Sizlere sorularım var abiler.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar öncelikle iyi akşamlar ;

1) Yeni alınan bir gaz pistonlu tüfekte dizelleme etkisi kaç atış sonra biter ?

2) Kullanılan pelletin tahribat etkisinde çok bir payı var mıdır ?

3) Öncelikle bu soru biraz fazla kişisel olacak kusura bakmayın. 1000 FPS yeni aldığım havalı tüfeğimin kitaba sıkıldığında 120 civarı yaprak(240 sayfa) delmesi normal midir, açıkçası ben biraz daha fazla bekliyordum da. ^^

Şimdiden Teşekkürler

SAYGILAR

• 1- Dizelleme etkisi namludaki yağ tamamen yanana kadar devam eder. Duman çıkmıyorsa dizelleme bitmiştir.

2- Pelletin tipi ve ağırlığı, tahribata etki eder, sivri uçlu pelletler farklı etki gösterir, kubbe uçlu pelletler farklı, düz uçlu pelletler farklıdır, deneyimlemeniz gerekiyor.

3- Güç, kullandığınız tüfeğe göre ve kalibreye göre değişkendir, tüfeğin teknik bilgilerinde 1000 fps yazması bütün pelletleri 1000 fps hızla attığını göstermez, ağırlık (grain) arttıkça hız ve mesafe düşer fakat tahribat artar, sizin farklı ağırlıklardaki ve tiplerdeki pelletleri tek tek deneyip size en uygun olanını bulmanız gerekiyor.

Rifle

Kral Empire X RG / .25
    Huğlu Effecto Px5 Pro / .22
    Hatsan Galatian 1 RG / .22

Hatsan AT44 Long RG / .177

Hatsan Mod 85 Sniper / .177

Kral Demon Underlever / .177

Ersüs ERS-2017 / .410 ga

Scope - Red dot

Vector Optics Everest Gen2 3-18x50 SFP

Vector Optics Maverick-lll 1x22 S-SOP 2 MOA

Solognac 4-16x50 SFP

Solognac 1x30 Red Dot 3 MOA

• 1- Dizelleme etkisi namludaki yağ tamamen yanana kadar devam eder. Duman çıkmıyorsa dizelleme bitmiştir.

2- Pelletin tipi ve ağırlığı, tahribata etki eder, sivri uçlu pelletler farklı etki gösterir, kubbe uçlu pelletler farklı, düz uçlu pelletler farklıdır, deneyimlemeniz gerekiyor.

3- Güç, kullandığınız tüfeğe göre ve kalibreye göre değişkendir, tüfeğin teknik bilgilerinde 1000 fps yazması bütün pelletleri 1000 fps hızla attığını göstermez, ağırlık (grain) arttıkça hız ve mesafe düşer fakat tahribat artar, sizin farklı ağırlıklardaki ve tiplerdeki pelletleri tek tek deneyip size en uygun olanını bulmanız gerekiyor.

Cevaplar ve ayırdığınız vakit için çok teşekkür ederim hocam.

• Selamlar öncelikle, hayırlı ramazanlar dilerim.İmla hataları için şimdiden affola mobilden giriş yapıyorum 🙋‍♂️

Gaz piston veya yaylı arasında ben dizel etkisi süresinin farklı olduğunu düşünmüyorum.

Dizel etkisinin süresi ;

Namlu içerisindeki yağın miktarı cinsi incelik veya kalınlık derecesi

Piston içerisinde, varsa piston contası önündeki yağ miktarı ve özelliği

Bu kısımlara bulaşabilecek, pistona ulaşabilecek seviyede tüfek fazla yağlı ise ve özellikle basınç altında yanma özelliği olan bir yağ ise

Nacizane tavsiyem;

Ne namlu ve içerisine, özellikle piston kısmı hava transfer deliği içerisine,

Yaylı modellerde yay üzerine

Kesinlikle kauçuklu yeşil gres hariç yağ değdirmeyin, contalar zamanla dizel etkisi ile de yanar, biter.

Model nedir, kitaba hiç atış yapmadım yakınlarda ama piyasadaki belli başlı 1000 fps özelliği ile satılan modeller, alaşım ve ultra hafif pellet ile ulaşır o hıza, kurşun pellet ağırlığı standart olanlarla 650-700 fps bandında hıza ulaşır araştırmalarım tecrübelerim bu şekilde nacizane.

Son olarak şahsen, alaşım pellet olmadığı sürece kurşun pelletlerin şekli önemsiz, çok sert cisimlerde doğrudan çıkış hızı tüfek balistiği ile ilgili

Tekrardan selamlar 🙋‍♂️

Kral N-11 Gas Piston

• Merhaba;

Öncelikle hayırlı ramazanlar. Ayırdığınız zaman ve verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ediyor sayılarımı sunuyorum. Modeli ( Sanırım sizinki ile aynı.) kral 11 gaz piston.

Hayırlı iftarlar dilerim.

• Merhaba;

Öncelikle hayırlı ramazanlar. Ayırdığınız zaman ve verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ediyor sayılarımı sunuyorum. Modeli ( Sanırım sizinki ile aynı.) kral 11 gaz piston.

Hayırlı iftarlar dilerim.

Çok sağolun estağfurullah,

Şuan Mod125 Th yaylı kullanıyorum, çok değil 1 yıl önce kullandım N 11 gas piston modelini ben bir türlü verim alamadım, 10 tüfekte 1 olur desem o da bana denk geldi, umarım sizin yüzünüzü güldürür bu model.

Nacizane tavsiyem, arada namluya harbi çekip kurularsınız, kauçuklu yeşil gres harici denediklerimin hepsi dizel etkisini tavan yaptırdı.

Özellikle piston transfer deliğinden içeriye sakın sıvı yağ vs. temas ettirmeyin.

Kazasız belasız inşallah, hayırlı iftarlar dilerim size ve tüm camiaya 🙋‍♂️

Kral N-11 Gas Piston

• Tavsiyeler için sağolun tekrar teşekkürler. :)