Balon Balıkları - Aman Dikkat

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Son birkaç yıldır Akdenizde açıkta hemen hemen her oltaya gelen ve son derce zehirli olan balon balıklarını olur ha güneyde tutarsanız hemen infazını yapıp karada bi yerde imha edin. Özellikle alanya civarında bol bulunan bu balık son derece yırtıcıdır ve ekonomik bir değerinin olmamasından ötürü 3-4 yıl içinde hızla çoğalmıştır. Akdenize özgü diğer balık türlerini de tehdit eder hale gelmiştir. Bu balık türü tropikal sulardan (süveyş kanalı) üzerinden küresel ısınma sonucu son yıllarda hızla göç etmiş ve ne yazık ki bizim kıyılarımıza da ulaşmıştır. Derisi ve iç organları son derece zehirlidir, toksinlerin ete bulaşması halinde yiyen kişide ciddi nefes darlığı, dolaşım sisteminde düzensizlik ve ölüm riski söz konusudur. Akdenize tamamen yabancı olan bu tür olta takımlarına çok ciddi zarar veriyor. Bu balık japonyada çok usta aşçıların elinde özenle temizlenerek çok ciddi fiyatlara tüketiliyor. Ancak dediğim gibi iş bu balığı ayıklamakta. Siz siz olun oltaya böyle birşey gelirse denize geri salmayın ve yemeyin, yedirtmeyin.

[Resim Engellendi: http://www.antalyapostasi.com/haberresim/haber/dsc00269hh0.jpg]

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Çelik tel kullanıyorum bunları yakalamak için daha geçen Cumartesi 2 tane yakaladım sırf zevk için yakalayıp kafalarını eziyorum :) 2 si tam 9 kilo kusur geldi hemde kıyıdan yakaladım hesap edin,canlı yem,herşey dahil yiyorlar :D yakında bizide yerler,ayrıca dişlerine dikkat edin...

XDM 5.25 .45 cal Competition tabanca

Beretta 81-F 7.65 mm tabanca

Armsan Armtac RS X1 high capacity pompalı 12cal
    Üzümlü 1986 Çifte 12cal
    Lazer Otomatik 7+1 12cal
    Crosman 1077+Tasko 3-9x40
    Hatsan at 44-10
    Hatsan mod 135 Qe Vortex
    Sıgsauer p250 co2
    Ceonic ISSC m22 9mm

Ceonic sigsauer p320 9mm

Zoraki 917
    Zoraki 2918

Bsa sweet 8-32x44

• Daha geçen cumartesi yakaladım kıyıdan,istesem günde 8-10 tane yakalarım 2 si 9 kilo kusur geldi hesap edin...sırf çekme zevkine yakalıyorum,herşeyi yiyorlar,yakında bizide yerler :) yemeyin ve yedirmeyin ben yakaladığım balıkları deniz kıyısına gömüyorum çünkü çöpün kenarındaki kedi,köpek vs hayvanlarıda öldürüyor!! Lütfen dikkat edelim....ve bu balığın zehirli yerleri ciğerleri....

Üzümlü 1986 Çifte 12cal
    Lazer Otomatik 7+1 12cal
    Hatsan at 44-10
    Hatsan mod 135 Qe Vortex
    Sıgsauer p250 co2
    Ceonic ISSC m22 9mm

Ceonic sigsauer p320 9mm

Zoraki 917
    Zoraki 2918

Bsa sweet 8-32x44

• Benim fiber teknem var amatörce mercan vs avına gidiyorum.tabiki mercanları yakalarken balonlarla uğraşması cabası. daha ye X( ni bir olta takımı atıyorsunuz.vurduğunu bile hissetmeden bekliyorsunuz.sonra allah allah bu mercanlar neden vurmuyor diyorsunuz.sonra bari şu yemlere bi bakayım.... oltayı çekip bi bakıyorsunuz ne yem var ne de iğne bazen de kurşun... ondan sonra bak sen denizde küfürler savruluyor.
    yalnız buradaki bazı balıkçılar etinin çok güzel olduğunu söyleyip yediler.ben hiç yemedim yemem de. babam da tuttuğu 3-4 kiloluk balonları kesip yem yapar.

Crosman 2100 Tasko 3-9*40 with mildot
    akdenizteam.png
    Fx Gladiatör, Hawke 6-24x44 Önden Parallax,Weichrauh Moderatör :love:

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen aliihsanercan ().

• Bence bunları biriktirip toplu olarak yakmak lazım. Yem yapılsa yemi çalan balıkları da öldürür, bu balık tam anlamıyla bela. X(

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• arkadaşlar bu balıkda aşırı demir çinko vardır,tutarsanızda öldürüp sahil dışı bir yerlere gömün
    maalesef akdeniz kıyıları istila etmiş durumda bu zararlı canavar

• Temmuz gibiydi yanlış hatırlamıyorsam,mercan avına gittik eniştemle tabii ketezeyle balığın yeri belli,derinlik 200 mt. ama bazn kıyıya iniyoruz orasıda 100-120metre falan neyse...Ben oltayı bir saltım 1 dakika geçmedi 3 tane 2si tonga 1 mercan iri iri hemde,eniştem attı o da aldı,bir süre böyle devam etti sonraları oltayı atıyorum balık vuruyor çekerken arkasından koca koca balonları izliyorum,balığı bir çıkarıyorum tekneye yarısını yemiş,yukarı çekerken oltanızdaki balığa bile dadnıyor bu hayvanlar...

Üzümlü 1986 Çifte 12cal
    Lazer Otomatik 7+1 12cal
    Hatsan at 44-10
    Hatsan mod 135 Qe Vortex
    Sıgsauer p250 co2
    Ceonic ISSC m22 9mm

Ceonic sigsauer p320 9mm

Zoraki 917
    Zoraki 2918

Bsa sweet 8-32x44

• benim ilk tanışma meceramda o gün 10 tane olta takımını kopartdım,balığın oltaya vurmasıyla birlikde çekmek lazım aksi taktirde iğneye veda etmeninz kaçınılmaz olunur,malesef bizim burda 25 30 metreden çıkıyor bu canavar :(

• Abi ilk defa duydumm ve çok şaşırdım yakalaması kolay ama eti yenmiyor hemde zehirli garip doğrusu çok merak ettim ayrıntılı foto veya link varmı araştırsam bi.

EVLİ MUTLU ÇOCUKLUYUM ^^

MARAŞLIM BİR HAMASET DESTANI NAKŞEDİLDİ BAĞRINA
    YURDUMUN ARSLANLARI ÖLDÜ İMAN UĞRUNA

emrahkazici@hotmail.com

• Kıbrısa tatile gittim orda gördüm o kadar çoklar ki başka balık yoktu neredeyse.

İyi bilinirse bazı kısımları yeniliyormuş oysa.

Ben de yakalasam geri salmam muhtemelen