FX Gladiator Krono ölçümleri

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Elinize sağlık güzel çalışma olmuş ve crononuz da hayırlı olsun (aman diyim dikkatli kullanın sonra üzerindeki grupmanlarıda burada yayınlarsınız :) )

Benim sormak istediğim, 162,167,182 gibi çok ara değer BAR ölçümlerini nasıl yaptınız. Benim tüpün üzerinde monometre 5 er 5 er artıyor (teşekkürler Iron Arm) buna rağmen bu kadar net göremiyorum. Yoksa dijital bir monometrede mi aldınız ?

• Elinize sağlık güzel çalışma olmuş ve crononuz da hayırlı olsun (aman diyim dikkatli kullanın sonra üzerindeki grupmanlarıda burada yayınlarsınız :) )

Benim sormak istediğim, 162,167,182 gibi çok ara değer BAR ölçümlerini nasıl yaptınız. Benim tüpün üzerinde monometre 5 er 5 er artıyor (teşekkürler Iron Arm) buna rağmen bu kadar net göremiyorum. Yoksa dijital bir monometrede mi aldınız ?

dijital manometre yok tabiiki, göz kararı yazdım o değerleri.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Erdem ben silahin 215-220 bar araliginda 195-200 bar araligini tekrarliyacagini ancak 205-215 bar araliginda bir noktada 990 fps tavanini yakaliyacagini dusunuyorum.Bunu sormamdaki amacim eger silahin 220 barda 970 fps ten assagi degerlere dusmedigini gorebilirsek ve 205-215 araliginda 990 fps in uzerine cikmassa bu ilk 30 atisi 970-990 fps araliginda ortalama 980fps dolayinda tutarki bu da 190-220 bar araliginda dusme farkinin 100 metrede yanlizca +/- 1cm olmasi demek. Grupman icin onemsenebilir ancak atis icin tamamen goz ardi edilebilir bir deger. Yok senin dedigin gibi 220 barda 950-960 fps civari bir deger verirse butun hesap degisir bunu anlamanin tek yolu denemek.Bu konuda beni aydinlatabilirseniz sevinirim.Saygilar.

bunu denemeye çalışırız. ancak Termopl hw100'ünü 230-240 bara kadar doldurmuş ve denemişti. ve onun söylediği ilk atışların çok yavaş olduğu 200bara doğru silahın olması gereken hızlarda atış yapmaya başladığıydı. hw100 regülatörlü olduğundan Gladiator bu konuda farklı davranırmı bilmiyorum.

.

ankarateam.png

• Official Post

Farklı davranır Erdem, hatta FX ler bile birbirine oranla farklı davranabilir, tabi FX lerde kullanılan hava valfleri aynı boyutlarda olduğu için çok küçük farklılıklar gözlemlenir, ama AA - HW100 - FX - Walther, bu silahların hepsindedehava valf çapları farklı, yay güçleri farklı, vs.... ve her silahın maksimum verimi hangi basınçta verdikleride farklı, buna bir örnek ; AA S410 da kullanılan valf FX e göre oldukça büyük, Walther AA S410 dan da büyük, FX oldukça küçük ama FX ler en üyü verimi 200 ve üzerinde verirken yine alt basınçlarda da aşırı hız düşüşü olmazken, AA S410 Extra da 200 barda düşük hızda başlayıp 150 - 160 bar basınç değerlerinde maksimum hızlara ulaşır ve sonra tekrar düşüşe geçer.

Bu yüzden MASTER Akif beyin isteğini mükünse bir yerine getirmeye çalışın, FX lerde 220 bar basınçta kullanabilirsiniz, yapısı buna müsait, Hatta FX Revolution da 250 bar basınçta kullanmanızda da bir sakınca yok, Revolution'un tüp kullanım basıncı 250 bar, diğer T12 ve Gladiator'ün ön tüplerinin kullanım basıncı 220 bar dır.

• Mustafa Abi T-12'nin üzerinde max 200bar yazıyor diye biliyorum. Gladiator'da 220bar diyor. Revolution'da 250 bar mı? :S

PCP: FX GLADIATOR .22cal + Gamo MD6-24x50 + Harris Bipod + Weihrauch Moderator
    Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod
    MultiPump: Daisy Powerline888 .177cal + Tasco 4x15
    Yaylı: Daisy 1938 .177cal
    CO2: Umarex Walther CP99 .177cal
    Kuru Sıkı: Voltran Blow Magnum Mod.2000 9mm
    [gallery]670[/gallery]ankarateam.png[gallery]671[/gallery] (UĞUR BAÇ)

• Official Post

Mustafa Abi T-12'nin üzerinde max 200bar yazıyor diye biliyorum. Gladiator'da 220bar diyor. Revolution'da 250 bar mı? :S

T12 nin tüpünde, Gladiator ün ön tüpünde kullanım basıncı 220 bar ve test basıncı 300 bar yazar, Revolution tüpünde ve Gladitor ün arka tüpünde 250 bar yazar.

• T-12'de tüfeğin üzerinde 200bar yazıyor ama. Gladiator'da 220 yazıyor. Revolution'ı bilmiyorum. T12'de tek tüp varsa ve o da 220 barlıksa neden üzerine 200 bar yazmışlar?

PCP: FX GLADIATOR .22cal + Gamo MD6-24x50 + Harris Bipod + Weihrauch Moderator
    Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod
    MultiPump: Daisy Powerline888 .177cal + Tasco 4x15
    Yaylı: Daisy 1938 .177cal
    CO2: Umarex Walther CP99 .177cal
    Kuru Sıkı: Voltran Blow Magnum Mod.2000 9mm
    [gallery]670[/gallery]ankarateam.png[gallery]671[/gallery] (UĞUR BAÇ)

• Official Post

Demekki 200 barda kullanılması tavsiye ediliyor.

• Sayın abilerim yaptığınız çalışmalardan dolayı sizleri tebrik ediyorum, ellerinize emeğinize sağlık bu arada benim silahın değerlerini çok merak ediyorum inşallah ilk fırsatta ölçüm yapabiliriz.

Bu arada bugün t12 yi 210 bar doldurdum ve atış yapayım dedim, ama ilk şarjör nerdeyse yarı güçte hedefe gitti. Öyleki pelletleri havada görebiliyordum. Ama ikinci şarjörde atış gücü tekrar normala döndü.

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Bu arada bugün t12 yi 210 bar doldurdum ve atış yapayım dedim, ama ilk şarjör nerdeyse yarı güçte hedefe gitti. Öyleki pelletleri havada görebiliyordum. Ama ikinci şarjörde atış gücü tekrar normala döndü.

bende bunu demek istemiştim, demekki T12 de mümkün olmuyor. belki Gladiator olur ama umutlu değilim.

.

ankarateam.png

• pcp lerde 300 bara dayanımlı tüp imal edilebilirmi birde regületorla 300 barda iken bile düşük hız yerine stabil hız elde edilebilirmi.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Official Post

pcp lerde 300 bara dayanımlı tüp imal edilebilirmi birde regületorla 300 barda iken bile düşük hız yerine stabil hız elde edilebilirmi.

Evet 300 bar a dayanan PCP tüpleri var, hatta ben 600 bar test basıncına sahip tüpler olduğunu gördüm,

Evet regülatörle 300 barda iken bile yüksek stabil hızlar elde edilebilir.

• ;tacli# Demek baya gerçekçi hayal kuruyorum cevabınız için teşekkür ederim.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Sayın abilerim yaptığınız çalışmalardan dolayı sizleri tebrik ediyorum, ellerinize emeğinize sağlık bu arada benim silahın değerlerini çok merak ediyorum inşallah ilk fırsatta ölçüm yapabiliriz.

Bu arada bugün t12 yi 210 bar doldurdum ve atış yapayım dedim, ama ilk şarjör nerdeyse yarı güçte hedefe gitti. Öyleki pelletleri havada görebiliyordum. Ama ikinci şarjörde atış gücü tekrar normala döndü.

Olaya sole bakalim.T12 Valf kapama kesiti diyelimki 25mm2 buna gore cekic yayinin kuvvetide 1.2mm kesit ve belirli bir hatvede max 55kg vuruyor.200 barda 25mm2 kesitteki valfe uygulanan hava basinci 50kg ve valf yayininda kapali pozisyonda 5kg kuvvete sahip oldugunu dusunelim cekic 55 kg vurarak valf i koparip geri kalan 5 kg guclede valf yayinida tam acabilir.Ancak 210 barda valf yuzeyine dusen basinc 52.5 kg a ciktigi icin cekic sadece geri kalan 2.5 kg gucuyle valfi yarim acabilir ve hiz duser.Ancak Gladyonun 1.4 mm kesitli yayi muhtemelen daha yuksek gucle vurabilecek yapida.Valf sistemi ne denli farkli olsada 210-215 barda cekic momenti valfi optimum oranda cabilecek guce sahip gibime geliyor.O 210 barda gariplesen T12 eger gladyo yayina sahip olsaydi butun hesap degisirdi saniyorum.Tabiki butun bunlar farazi hesaplar ve varsayimlar kagit uzerinde ne olursa olsun en dogrusu denemek ve gormek.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Official Post

Akif bey bahsettiğiniz teori değil, doğru.

• Mustafa abi Ilker abi saat bir teorime gore birazdaha takilirsak yengeler bilgisayarin fisini cikarip bize modliyacak.En iyisi Mustafa abi su Gladyoyu bi an once modlasinda pehlivani er meydaninda gorelim.Yorum yurutmektende kurtulalim.Bu arada ilker abi secimimi begendinmi.?Siir yazdik o kadar. ;avci;

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Official Post

Akif bey, deli deli güçleri başardık, başardıkta şimdi düşünüyoruz, ne olacak şimdi diye, ? yani sınırlar aşıldı da şimdi bu silahı evinde sıkanlar olursa facia kaçınılmaz oluyor. :him:s en az 5mm ve üzeri çelik plakalı özel tasarım pellet tutucu kullanmak gerekiyor ve unutmadan çeliğe pelletin her vuruşunda kıvılcımlar fırlıyor.

• Mustafa abi Ilker abi saat bir teorime gore birazdaha takilirsak yengeler bilgisayarin fisini cikarip bize modliyacak.En iyisi Mustafa abi su Gladyoyu bi an once modlasinda pehlivani er meydaninda gorelim.Yorum yurutmektende kurtulalim.Bu arada ilker abi secimimi begendinmi.?Siir yazdik o kadar. ;avci;

her konuda olduğu gibi süpersin aga x;.z ,karşında şapka çıkarıyorum ;d; .imalatçı firma ile temasa geçip seçme bir silah alabilirmiyim diye bakıyorum teşekürler .saygılarımla

• deneyelim denemesinede ben ilk 3-5 atışta hızın aşağıdaki gibi yükselip düşmesinden yüksek basınçta yüksek sürat çıkmayacağını düşünüyorum.

976
    984
    978
    967
    972

.

ankarateam.png

• Akif bey, deli deli güçleri başardık, başardıkta şimdi düşünüyoruz, ne olacak şimdi diye, ? yani sınırlar aşıldı da şimdi bu silahı evinde sıkanlar olursa facia kaçınılmaz oluyor. en az 5mm ve üzeri çelik plakalı özel tasarım pellet tutucu kullanmak gerekiyor ve unutmadan çeliğe pelletin her vuruşunda kıvılcımlar fırlıyor.

arkadaşlar merhaba, 12 lt esc marka scuba tüpüme 240bar hava bastırdım.bunun bir kısmını 3lt scuba tüpüne aktardıktan sonra 12lt tüpte 220 bar hava kaldı.bununla gladiatörün tüpünü doldurarak atışlara başladım.krono olmadığı için maalesef hız ölçme şansım olmadı.fakat tüfeğin atışlarında gözlemlediğim kadarı ile hiçbir düşme olmadığı gibi zannederim biraz daha etkili atışlar yaptım.elimizdeki tüfeklerin havalı olduğunu uınutmadan çok daha fazla güçlerle ne yapacağımızı biraz daha düşünelim derim.çünkü uzun zamandır kullandığım gamo pellet tutucu gladiatörden sonra can vermek üzere.pellet tutucunun içini 5mm ketenli lastik tabaka ile kaplamış olmama rağmen(çarpma sesini kesebilmek ve sekme olasılığını en aza indirmek için yapmıştım) pelletlerin gücü nedeniyle kapanın yan duvarları şu anda delik deşik.ev içi kulanımlarda da bu güçlerin yeterli olduğunu düşünüyorum.fakat elimizdeki silahların sınırlarını öğrenmek amacıyla üstadların yaptıkları işlemleride merakla izliyorum.herkese iyi atışlar.hunter2