Havalı Tüfek Önerisi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkese Merhabalar.

İçinden çıkamadığım bir konuda sizlerin görüş ve önerilerinden istifade etmek istiyorum.

Kendim ve eşim ve kız kardeşim ile hem stres atmak hem de atış eğitimi yapabileceğimiz bir havalı tüfek arayışı içerisindeyim. Gördüğüm ve izlediğim kadarıyla 5.5 mm çapı istediğimi karşılayacak nitelikle. Çalışma sistemi açısından da yaylı, gaz pistonlu, pcp tüfeklerin mevcut olduğunu gördüm. Yurtdışı kaynaklarından da okudum üzere genel kanının gaz pistonlu tüfeklerin, yaylılara göre daha uzun ömürlü olduğu. Bu nedenle aklıma gaz pistonlu (markasına göre igt ya da vortex gibi) sistem oturdu. Bu noktada Hatsan markasında namludan kırmalı modellerde Mod 135 Vortex QE, SpeedFire, SpeedFire 1250, Alttan kurmalı modellerde de Torpedo 150 Sniper Vortex, Torpedo 155 Vortex modelleri yatmakta. Bir yandan Antalya'da ikamet etmem sebebiyle ziyaret ettiğim bir kaç av bayisinde bu ay içerisinde kampanyaya girmiş olan ve pompa ile dolumu mümkün olan PCP cinste Hatsan Flash 101 modeli ısrarlar tavsiye edilmekte. Bizim amaçladığımız hedefe uygun, dürbün kullanımına müsaade edebilecek, dengeli bir silah (hedefimiz öncelikle stabil bir isabet sağlamak, ayrıca güç anlamında da en az orta seviyede tahribat gücü olabilir.) olarak neyi tercih etmeliyiz? Bu anlamda başlangıç olarak gaz piston sistemine sahip bir tüfek bizler için yeterli olur mu yoksa söylendiği gibi PCP almak bu anlamda daha mı uygun olur? PCP'nin dolumu noktasında pompa konusunda çok fazla hava kaçırdığı vb. durumlar yaşanması sebebiyle şikayetler olduğunu görmüş olmaktan dolayı biraz çekinmekteyim açıkçası.

Bu anlamda bana önerebileceğiniz marka ve modelleri rica etmekteyim.

Kıymetli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Gaz pistonlu tüfekler yaylılardan çok da üstün değil. Kaldı ki siz Hatsan seçmekle zaten hata yapıyorsunuz. Hatsan ağır ve hantal ayrıca kurulması da zor. gaz pistonlu tüfeklere Vortex diyor hatsan ve kuru hava vardır içinde. Zamanla buradan hava kacabilir. Tamiri yaylı tüfeklere göre daha pahalı. IGT gamo nun gaz pistonlu modeli. Nitro piston da Crosman ın ve hava yerine nitrojen gazı var.

Orta güçte tüfeklere gaz pistron ve yaylı arasında fark yok. Magnum sınıfında gaz pistonlu tüfeklerin sarsılması daha az, avantajı budur.

Size tavsiyem yabancı marka bir yaylı almanız. Hatta ikinci el de olabilir. Yabancılarda en uygun fiyatlı ürün ise Gamo. Gamo Hunter 440, Gamo CFX ya da CFR güzel ve isabetli seçenekler. Bütçe sıkıntınız yoksa Diana Mod 52, 54, 460 ya da weihrauch HW77, HW97 müthiş ürünler.

PCP olayına gelince. Dolum pompası ile tüpe hava basabilirsiniz ama çok yorucu. En güzeli dolum tüpü ile PCP tüfeği doldurmak. AMa bu sefer de Dolum tüpünü doldurmak için yer arayacaksınız. Yani o da ayrı bir dert. Evet zevkli ama tam teşeküllü olmanız şart.

Yaylı tüfekte bu dert yok. 7/24 saat at. Yine de PCP olacaksa özelikle Kral ile hata yapmazsınız. Ama burada da ne kadar ekmek o kadar köfte kuralı geçerli ve yabancı markalar özellikle namlu kaliteleri ile baya öndeler.

Diana
    Weihrauch
    Crosman

Hatsan
    Reximex

Evanix

KalibrGun
    Air Arms

AirForce

FX

Zoraki

Walther

Daisy

Beeman

• Gaz pistonlu tüfekler yaylılardan çok da üstün değil. Kaldı ki siz Hatsan seçmekle zaten hata yapıyorsunuz. Hatsan ağır ve hantal ayrıca kurulması da zor. gaz pistonlu tüfeklere Vortex diyor hatsan ve kuru hava vardır içinde. Zamanla buradan hava kacabilir. Tamiri yaylı tüfeklere göre daha pahalı. IGT gamo nun gaz pistonlu modeli. Nitro piston da Crosman ın ve hava yerine nitrojen gazı var.

Orta güçte tüfeklere gaz pistron ve yaylı arasında fark yok. Magnum sınıfında gaz pistonlu tüfeklerin sarsılması daha az, avantajı budur.

Size tavsiyem yabancı marka bir yaylı almanız. Hatta ikinci el de olabilir. Yabancılarda en uygun fiyatlı ürün ise Gamo. Gamo Hunter 440, Gamo CFX ya da CFR güzel ve isabetli seçenekler. Bütçe sıkıntınız yoksa Diana Mod 52, 54, 460 ya da weihrauch HW77, HW97 müthiş ürünler.

PCP olayına gelince. Dolum pompası ile tüpe hava basabilirsiniz ama çok yorucu. En güzeli dolum tüpü ile PCP tüfeği doldurmak. AMa bu sefer de Dolum tüpünü doldurmak için yer arayacaksınız. Yani o da ayrı bir dert. Evet zevkli ama tam teşeküllü olmanız şart.

Yaylı tüfekte bu dert yok. 7/24 saat at. Yine de PCP olacaksa özelikle Kral ile hata yapmazsınız. Ama burada da ne kadar ekmek o kadar köfte kuralı geçerli ve yabancı markalar özellikle namlu kaliteleri ile baya öndeler.

Sevgili hocam selamlar.

Öncelikle kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Yıllar evel babamdan kalma ahşap bir kırma namlu 4.5 mm havalı tüfek kullanmıştım ve söylediğiniz gibi gayet de istediğiniz an atış yapmaya müsaitti. Sadece internetteki araştırmalarım sonucunda yaylılarla ilgili olumsuz yorumun ağır olmasından dolayı çekinmiştim. 5000-6000 bandına kadar yükselmeyi düşünüyorum. Dediğiniz gibi hala daha ithal mallar ülkemizde daha kaliteli gözüküyor. PCP’den ziyadesiyle uzak durma niyetindeyim. Bahsettiğiniz modelleri inceliyor olacağım. Teşekkür ederim.

• O bütceye Diana ve Weihrauch 2.el bulabilirsiniz. Zaman zaman bu forumda da ilanlar açılıyor..

Diana
    Weihrauch
    Crosman

Hatsan
    Reximex

Evanix

KalibrGun
    Air Arms

AirForce

FX

Zoraki

Walther

Daisy

Beeman

• Ecevit hocamın söylediklerine katılıyorum hocam, o bütçe ile Diana veya Weihrauch almanızı şiddetle tavsiye ederim 😊

Rifle

Kral Empire X RG / .25
    Huğlu Effecto Px5 Pro / .22
    Hatsan Galatian 1 RG / .22

Hatsan AT44 Long RG / .177

Hatsan Mod 85 Sniper / .177

Kral Demon Underlever / .177

Ersüs ERS-2017 / .410 ga

Scope - Red dot

Vector Optics Everest Gen2 3-18x50 SFP

Vector Optics Maverick-lll 1x22 S-SOP 2 MOA

Solognac 4-16x50 SFP

Solognac 1x30 Red Dot 3 MOA

• selam. size kolay kurulan orta güçte isabetli bir tüfek gerekiyor. bu durumda namludan kurmalı 4.5 kalibreye sahip bir yaylı uygun olacaktır. diana yada hw nin 4.5 kalibre uygun bütçeli bir modelini alabilirsiniz. hw 50 gibi. saygılar.

diana mod 48/52- 177

• Hocam bende senle aynı durumda aynı model tüfeklere baktım sadece ben 5.5 arıyorum. Ama gamo alacakken bu konudan dolayı vazgeçtim sanada tavsiyem bi bak araştır öyle karar ver gamo 440 parça sorunları olduğu yazıyor.

TFN
  • Hocam bende senle aynı durumda aynı model tüfeklere baktım sadece ben 5.5 arıyorum. Ama gamo alacakken bu konudan dolayı vazgeçtim sanada tavsiyem bi bak araştır öyle karar ver gamo 440 parça sorunları olduğu yazıyor.

TFN

Ömer Bey Merhabalar,

Aslında ben kafamda alacağım markayı ve neredeyse modeli netleştirdim ancak ben silah bulamıyorum sıkıntım orada. Diana almak istiyorum ama avdoğayı arıyorum telefon çalmıyor kimseye ulaşamıyorsunuz. Diğer bayilerin hiçbirinde de bu tüfekler yok. Neye elimi atsam parasını da verecek olsam bulamıyorum.

• Ömer Bey Merhabalar,

Aslında ben kafamda alacağım markayı ve neredeyse modeli netleştirdim ancak ben silah bulamıyorum sıkıntım orada. Diana almak istiyorum ama avdoğayı arıyorum telefon çalmıyor kimseye ulaşamıyorsunuz. Diğer bayilerin hiçbirinde de bu tüfekler yok. Neye elimi atsam parasını da verecek olsam bulamıyorum.

Aynı durumu bende yaşadım bu bikaç günde gerçi izmit taraflarında gamo cfx royal buldum ama 5800 en son dedi almaktan vazgeçtim.Şu anda stoeger rx20 ve rx40 modellerinde yoğunlaşıyorum bakalım ya bunları yada hatsan olarak dominator 200w modelini alabilirim çok tatlı hoş bir model.Baktım olmuyor torpedo hantalda olsa alabilirim çünkü çok güçlü bir tüfek.Az önce siparişim geldi mesela hatsan strike edge inanılmaz hafif güzel tasarım ve güçlü bir tüfek birazdan atışa ormana gidicem fiyat 1044tl yanında kılıf ve 3 paket saçma.He aşık olayım güzel bi tüfek olsun baktıkça gözlerim kamaşsın,ahşap olsun dersen kesinlikle diana,weihrauch gamo bile alma derim eğer gamo işine girilicekse bence stoeger daha mantıklı gibi yoksa üste zıplayıp dianalar alınmalı

• Aynı durumu bende yaşadım bu bikaç günde gerçi izmit taraflarında gamo cfx royal buldum ama 5800 en son dedi almaktan vazgeçtim.Şu anda stoeger rx20 ve rx40 modellerinde yoğunlaşıyorum bakalım ya bunları yada hatsan olarak dominator 200w modelini alabilirim çok tatlı hoş bir model.Baktım olmuyor torpedo hantalda olsa alabilirim çünkü çok güçlü bir tüfek.Az önce siparişim geldi mesela hatsan strike edge inanılmaz hafif güzel tasarım ve güçlü bir tüfek birazdan atışa ormana gidicem fiyat 1044tl yanında kılıf ve 3 paket saçma.He aşık olayım güzel bi tüfek olsun baktıkça gözlerim kamaşsın,ahşap olsun dersen kesinlikle diana,weihrauch gamo bile alma derim eğer gamo işine girilicekse bence stoeger daha mantıklı gibi yoksa üste zıplayıp dianalar alınmalı

Açıkçası stoeger de çok tavsiye edilmiyor gibi görüyorum sanki yorumlardan. Onlara para vermektense hatsan domintor 200w gibi bir alterantif benimde en son seçenek olarak aklımda. sonuçta kimimiz profesyonel olarak bu hobiyle ilgileniyoruz kimimiz ise gerçekten çok çok amatörce. Burada fiyat/performans sıralamasına ek olarak keyif de vermesi çok önemli bana kalırsa. ancak bu durumda diana ya da wh bulamayacak olursak mecbur yerli alternatiflere yöneleceğiz.

• Açıkçası stoeger de çok tavsiye edilmiyor gibi görüyorum sanki yorumlardan. Onlara para vermektense hatsan domintor 200w gibi bir alterantif benimde en son seçenek olarak aklımda. sonuçta kimimiz profesyonel olarak bu hobiyle ilgileniyoruz kimimiz ise gerçekten çok çok amatörce. Burada fiyat/performans sıralamasına ek olarak keyif de vermesi çok önemli bana kalırsa. ancak bu durumda diana ya da wh bulamayacak olursak mecbur yerli alternatiflere yöneleceğiz.

Evet ben az önce görüştüm bana dediği adamlar malı üretip satma derdinde satış sonrası bişey yok diyor.Dışarda yaptırırsın dedi bunu diyen bayi sahibi.X10 stoeger agaç güzel ve gamoya yakın bir tüfek hatsandan iyi dedi ve rx40 yine isabet ergonomi tasarım olarak çok güzel ama hatsan gibi sorun oldu fabrika gönderim halletsin yok dedi.Bende o yüzden iyice bi araştırma yapıp alıcam.Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak istemem.Şu an halihazırda 2 tüfek var çocuklar kullanacak ama bana hala bi magnum gelmedi.

• Evet ben az önce görüştüm bana dediği adamlar malı üretip satma derdinde satış sonrası bişey yok diyor.Dışarda yaptırırsın dedi bunu diyen bayi sahibi.X10 stoeger agaç güzel ve gamoya yakın bir tüfek hatsandan iyi dedi ve rx40 yine isabet ergonomi tasarım olarak çok güzel ama hatsan gibi sorun oldu fabrika gönderim halletsin yok dedi.Bende o yüzden iyice bi araştırma yapıp alıcam.Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak istemem.Şu an halihazırda 2 tüfek var çocuklar kullanacak ama bana hala bi magnum gelmedi.

Her işte olduğu gibi burada da mutlaka ne kadar heves edersek edelim ilk öncelik her zaman ne yazık ki maddiyat. Aynı şekilde bir şey sahibi olmak için iyice araştırmadan arkasını aramadan hadi diyip herhangi bir şeyi almak doğru değil. Her yerde iyi ya da kötü niyetli insan çok. Önemli olan tüm yorumları tüm incelemeleri yurtdışı kaynaklarını okuyarak ortak bir fikir edinmek diye düşünüyorum şahsen.

• Kesinlikle katılıyorum aslında benim bütçe 10 bine kadarda çıkabilir lakin verdiğim paraya değecek mi korkusu var.Mesela weihrauch hw 80 vardı sıfır almıstım o zamanın parası tam bir maaşımı ona yatırmıştım ama bikaç atış sonrası gevşeklik gördüm hemen sıktım sonrasında vidaların bazılarını kolay yalama olduğunu görmüştüm daha tertemiz kanlı canlıyken satayım dedim.Elimde tutması hissiyatı kalite hissi gerçekten hatsan ve diğer markalarla ölçülemezdi ama çok kolay dağılacak korkusu oldu sattım bende hemen.

Benim diana 460la alakalı olarak acaba gerçekten değecek mi o kadar paraya eğer başlarsa zamanla oda arızalar açmaya ve benim için güç çok önemli yani şimdi baktığımda 5 10 atışta bile dağılma emareleri gösteren bir tüfek diyorlar torpedo 155 için ama cidden bu gücü taşıyan kaçtane tüfek var diye düşünüyorum ben özellikle alttan kurma istememden dolayı biraz daralttım seçeneklerimi yoksa kırmalı olsa eminim çok farklı ürünlerde çıkacak.

yabancı bi videoda 460la torpedo karıslasması izledim ilginç bir şekilde torpedoya övgüler gördüm ama şunu söylüyorlar hatsanın doğruluk iddiası çokta yok ama ben 460ın gücünden pek memnun değildim diyen yabancılar var.150 metrede bir tenekeye delik açmamın verdiği hazzı ben 460ta yaşamayacaksam torpedo olmasa bile o güçte o çıkışta bir tüfeğe ihtiyacım var.Şu anda piyasada 3500 civarı olan torpedo 155i bir bayide 2650yede buldum ama işte sürekli fabrikaya gidip gelecekse buda can sıkar.

• İyi akşamlar.

Arkadaşlar yorumları komple okudum takipteyim hangi modele karar verdiniz acaba ? Pcp serüvenim 1 yılı doldurduktan sonra kapattım. Canım sıkıldığında 7/24 hali hazırda alıp gidebileceğim sizin gibi profesyonel havalı arıyorum.

• İyi akşamlar.

Arkadaşlar yorumları komple okudum takipteyim hangi modele karar verdiniz acaba ? Pcp serüvenim 1 yılı doldurduktan sonra kapattım. Canım sıkıldığında 7/24 hali hazırda alıp gidebileceğim sizin gibi profesyonel havalı arıyorum.

135qe vortex aldım 1 hafta oldu çok memnunum tavsiye ederim.

• İlk başlangıç havalım oydu hocam. Farklı model almayı düşünüyorum öneri için teşekkürler.

ben 155 torpedo elime aldım mesela çok güzeldi lakin isabetsiz şöyle böyle diyenler çoktu vazgeçtim.Birde ilk havlaım weihrauch hw 80di imkan bütçe varsa bence bu markanın tüfekleri alabilirsiniz yoksa kral n11s kullandım yaylı olanı oda güzeldi.Ama yinede paraya kıyıcak olsam almandan şaşmam onların yeri ayrı gerçekten.

• ben 155 torpedo elime aldım mesela çok güzeldi lakin isabetsiz şöyle böyle diyenler çoktu vazgeçtim.Birde ilk havlaım weihrauch hw 80di imkan bütçe varsa bence bu markanın tüfekleri alabilirsiniz yoksa kral n11s kullandım yaylı olanı oda güzeldi.Ama yinede paraya kıyıcak olsam almandan şaşmam onların yeri ayrı gerçekten.

omerkadizadelifield