460 magnum dürbün ile kötü sonuçlar verdi.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • haydar kardeş dürbün takma aparatı olarak verdiğin linkdeki,tanıtımı yapan adam dampa ayak kullanmıyor,adamın ne dedğini anlamıyorum ama gördüğüm kadarı ile o aparat biraz meyilli bir ürün,arka kısım yüksek parçanın diğer ucuna göre,iyide bu adam neden dampa ayak kullanmamışda tek parça ayak monte etmiş bu ürünün üzerine :him:s sonuçda yaylı pistonlu tüfek elbet darbeyi dürbün bileziklerine iletecek,ayrıca bu aksesuar dampa özelliğide taşımıyor sabit bir ürün,ve diana nın bir çok modelinde kullanılabilir diyor,mod350 dahil buna :him:s üstelik dampa sız,
    şöyle bir şey denesen yaptığın işlemin aynısı, ama dampa nın arka alyan vidaların yerine daha uzun vida alıp, biraz daha kalın dürbün gövdesine zarar vermiycek birşey yerleştirsen nasıl olur acaba?bendeki el yapımı dampa ayağın özelliği seninkinden pek farksız deyil,alt ve üst parçayı bağlıyan 2 kalın vida tek gövde ucunu yiv çekilmiş, ama işlevi gayet güzel,extra eklediğim patex japon yapıştırıcısı,onuda alyan vidaları fazla zorlayıp bozmamam için kullanıyorum, dianalar için böyle ek bir ürün çıkardıklarına göre sorun demeyimde,sonradan gereksinim duyulmuş ki çıkarmışlar,

• Kullanılan dürbün airgun rated ve mount da kaymayı önleyen weaver mount olduğundan videodaki sistemde dampa kullanmaya gerek duyulmamış.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Aslında parça önemli değilde buraya gelirmi, önemli olan bu. Veya fiyatı 70-90 ytl gibi olacak. bakalım kendimiz neler yapabiliriz.
    Mustafa beyin alyenleriş sıksanızda sallanbilir sözünden sonra. Demekki bizim dampa tek başına rahat vermeyecek en azından karesunun dampaları gelene kadar kendi başımızın çaresine bakalım dedim. Önceki kullandığım sisteme benzer bir sistemi (Dampa + 2 parça ayağın teki) kullanarak silahı tekrar topladım. 1 farkla.
    Rıfat abimin ısrarla yazdığı arka ayağı 2 mm kaldır mesajını dikkate aldım hatta biraz abarttım. Kol Saatlerinin lastik kolarından 3 parça kesip arka ayağın altına koydum. Ön ayağın altı boş.
    http://img300.imageshack.us/my.php?image=dampaayakjz1.jpg
    2. fark Dampa nın önüne koyduğum ayakla hem dampanın arasına hemde silahın gövdesine gelen yerine lastikler koydum. Benim mantığıma göre. Arka ayak yaklaşık 3-4 mm yükseldiarka ve ön ayakları sıkınca dürbünün önü neredeyse secdeye geldi, silahın gövdesi ile dürbün arasında 3-4 mm kaldı. Bunu görünce aklıma Mustafa Abinin (tuka) şu sözü geldi. " Araziye çıkarken gez ve arpacığı sökmek lazım yoksa kısa mesafelerde gölge yapıyor." Tamam dedim bu defa oldu.Çünki 10 mtre paralaks ayarı ile baktığımda arpacık gölge yapıyordu. Dürbünün ön tarafı aşağı inince dampanın önündeki ayağa dürbün basmaya başladı. ve sıkı bir şekilde altında (Silahın gövdesi) ve arkasında dampa olduğu halde sabitlendi. İLk bakışta taş gibi oldu ama çok güç uygularsam altındaki lastik sayesinde hafif sağa sola yatacak gibi, Tıpkı dampa mantığında oduğu gibi.

Bunları dün akşamleyin yapıp sıktım.
    sabahleyin 10 metreye atacağım diye aldım saat 07:00 10 metreye atıyorum eskiden clickler en üst noktada iken 5 cm alttan vuruyordu. dikkat ettim şimdi 30 cm yukarıdan vuruyordu. grupları da kontrol ettim. 10 metrede tek delik gibi. Akşamleyin iş dönüşü 40 metreye bir kaç atışla tüfeği 40 metreye sıfıladım.
    3 atışın 2 tanesi tam artı kılın ortasında 1 tanesi 1-2 cm gibi üstte tam hevese geldim tamam dedim yağmur baladı kaldırıp kılıfına koydum. Silahın bu şekliyle en fazla 10-15 mermi attım. Bakalım hafta sonu bir kutu bitirelimde esas sonuç o zaman kesinleşir.

Geçenlerde forum kilitlendiğinde dampanın sallanma sorunu için yatagunu arayıp fikir almak istedim Erkut beyle görüştüm. Fazla bilgim yok Ülkü beyle görüş dedi. Burada artık dampa muhabbetine girmeyeceğim ama Ülkü abim " Diana silahların yiv setlerinin yapısı itibari ile pek mermi seçmezler" demesi çok hoşuma gitti. Kurt köpeğine et vermezsen kulakları eğilir dik duramaz ama sivas kangalına bulamaç ver yine yer sözü aklıma geldi birden.

Bazı arkadaşlar özellikle pmden dürbün hakkında bilgi istiyorlar.
    Daha önce 3-9X32 Optima kullanıyordum. Netlik, zoom özellik optimaya göre çok çok iyi. En çok hoşuma giden yeride paralks ayarı. 16 x zoomla paralaksı 10 metreye çek net görüntü ile atış yap. Paralaksı 200 metreye çek yine net, sonsuza çek manzara seyret. 3 km ileride çalıştığım hastane var akşamleyin
    bakıyorum herşeyi açık seçik görüyorum.
    İlk silahım Hatsan Mod 125 = at gibi silah , vurduğunu çökertiyor ama isabet 100 üzerinden 40 belki.
    ikinci silahım Remington Airmaster 77 mükemmel isabetli silah ama güç yok

Diana 460 ise 125 kadar olmasa da hemen hemen ona yakın gücü ve Remington AM 77 kadar isabetli.
    460 da hoşuma giden bir özellikte namlunun elinizden çıkması ve namlunun eğilmesi, pellet yüklerken parmağınızın kopması imkansız buna göre bir düzenek yapmışlar. Selamlar ...

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Kaldığımız yerden dedvam ediyoruz.
    Bana bu silahın gücü yeterli gelmiyor desem ne dersiniz.
    - Sana tek çözüm pcp dersinizde önce derdimi bir dinleyin.
    Yeni dürbünle artık gruplar dağılmaya başladı.
    Acaba dürbünde mi sorun var dedim AM 77 ye bağladım. Çok güzel Hatta şu anda dürbün AM 77'nin oldu
    Vayt be 150 ytllik silaha 150 ytl.lik dürbun.
    Forumdan tuka (mustafa bey ) konuyu açtım isabetsizlikten güç eksikliğinden filan
    50 metreden yağ tenekesini 2 taraflı delip geçmesi lazım dedi. Hemen gece atışına geçtim. 30 metreye sıfırlı silah 70 metrede 70 cm düşerse 50 metrede teneke delermi ?
    25 metreye tenekeyi koydum elimde sadece gamo hunter kaldı ondan da 50-100 tane kaldı.

http://img218.imageshack.us/my.php?image=dsc00157gj4.jpg

teneke bu sadece bombe açtı o an ben de dedim nasıl magnumuş bu diye.
    Mustafa bey silahı söküp yay keçe ve o ringi kontrol etmemi istedi.
    Silahı söktüm şok oldum Göktuğ kardeşim bana pmden 750-800 atış yaptım dedi.
    bu kadar atışla bu yay böyle olursa. Vay benim halime......

yay ve piston
    http://img141.imageshack.us/my.php?image=dsc00159zi1.jpg
    piston
    http://img210.imageshack.us/my.php?image=dsc00160ku8.jpg
    keçe
    http://img218.imageshack.us/my.php?image=dsc00162na1.jpg
    o ring
    http://img218.imageshack.us/my.php?image=dsc00164ui9.jpg

Benim esas sorum burda bu yayın bu hali normalmi. yay uzunluğu nu kadar kısa mı olmalı. diananın magnum sınıfı silahı 26.5 cm lik bir yayla 800 fps yapıyorsa iyi valla. Diana her ne kadar yağlamayın desede bu şekilde bir yay ne kadar teknolojik bir silah olursa olsun kısa zamanda herşeyi mahveder.

http://img210.imageshack.us/my.php?image=dsc00161tb2.jpg

Ben işin şurasında değilim Belki göktuğda bilmiyordu çünki okuduğum yazılarında yay tutcu bir defa kırılıp servise gitmiş. Servisteki arkadaşla bu yayı bu şekilde görmediler mi. Silahı kesin almaya karar verdiğimde kafamda dolaşan sözler.

- 700 ytl silah +dampa
    - Üstelik 750-800 tış yapılmış yeni bir silah.
    - Dampa var dürbün de var ooooh sefam olsun.
    - Mustafa Serdar " Diananın en güçlü silahı 350 magnum, en isabetli silahı mod 54, en kullanılabilir silahı da 460 magnumdur."
    - Forumda 1 tane bile diana kötü diyen yok
    - Yedek poarçada sıkıntı yok

- Silah geldi atışala geçtik dürbün dampa filan ama istediği isabet yok. Ben numberzone ( o şimdi asker) mod 54'Ü GİBİ 70 metrede 3 cm istemiyorum. Şimdilik 10 cm olsun yeteli lerde alışınca ben aşağı çekerim.
    - Dampa nasıl bişeydir anlamadım. Hafif sağa sola sallanma var. Genelede herkes o ringleri sıkarsan geçer diyor. Mustafa Serda bey'de ne kadar sıkarsan sık sonuç değişmez diyor.

Yayın siparişini vereceğim. Artık bayram sonu ancak gelir o da ellerinde varsa yoksa artık bekle babam bekle. Yayın bu şekilde eğilmesi silahın istikrarını bozar mı. Eğer güç aşırı düşük ise ve sürekli çıkış hızı değişiyorsa (yaya bağlı) , ne dersiniz olabilirmi.
    - Birde mermi sorunu bu silah airarms fx ve crossman premier seviyormuş. Ha birde pro magnum. Ben sürekli hunter ve crossman coperhead attım. kaliteli mermi atsam ne olur.
    Toparlarsam yayı değiştirip yeşil gresle yayı ve piston dışını yağlasam ve pro magnum kullansam iyi sonuçlar alabilirmiyim.

Teşekkürler....

anadoluteam.png

• edit....

anadoluteam.png

• Sabırlar dilerim Haydar abi. ;confused;

Hayır yok imageshack a resim yükledikten sonra gelen ekrandaki thumbails to forum (1) satırından aldığımız linki direk buraya yapıştırdığımızda resim açılıyor.

• Maccarinin diana yayı .560 x 33 coils-.128 wire

Seninki de resimde 33 sarım gözüküyor. Çap ve kalınlığı bilemiyorum tabii ki.

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• haydar iyi akşamlar bence sorun tüfekte değil dampada, çünkü öntarafa tek parça ayak taktığın zaman isabet iyi diyordun ve şimdi dampanın sağa sola oynadığını söylüyorsun bana göre dampanın birbirine geçen kırlangıçlarında boşluk oluşmuş yada hatalı imal edilmiş eğer kırlangıçlarda boşluk oluşmuş ise dampaya ne yaparsan yap oring de değiştirsen sıksanda bu saatten sonra işe yaramaz bence tüfeğin dürbününü sabit ayakla bağla ve öyle kullanıp isabetine bak ve malesef yeni bir dampa siparişi geç

• Bu diana 460 lar benimde dikkatimi çekiyordu ama dürbünle kullanımı sorun oluyorsa düşündürüyor ....

Gamo Hunter 440 4,5 mm
    Gamo cfx 4,5 mm Tasco 3- 9 *40
    Benjamin Discovery 5,5 mm Nikula 6-24*50

• haydar kardeşim dilersen benim yerli el yapımı dampa ayağı sana göndereyim,kullan bak,ben patriotun üstünde sorunsuz kullanıyorum,sorunun dampa dan kaynaklandığına varırsan yenisi sıpariş verirsin,maksat senin kafandaki soru işaretine çözüm olsun,işin bitince geri gönderirsin bana,

• Sağol kadir. Önemli değil ama merakım şu bu yayın orijinali kaç cm
    yani benim yaydaki bu eğilme ve kıslma normalmi.

anadoluteam.png

• Avdoğa ile görüşülüp, Yay bugün kargoya verildi. Mesutun dediği gibi bayram sonu maceraya devam.
    Yalnız hatalıysam uyarın, ben buraya nerden geldim.

20 mt. de sıfırlanan silah 50 metrede 10 cm aşağı vuruyor. Clickler en üstte olduğu halde.
    Şu durumda silahın alt vurması gayet doğal. çünki gücü bitmiş. 1000 atışta bunun olması için bildiğim kadarı ile aşırı dizelleme lazım ki pistonun dışında parlak bölgede kararmalar var.
    Silah aşağı vuruyor diye dampadandır dedik, dürbündendir dedik silahtandır dedik. Silahın gücü yerinde olsa 50 metrede alt vurmayacak ve dampanın arka ayağını 2 mm kaldırmak zorunda kalmayacağız. vs. vs.

anadoluteam.png

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen legolas ().

• Haydar bence yayında o kadar büyütecek bir problemin yok. Kırık olmadığı sürece bence sadece biraz çırpma yapar. Senin sorunun ayak, dürbün kızağı ile ilgili (Eğer dürbünümde bir problem yok diyorsan) Ne kadar gücü düşmüş de olsa, yay kırılmadıkça, yay kısalmış (Ki yeni yayı tak, bir kur 2 dakika bekle sök o da aynı boya gelir , buna set alması deniyor) burkulmuş da olsa dediğin kadar yani 50m de klikleri bitirecek kadar gücü düşemez. Nmaludan kırma silah olmadığına göre namlu da eğilmiş olmaz ki zaten bu tür silahlar namluyu yukarı eğer (elden kaçırma neticesinde) Ayrıca dürbün ayağının altına o kadar fazla ve lastik gibi esnek bir malzeme koyman da yanlış. Çok fazla abartırsan dürbünün gövdesini ezebilirsin ya da zoom yaparken içindeki mercekler kasılarak ayarlamaya cevap vermeyebilir. Sana tavsiyem Yayın gelince çok fazla olmamak kaydıyla yağla, orjinalinde yağ bile sürmüyorlar, bu bence dizellemesini azaltmak için. Güç yerine hassasiyet istiyorsan dizelleme işini mümkün olduğunca azaltmalısın. Pistonu belli belirsiz kaymasına yetecek kadar yağla. Tüfeği topladıktan sonra dürbününün kliklerini optik merkezine al (klikleri say önce sonuna kadar sık sonra tamamen aç, 200 klik saydıysan 100 klik geri gel) önce dürbün ayağını tüfeğe bağla sonra dürbünü tüfeğe bağla, atışını yap , sağa sola çekme olmaması lazım. Klikler kurtarmayacak kadar aşağıya atıyorsa (dürbünün kliklerine daha dokunma) dürbünün arka ayağına dürbünün altında kalacak şekilde bir rontgen yada film negatifini kes 3 e katla koy. Ön ayak tarafında kalan tarafa da 2 kat filmi dürbünün üzerine koy, ayağın dampa olduğu için dürbünün üst sıkıştırma vidalarını çok sıkma, çok fazla kasıldığını hissedersen zorlama orada bırak. Eğer bu şekilde de hala çok aşağı vuruyorsa (klikle kurtarıp kurtarmayacağını sen anlarsın, normalde bu durumda sıfırın 25m civarı olması gerek) o zaman kızaktan şüphelenmeye başlayabiliriz. Acaba dürbün kızağı tüfeğe tam oturmuyor ve ucu yüksekte mi kalıyor, vidalarını kontrol et gerekiyorsa bir sök düz bir yere koy bak bakalım eğri mi? eğer problemin kızakta olduğunu düşünüyorsan ve tüfeğin üzerinde dürbün kanalı da yoksa bahsedilen başka kızak takma, weaver a dönme çarelerini düşünebilirsin, diana'dan kızağın değiştirilmesini talep edebilirsin. Namluda eğiklik olabileceğini sanmıyorum ama bütün bunları yaptın hala düzelmediyse ben neden namluya bakmadım deme o kadar ağağı vurması için gözle görülür hiza problemi olması gerekir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Eveet bugün yayımız geldi.

Eski yay ve yeni yay
    [Resim Engellendi: http://img141.imageshack.us/img141/2121/dsc00190rd7.jpg]
    [Resim Engellendi: http://img141.imageshack.us/img141/dsc00190rd7.jpg/1/w1280.png]

Eski yayın üzerindeki yağ miktarı kadar yeni yaya da sürdüm. ayrıca çelik yay tutucunun dışına ve içine de biraz yağ sürdüm. pistonun dışına da çok az yağ sürdükten sonra silahı topladım. Eski yay 25,5 cm. yeni yay 30 cm. Takarken biraz zorlandım, ama taktıktan sonra silahı kurmanın biraz zorlaştğını ama takılma sesleri veya gacır gucur seslerin yok olduğunu gördüm. Çelik yay tutucuyu yaptırdıktan sonra denemek için takıp bir kaç atış yaptım silahın gücü düşüktü ama yay her seferinde sanki bir yerlere takılıyordu ve gacır gucur sesler çıkartıyordu. Şimdi saat gibi oldu. İlk 10 atışımda filan koku hissediliyordu. Ama daha sonra bunlar kayboldu. Bana göre silah kendine geldi. Güç olarak tabi.
    Yarın
    Crossman premier
    gamo match
    gamo promagnum
    ve hatsan mermilerim gelecek onlarla grup çalışacağım.

Yay değişmeden önce 16 kiloluk yağ tenekesini delemiyorduk. şimdi alanı daha dar olan parfüm şişesine attım. Sonuç aşağıda. Buraya göre güç işi tamam.

[Resim Engellendi: http://img210.imageshack.us/img210/4285/dsc00193np0.jpg]
    [Resim Engellendi: http://img210.imageshack.us/img210/dsc00193np0.jpg/1/w960.png]

Selamlar....

anadoluteam.png