfırladım.

Strelok a verileri girdim. Dürbün FFP. Retikilda 180 metreyi son dot olan 20. Dotta görüyorum. Ve 180 metreyi retikilin ortasına almak için örneğin 175 klik çevirdim. Tam da burada 20. Dotla artık kaç metreyi görebilirim nasıl hesaplarım teşekkür ederim.

Dürbün Element helix 6 24 50 FFP 1/10 Mrad

Cemal Bozan

Borbayre

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Murat Hayta ().

• Ben çok iyi hatırlamıyorum, iPhone a geçtikten sonra strelok programını kullanamadım. Tavsiyem strelok + plus programını kullanman. Yalnız eğerki klik çevirerekten merkezeleme yaptıktan sonra dot başına düşen metreyi hesaplıyacağını zannetmiyorum . Ya dot hesabı yada click hesabıyla atış yapman gerekecektir.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Official Post

Hocam şimdi anlamadığım bir durum var. 9 MT sifirlamainin karşılığı (18.13 ile 900 FPS de) 180 MT dir.

Yani ikinci kesişim hemen hemen 180 de olur. Yukarı yönde cevirmeseniz de 180 MT leri + dan vuruyor olanınız lazım.

Siz tufegin hızını ve mühimmati söyler misiniz

• Hocam şimdi anlamadığım bir durum var. 9 MT sifirlamainin karşılığı (18.13 ile 900 FPS de) 180 MT dir.

Yani ikinci kesişim hemen hemen 180 de olur. Yukarı yönde cevirmeseniz de 180 MT leri + dan vuruyor olanınız lazım.

Tüfegim effecto px5

Pellet 18.13 jsb

Ortalama namlu çıkış hızı 264 MS

Dürbün Element helix FFP 6 24 50 FFP

Hocam 9 metreye sıfırladığımda 2. Kesişim noktası 48 metre.

Soruma gelince sanırım çözdüm. Şöyle ki; strelok da sıfırlama mesafe alanına örneğin 180 metre yazdığım zaman 20. Dottaki mesafeyi görebiliyorum. Sonuç olarak ben 175 clik Up yaptığımda 180 metreyi reticle ortasında görüyorsam dürbünün sıfır mesafesi artık 180 metrredir ve 20. Dotta gördüğüm 270 metre doğru bir mesafedir.

Sizce de böyle mi ?

Teşekkür ederim

• Siz 175 klik çevirdiniz programada sıfırlama mesafenizi 180 mt girdiniz. Bu şekilde 20. Dotta 270 mt mesafesini gördünüz. Mantık olarak doğru yaptınız. Bence şöyle bir problem var o program namlu çıkış hızı ile hesaba başlıyor. Ama siz burada 180 mt sonundaki hızınız bir hayli düşük olacağı için fiziksel olarak o dotları yakalamanız imkansız olacaktır. Bununda şu şekilde kabaca üstesinden gelirsiniz. 175 klik çevirdiniz sıfırlama mesafesini de 180 girdiniz ardından da programa 180 mt deki atış hızını girerseniz ancak dot başına gelen metreyi bulubilirsiniz. Sizin yaptığınız yöntemle dot başına düşen mesafe daha yüksek çıkar ve yanlış sonuç verir. Birde benim dediğim gibi yapın aradaki dotlardaki mesafe farkını görün anlarsınız.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Hocam şimdi anlamadığım bir durum var. 9 MT sifirlamainin karşılığı (18.13 ile 900 FPS de) 180 MT dir.

Merhaba elimde program yok ama bu 2. Kesişim noktasının 180 mt olması bana çok fazla geldi. Çok yüksek hız girilse ve dürbün ayakları çok yüksek girilse belki ancak 2. Sıfırlama noktasında 180 mt ulaşılabilir diye düşünüyorum. Programı kullanmayalıda en az 4 yıl olmuştur.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• Official Post

Hocam şimdi anlamadığım bir durum var. 9 MT sifirlamainin karşılığı (18.13 ile 900 FPS de) 180 MT dir.

900fps yi 900 mts olarak girmişim ?

• 900fps yi 900 mts olarak girmişim ?

? Olur hocam öyle

Türkiye de yaşıyoruz ve bizim için en uygunu metrik sistem fakat özellikle dürbün ithalatçıları bu konuda pek bilinçli değil kanımca. Çünkü dünya piyasalarında aynı modelde hem Mrad hem moa olmasına rağmen bizim ülkemizde ne yazık ki dürbünlerin birçoğu Moa olarak ithal ediliyor.

• Official Post

? Olur hocam öyle

Türkiye de yaşıyoruz ve bizim için en uygunu metrik sistem fakat özellikle dürbün ithalatçıları bu konuda pek bilinçli değil kanımca. Çünkü dünya piyasalarında aynı modelde hem Mrad hem moa olmasına rağmen bizim ülkemizde ne yazık ki dürbünlerin birçoğu Moa olarak ithal ediliyor.

Maalesef ki dediğiniz de çok haklısınız.

Bende geçen hafta dürbün siparişi verdim mrad olmasına da dikkat ettim