O-Ring'siz Gladiatör Şarjörü ve SES

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Engin senin silahta ya 10 yada 20 bar hava kalmış, bence bu basınçla kullanmasan iyi edersin,

• Şu tüp foslamış kısmını biraz detaylandırıver Kadir. Tüpe tam olarak ne olmuş?

abi tüfekden foss diye ses çıkmış atış yaptığında, içerdeki kırık harbi parçasını çıkarmak için denemiş bu çalışmayı,
    sonrasıma tüpe kontrol amaçlı hava basmış test için,hava tekrardan kendisini salıveriyormuş,,olay bu abi,şimdi yedek tüpü kullanıyor, kullanıcı hatasından kaynaklanan bir durum,
    şimdi benim kafada soru işareti oluştu hal böyle iken ustalar,tüpü sabit olan tüfeklerde aynı kullanıcı hatası ile arıza yaptığını farz edelim,nasıl bir tamir gerektirir :him:s valf işlevini kaybetmiş ise?

• Official Post

abi tüfekden foss diye ses çıkmış atış yaptığında, içerdeki kırık harbi parçasını çıkarmak için denemiş bu çalışmayı, sonrasıma tüpe kontrol amaçlı hava basmış test için,hava tekrardan kendisini salıveriyormuş,,olay bu abi,şimdi yedek tüpü kullanıyor, kullanıcı hatasından kaynaklanan bir durum, şimdi benim kafada soru işareti oluştu hal böyle iken ustalar,tüpü sabit olan tüfeklerde aynı kullanıcı hatası ile arıza yaptığını farz edelim,nasıl bir tamir gerektirir :him:s valf işlevini kaybetmiş ise?

Yapılmaz değil yapılır ama oldukça ustalık, profesyonel alet edevat ve makina gerekir.

• Şu ana kadar benim edindiğim izlenim şu: Pcp ler çok hassas kullanılması gereken teknolojik aletler.Öyle alalım haldur huldur kullanalım yok.O açıdan kesinlikle pcp almayı düşünüyor olsamda beni kaygılandıran bir yanı var bu işin.Yani şunu söylemek istiyorum kullanıma yönelik uygulamalı bir eğitim şart gibi gözüküyor.Ne dersiniz? :)

Fx T12 Typhoon 5.5 /Leapers 6-24x50 Mil-Dot AO - Norica twin 5.5-4.5 Scuba (Drager 300 Bar)
    Armsan A612S Slug 61 cm.

Kemal Yılmam

• Official Post

Kısa bir eğitim konusunda haklısınız, ve bu yönde PCP kullanım kılavuzu olabilecek video çalışmalarını FXairguns silahlar ile başlattık, bu anlamda T12 - Gladiator -Revolution ve aksesuarlarıyla ilgili video çekimleri tamamlandı, şu anda montajda, başrolde Üstad Ülkü abi ve yardımcı rolde de Kadir kardeşimiz görev aldılar, yakında, kameraman ve montajcımız Cahit bey montajları tamamlayacak ve yayınlayacağız.

Bu silahları söküp ayarlarını oynamak vs.. yapmamanız halinde, basit bakımlarını (temizlik yağlama) düzenli yapmanız halinde çok uzun yıllar sorunsuz çalışacaktır.

• Zaten bence dizayn sırasında uğraşılarak tüfekler optimal hale getirilmiş. Biraz güç artırayım diye oynayınca mutlaka başka bir şeyden feragat ediyorsunuz. Standart haliyle kullanmak en iyisi gibi.

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• Valla arabalarla çok uğraştım.. Her şeyin standartı en iyisi. Asla ama asla PCP'me dokunmayı düşünmüyorum :D Hatta gözüm gibi bakıyorum her 200 atista bir temizleme yağlama operasyonuna girişiyorum :)

PCP: FX GLADIATOR .22cal + Gamo MD6-24x50 + Harris Bipod + Weihrauch Moderator
    Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod
    MultiPump: Daisy Powerline888 .177cal + Tasco 4x15
    Yaylı: Daisy 1938 .177cal
    CO2: Umarex Walther CP99 .177cal
    Kuru Sıkı: Voltran Blow Magnum Mod.2000 9mm
    [gallery]670[/gallery]ankarateam.png[gallery]671[/gallery] (UĞUR BAÇ)

• en iyisi 100 bardan sonra atış yapmamak

AA s510 22 cal twintube(43fpe)

Hayatta iki şeyden korkarım, bir AIIah’tan, bir de AIIah’tan korkmayandan.

• Valla arabalarla çok uğraştım.. Her şeyin standartı en iyisi. Asla ama asla PCP'me dokunmayı düşünmüyorum :D Hatta gözüm gibi bakıyorum her 200 atista bir temizleme yağlama operasyonuna girişiyorum :)

Ben bir şarjör atış yapıp silahı kaldıracaksam 10 atış bile olsa hemen namlumu özene büzene temizleyip silip kılıfına kaldırıyorum ha gerektiğindede 100 atış yapıp bakımını temizliğini yaparım.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen strong ().

• Ben de öyleyim de bi başladı mı insan 100-150-200 gidiyor ondan öyle dedim ;şrofls;.

Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod

• arkadaşlar merhaba,
    üstadlara 2 soru sormak istiyorum:
    1-gladiatör tüpünde ki havayı tamamen boşaltmak için nasıl bir yol izlemeliyiz,
    2-gladiatörün basıncını artırmak için kurma koluna bağlı mil üzerinde arka delikten görülen allen anahtar başlı vidayı sadece çevirmek yetiyormu(çevirmeden önce yapılması gereken başka bir işlem varmı).birde yanlış anlamadıysam sağa çevirince artma,sola çevirince azalma oluyor diye biliyorum. ;tese;kkur
    üstadların açıklamalarını bekliyorum.saygılar.hunter2

• Niye tamamen boşaltmak istiyorsunuz hocam? Benim bildiğim saklamak için dolu tutulması gerekiyor.. Bir de basıncı arttırmak derken tüfeğin gücünü mü arttırmaktan bahsediyorsunuz?

• sn.ejlover merhaba,
    glad üzerinde tüp basıncını boşaltacak bir düzenek yok(belkide ben bilmiyorum)40-50 bar basınçlara düşünce atış yapılmasını üstatlar tavsiye etmiyor.yani devamlı sıkarak basıncı boşaltamayız.basıncı sıfırlamanın tüfeğe zarar vermeden bir yolu varmı merak ettim.
    ikinci olarak sorduğum ise tüfeğin gücünü arttırmak içindi. bakalım üstadlar bu konularda ne gibi bir çözüm yazacaklar.bekliyorum.saygılar.hunter2

• Bildiğim kadarıyla tüpün içindeki biriken nem vs. gibi zararlı şeyleri boşaltmak için arada tüpü tamamen boşaltmak gerekiyor.Yanlış mı biliyorum?

• Kısa bir eğitim konusunda haklısınız, ve bu yönde PCP kullanım kılavuzu olabilecek video çalışmalarını FXairguns silahlar ile başlattık, bu anlamda T12 - Gladiator -Revolution ve aksesuarlarıyla ilgili video çekimleri tamamlandı, şu anda montajda, başrolde Üstad Ülkü abi ve yardımcı rolde de Kadir kardeşimiz görev aldılar, yakında, kameraman ve montajcımız Cahit bey montajları tamamlayacak ve yayınlayacağız.

Bu silahları söküp ayarlarını oynamak vs.. yapmamanız halinde, basit bakımlarını (temizlik yağlama) düzenli yapmanız halinde çok uzun yıllar sorunsuz çalışacaktır.

Mustafa bey çok iyi düşünmüşsünüz.Faydalı olacağı muhakkak.. ;d;;d;;d;

Fx T12 Typhoon 5.5 /Leapers 6-24x50 Mil-Dot AO - Norica twin 5.5-4.5 Scuba (Drager 300 Bar)
    Armsan A612S Slug 61 cm.

Kemal Yılmam

• Mustafa bey çok iyi düşünmüşsünüz.Faydalı olacağı muhakkak.. ;d;;d;;d;

elimizdeki aletlerden (bu tüfek olabilir başka aletler olabilir) maksimum yararlanmak ve doğru kullanmak onları en ince ayrıntılarına kadar iyi tanımaktan geçer diye düşünüyorum.bilginin kötüsü olmaz ama kişilerin bunları kullanmasının sorumluluğu kendilerine aittir.forumun amacı da bilgi paylaşımı değilmi?.fx lr hakkında herkes aklına gelen soruları üstadlara sorarsa tüfeklerimizi daha iyi tanıyabiliriz.
    saygılar.hunter2

• Official Post

arkadaşlar merhaba,
    üstadlara 2 soru sormak istiyorum:
    1-gladiatör tüpünde ki havayı tamamen boşaltmak için nasıl bir yol izlemeliyiz,
    2-gladiatörün basıncını artırmak için kurma koluna bağlı mil üzerinde arka delikten görülen allen anahtar başlı vidayı sadece çevirmek yetiyormu(çevirmeden önce yapılması gereken başka bir işlem varmı).birde yanlış anlamadıysam sağa çevirince artma,sola çevirince azalma oluyor diye biliyorum. ;tese;kkur
    üstadların açıklamalarını bekliyorum.saygılar.hunter2

Fahri bey merhaba,

• Gladiator üzerindeki havayı tamamen boşaltmak için ön tüpü gevşetin (saatin tersi istikamette) bu gevşetmede ssssss hava sesi duyacaksınız, bu ses arka tüpün boşalma sesi, bu şekilde silahı bir kenara bırakın ses kesilene kadar, sonuçta arka tüp tamamen boşalmış olacak, ön tüpte halen hava var, bundan sonra ön tüpü tekrar sıkıp içindeki havanın arka tüpe transfer olmasını sağlayabilir, tekrar gevşeterek boşalmasını sağlayabilirsiniz,
      Ama ben bu silahları nizami kullanmanız halinde 3 - 5 yıldan önce böyle tüpleri boşaltmanızı tavsiye etmem.
    • Gladiator ün yayını sıkarak gücünü artırmak isterseniz, bu işlemi yapabilmeniz için silahı komple dağıtmanız gerekir ve silahınız kesinlikle garantiden çıkar, o dediğiniz yerdeki allen başlı vidanın altındaki yay, Biatlon kurma kolunun geri gitme yayı, yani bu yay sıkılarak güç artışı olmaz, olsa olsa kol karşıya sert vuruv ve buda silah için iyi değil,Ben bu yayın arkasındaki vidayı sıkarak bir miktar gücün artırılabileceği yazısını yazdığımda, bunu T12 için yazmıştım ve bu söylediğimide geri alıyorum, çünkü T12 dede çekiç yayının arkasındaki vidanın durması gereken nokta çok hassas, T12 de en fazla 1,40mm tel kalınlığında yay olan Gladyator ün yayı takılabilir ve 100 fps civarı güç artışı alınır, ama bu güç artışından sonra 40 - 50 bar basınç altında 1 yada 2 defa boşa atış yapılması silahta kalıcı hasara yol açar.

Uzun lafın kısası Gladiator da biz bir şeyleri testlerle geliştirip sizlerle bilgilerimizi paylaşmadıkça bir girişimde bulunmanızı tavsiye etmem, aksi durumda silahınıza ciddi zarar vermiş olursunuz, unutmayın bunlar yüksek darbelere dayanacak yapılardaki Yaylı silahlar değil, içeride binde 2 hassasiyette işlenmiş parçalar çalışıyor, en ufak bir zarar vermeniz halinde bedeli ağır olur.

Ve son olarak, bu FXairguns marka silahlarla birlikte yanında ingilizce ve Türkçe kullanım klavuzları gönderiyoruz, bu kullanım kitapçıklarındaki yönergeleri mutlaka okuyup uygulayın.

• sn.serdar, bilgi ve cevap için teşekkürler.sorduklarım konusunda bunları uygulamaya en ufak bir niyetim dahi yoktur.sadece nasıl olacağını öğrenmek istedim.zaten ileride fx lerde bir modifikasyon yapılacak olursa bunu yatagun dan(sizlerden) rica ederiz.scuba tüpüne burada 220 bar bastırma imkanım var.dolayısıyla tüfek üstündeki basınç 150 bara düştümü hemen dolduruyorum.basınçlı hava konusunda bir sorunum yok.tüfeği devamlı basınçlı tutuyorum.selam ve saygılar.
    ahmet fahri özyurt

• Bu mümkün değil, ancak namlu girişindeki O Ring i keçe yerinden çıkarmış ise yada bolt u tam kapatmamışsan bu denli ses çıkar, ayrıca kesinlikle kece pellet kullanırken moderatör takılı olmamalı, moderatörü tıkayabilir.

O ringi kontrol ettim yerli yerinde duruyor. Sökmeden yağladım da yumusak bi cubukla. Bolt da yerli yeri ndeydi. Peki bu ses niye çıktı yaw?

Bi de ateş ederken kurulum kolunun yanlarından bir miktar hava çıkması normal mi? Boş atışta yapıyor bunu. Yanılmıyorsam pellet varken de yapıyor. Ondan mı acaba dedim ses. Bi de o-ring'deki lastiği sökünce tam gümbürdedi herhalde dedim. ;tacli#