Namludan Dolma 200 Yıllık Tüfeklerle Uzun Menzil Atış Yarışması. Efendimm!!!

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bu konunun havalı silahlarla hiç alakası yok ama bir o kadar da alakalı sanırım.

Acaba yurdumuz az biraz daha mı farklı olsa diye düşündüğüm ender anlardan biri oldu bu videoyu izlediğim kısa süreç.

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Adamlar 1850'lerde namludan dolma silahlarla uzun mesafe hassas atış müsabakalarına başlamışlar.

Bu amaçla tüfek, mühimmat ve nişangah sistemleri geliştirmişler.

Neredeyse ikiyüzyıl sonra bir grup çılgın insan bu etkinlikleri tekrar canlandırmışlar, ulusal ve uluslararası kulüpler kurup ulusal ve uluslararası yarışlar organize etmişler.

Ya orijinal iki yüzyıllık tüfekleri adam etmişler, ya da aslına neredeyse yüzde yüz sadık yeni üretim reproduction silahları kullanmışlar.

Kendi alaşımlarını hazırlayıp kendi mermilerini dökmüşler kalıplara.

Sonra da 300-500-600 yarda orta mesafe ve 900-1000 yarda uzun mesafe hedeflere atış yapıp sportmence yarışmışlar.

Dürbün mürbün yok, open sight.

Hassas factory match grade ammo yok, kendi mühimmatlarını kendileri üretmişler.

On saniyede bir şarjör boşaltma yok, tahminim dakikada bir iki atış yapabiliyorlar.

İnsanlar bir araya gelmiş, ülkeler bir araya gelmiş. Çok canım çekti çok.

Bilmiyorum bizde muzzle loading kültürü var mı yoksa o da yassah mı?

• insan heves etmiyor değil ancak maddiyat ortada pelleti bile atarken düşünür olduk ki diğer boyut yasaklar.

Fx impact M3 700mm 5,5 superior+Element Titan 5x25x56

• Yaklaşık 10 yıl evvel bir hidrolik bir projede yaşlı bir Alman ile çalışmıştım. Laf açtı anlatmaya başladı gençliğinde milli takımda olduğunu, bu namludan doldurmalı silahlarla atış müsabakalarına gittiğini anlatmıştı. Hatta Rus’lar çok başarılıydı ama atış öncesi Rus’ların alkol alarak atış yaptıklarını anlatmıştı. Alkol alınca daha rahat nefes kontolü yapıyorlarmış ve titremeyi azaltıyorlar diye söylemişti. Şimdi O Alman arkadaş sordum emekli olmuş. Muhtemelen o müsabakalar 30-40 tıl evvelde vardı.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel